16/4/2014 יום רביעי

הבוקר יום שמש יפה, לאחר המבול של אמש.


 יצאנו מוקדם לנמל כדי להבין את האפשרויות העומדות בפנינו.

הלכנו למשרדי אחת מחברות הטיולים, שנמצאת ממש בתוך הנמל (Societa Cooperativa), ומשיחה עם נציג החברה, הבנו שיש רוח חזקה ולכן מירב הסיכויים שלא נוכל להמשיך מעבר למערה הראשונה, שהיא המערה הכחולה.

השייט הקצר (למערה הכחולה) נמשך כחצי שעה הלוך וחזור, בעוד השייט בארוך כולל עוד 4 מערות (מערת הדם, על שם הברזל שבקירותיהם, מערת הגפרית, על שם ריח הגפרית החזק שיש בה, ומערת הנזירים, על שם הסטלגמיטים שבה שמזכירים נזירים. המשך השייט כולל הגעה לחוף מבודד, אליו אפשר להגיע בסירה מהיום או בדרך מדרגות היורדות מהמלון הסמוך - 550 מדרגות) נמשך כשעתיים. ההחלטה היתה בידי הדייג שהשיט את הסירה. ביציאה מהנמל התחיל להיות ים קצת גבוה, עקב הרוח המערבית הערה, והסירה עלתה וירדה יחד עם הגלים. אבל לאחר מספר דקות הים נרגע מעט, כך שעשינו את הסיבוב המלא, ועוד הארכנו אותו עוד ב- 15 דקות, שכן המשכנו בשייט לעבר חוף נוסף, בו היתה קשת טבעית גדולה באבן. את המערה הכחולה השארנו לסוף. כשהתקרבנו אליה החל הים שוב להיות סוער מעט, הגלים היו בגובה של 60-80 ס״מ ולכן חטפנו לא מעט נתזי מי מלח... לבסוף נכנסנו למערכה הכחולה, שהיתה יפה, ומשם חזרנו לחוף.
לאחר התאוששות קלה, יצאנו לדרך הארוכה לכיוון צמד עיירות הרריות, במרחק כ- 3 שעות נסיעה. ככל שהתקדמנו וטיפסנו לגובה, כך התקדרו השמיים. התחיל לרדת גשם, הטמפרטורות צנחו בחדות ומסביבנו היו הרים רבים מושלגים.

לבסוף הגענו לעיירה Pietrapertosa, שם הטמפרטורה צנחה למעלה אחת, הקור אכן היה מקפיא וירד עלינו שלג. העיירה בנויה ממש לתוך שקע בצוקים הענקיים. הקור העז, מלווה ברוח חזקה וקפואה, הוציאו לנו את החשק לרדת לעיירה ולהסתובב בה, וחבל כי המקום נראה מעניין מאוד.בתחילה חשבנו לטייל בעיירה הסמוכה, Catelmezzano. כאן רואים את הכביש המחבר בין 2 העיירות. שאלתי את אחד המקומיים באם ניתן להגיע דרכו לעיירה השנייה, אמר במפורש שהכביש במצב לא טוב ולכן החלטנו לוותר.

אחת האטרקציות שבעיירות אלה, מעבר לנופים המרהיבים לסביבה והמיקום הדרמאטי של העיירות, הוא שהן מחוברות בכבל וניתן לעשות אומגה ביניהן, מעל לעמק העמוק שביניהן. די מפחיד. ברור שלאור המצב בשטח לא ניתן היה לעשות זאת ביום בו ביקרנו. לסיכום - המקום פשוט מדהים, מומלץ מאוד לבקר פה.

יצאנו לדרך, עוד כשעה וחצי, לעבר העיירה מאטרה Matera, שהיתה התחנה הסופית להיום.

את כל הדרך למטה עשינו במהירות שלא עלתה על 20 קמ״ש, לאור העובדה שהטמפרטורה היתה 1 מעלה צלזיוס וחששתי מקרח על הכביש וההחלקה הנובעת ממנו. למזלנו לא היתה בעייה וכך הגענו בשלום למרגלות ההר.

בסופו של היום הגענו לעיירה המדהימה מאטרה Matera, הבנויה אל תוך האבן, ומייד מצאנו את המלון שלנו, Sextantio Grotta Della Civita.

במידה מסויימת הבתים בעיר מזכירים את קפדוקיה שבטורקיה, אבל כאן זה הרבה יותר מרשים.

את ארוחת הערב אכלנו במסעדה Osteria Pico.

והנה כמה תמונות של המלון המדהים Sextantio Grotta Della Civita.

קישור לפוסט הקודם