את הפרק הקודם על שיאן ובייג'ין אפשר לקרוא כאן

מגיעים לשנחאי בשעת לילה מאוחרת, לוקחים מונית. נסיעה של כ40 דקות. לקראת חצות מגיעים למלון Park שכולו אפלולי, ונראה ממש כבחירה לא טובה אחרי מלון Crown Plaza הנהדר בבייג'ין. איך בחרנו את המלון? ביקשתי המלצות מחברים בפייסבוק בקבוצת סין למטיילים, וקיבלתי המלצה על מלון טוב ויקר מדי לטעמנו Radisson Blu Hotel, כך חיפשנו ובחרנו במלון סמוך לו, מלון Park שמחיר החדר בו היה מתאים לנו. אם כי ההמלצות עליו לא היו טובות במיוחד,כשיורדים אחרי חצות לרחוב למכולת פתוחה לפי הנחיות פקידת הקבלה מגיעים לאזור די מוזנח, נראית התחלה לא מבטיחה. בחדר לא מצליחים להירדם עקב רעשי בנייה אדירים מהרחוב. מתלוננים, מבטיחים להעביר אותנו לחדר אחר למחרת בבוקר. ואכן בבוקר מקבלים חדר אחר בקומה ה12פונה לכיוון מגדל שנחאי, והכל נראה מצוין.

הנוף מחדר המלון, Nanjing road מדרחוב הקניות המפורסם, ומגדל שנחאי.

גם כאן בקומה ה12 , למרות החלונות המבודדים, אי אפשר לברוח מהקקופוניה המוסיקלית המושמעת מכיכר העם בקולי קולות כמעט עד 23:00. בוקר יוצאים מהמלון, המטרו ממש מול המלון והכל נראה מצוין. תגלית קטנה ששיפרה את תזונתנו. במורד המדרגות בכניסה 9 למטרו יש דוכן קטן ובו טנדורי חשמלי שמכינים בו פיתות אפויות טריות טריות (משהו כמו נאן הודי) עם בצל ירוק ושומשום ב 6 יואן, מעדן שלא מוותרים עליו כמעט בכל נסיעה. כל פעם שאנחנו מגיעים הם כבר מכירים אותנו הקבועים ושמחים לקראתנו.

יום ראשון נוסעים במטרו לאנג'לה האופטומטריסטית בשוק שצמוד לתחנה מוזיאון המדע כניסה 2, A.P. Plaza Yinyang Market‬, להכין למיכל משקפיים. גם אני מתלהב ומזמין לעצמי משקפי מולטיפוקל במחיר מצחיק של 700 שח. עוד המלצה מצויינת שקיבלתי מהחברים בפייסבוק.

יוצאים לתצפית קטנה על האזור שמעל האדמה וחוזרים אל מתחת לאדמה, לאכול ולאסוף את המשקפיים של מיכל. למשקפיים שלי אצטרך לחכות יום וחצי.

לאחר מכן חזרה של תחנה אחת ברכבת מערבה אל בין מגדלי הענק של שנחאי, יוצאים מהמטרו כמעט לרגלי מגדל הטלויזיה, או בשמו המדוייק מגדל הפנינה.

חדי העין יבחינו כי על השעון שבמגדל מימין מוטבעת דמותו של ידידנו מיקי מאוס, החנות הסמוכה היא החנות של חברת דיסני, שאינה שונה מכל חנות דיסני בעולם

הנישא מכל הענקים הוא מגדל שנחאי השני בגובהו בעולם. המקום מרהיב עין, שדרות נרחבות, כיכרות, ובשבילי הליכה נרחבים מעל הכבישים.

לקראת השקיעה צועדים לכיוון הטיילת המזרחית, על גדות הנהר Huangpu river ומצפים לשקיעה ולהדלקת האורות על הבתים והמגדלים שבגדה המזרחית. מחזה מרהיב עין שלא היינו מוכנים לקראתו, המבנים מוארים בשלל צורות וצבעים מפזזים. מגדל הטלוויזיה הקרוי מגדל הפנינה, משנה את צבעיו כמו זיקית וגם מגדל שנחאי ואחרים מתחילים לאותת בשלל צבעים


 אין צילום שיכול להביע את הרושם העז שיוצרים המבנים המוארים, אין ספק שסין מעצמה אדירה המעוניינת להדגיש את עוצמתה בפני הבאים בשעריה ובפני אזרחיה.

לאחר הביקור בגדה המזרחית, ממשיכים במטרו אל המלון ומשם ברגל למדרחוב המפורסם Nanjing road רחב הידיים, עם בתי הכלבו הענקיים וחנויות ענק של רשתות היוקרה כמו גוצ'י, פרדה, רולקס, דיור ועוד.

לא רק שהניקיון נשמר בקפידה, אנו צופים בתדהמה בסיירת מצחצי תאי הטלפון, העוברים מתא טלפון לתא טלפון ומבריקים אותם.

הרחוב כרגיל מלא חיים, אלפי אנשים משוטטים יחד איתנו, ממלאים את המסעדות ואת החנויות.

בבוקר, נוסעים במטרו לBread etc. מסעדה שהקים שף ישראלי, דורון סטפן לורן, החי בשנחאי. צפינו בו בתכנית בערוץ 11, “אנחנו על המפית”, והבטחנו לעצמנו לבקר כשנהיה בשנחאי. גוגל קצת התעקש לבלבל אותנו אבל הצלחנו להסתדר. היה נחמד ומוזר לאכול שקשוקה עם חלה בשנחאי. הרשת של דורון ושותפיו כוללת מספר מסעדות ומאפיות ונחשבת לסיפור הצלחה.

מבקרים גם בTianzifang , שכונה סינית ישנה ברובע הצרפתי, שהוסבה לאזור מסחרי, רחובות צרים, חנויות, מסעדות בארים, נחמד

בלילה הולכים ביחד עם אלפים רבים של סינים בעיקר אל הטיילת המערבית על שפת הנהר להביט לכיוון פודונג, ממנו צפינו בלילה הקודם. מחזה מטורף.

Nanjing road east מלא באלפי אנשים ועשרות אם לא מאות שוטרים שומרים על הסדר במעברי החצייה לאורך הטיילת וגם מונעים מאנשים ללכת על הכביש היות והמדרכה הרחבה צרה מלהכיל את כולם כדי לראות את המראה המרהיב הזה. אחד מסמליה המרכזיים של שנחאי.

מסיימים את הערב עם גלידה נחמדה ב-haagen Dazs. חייבים משהו מערבי כזה.

למחרת נסיעה במטרו 17 לZujiajiau, אחת מעריות תעלות המיםהמקיפות את שנחאי, כשעה ורבע מPeople square. החברה הטובים מקבוצת הפייסבוק סין למטיילים, המליצו שלא להגיע בסופ”ש, ואנחנו בכל זאת הגענו בסופ”ש. מתחנת הרכבת מרחק הליכה סביר, אפשר גם באוטובוס, בתחילה אנחנו מוצאים את עצמנו בגן סיני יפה מוקף תעלות מים וצמחיה,

ולאחר מכן צועדים אל אזור תעלות המים. בכניסה שלט המגביל את מספר הנכנסים לאתר לכמה עשרות אלפים, כשאנחנו נכנסים נתקלים בעומס הרגיל, של אלפי סינים דחוקים זה לצד זה, מגוון גדול של דוכני אוכל, כולל קערות מלאות סרטנים חיים וגם צב מים שוחה בגיגית לקראת גורלו.

בדוכן סמוך מכינים עוגות אגוז מלך טעימות, לוקחים קופסא לדרך שמתכלה מייד.

המקום יפה אם גם עמוס מאוד, מגשרי האבן ניתן לצפות בתחליף המקומי לגונדולות הרבות, הנושאות תיירים, סינים ברובם, בצפיפות גדולה במבוך התעלות.

אנחנו משוטטים חוצים את מעברי המים על גשרי האבן, צועדים עד מבנה הדואר העתיק, כמובן מצלמים, ויוצאים לדרך חזרה אל תחנת המטרו ומשם נסיעה של כשעה חזרה העירה. המטרו יש לציין פתרון נפלא לעומסי התחבורה, אם גם לפעמים מאוד עמוס והדוחק רב, האנשים מסתדרים מול הפתח משני צידי הפתח בשתי שורות כשהמרכז נותר פנוי ליורדים, הסדר בהחלט נשמר.

בשנחאי המטרו מעט פחות משוכלל מזה של בייגין, וקשה לעקוב מתוך הקרון על התקדמות הנסיעה, מה גם שהשילוט על הקיר בחוץ קטן וצריך עיניים טובות מאוד כדי לקרוא את שם התחנה באנגלית. בסינית הכיתוב גדול יותר ולמרבה הפלא לנו זה לא עוזר. בנסיעה אל נמל התעופה אפילו הסתבכנו קצת מחוסר אפשרות לעקוב, על כך בהמשך.

בערב חוזרים לNanjing road, מתערבבים בקהל האלפים הצועד בעיקר לכיוון מופע האורות המדהים של מגדלי הענק מצידו השני של הנהר בפודונג, אך משוטטים בין דוכני הרחוב הצבעוניים וחנויות היוקרה, גוצי, פראדה ודומיהן. הרבה בעלי הון יש כאן, והמחירים בחנויות לא זולים כלל וכלל. למחירים זולים יש להגיע לשווקים ולהתמודד על המחיר מול מוכרים עקשנים.


 בוקר יום ראשון, שמח בכיכר העם ובפארק העם, אנשים בתלבושות מסורתיות רוקדים לצלילי מוסיקה המושמעת מרמקולים רבי עוצמה. לעניין המוסיקה, יש לספר שמול מלוננו ומלונות יוקרה אחרים סמוכים מתמקמים מדי לילה זמרים וזמרות מצויידים ברמקולים רבי עוצמה שקולם מרעיד את החלונות המבודדים בקומה ה12, לפחות עד 22:30 בלילה. שותפתי למסע משתלבת קצת בקצב המחול לאחר מכן אנו נושאים פנינו לכיוון גני Yu המפורסמים, שלצערנו עדיין סגורים (שיפוץ ארוך). אך האזור על מבני העץ הישנים והמקדש הגדול הומים אדם, עד ליצירת פקקי תנועה אנושיים ברחובות הצרים.

באזור המון דוכני אוכל וניתן להנות מארוחה טובה, או חטיף, כגון שיפוד סרטנים, או נקניקיה שמסריחה למרחקים והמקומיים משוגעים עליה. אנחנו מתפתים למסעדה קטנה שבכניסה דוכן בו מכינים את האטריות בדרך מסורתית של סינון דרך מסננת מיוחדת. יש להם רק מנה אחת של מרק אטריות, חריף אש או פחות חריף. מלא לקוחות וכולם מרוצים חוץ מאיתנו לאכול את האטריות האלה זה בערך כמו לאכול חשופיות.

אנחנו משתדלים ככל הניתן לצעוד ברגל ונהנים מנופי העיר.

בערב נוסעים לאזור שהפך לאזור גלריות ונקרא M50, עוברים בין הגלריות נהנים מהאווירה. יש יצירות מרשימות ומאוד יקרות, אך ניתן גם לרכוש יצירות במחירים סבירים.


 מול חלון חדרנו במלון, בית ספר גדול, תענוג להביט על מגרש הספורט המטופחים, ולומר הלוואי עלינו.

הלוואי עלינו זה מוטו שחוזר הרבה בטיולים, הלוואי עלינו ניקיון כזה, הלוואי עלינו שמורות טבע מטופחות עם שבילי הליכה, הלוואי עלינו רכבות שכאלו ותחנות כאלו, הלוואי עלינו שירותים ציבוריים בכל פינה, הלוואי עלינו משטרה שנמצאת ועוד ועוד.
 חוזרים אל השוק הענק שמתחת למוזיאון המדע, A.P. Plaza Yinyang Market, השלמות קטנות, ומשם לרובע הצרפתי לשיטוט נחמד רוב השטחים הירוקים נכבשו לטובת בתי העשירים שנבנו במקום. השטחים הירוקים הגדולים שמסומנים במפה הולאמו כנראה לטובת בעלי הדירות.

בערב חוזרים לפודונג אל בין הענקים ועולים במעלית המהירה למס 2 בגובה בעולם מגדל שנחאי. מגיעים לפני השקיעה וזוכים להנות ממראה מרהיב עין של העיר שמליוני אורות מאירים אותה אט אט וגורדי השחקים נראים ננסיים ממס 2.

ומבט אחרון מלמטה למעלה


 לערב הסיום בחרנו במסעדה תאיילנדית טובה Coconut paradise אם גם חשוכה מאוד,

ומשם צעדנו לראשונה בNanjing road west. רחוב יפה ומואר המגיע עד למלוננו.

הגיע היום האחרון לטיולנו 22.10.19 , עוזבים את מעננו הנחמד, מלון Park, על מיקומו המצויין, לאחר 6 לילות. עולים למטרו מספר 2 שיעדו נמל התעופה לפודונג. להפתעתנו מספר תחנות לפני נמל התעופה בתחנת Guangian road, משנה המטרו כיוון ומתחיל לדהור לכיוון נקודת המוצא. יורדים מהמטרו ועולים שוב למטרו בכיוון הנגדי ולמזלנו בעזרת סיני נחמד דובר אנגלית, שגם נוסע לשדה התעופה לטרמינל 2 (בדרך כלל יימצא סיני נחמד שיסייע), מבינים שבתחנה מסויימת עלינו לרדת מהמטרו ולעלות למטרו אחר הנושא את אותו מספר, ונמצא במפלס אחר, כדי להגיע לשדה התעופה. הצלחנו.

כדי לחסוך בעלות הכרטיס הזמנו טיסה שיש לה עצירה בשנג'ן (Shēnzhèn) כ-10 שעות. ראינו בכך הזדמנות לראות עוד עיר, העיר הקרובה להונג קונג. הפקדנו את המזוודות ונסענו במטרו למקום הקרוי Sea world, מרכז עירוני מלא מסעדות חנויות ואזורי בילוי וגם טיילת יפיפיה על שפת המפרץ, ממנו ניתן ביום יפה לראות את הונג קונג, או לשוט אליה במעבורת בחצי שעה. במרכז הSea world מושתלת ספינה גדולה שהפכה למלון, גלריה יפה ולבר בו אפשר לבלות על הסיפון עם כוס בירה ביד.

כשישבנו על הדק קרוב לים ,התחילה לשוחח איתנו צעירה סינית, סיפרה שבעלה עובד בחברה ישראלית בשנג'ן, ונתנה לנו כמה טיפים על האזור, כולל על מופע מזרקות נחמד שמתקיים ליד הספינה. למרות שהעיר מרובה עובדים זרים (המון חברות בין לאומיות) התקשינו לבחור מסעדה, התפריטים בסינית והעובדים לא מבינים אנגלית . כך נאלצנו את ארוחת הסיום לאכול בפיצה האט. חזרנו במטרו לנמל התעופה ומשם 11 שעות טיסה מתישות ואנחנו בבית. ננוח קצת ונתחיל לתכנן את הטיול הבא.

סיכום שהוא גם פתיח

כשהתחלנו לתכנן את הטיול בסין, נחשפנו לתפיסה שסין מדינה מאוד קשה לטיול עצמאי, בעיקר בגלל בעיות שפה וגם עקב כך שבסין חסומות האפליקציות החשובות לנו כמטיילים, גוגל, מפות גוגל, ווטסאפ ועוד. כרטיס הטיסה שרכשנו היה לשנחאי, עם חזרה דרך שנג'ן. בעקבות כך החלטנו להתרכז בחלק המזרחי ולוותר על טיבט והאזורים המערביים הפראיים והמרוחקים (יהיו עוד טיולים). מהתייעצות עם חברים ומקריאה באתרים, ביניהם האתר המצויין TravelChina, בחרנו לנו מסלול עקרוני לא לחוץ, עם מרווחי זמן, שיאפשרו להנות מכל מקום שנגיע אליו. הזמנו מלון ביאנגשו, הזמנו טיסה לגווילין וטיסת המשך לזאנגג'יהג'יה, ומעבר לזה הזמנו תוך כדי טיול. היות ותחילת טיולנו נקבע לחגיגות 70 שנה למהפכה, וזו התקופה בה מיליוני סינים מטיילים, החלטנו להתחיל את הטיול בגווילין ויאנגשו, שם אמור היה להיות פחות עמוס, החלטה טובה כנראה. וכך יצא שההמסלול שלנו התחיל באתרי נוף ושמורות טבע מופלאות ובהמשך הגענו לערים הגדולות, שיאן, בייג'ין ושנחאי. כדי להתחיל ברגל ימין החלטנו לקחת מדריך ל3 ימים ראשונים ואח"כ להסתדר לבד. אנחנו דרך דרך אגב בסטטוס של אזרחים ותיקים.

המסלול:

1.10.19 טיסה לשנחאי. חלק 1 לפירוט המסלול כאן

2.10.19 נחיתה בשנחאי, המראה לגווילין. לינה בטרסות האורז

3.10.19 טרסות האורז, נסיעה ליאנגשו לינה ביאנגשו.

4-5.10.19 יאנגשו. לינה יאנגשו

6.1019 טיסה לזאגג'יהג'יה, לינה בזאנגג'יהג'יה. לפירוט המסלול כאן

7.10.11 זאנגג'יהג'יה, לינה בוולינגיואן

8-9.10.19 וולינגיואן, לינה בוולינגיואן

10.10.19 וולינגיואן, טיסה לשיאן, לינה בשיאן

11.10.19 שיאן, לינה בשיאן. לפירוט המסלול כאן

12.10.19 רכבת לבייג'ין, לינה בבייג'ין

13-15.10.19 בייג'ין, לינה בבייג'ין

16.10.19 רכבת לשנחאי, לינה שנחאי. לפירוט המסלול כאן.

17-21.10.19 שנחאי

22.10.19 טיסה לשנג'ן,

23.10.19 טיסה לישראל