30/7 יום רביעי, יום 14

הבוקר עזבנו את המלון שלנו, ה- Hyatt Place, לקראת הנסיעה למלון האחרון שלנו. החדר היה שקט, מרווח, נקי ונוח. מומלץ.

יצאנו לכיוון העירה גרוטון Groton הסמוכה, במרחק של כרבע שעה נסיעה, לביקור במוזיאון הצוללות והצוללת הגרעינית הראשונה - הנאוטילוס Nautilus. שם המוזיאון הוא Submarine Force Museum

.and USS Nautilus

המוזיאון צמוד לכניסה לבסיס הצוללות של חיל הים האמריקאי. הכניסה למוזיאון המעניין היא חינם. בכניסה עומד קצין צוללות ומתחקר מעט את האורחים (לא עוברים שום בידוק בטחוני) ואז נכנסים למוזיאון. בצד החיצוני, בנהר, נמצאת הצוללת נאוטילוס ומבצעים בה סיור עצמאי בחלק הקדמי שלה, בסיוע מכשיר הדרכה באנגלית. ניתן להתרשם מהציוד ומתנאי המגורים של הקצינים והחיילים.

בירידה מהסיפון נכנסים למבנה המוזיאון, שכולל ציון צלש״ים שניתנו לחלק ממפקדי הצוללות, על מעשי גבורה מסמרי שיער. עוד יש שם דגמי טורפדו, דגם של צוללת מלפני כ-150 שנה ועוד. אני קראתי לא מעט ספרים עלה נאוטילוס ועל מלחמות הצוללות במלחמת העולם השנייה, כמו גם על השימוש בצוללות לביון וריגול בתקופת המלחמה הקרה, כך שהיה לי מאוד מעניין. משך כל הסיור - 1-1.5 שעות. מומלץ.

מכאן המשכנו עוד מספר דקות לאתר הנצחה של חללי הצוללות האמריקאים במלחמת השנייה, ה- National Submarine Memorial. יש כאן מספר דברים מעניינים. האחד הוא מגדל התצפית Conning Tower (ויסלחו לי הצוללנים שבינינו על התרגום הקלוקל) של הצוללת Flasher ממלחמת העולם השנייה, מס' סידורי SN-249, שהיתה שיאנית ההטבעות של צי ארה"ב במלחמת העולם השנייה (24 אוניות יפניות, בנפח כולל של יותר מ- 100,000 טון). בצמוד למוצג הזה יש "קיר כבוד" בו מצויינים שמות 3,617 הצוללנים של צי ארה"ב שאיבדו את חייהם בזמן מלחמת העולם השנייה. הדבר השלישי הוא 52 לוחות המציינים את שם הצוללת, תאריך הטביעה ומספר הנפשות שאבדו. האנדרטה נמצאת בשטח פתוח ומשך הביקור הוא כרבע שעה. המיקום הוא הצטלבות הרחובות Bridge & Thames. מומלץ.

ומכאן יצאנו לכיוון האאוטלט Woodbury Common שבעיירה Central valley שבמדינת ניו-יורק. אאוטלט זה הוא פשוט ענק ומכיל מספר גדול מאוד של חנויות מותגים שעד כה לא ראינו בשום אאוטלטים אחר בטיול הזה. האאוטלט נמצא במרחק של כמעט 3 שעות ממיסטיק. בהחלט מומלץ - וכדאי לתכנן יום שלם (ולפחות מזוודה גדולה אחת פנויה) לאאוטלט הזה.

ובשלב האחרון של היום הזה, נסענו עוד כשעה עד למלון שלנו ללילות האחרונים בטיול הזה בארה״ב, ה- Hampton Inn Elizabeth Newark Airport.

החלטנו להשאיר את הרכב השכור ברשותנו לעוד מספר ימים, כדי לשמור על חופש התנועה. הרכב היה שכור בממילא עד 2/8, יום הטיסה בחזרה, כך שלא היתה כאן עלות נוספת.