כאשר הנכד חגג 6 שנות הולדת, הגענו למסקנה שהוא בוגר מספיק כדי להצטרף אלינו לביקור משפחתי אצל הדוד שלו בברלין. ההורים נתנו את הסכמתם בשמחה, לאחות האמצעית שקצת התלוננה על קיפוח הבטחנו שבעוד שנתיים כשתגיע לגיל המתאים, ניקח אותה לביקור בחו”ל.

לפני שיוצאים מנסים לבדוק את הצד הפורמלי. מבררים האם ניתן להוציא מהארץ/ להחזיר לארץ את הנכד ללא נוכחות הוריו. התשובה מהצד הישראלי הייתה שכל עוד אין צו מניעה אין מניעה, ואכן כך היה. מהצד השני חיכה לנו איש ביקורת גבולות שהחתים את הדרכונים ללא הערות. בחזור לעומת זאת איש הגבולות הגרמני היה ערני יותר ושאל אם יש בידינו מסמך חתום על ידי ההורים,שהשבנו בכן, הסתפק בכך.

וכעת לטיול עצמו, הנכד בן ה6, מספיק בוגר כדי לשבת עם הסבים ולהתייחס לתכנית הטיול ולהביע דעה. ברלין עשירה באטרקציות המתאימות לילדים, ואנו מסמנים לעצמנו מספר פעילויות מתוכננות: גן החיות במערב ברלין, האקווריום הצמוד לגן החיות, לגולנד וחנות לגו, שני מקומות נפרדים ומוזיאון הטבע . נראה שיספיק לתכנית בת 3 ימים שכללה גם בילוי עם הבן/ הדוד שמתגורר בברלין. חשוב היה לנו להביא חפצים שיעזרו להעביר זמני שעמום כגון אייפד, ספר,משחק.

הטיסה יצאה בשעות הערב מנתב”ג, נחתנו בנמל התעופה טגל ומשם במונית 25 אירו, לביתו של הבן. הגענו אחר חצות, כך שלמעשה היום חלף. בבוקר השכמנו ליום נאה,

ניקינו את הטרמפולינה שבחצר מעלי השלכת ולאחר אימון קפיצות קצר וארוחת בוקר ביתית, יצאנו שלושה דורות ליעד הראשון, גן החיות של ברלין. כאן התוודע הנכד לרשת התחבורה המסועפת והמצוינת של ברלין, רכבת עילית, רכבת תחתית, רכבת קלה.

הגענו לגן החיות. העסקה המשתלמת הייתה לקנות כרטיס למשפחה קטנה, משולב עם כניסה לאקווריום הצמוד לגן החיות. הגענו בזמן לקבל הסבר על הפילים שבגן,

ובהמשך פגשנו את צמד הפנדות החביבות מאוד שעסקו בשקדנות בלעיסת עלי במבוק.

בברלין יש 2 גני חיות, במזרח העיר ובמערב העיר. הגדול יותר הוא המערבי להלן קישור, אליו צמוד האקווריום של ברלין, להלן קישורגן החיות רחב ידיים וחוצה אותו תעלת מים שבה שטות ספינות טיול השטות בנתיבי המים של ברלין. שייט עדיין לא עשינו, אולי בפעם הבאה.

הגן גדול מאוד, שוטטנו מספר שעות כשהנכד מתעקש שלא לוותר על בעלי החיים שראה במפה אותה קיבלנו עם רכישת הכרטיסים. אך עם כל הרצון הטוב לא הספקנו הכל, עצרנו להפסקת צהריים במסעדת הגן. כאן הסתבר שמעבר לצ'יפס וקצת שניצל, הוא לא ממש אוהב את האוכל המקומי.

המשכנו לבית הפינגווינים החביבים, אשר שמחים לשתף פעולה עם המבקרים.

בגן החיות פינת משחקים גדולה בנויה מעץ ובה מגלשות גדולות ושלל אמצעי טיפוס. לא התעכבנו הרבה כי עדיין נותר לבקר את הדובים הלבנים ובהמשך באקווריום הגדול (שלוש קומות). הדובים הלבנים לצערנו אכזבו ולא יצאו מהמאורה. אחד מהם התגלגל בתוך המאורה ומדי פעם הציץ החוצה. ככה זה שגן החיות רחב הידיים נועד קודם כל לרווחתם של בעלי החיים. הדוב השפתני דווקא נהנה להציג את עצמו.

האקווריום ממש מרתק. למרות העייפות לא ויתר הנכד, על שום חלון. דגים מכל העולם, מדוזות סרטנים, כוכבי ים ועוד.

בקומה השנייה זוחלים, ואפילו תנין מסוג גביאל שמסוגו נותרו בעולם כ200 פרטים בלבד. בקומה השלישית חרקים ודו חיים.

לפני ארוחת ערב אנחנו הולכים אל גדת הנהר בסמוך לאי המוזיאונים, וHackescher Markt. בדרכנו חלפנו ליד בית הקברות היהודי ומצבת הזיכרון שבחזיתו. מוקדם מדי להסביר לנכד, בביקורים קודמים הקדשנו זמן רב להיסטוריה, למשל ביקור במחנה הריכוז זקסנהוזן.

ליד אי המוזיאונים מצטלמים ומחפשים מסעדה שתתאים לסגנון האוכל שהוא אוהב. לפני כן הוא מצטלם כאשר מגדל הטלוויזיה (יעלה אליו בהמשך) בכף ידו.

כאמור, המבורגר וצ'יפס הם המזון היחיד שהוא מסכים להכניס לפיו כאן בנכר.

שבים הביתה ברכבת התחתית. למרות השעה המאוחרת אור היום עדיין מאיר מעט את הרחובות, והתחושה היא של שעה מוקדמת יותר והילד אינו מראה סימני עייפות.

יום המחרת הוקדש לממלכת הלגו. הנכד מאוד אוהב לגו והיה מלא התלהבות לקראת הביקור בLegoland קישור לאתר כאן, שבPotsdamer platz. כשיורדים מהרכבת התחתית עוברים דרך שרידי חומת ברלין והילד מקבל הסבר קצר.

לגו לנד מגשים חלומות לילדים,

קרוסלה שמדוושים ומרחפים גבוה,

רכבת שדים הנוסעת בין דמויות לגו מאיימות, מסלול מרוצי מכוניות למכוניות שאנחנו בונים, סרט תלת מיימד, עיר מיניאטוריות מלבני לגו.

והמון עמדות הרכבה לבניה עצמית כיד הדמיון. מעניין כמה זמן ישרדו הרובוטים והדינוזאורים שהרכבנו.

לאחר מספר שעות מהנות עוברים לתחנה הבאה נוסעים לחנות לגו (קישור לאתר החנות), גם החנות מאוד נחמדה, ניתן לרכוש דמויות, ניתן לערבב ולרכוש לבנים בשלל צבעים וצורות. הילד בוחר לגו גדול ולגו קטן לעצמו ולגו גדול וקטן לאחותו. משאירים על הקיר מזכרת בדמות שמות הנכד ואחותו.

מול החנות יש חנות dm המקבילה לחנויות הפארם אצלנו. כשאנחנו בברלין תמיד ניגשים לחנות dm להשלמות נחוצות.
 אחה”צ מעדיפים לקנות מצרכי מזון בסופר הקרוב לדירת הבן ולהכין לעצמנו ארוחה מצוינת. כך הילד אולי ילך לישון בשעה מוקדמת יותר כראוי לילדים בני גילו.

כך נראית משפחה מודרנית, כל אחד עסוק בענייניו, מול המסך שלו.

בוקר שלישי ולמעשה אחרון לטיולנו, מחר בבוקר ניסע לנמל התעופה. הילד בחר במוזיאון הטבע, התלהב משלדי הדינוזאורים בתמונות. ואכן התלהבות רבה מקום מרשים, ואנחנו עוברים כמעט את כל התחנות במוזיאון,

מתלהבים מT Rex הנורא, מאוסף המאובנים והפוחלצים, ומסיימים בביקור בחנות המוזיאון ברכישת פוסטר מרהיב של תפוצת בעלי חיים על כדור הארץ, דגמי דינוזאורים ועוד.

אחה”צ הולכים לAlexander plaz, הנכד והבן, ממריאים למרומי מגדל הטלוויזיה ואנחנו פונים לחנות Primark הסמוכה לקנות בגדים לנכדים שנותרו בארץ .

למחרת השכמה מוקדמת כדי לצאת אל נמל התעופה שונפלד הרחוק יותר. בבית כבר מתגעגעים לילד ורוצים להנות מחוויותיו.

נהג המכונית שהוזמן בשרות הובר הגיע תוך 5 דקות (הלוואי עלינו תחבורה נהדרת כמו בברלין), בחור צעיר ממוצא טורקי דובר אנגלית מושלמת, יש על מה לשוחח יחסי ישראל טורקיה. מביא אותנו בבטחה לנמל התעופה ואנו יוצאים לדרך הארוכה