בפרק הקודם השתכשכנו במימי האוקיינוס השקט (יכולנו להשתכשך) וכעת חוצים את דרום אמריקה ופנינו לאוקיינוס האטלנטי וליתר דיוק לחצי האי ואלדס, המכונה גם גלפגוס לעניים (מסתבר שיש לפחות עוד 2 מקומות המתהדרים בשם זה, לאחד מהם, פארק לאומי פאראקאס אשר בפרו, אנו מצפים להגיע בעוד כחודש וחצי). נסיעה באוטובוס מרווח 3 ארוחות, הקרנת סרטים ועוד, יוצאים בשעה 15.00 ומגיעים מוקדם בבוקר לעיר פוארטו מאדרין ומיד יוצאים לסיור לחצי האי ואלדס. חצי אי שנמצא בין 2 מפרצים. המקום מהווה את הנקודה הטובה ביותר לצפות בבעלי חיים רבים מיונקים ימיים לחיות הים יבשה אריות ים, פינגוונים, לוויתנים ובעלי חיים יבשתיים כגון גונאנקו, ארמדיל ועוד. הסיור ארוך ומתיש קרוב ל400 ק"מ והרוב בדרכי עפר. מתחילים Puerto Piramide היישוב היחידי של בני האדם על האי . מכאן יוצאות הספינות לצפייה בלוויתנים מסוג בלנה (בשם ציידי הלוויתנים הלווייתן הנכון משום שהעמיד את עצמו בפוזה המתאימה ביותר לנקב את גופו בצילצל - זוועה). ראשית מתלבשים.

מעילי סערה כבדים, חגורות הצלה, כובעים וכפפות עבות

טרקטורים דוחפים את הסירות המהירות אל המים, וכבר יוצאים בשיוט מהיר אל לב האוקיינוס הסוער. הגלים הגבוהים מטלטלים ונראה כי כולם חשים ברע, אך חיש מהר מגיעים אל הלוויתנים והמצוקות נשכחות וכולם רצים לחפש את הפוזה הנכונה.

הסירות נדחפות אל המים

הלוויתנים מדגמנים, נראים כמשתעשעים איתנו

ראשים ענקיים מכוסי יבלות

אם וגור

מבט אחרון לפני השיט חזרה, השחפים ממש מציקים ללוויתנים ומנקרים בגופם

בדרך אל חצי האי עוצרים במוזיאון, מחלון המוזיאון נשקף האי איסלה דה לוס פחארוס isla de los pajaros אומרים שמבנה האי הוא ההשראה לקטע בספר המפורסם "הנסיך הקטן" המספר על נחש בואה שבלע פיל.

נחש שבלע פיל

התופעה המוכרת לכולנו מסרטי נשיונל גיאוגרפיק של הלוויתנים הקטלנים (האורקות) המגיעים לחוף כדי לטרוף את גורי אריות הים, מתרחשת ממש כאן, אך לא בחודש בו אנו מבקרים.

מגיעים לחווה פרטית (נראה שכל ארגנטינה היא חוות פרטיות, הכל מגודר), ממנה הולכים לתצפית על פילי הים. צופים בעניין במפלצות הכבדות המתחממות בשמש , זכר אחד ענק שומר על ארמון שכולל נקבות רבות. אנו זוכים גם לצפות בזכר אחר המנסה להתגנב אל החוף אל אחת הנקבות ומגורש ע"י בעל הארמון.

נראה שהנקבה היא פחות מחצי גודלו של הזכר

הארמון הפרטי

בעל הארמון נזעק לגרש את הפולש

המשך הטיול בנסיעה לשמורת הפינגווינים, ציפורים חמודות מציגות פוזות טובות למצלמה. במקום מספר זוגות בודדים. מי שרוצה לצפות בפינגווינים באלפיהם ובדולפינים השחורים לבנים, מוזמן להצטרף לטיול היוצא ממאדרין אל פונטה טומבה. מכיוון שהטיול ארוך ומתיש כ400 ק"מ, החלטנו לוותר.

נכון שאני חמוד

וגם אנחנו

עוד ראינו בטיול עדר גוואנקו ובעלי חיים שנראים כמו שילוב של ארנבת עם אייל ונקראים מארא.

הגוואנקו

המארה

המדריכה מספרת שבחוות שעל חצי האי מגדלים כבשים אוסטרליות, אחת לשנה מגיעים פועלים העוברים מחווה לחווה וגוזזים את הכבשים.

בוקר חדש עולה על פוארטו מאדרין ואנו נוסעים באוטובוס לעיר Trelew ומשם באוטובוס לעיר שייסדו מהגרים מוולש, בשם Gaiman. העיירה נראית כמו דימונה לפני 40 שנה, אך יש לה איכות משלה ועיקר פרסומה לתיירים, נובע מבתי התה. אפילו הנסיכה דיאנה ביקרה כאן ושיבחה את בית התה. אנו עוקבים אחרי השילוט המוביל לבית התה, בשלט כתוב "הנסיכה דיאנה ספנסר". לאחר צעידה ארוכה, איננו מצליחם לאתר את בית התה ומסתפקים בבית תה אחר. בניין מפואר (סגנון וולשי?) על שפת הנהר. מחיר ההצגה לתייר 40 פזו. מתחילים בכוס תה משובח עם חלב, בתחילה מוגשים כריכונים עם גבינה צהובה וריבות משובחות ולאחר מכן העוגיות המפורסמות הקרויות Gali.

הבית הראשון שהוקם ב1874 ע"י מהגרים מוולש

השלט אל בית התה שהליידי דיאנה אהבה, את הבית לא מצאנו

בתוך בית התה

שבעים ומפוטמים חוזרים לפוארטו מאדרין ומשם במונית, נסיעה של כ17ק"מ, לשמורת Punta Loma Reserve בשמורה זו ניתן לראות את אריות הים הדרום אמריקאים. בנוסף במקום יש מושבה של ציפורי קורמורן ושל שחפים. על צוק המשקיף לעבר המפרץ ישנה נקודת תצפית על המושבה של אריות ים דרום אמריקאים.

אריות הים רובצים על החוף והעופות מקננים מעליהם

לצערי לא הצלחתי לזהות את הציפורים

פגישה מרגשת בין אם החוזרת מהים לגור שלה, שניהם קוראים זה לזה בקריאות רמות עד שפוגשים זה את זו

מבט אחרון על השמורה

מבט על פוארטו מאדרין מהמזח החודר עמוק ללב הים

שני כלבלבים משתעשעים על החוף לעת שקיעה

ארוחת ערב חגיגית לפרידה מהעיר

השמיים מחייכים אלינו

נפרדים מפוארטו מאדרין ומתכוננים לנסיעה המתישה לאל קאלפטה דרך ריו גזגוס

ועל כך בהמשך.

מי שמעוניין לראות את כל הרשומות מהטיול לארגנטינה וברזיל, מוזמן לאתר בצד שמאל את הקבוצה “ארגנטינה” ולטייל בין הרשומות.

לפרק הקודם:http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?EntryId=2359329