זהו פוסט אורח שכתב חברי חנוך גלברג, על טיולו במקסיקו.

התכנון היה לצאת לצפון ארצות הברית מבוסטון בעקבות השלכת הצבעונית בחודש אוקטובר בניו אינגלנד (פוסט על השלכת בניו אינגלנד) ורמונט עד לפאתי חבל קויבק בקנדה. אלא שנפלה לידינו בנוסף גם הזדמנות לטיסה זולה מבוסטון למקסיקו סיטי מבוסטון במחיר של 245$ הלוך וחזור (באמצעות אתר - Expedia ). האמת שהסיפור בעצם מתחיל כשבוע וחצי לאחר שני רעשי האדמה החזקים שפקדו את מקסיקו ופגעו בין היתר גם בפאתי הבירה מקסיקו סיטי. עם מעט חששות עלינו לטיסת "דלתה איירליינס" לטיול של שבוע במטרופולין של מקסיקו המהווה מיקרוקוסמוס של מקסיקו כולה. (עלות מלון נוח וטוב במרכז העיר עלה כ- 50 $ ללילה Hotel Plaza Revolución ההזמנה באמצעות Booking.com- ).

"שדירת הרפורמה" היפהפיה בקירבת כיכר המהפכה

העיר נבנתה על חורבותיה של טנוצ'יטלן, בירת האצטקים. כיכר "סוקולו" היא ליבה של העיר, שם נמצא הארמון הלאומי שבתוכו ציורי הקיר המפורסמים והמדהימים ביופיים של הצייר הלאומי דייגו ריברה המתארים את כל תולדות מקסיקו משם לקתדראלה הענקית של העיר ומשם במרחק הליכה לאחד המבנים היפים במקסיקו "ארמון האמנויות היפות". מן המלון נתן להגיע בהליכה רגלית מאוששת למוזיאון האנתרופולוגי שהינו אחד היפים והעשירים בעולם, מולו נמצא יער צ'אפולטפק היפהפה . האתר החשוב והמרשים ביותר מחוץ לעיר הינו "עיר האלים" מרכזה של תרבות הטאוטיווקאן שהייתה תרבות אכזרית שקידשה הקרבת קורבנות האדם. כל הטקסים הללו היו מתקיימים על ידי כהני הדת על הפירמידות הגבוהות קבל עם. פירמידת השמש והירח חולשות על העיר העתיקה והטיפוס עליהן לא פשוט, אך למי שמעז צפויה חווית נוף מרהיבה.

אתר הפירמידות ב"עיר האלים" בירתה של תרבות הטאוטיווקאן

טיפוס מאתגר ל"פירמידת השמש" בעיר האלים

אתר מעניין נוסף לחובבי היסטוריה ואמנות הוא ביתה של הציירת המפורסמת פרידה קאלו. הבית הכחול ממוקם בשכונה הציורית קויואקן.

הבית של פרידה קאלו ודייגו ריברה

על מנת להשלים את התמונה מומלץ להמשיך לבית האדום ביתו של טרוצקי שנמצא במרחק קצר מביתה של פרידה קאלו. כידוע טרוצקי נמלט מרוסיה למקסיקו מהסיבה שבשלב מסוים סר חינו בעיני סטאלין. יש הטוענים שמלבד יחסי ידידות שהיו לו עם הציירת המפורסמת הוא אף היה מאהבה. טרוצקי נרצח זמן קצר לאחר מכן בביתו על ידי רוצח ששלח סטאלין. כיום הבית האדום הנראה כמו עמדה מבוצרת משמש כמוזיאון.

ביתו של טרוצקי

מוזיאון מעניין נוסף עם ציורים ייחודיים של פרידה קאלו ודייגו ריברה הינו מוזיאון דולורס הנמצא באחוזה קולוניאלית מרשימה בסמוך לאתר מדהים בשם סוצ'מילקו. אתר תעלות מים בסגנון ונציה עם שפע סירות צבעוניות. ההתנהלות בתעלות באמצעות ה"גונדולייר" שמשיט את הסירה באמצעות דחיפה של מוט ארוך. הכל מתנהל תוך מוסיקה של קבוצות נגנים המאריאצ'ס על סירות. כמובן כדאי מאד לנסות את כל המטעמים מן המטבח המקסיקני המפולפל.. המטבחים הקטנים ממוקמים אף הם על סירות.אתר מעניין נוסף לחובבי היסטוריה ואמנות הוא ביתה של הציירת המפורסמת פרידה קאלו. הבית הכחול ממוקם בשכונה הציורית קויואקן.

אתר תעלות המים סוצ'מילקו

הערה חשובה לגבי הביטחון האישי. מומלץ להישמע להוראות ולעצות היכן להסתובב והיכן לא, גם מפקיד הקבלה במלון שמכיר היטב את הסביבה.. עוד משהו גם על מוניות.. לנהגים ישנה חולשה להאיץ את המונה לכן מומלץ לסגור על מחיר. רצוי להזמין מונית באמצעות המלון. התחבורה הציבורית זולה ועדיפה. לגבי טיולים ארוכים של יום שלם מומלץ לקחת מורי דרך מקומיים (המלצות למטייל) עם רכב שאוסף ומחזיר למלון, המחיר לא גבוה.. שבוע במקסיקו סיטי עשיר בחוויות , בהחלט מומלץ ולא יקר.

.

הקתדרלה העתיקה בכיכר ה"סוקולו"

צ'ינה טאון מקסיקו סיטי - לכל מי שנמאס מהאוכל המקסיקני

לוחמים - אמנות מודרנית תחת כיפת השמים

בכיכר המרכזית "סוקולו"

תרבות המאיה במוזיאון האנטרופולוגי

טייל צילם ורשם: חנוך גלברג – אוקטובר 2017