היום הרביעי - בבוקר היום הרביעי לטיולנו - הפתעה גשם של אוגוסט, ירד כל הלילה, מקווים שגרש את היתושים (יתושי פרובנס מסתבר מחוסנים מפני הגשם, לדברי המארחים שלנו, לא כל שנה מתאפיינת ביתושים, אבל השנה לחוסר מזלנו זוהי המכה הלא כתובה של פרובנס)..

מתחילים כמובן בארוחת בוקר טובה, עם ביצי השוק, והגבינות הנפלאות והמלונים הכתומים והיוגורט היווני, וכמובן הבגטים הצרפתיים הידועים.

לקראת אחה"צ יוצאים בנסיעה לכיוון לה בו צוק הסלע האדיר שבראשו טירה ימי בינמית חרבה וכפר קטן, שבסמטאותיו נמכרות המזכרות האהובות על התיירים דברי מתיקה ומאפה בגדים ועוד. בית הקפה שנכנסנו אליו עם התצפית הנהדרת על סלעי בראשית מאכזב אותנו במרכולתו הדלה, הסנגריה נגמרה ואין קפוצינו, מאוכזבים קמעה צועדים אל דוכן המיץ הטרי ונהנים מכוס מיץ תפוזים טרייה סחוטה.

האתר "אופק עולמי" מלמד אותי כי העיר העתיקה לה בו (Le Baux de Provence), נבנתה כמבצר על הדרך מאביניון לכיוון הים התיכון. בראש המצוק שוכנת "העיר המתה" מתקופת ימי הביניים. השוטטות בסימטאות העיר מובילה אותנו אל שער הכניסה ממנו אפשר לעלות אל העיר העתיקה ואף לצפות אל הנוף הסלעי הנשקף מטה.

סימטאות העיר החדשה בה מתגוררים כ500 תושבים, גדושות בחנויות ממכר דברי אמנות, ביגוד, מסעדות ועוד.

חומות העיר מוסיפות את הנופך הדרמטי לצילום

מבט כלפי מטה תוהים לפשר הדגלים הצבעוניים.

חנויות קרמיקה

שלט מעורר עניין על קיר אחד הבתים

מבט אל "העיר המתה", מסמטאותיה הומות האדם של העיר החיה.

עוד מספר צילומים ויוצאים לדרך חזרה. הרכב חונה במגרש חניה ממנו יש לטפס קצת במעלה התלול עד העיר. ליד מגרש החניה מערה ענקית בה מתקיימות תצוגות מאוד מיוחדות. אבל התור מאוד ארוך. שווה בהחלט להסתכל על הקישור

הפלנצ׳ה בחצר, חדשה לגמרי, פועלת על גז, מסייעת בידינו להכין פיצות נהדרות עם כל טוב, אננס ומוצרלה, בצל סגול ועוד, וכמובן לסעודה מתלווה כמו תמיד בקבוק של יין טוב מהיקב בהמקומי.

היום החמישי לטיול - הבריכה והוילה קורצים לנו ומזמינים להישאר, וכך עובר היום בעצלתיים עד לארוחת צהריים. ומה לארוחה פסטה מקומית נהדרת עם עגבניות לשמרנים שבינינו, ופסטה עם רוטב שמנת אספרגוס ותאנים. אחר הצהרים הצעירים נוסעים שנית לLa fontaine de vaucluze. אנחנו נשארים בבית על שפת הבריכה, בקבוק יין טוב ומשחקי פטנק. לבעל הבית יש מגרש פטנק בחצר ואנחנו מאוד נהנים להשליך את כדורי הפלדה הכבדים ולנסות לנצח, ההימורים מאוד גבוהים, למען שלום בית לא אספר מי קטף את הפרס.

היום השישי

היום השישי - מחר עוזבים וזה קצת מדכא. התכנית להיום כוללת את מוזיאון הלבנדר ( נראה שהגענו מאוחר מדי והלבנדר הסגול כבר נקטף). אך ראשית עוברים בעיירה אשר במרכזה צומחים צוקים אימתניים, עליהם הורכב מסלול הברזל (Via ferrata), מסלול המורכב מיתדות סולמות וכבלי פלדה. יש שני מסלולים מסלול הטבע שנמשך כשעתיים ומסלול מתקדם שנמשך כארבע שעות. המסלול מתחיל בטיפוס חופשי על כ800 מדרגות אל נקודת ההתחלה. ממנה נשקף נוף מרהיב של העיירה Cavaillon והנהר הזורם לצידה.

Via Ferrata הוא שמו של מסלול אשר נדרשים לו אמצעי עזר כמו בצילומים מעלה,

מבט לכיוון הנהר

בקצה המדרגות מוביל שביל לכיוון תחילת המסלול

כמובן שנדרש ציוד מיוחד הכולל קסדה, רתמת בטן עם שני חבלי בטחון

יש הסברים ברורים, נדרש גובה מינימלי של 1.30 מטר

מולנו אב ובנו הקטן נהנים מיום כיף במסלול האתגרי

תחילת המסלול

גם תינוקי מתנסה, לא לבד אלא עם אמא שהיא מדריכת סנפלינג מוסמכת.

אני מניח שהבנתם שאנחנו ויתרנו בצער על האתגר הנחמד, שנראה באמת לא מאיים, אך לא התאים לנסיבות . הסתפקנו בצילום על קטע האימון שנועד להרגיל את המטפסים הפחות מיומנים לתנאי המסלול ואופן השימוש בציוד. איתנו דווקא הייתה כאמור מומחית שהצטערה מאוד על כך שויתרנו, אבל באמת הנסיבות לא איפשרו. אני ממליץ בחום לכל מי שמעוניין בקצת אתגר לא מסוכן, להגיע לCavaillon.

בצילום אנחנו כבר בדרך חזרה לעיר, לשבת בבית קפה מקומי ולהרגיע את הבטן עד למסיבת הסיום החגיגית שתתקיים בוילה לרגל סיום הטיול שלנו.

מבט אחרון אל העיר ואל הצוקים. במקום חנויות להשכרת ציוד למטפסים, רק אל תגיע בשעת הפסקת הצהרים המוקדשת לנמנום, וכל החנויות כולל לשכת התיירות נסגרות.

חזרנו לבית והכננו סעודת מלכים כמעט מכל מה שנותר במקרר, בשרים, פסטות, גבינות, יינות גלידות ואבטיח. הפלנצה החדשה שסיפק פטריק בהחלט הוכיחה את עצמה והתאימה להכנת בשר על האש וגם פיצות. את הבצק היינו קונים מוכן ומגולגל ואת התוספות הכננו לבד.

למחרת בבוקר תם הנופש הנפלא בפרובנס, בעלי הבית החביבים שלנו פטריק ובאבט, הגיעו כדי לקבל לידם בחזרה את הנכס, וכולנו יצאנו לדרכנו אל נמלי התעופה כדי לחזור לארצותינו, מגובשים יותר, שמחים יותר ובהחלט מוכנים לגיבוש נוסף.

למעוניין לקרוא את כל הפרקים על טיולנו, נא לחפש את הקבוצה “צרפת” בצד שמאל ולבחור את הרשומות שמעניינות אתכם.