יום שבת, 29/7

הבוקר קמנו לשמיים המלאים באורך שנובע מהשרידות הרבות שיש במחוז BC. טמפ׳ הסביבה היתה כ- 8 מעלות. לאחר ארוחת הבוקר עברנו דרך מכולת TGP Your Jasper Grocer בג׳ספר כדי לקנות סנדביצ׳ים והמשכנו לאגם מאליין Maligne Lake לשייט על סירה. נקודת ההפלגה נמצאת כשעה ורבע מהמלון.

מייד לאחר ג׳ספר עברנו על גשר שחוצה את נהר Athabasca הרחב והמשכנו בכביש עד לאגם, שם לקחנו סירה של חברת Brewster. נראה שהחברה הזו שולטת במרבית עסקי התיירות בצד הזה של קנדה, שכן הלודג׳ באגם Shadow היה בבעלותם, הסיורים הרכובים לקרחון Athabasca הם שלהם, ועוד ועוד. בכל מקום רואים אוטובוסים שלהם המסיעים תיירים לאטרקציות המנוהלות על-ידם.

תוך כ- 40 דקות הגענו לקצה המערבי של האגם. בחלק מהדרך היה היער שרוף כולו מ- 2 צידי הכביש. באזור האגם השטח השרוף נמשך כמעט לאורך כל הגדה הדרומית. הכביש עובר בגדה הצפונית. בשעה זו עדיין לא היו השתקפויות רבות שכן יש רכס הרים גבוה ממזרח לאורך כל האגם.

לאורך הגדה הדרומית ראינו לא מעט עצי אורן בגוון אדמדם. בהמשך קיבלנו הסבר שהעצים האלה למעשה נגועים בחיפושית שמגיעה מארה”ב - והעצים האלה למעשה מתים. ניסו כל מיני פתרונות כדי למגר את החיפושית, ללא הצלחה. הדבר היחיד שעוזר הוא 2-3 שבועות של מז״א קפוא, מה שלא היה כאן מזמן, וזה הורג את הזחלים.

החנינו את הרכב והלכנו למשרדים כדי להמיר את הדוברים בכרטיסי עלייה לאונייה. ליד המשרדים יש חנות מכר וגם מסעדה, בה מוכרים בין השאר סנדביצים, והכל כמובן במחירים מופקעים. חוק הביקוש וההיצע בהתגלמותו.

ירדנו למזח הקטן, שם חיכו 3 סירות עם קבינה סגורה, בכל אחת מהן מקום ל- 30 איש. בשעה היעודה יצאנו לדרך, להפלגה של כ- 35 דקות לאורך האגם, אל עבר האי Spirit Island. מדובר למעשה בחצי אי, שהופך לאי באביב, כשמפלס מי האגם עולה. בהגעה לאי עגנה הסירה במזח הקטן וקיבלנו 15 דקות לסיבוב קצר באזור הסמוך למזח. בנו שם שביל מעץ העולה לנקודת תצפית ממנה ניתן לראות פינה יפה של האי. שם האי נובע מפעילות שביצעו כאן בעבר האינדיאנים המקומיים, במטרה לגרש את השדים שלדעתם באו בעקבות הפעילות המסחרית של האדם הלבן ושגורמת לכ״כ הרבה שריפות… לאור כמות השריפות השנה, לא נראה שזה ממש עזר.

משם יורדים וחוזרים חזרה לסירה, ומשם בחזרה למעגן הראשי ממנו הפלגנו. לסיכום הפעילות הזאת- נחמד אבל אפשר לוותר.

מכאן חזרנו בחזרה לאורך אותו הכביש, עד לכניסה לערוץ מאליין Maligne Canyon, שנמצא קרוב מאוד לכביש הראשי המגיע מג׳אספר.

מדובר בקניון צר וארוך, שנחרץ בסלע הגירי ע״י המים. בחלק מהמקומות נבנו גשרי מעבר מעל לערוץ ולכל ארוך המסלול ניתן ללכת לאורך הנהר. מהחניון ניתן ללכת לכיוון המסעדה ומשם להתחיל בגשרים 1-2 ואז להמשיך למטה, לאורך הערוץ, ולהתחיל מגשרים 3-6. אנו בחרנו באופציה השנייה. סה״כ המסלולים לכל הגשרים הוא כ- 8 ק״מ. זה לא כ״כ נורא, בוודאי בהשוואה למסלולים שעשינו עד כה, אבל בחזור הטמפ׳ כבר היתה 31 מעלות… בכל אופן ההמלצה שלי היא לראות את כל המסלול עד וכולל גשר מס׳ 4. בגשרים 5 ו- 6 אין מה לראות מלבד הנהר הרחב, כך שחבל על המאמץ להגיע עד לשם.

לא רחוק מאגם מאליין נמצא אגם Medicine Lake, שנקרא כך ע״י האינדיאנים המקומיים כי הוא מתרוקן בחורף ומתמלא בקיץ, כלומר הפוך מההיגיון. מחקרים הראו שאגם Medicine הוא כמו אמבטיה ענקית - מחוררת. הוא מתנקז דרך מערכת מערות תת-קרקעיות גדולה ומים אלה עולים מחדש כ- 16 ק״מ במורד הנהר, דרך מעיינות שנמצאים לאורך הקירות של ערוץ מאליין. המחקרים הראו שבזמני שיא לוקח למים פחות מ- 12 שעות להגיע מאגם Medicine לערוץ מאליין ואילו בחורף עד 88 שעות.

מכאן נסענו למעיינות המין החמים של Miette Hot Springs, במרחק של כשעה מקניון מאלין. יצאנו מכביש Maligne Road בצידה הצפון-מזרחי של ג׳אספר ונסענו לכיוון צפון-מזרח על כביש 16. לאחר כחצי שעה ראינו קבוצה של מכוניות שעצרו בצד הכביש ומייד הבנת שיש שם בע"ח כלשהו. עצרתי לצד הדרך, שלפתי את המצלמה והתחלתי ללכת במהירות למקום. איך שאני מתחיל ללכת פתאום מגיח מולי אחד עם עדשת 700 מ"מ... פתאום עדשת ה- 300 מ"מ שלי נראתה פתטית... בכל אופן התקרבתי בזהירות למקום – התברר שיש שם מה שהמקומיים קורים "כבדות הרים" Mountain Sheep (לא עיזי ההרים שהן בצבע לבן). אלה דומים יותר ליעלים שלהו – לבוגרים יש קרניים מתעקלות מרשימות ביותר. אבל אלה היו עוד צעירים ולכן הקרניים עוד היו קטנות.

לאחר מספר צילומים המשכנו בנסיעה, לאורך אזור שטוח לגמרי שמ- 2 צידיו היו הרבה מאוד אגמים בהם רחצו אנשים או שדייגים פעלו בהם. היו עשרות מכוניות שחנו לצד הכביש בעוד האנשים רוחצים באגמים. המים היו כנראה רדודים מאוד, שכן ראינו שהם נכנסו עמוק פנימה ועדיין המים לא הגיעו מעל לברכיים.

ואז הגענו לצומת של מעיינות Miette. פנינו ימינה לכיוון אתר המעיינות המים החמים Miette Hot Springs. הדרך עלתה וירדה בתוך היער, דרך מאוד יפה. מצפון יכולנו לראות רכסי הרים ענקיים.

החנינו את הרכב בחנייה ועלינו במדרגות עד למבנה המרחצאות. בכניסה משלמים על הכניסה וניתן אופציונאלית לשכור מגבת, לוקר ובגד ים. המחירים זולים מאוד. בפנים יש מקלחות, חדרי לוקר, שירותים - ואפילו מתקן קטן לסחיטת בגד הים… יש 4 בריכות, 2 מהן חמות ו- 2 מהן קרות (מאוד). וגם מסעדה, אותה לא בדקנו. המקום נחמד מאוד, למרות שהבריחות משותפות והיו לא מעט ילדים. מומלץ.

לאחר קצת יותר משעה יצאנו מהמרחצאות וירדנו לכיוון הרכב. לפני שנסענו עצרנו במסעדה של המוטל שנמצא בצמוד למרחצאות וקנינו פרוזן יוגורט פירות טעים. מומלץ.

חזרנו באותן הדרכים לכיוון ג׳אספר. כ- 20 דקות לפני ההגעה עצרנו לצפות במנחת שטח שהיה משמאל לכביש ובו כ- 8 מטוסים קלים. העשבייה היתה כמובן יבשה כולה. לא יכולתי להתקרב יותר מדי שכן היה שלט שאסר זאת. בכל מקרה היה לי משונה שיש מנחת באמצע שום מקום - ועוד נטוש…

הגענו לג׳אספר ואכלנו שוב ארוחת ערב במסעדת מונטנה.

משם חזרנו למכולת TGP כדי לקנות סנדביצים למחר ומשם חזרנו למלון להתארגן.

בכניסה למתחם המלון ראינו קבוצת אנשים עומדת. ירדנו מהרכב, התברר שהיו שם 3 איילים קנדיים (Elk באנגלית), שכרסמו להם בנחת עשבייה בצמוד למלון. תוך כמה דקות הלכו להם ליער הסמוך. מלבד המוני סנאים מסוגים שונים ועקבות דב באזור אגם Shadow, זו הפעם הראשונה בטיול הזה שאנו רואים בע״ח… ודובים טרם ראינו, למרות עשרות שלטי האזהרה הפזורים בכל מקום.

קישור לפוסט הקודם

קישור לפוסט הבא