שייט לערים קסומות בים הבלטי

צילום ועריכה: חנוך גלברג, יולי – 2017

השייט בים הבלטי הינו שייט מרתק הן מהצד ההיסטורי התרבותי והן מהצד של הנוף הנפלא שחולף באיטיות בעשרות מפרצים ומפרצונים , מלבד תקופת החורף הקר שחלקים ממנו קופאים הים שקט רוב הזמן ומתאים להפלגה רגועה שבמקרה שלנו היה באניית הפאר ZUIDERDAM של חברת הספנות "הולנד אמריקה" שהמתינה לנו ב –OCEAN QUWEY שבנמל היפהפה של קופנהגן – דנמרק. אטרקציות מרכזיות תעלות המים ונמל ניהאבן בקופנהגן המהווים אמצעי תחבורה ושינוע וניתן לצפות באמצעותן באתרים המרכזיים. אתר יפהפה נוסף הם גני טיבולי המפורסמים. הערים בהם עגנו בנמליהן לפי סדר התמונות היו קיל – גרמניה, שם צפינו במספנות הצוללות של טיסנקרופ. נמלה של טאלין בירת אסטוניה שהיא עיר ימי ביניימית שנשתמרה תושביה חוגגים פסטיבלים בסגנון ימי הביניים. משם לעיר ההיסטורית החשובה סנקסט פטרסבורג בירתה של רוסיה הצארית עד לפרוץ המהפכה הבולשביקית. ראינו את הספינה אורורה שממנה נורה הפגז היחידי לכוון ארמון הצאר, ביקרנו בכנסיית הדם שם נרצח הצאר אלכסנדר, הכנסיה על הפסיפסים המדהימים בתוכה הוקמה לזכרו. בית הכנסת היהודי שנשמר יפה, ולבסוף בקרנו בחלקו האקספרסיוניסטי של מוזיאון הארמיטאג', למחרת יצאנו לגני הארמון של פטר הגדול לשם הגענו באמצעות רחפת. הגנים המטופחים, הארמון, הפסלים המוזהבים והמזרקות הרבות לא יכולים להעיד על התקופה הקומוניסטית ובעצם הפכו להיות אטרקציה תיירותית המושכת מיליוני תיירים. משם הפלגנו לכיוון הלסינקי – פינלנד. היציאה מהנמל והתצפית ממרומי סיפון האנייה על המבנים היפים לאורך החופים הוא חוויה בפני עצמה. בהלסינקי ביקרנו בכנסייה המפורסמת החצובה כולה בתוך סלע, ביקרנו גם בגן לזכרו של הקומפוזיטור הידוע סביליוס. המשכנו לעיר הנמל שטוקהולם בירת שבדיה ערכנו סיור בעיר העתיקה בה שוכן המוזיאון של פרסי נובל וארמון המלך. העיר ממוקמת על מספר איים אשר הקשר ביניהם בסירות, באמצעותן הגענו למוזיאון שהמוצג העיקרי בו היא בעצם ספינת תותחים גדולה הספינה וואזה שטבעה בהפלגת הבכורה שלה בנמל ונמשתה לאחר 300 שנה בשלמותה על תותחיה והשלדים של מלחיה.. המשכנו למוזיאון ABBAשמהווה אייקון תרבותי לחובבי הנוסטלגיה. הפלגנו לכיוון רוסטוק עיר נמל גרמנית שנהרסה במלחמת העולם אך שוקמה מחדש במתכונת ששמרה על צביונה מימים רחוקים. האטרקציה בכנסיית סנט מרי ששוקמה נמצאת בדמות השעון האסטרונומי העתיק מן המאה ה – 17. ככר העיר צבעונית ומלאה בפסלים מעניינים.. המשכנו בהפלגה לתחנתנו האחרונה חזרה לקופנהגן בה התחלנו השייט. נפרדנו מפסלה של בת הים הקטנה על פיהאגדה של הנס כריסטיאן אנדרסן וחזרנו בטיסה הביתה לישראל

קופנהגן בירת דנמרק הייתה התחנה הראשונה בשייט, ניהאבן (Nyhavn) היה הנמל של קופנהגן מהמאה ה-17 הנמל הציורי מפתיע כל פעם בצבעוניותו למרות מזג האויר הצונן באמצע יולי. הנמל מחובר בתעלות למרכז העיר והשייט בהן מהנה ביותר.

הכניסה המעוצבת לגני טיבולי, הגנים היפים עשירים במתקני שעשועים. הם מוארים בלילה שהוא יום.. והן אחת מהאטרקציות המלהיבות בקופנהגן,..

תחנתנו הבאה בים הבלטי הייתה נמל קיל – גרמניה, לקיל עבר עשיר בעיקר בזכות המספנות שבהן בנו את כוח הצוללות של הצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה והשנייה.

תצפית על מספנות "טיסנקרופ" בקיל. בפוקוס, שתי צוללות בבניה

במוזיאון הימי סמוך למספנות קיל מוצג שריד שנותר מאחת הצוללות הראשונות שנבנו בתקופת לפני מלחמת העולם הראשונה. זו צוללת שיועדה לשני אנשי צוות ולשהייה של שבועיים בים הבלטי.

בכניסה למפרץ קיל ניתן לראות מהים את האנדרטה שנבנתה לזכרם של אנשי הצוללות שאבדו במצולות באשר הם.

לאחר הפלגה של לילה בים שקט, עגנו לפנות בוקר בנמלה של טאלין בירת אסטוניה. החלק המעניין בסיור הוא בעיר העליונה העתיקה שנמצאת על גבעה. הסיור מתחיל בקתדרלת אלכסנדר נבסקי .

ומשם ירדנו עם הרחובות הצרים של עיר ימי ביניימית טיפוסית עד לכיכר השוק. תושבי העיר מטפחים את אווירת ימי הביניים במופעים לתיירים ובתלבושות אוטנטיות..

סן פטרסבורג או כפי שהיא בפי המקומיים "סנקסט פטרסבורג", עיר הצארים ובית המלוכה הרוסי עד לפרוץ המהפכה הבולשביקית. סנקט פטרבורג היא עיר בעלת רקע תרבותי ואדריכלי עשיר. סנקט פטרבורג נבנתה מלכתחילה עם תכנון קפדני ותוך הקצאת משאבים אדירים. כחלק מהתכנון, הוזרמו מי נהר הנֶבָה דרך עשרות תעלות, אשר משתלבות במרקם המרכז העירוני עם גשריהם ומעגניהם. תעלות מים אלה מוסיפות לאווירה המיוחדת השוררת בעיר ובזכותן הוענק לה הכינוי "ונציה של הצפון".

מימין המגדלור המעוצב על נהר הנבה צולם מהמגדלור ממולו, אחיו התאום.

המבצר בתמונה למטה משמש את בניני הממשל והכלא מתקופת הצארים ועד היום. נמצא על "אי הארנבים" חשוב לדעת למטייל הישראלי שאינו דובר רוסית, מומלץ ליצור קשר עם מדריך מקומי הדובר עברית או אנגלית

. .

ההתמצאות בעיר היא בלתי אפשרית כמעט ללא דוברי רוסית היות ואין כמעט שילוט בשפה אחרת שלא לדבר על אנגלית. מהמקומיים כמעט ולא נתן לקבל אינפורמציה, נראה כאילו עדיין לא "עובדים" עבור התייר אלא עבור המעסיק שהוא בד"כ השלטון. את יבגני (בתמונה עם כובע מצחייה) המדריך שלנו, הכרנו בהמלצת הטיפים שב"מטייל". דובר עברית ואנגלית ומגלה בקיאות רבה בהיסטוריה לכל תקופותיה..

ארמון החורף המרשים של מלכי רוסיה והצארים לדורותיהם תופס חלק נכבד מהכיכר המרכזית של העיר. כיום המבנה מהווה חלק ממוזיאון הארמיטאג'

בין שפע המוזיאונים נמנה הארמיטאג' הידוע השוכן ברובו בארמון החורף של הצארים ובעל אוסף ציורים מן המפורסמים בעולם. לא נתן להקיף את המוזיאון ביום אחד ואף לא בחודש, בעזרתו של יבגני שדאג להכניסנו בלי תור עם כרטיסים מוכנים מראש. בחרנו באגף הציירים האימפרסיוניסטיים המרשים ביותר.. משך הביקור כשלוש שעות.

בית הכנסת המפואר והפעיל מנוהל ע"י ארגון חב"ד.

זוהי הסיירת הרוסית "אורורה" משמשת כיום כמוזיאון. התפרסמה בהקשר למהפכה הבולשביקית כאשר מתותחה נורה פגז אחד לעבר ארמונו של הצאר. נכתבו עליה עשרות סופרלטיבים וגם סרט המתאר את פרוץ המהפכה. היא ממוקמת באחד המעגנים הגובלים עם מרכז העיר סנט פטרסבורג.

את היום השני בעיר העשירה בתרבות ואמנות הגדשנו לארמון וגני פטר הגדול. מתחם הארמונות והפארקים בפטרהוף הינו מתחם קיסרי הנמצא על שפת המפרץ הפיני כ- 29 ק"מ מסנקט פטרסבורג, אשר הוקם על פי הוראותיו של פטר הגדול. מקור השם הוא הולנדי: "Peterhof" - החצר של פטר. עד לשנת 1918 היה מקום מושבו של הקיסר, בשנה זו המתחם הפך למוזיאון. מתחם הארמונות והגנים מכונה לעתים קרובות "הורסאי הרוסי". הארמון ומרכז העיר מוכרים כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הגענו במקום בעזרת רחפת שיוצאת ממעגן על הנהר במרכז העיר.

נמלה העמוס של הלסינקי פינלנד הייתה תחנתנו הבאה . הלסינקי, בירתה של פינלנד, כמו ערים מרכזיות אחרות באזור סקנדינביה היא עיר בה משולבים מבנים חדישים ומודרניים יחד עם שפע של פארקים וגנים, רחובות רחבים וישרים וכמובן במים המהווים בה אלמנט חשוב. בהלסינקי ישנו שילוב של ארכיטקטורה נפלאה יחד עם אתרי טבע עליהם לא ויתרו הפינים וניתן למצאם כמעט בכל שכונה. גם באזורים אורבניים במיוחד בהם ישנה צפיפות גבוהה של בניינים ישנם השטחים הירוקים המשווים לעיר מראה יפהפה ואווירה המלאה ברוגע. בזמן הקצר שעמד לרשותנו מיהרנו לאחת מהאטרקציות המומלצות והיא הכנסייה החצובה בתוך סלע,

תחנת הרכבת על פסלי הגרניט המרשימים שבפתחה.

ז'אן סיבליוס ‏ היה כנר ומלחין פיני. ואחד המלחינים הפופולריים של שלהי המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. המוזיקה שחיבר וכשרונו הרב היוו מרכיב בהתהוותה של הזהות הלאומית הפינית. הגן לזכרו של הקומפוזיטור הידוע סביליוס

המשכנו לעיר הנמל שטוקהולם בירת שבדיה ערכנו סיור בעיר העתיקה בה שוכן המוזיאון של פרסי נובל וארמון המלך. העיר ממוקמת על מספר איים אשר הקשר ביניהם מתבצע בתחבורה ציבורית ובסירות,

שמהווה אייקון תרבותי לחובבי הנוסטלגיה... ABBA המשכנו למוזיאון

ואסא היא אוניית מלחמה שוודית מן המאה ה-17, שטבעה בהפלגת הבכורה שלה, ב-10 באוגוסט 1628, בכניסה לנמל שטוקהולם. האונייה, שנשאה 64 תותחים ימיים והייתה בעלת עוצמת האש הגדולה ביותר בזמנה, טבעה בהפלגתה הראשונה לאחר שיט של פחות ממייל ימי אחד. משב רוח חזק ופתאומי ערער את יציבותה, היא נטתה על צדה, התמלאה מים ושקעה לנגד עיניהם של אלפים מתושבי שטוקהולם. הספינה הטבועה אותרה למזלנו לפני מספר שנים ע"י חוקר חרוץ ונמשתה בשלמותה על תותחיה שילדי מלחיה ועוד שרידים של נוסעים שהצטרפו להפלגה.. בעזרת טכניקת מיחשוב מתקדמת שוחזרו פניהם של חלק מהמלחים והנוסעים. סביב האניה הענקית בממדיה נבנה מוזיאון. הממצאים הם מדהימים אוטנתיות שלהם ונותנים תמונה עדכנית על החיים לפני 300 שנה. מי שקץ בחום הישראלי מוזמן לבירת שבדיה להנות ממזג האויר הנוח וגם לחזות בממצא היסטורי מאלף..

תחנתנו הבאה הייתה עיר הנמל הגרמנית רוסטוק שנהרסה במלחמת העולם אך שוקמה מחדש במתכונת ששמרה על צביונה מימים רחוקים. האטרקציה בכנסיית סנט מרי ששוקמה נמצאת בדמות השעון האסטרונומי העתיק מן מאה ה – 17. ככר העיר צבעונית ומלאה בפסלים מעניינים.

.

המשכנו בהפלגה לתחנתנו האחרונה חזרה לקופנהגן בה התחלנו השייט. נפרדנו מפסלה של בת הים הקטנה על פיהאגדה של הנס כריסטיאן אנדרסן וחזרנו בטיסה הביתה לישראל..

לסיום מספר "טיפים" והצעות לאלה מביננו המתעתדים לבחור בשייט כמסלול לטיול הבא:

1. השייט הוא סיפור לא זול, מומלץ לא "להתקמצן" ולבחור חברה בעלת מוניטין. כמות הימים בשייט הינה פונקציה של מחיר השייט. שייט ארוך מדי עלול להיות מעט משעמם.. הספינות ענקיות ויש בהן הכול חדר אוכל בריכות חנויות ואולמות מופעים מוסיקה וקולנוע.. לכן עדיף חדר עם חלון לים ולא חייבים מרפסת.. היות וכמעט ולא נמצאים בחדר.

2. כמויות האוכל בספינה הן עצומות. המטעמים והקינוחים לא ניתן לתאר.. לכן מי שרוצה לחזור הביתה ללא עודף של 2-3 ק"ג נוספים חייב להתאפק ולשלוט בעצמו..

3. רצוי מאד לתכנן את סיורי החוף מראש היות והזמן מוגבל ויש להגיע בזמן להפלגה. לכן מומלץ להיות ערוכים עם מדריך מקומי או תכנית סיור מוכנה. מומלץ להשתמש באוטובוס מקומי בד"כ בצבע אדום שעושה מסלול בכל האתרים העיקריים בעיר כולל המעגן של הספינה . ניתן לרדת ולעלות ללא הגבלה בכל תחנה בזמנים שונים רצוי לבדוק תדירות.

4. נתן לארגן את הטיסות הלוך וחזור בתי המלון ביציאה כולל את כל סיורי החוף באמצעות חברת הספנות. אלא שהמחירים מאד גבוהים, כדאי לכן לארגן למי שיכול באופן עצמאי. רצוי מאד להגיע ליעד ממנו יוצאת ההפלגה כיומיים מראש.