זהו סיכום טיולנו לאחר שכבר העלתי ברשומות נפרדים רשמים צבעוניים מהטיול. מי שמעוניין לחוות את האירועים באופן ציורי יותר מוזמן כמובן לאתר בצד שמאל את ה”קבוצה” צרפת ולטייל בין הרשומות השונות. הטיול המשפחתי התקיים בין ה9=16/8/2014.

לראשונה יוצאת המשפחה בהרכב של שלושה דורות לטיול בחו״ל. הימים ימי מלחמה ויש קצת מועקה בלב. אבל הכל הוזמן מראש הכספים שולמו, ובמחשבה שניה אין כל רע בקצת חופשה מהאזעקות ומהחדשות (האמת, שלא ממש מתנתקים, שומעים חדשות ומקיימים דיונים במצב). לאחר טיסת לילה, מגיעים בשעה 23:00 לנמל התעופה של מרסיי. די מהר מקבלים את הרכב השכור, פורד SMAX ויוצאים לדרך, אנחנו 6 ברכב כולל התינוק, מושב אחד מקופל ויש מקום בדיוק לכולנו על ציודנו. מגמת פנינו Jonquerettes, כפר קטן ליד Avignion. יעדנו במרחק שעה נסיעה בלב האזור הכפרי, לאחר שיורדים מהכביש המהיר נכנסים לרשת של כבישים צרים וחדשים ויש להודות לGPS אשר ללא הסיוע שלו, סביר שעדיין היינו מסתובבים בכביש החשוך מחפשים את הבית.

הבית ממש הפתעה לטובה, בית כפרי מרווח, נראה כי דייריו פינו אותו זה הרגע לטובתנו. הקירות מעוטרים בדברי אמנות, הריהוט מושלם, המקרר מצוייד בקצת פרות יין ובירה שהשאירו עבורנו הבעלים הנחמדים. מחלקים בינינו את חדרי השינה, יושבים קצת על בקבוק יין ובשעות הקטנות של הלילה נרדמים לקול ציקצוקי הציקדות.

בוקר עולה על פרובנס, משכימים לאיטנו, ויושבים לארוחת בוקר גדולה, עם באגטים מצויינים, ביצי משק, גבינות צרפתיות משובחות, ועוד ועוד.

יום א - ללא חיפזון יוצאים אל היעד הראשון של טיולנו העיירה השלווה באיל סור לה סורג (Isle sur le Sorge), אשר בימי א' מתקיים בה שוק גדול, של פרות וירקות, דברי מאפה, גבינות, ביגוד וחפצי עמנות, ובנוסף לכך הגלריות ובתי הקפה פתוחים לרווחה ומזמינים אותנו לבקר. נהנים משוטטות באזור השוק המשתרע על אי קטן בלב העיר. מצטיידים בירקות, פירות נקניקים גבינות ולחם להמשך וחוזרים למעוננו הדל לארוחת צהרים של ספגטי ועוד. הפירות של פרובנס, לצערי, מגחכים את פירות הפלסטיק המשווקים אצלנו, נוטפי עסיס וטעימים להפליא, לאחר הנאה מרובה בברכה, משחק פטנק ערני במגרש הביתי, עד שהיתושים האכזריים מגרשים אותנו מהמגרש.

לפנות ערב נוסעים לאביניון. מגרש חניה חינמי ענק מחוץ לחומת העיר, ומשם צעידה קלה אל לב העיר העתיקה המוקפת חומה שחלקה מבוסס על צוקי הסלע המרשימים. נהר רחב זורם קרוב לחומת העיר המתגאה בכך שהייתה עיר האפיפיור במשך כהונתם של תשעה אפיפיורים, עד שירדה מגדולתה לטובת הוותיקן. מרכז העיר הומה אדם המבנים מוארים ומרשימים בעוצמתם ובעיצובם. קרוסלה ענקית סובבת בכיכר העיר ומסעדות רבות מלאות בקהל סועדים ומבלים. לטיולנו הצטרף הנכד בן השנה וחצי, כך שהטיול איטי יותר ונועד לספק גם לו הנאה וחברה של כל המשפחה שהתאחדה לטובת הטיול.

יום ב - בוקר חדש עולה ושוב ארוחת בוקר מלאה בכל טוב. מכיוון שחם, אנחנו שולחים נציגים למסע קניות, ומתכננים לצאת לטיול רק לאחר שהיום יתקרר ויהיה נעים יותר, בינתיים ברכת השחיה מהווה מקור של הנאה. לפנות ערב בהרכב מצומצם יוצאים לכיוון גורדס העיר השוכנת על צוק גבוה. בדרך שדות זרועים כל טוב ומטעי פרי וענבים. לפני הכניסה לעיר נקודת תצפית על העיר הפרושה על הסלע, מצלמים ומצלמים, וממשיכים הלאה אל לב העיר העתיקה. החניון נמצא במרכז הליכה קצר מהעיר העתיקה. בעיר גלריות רבות, חנויות, והרבה סימטאות ללכת בהן לאיבוד ולמצוא את עצמך מול נופי העמק הפרושים לפניך. מגורדס חזרה לכיוון הוילה שלנו עוצרים בFontain de la Vocluse. העיר שוכנת על עיקול הנהר בלב חורש ירוק. ניתן לצעוד בקלות לאורך הנהר , לצפות בצעירים הקופצים ממעקה גבוע אל המים תוך סיכון המפרקת, ואחרים החוצים את הנהר בצעידה על סכר חלקלק. מסתבר שהמעין הזורם מקורו באגם תת קרקעי אדיר שמוצאו קרוב לעיירה ועומקו מאות מטרים. אם אתם צוללי מערות לבטח שמעתם עליו.משם חזרה לביתנו הקט שבJonquerettes.

מקום שהותנו הוא כפר קטן מרחק כרבע שעה נסיעה מאביניון. ניתן להגיע די בקלות לארל, לאביניון, ללה בו, לגורדס, לפונטיין דה ווקלוז ועוד. ניתן גם להרחיק ולנסוע לשמורת הטבע קאמארג, ומשם לעיר החוף סט מארי דה לה מאר, על שפת הים בשפך נהר הרון.

יום ג - לאחר ארוחת בוקר מצויינת יוצאים לרכבים, אנחנונ 7 מבוגרים וילד בשני רכבים. נוסעים לשמורה הפראית הקמאראג, נסיעה של כשעה וחצי. באתר מרכז מבקרים קטן ממנו יוצאים אל מסלול קצר של קצת יותר מק״מ שאמור לדמות את החי והצומח באזור, כולל סוסים לבנים וסייחים חומים שאם התבגרם הופכים ללבנים. מול האזור הסגור שנקרא Capeliere . האגם מלא בעופות מים, כולל פלמינגו הדורים. היות והיינו קבוצה משפחתית די גדולה, ולא הצטרפו להתלהבותי לטייל במסלולי ההליכה ובנקודות התצפית, הוחלט להמשיך לארוחת צהריים מאוחרת בעיירה סנט מארי דה לה מאר השוכנת בשפך הרון בצמוד לקמאראג. העיירה חביבה מאוד, בעלת חשיבות דתית, עם חוף נחמד ובנינים עם רעפים אדומות. ניתן לעלות על גג הכנסיה, ולטפס על הגג המשופע לתצפית נחמדה לכיוון החוף ולצד האחר. מהמרינה יוצאות הפלגות במעלה הנהר ויש להן ביקוש גדול. מסעדות העיר נסגרות משעה מסויימת עד לשעה 18:00, כך שממבחר המסעדות העצום אנו נאלצים לבחור באחת הבודדות הפתוחות, ולצערנו האוכל לא מרשים בטעמו, חסר תיבול לחלוטין. נראה שמרק הבויאבז אף החליא אותי. הנסיעה הביתה ללא חוויות מיוחדות עוצרים בסופר מרקט ענק ומצטיידים בהרבה בשר, ירקות ופירות וגם מרעננים למיניהם כגלידות למשל.

בבוקר יום ד' – הפתעה, גשם של אוגוסט, ירד כל הלילה, מקווים שגירש את היתושים (נתבדתה תקוותנו, השנה היא שנה בה פרובנס שורצת יתושים יותר מהרגיל).

מתחילים כמובן בארוחת בוקר טובה, עם ביצי השוק, והגבינות הנפלאות והמלונים הכתומים והיוגורט היווני, וכמובן הבגטים הצרפתיים הידועים. טוב שאין משקל בדירה.

לקראת אחה"צ יוצאים בנסיעה לכיוון לה בו צוק הסלע האדיר שבראשו טירה ימי בינמית חרבה "העיר המתה" וכפר קטן, שבסמטאותיו נמכרות המזכרות האהובות על התיירים דברי מתיקה ומאפה בגדים ועוד. בית הקפה שנכנסנו אליו עם התצפית הנהדרת על סלעי בראשית מאכזב אותנו במרכולתו הדלה, הסנגריה נגמרה ואין קפוצינו, מאוכזבים קמעה צועדים אל דוכן המיץ הטרי ונהנים מכוס מיץ תפוזים טרייה סחוטה. עוד מספר צילומים ויוצאים לדרך חזרה. תמורת תשלום ניתן לטפס אל חורבות העיר העתיקה ולהתרשם מהנופים ומהחורבות. במערה שבקרבת העיר מתקיימות תערוכות ומופעים אור קוליים המנצלים את המיקום המיוחד, התור ארוך. הפלנצ׳ה בחצר, חדשה לגמרי, פועלת על גז, מסייעת בידינו להכין פיצות נהדרות עם כל טוב, אננס ומוצרלה, בצל סגול ועוד, וכמובן לסעודה מתלווה בקבוק של יין טוב.

יום ה' - הבריכה והוילה קורצים לנו ומזמינים להישאר, וכך עובר היום בעצלתיים עד לארוחת צהריים. ומה לארוחה פסטה מקומית נהדרת עם עגבניות לשמרנים שבינינו, ופסטה עם רוטב שמנת אספרגוס ותאנים למביני עניין.

בחצר הוילה, משחקי פטנק סוערים, בדמינגטון, מטקות ועוד. הצעירים מחליטים לנסוע שנית לFontain de la Vocluse, והמבוגרים נשארים להנות מאוירת המקום, כולל טיול רגלי באזור.

יום ו - התכנית להיום כוללת את מוזיאון הלבנדר (נראה שהגענו מאוחר מדי לראות את הלבנדר הסגול שכבר נקטף). אך ראשית עוברים בעיירה הקטנה Cavaillon אשר במרכזה צומחים צוקים אימתניים, עליהם הורכב מסלול הברזל (via ferrata), מסלול המורכב מיתדות, סולמות וכבלי פלדה. יש שני מסלולים מסלול הטבע שנמשך כשעתיים ומסלול מתקדם שנמשך כארבע שעות. יש להצטייד בציוד מתאים באחת מחנויות ההשכרה למטה (קסדה, חגורה ורצועות). אנחנו הסתפקנו בטיפוס של כשמונה מאות מדרגות אל הפסגה והיבטנו בערגה אל המבוגרים והילדים שנהנו מהמסלול. בסופו של דבר לאחר ארוחה מתוקה במאפיה מקומית חזרנו לבית והכננו סעודת מלכים כמעט מכל מה שנותר במקרר, בשרים פסטות, יינות גלידות ואבטיח.

יום שבת – כאן הגיעה הרפתקאתנו לסיומה נפרדים בדמעות מהחוזרים לברלין, והיתר נוסעים חזרה למרסיי, כדי לטוס משם ארצה.

בעלי הוילה פטריק ובאבט מאוד נחמדים, והעיקר הוילה נהדרת ומומלצת עד ל3 זוגות ובודד אחד.