הרשומה הזו יכולה להיות ארוכה וטרחנית למי שאינו אוהב את הז'אנר, אז מי שעולם הקרמיקה אינו מדבר אליו יכול לרפרף קצרות ולעבור הלאה. קישור לביקור שלנו בבודפשט כאן

המוזיאון לאמנות שימושית או בשמו המקורי Iparművészeti Múzeum

הוקם ב-1872 והיה השלישי מסוגו באירופה

ממוקם בבניין יפיפה בסגנון אר נובו (מצרפתית: "אמנות חדשה"), סגנון אמנותי עיטורי, שנודעה לו השפעה על כל תחומי העיצוב משנות ה-90 של המאה ה-19 ועד מלחמת העולם הראשונה.

כתבה על סגנון האר נובו ניתן לקרוא בקישור המצורף http://www.ynet.co.il/yaan/0,7340,L-9012-OTAxMl8zNTYxMTA4Nl8xNDg2ODcyMDAeq-FreeYaan,00.html

כתובת המוזיאון I X/Ulloi ut 33-37.

דרכי הגעה - במטרו - קו M3 (הקו הכחול) עד תחנה Corvin negyed. בטראם - קווים 4, 6. באוטובוס קווים 15, 83, 115.

האתר הרשמי של המוזיאון http://www.imm.hu/hu/contents/inenglish

למוזיאון יש אגפים נוספים שממוקמים במקומות אחרים בעיר ואליהם לא הגענו. מוזיאון פרנץ הופ לאומנות המזרח הרחוק

ומוזיאון Castlemuseum Nagytétény שמציג אוסף רהיטים.

יצירה זו מזכירה לי מאוד 3 חיות פרהיסטוריות גולמיות שייצרתי לאחרונה ואין לי צילום שלהן, אבל קיבלתי כאן רעיון כללי איך להציב אותן. אם יצליח לבטח יופיע באחת הרשומות הקרובות.

תשומת ליבנו הוקדשה לקרמיקה בעיקר. אך יש במוזיאון אוספים של עבודות זכוכית, ריהוט וכלי זהב. בתצוגה נמצאים גם אוספים של מניפות, חפצים עשוים שנהב, תיבות תכשיטים ועוד.

נראה לי זו עבודה בשיטה שנקראית ראקו.

טכניקה שמקורה ביפן של המאה ה-16. בטכניקה הרגילה לשריפת קרמיקה, מוכנס הכלי לתנור קר המתחמם עד לטמפ הרצוייה ולאחר מכן מקורר באיטיות. בשיטת הראקו הכלי מוכנס לתור לוהט, ותוך זמן קצר, לאחר שהגלזורה נמסה, הוא מוצא להתקררות באויר החופשי. בטכניקה המערבית הכלי מוכנס לתא עם נסורת או עלים או חומר אורגני אחר. הפחם והגלזורה המתבקעת מהתהליך הקיצוני, יוצרים מגוון של צורות מדהימות על פני הכלי.

במוזיאון מתקיימות תערוכות קבועות וזמניות.

התערוכה הזמנית המתקיימת בימים אלה היא:

Art Deco and Modernism – Home Design in Hungary 1920–1940

פרטים על התערוכה המרתקת ניתן לקרוא בקישור http://btf.hu/download/btf2012-en.pdf

מוצג שם אוסף מעניין של עבודות לעיצוב פנים מהשנים שלאחר מלחמת העולם הראשונה. לא הקדשתי לתערוכה זו מקום בתצוגה זו. מי שמעוניין שיטוס.

מכאן והלאה ללא סיפורים, העבודות בהחלט מספרות את הסיפור.

זהו חלק קטן ממה שמצפה לכם במוזיאון,

מקווה שנהינתם ובביקורכם הבא הקדישו זמן למוזיאונים הנפלאים של העיר. אגב, הכניסה למוזיאון זולה בהרבה מהכניסה לבית הכנסת הרפורמי, שגובה לדעתי מחיר מוגזם, אך בהחלט צריך לבקר בו.

קישור לביקור שלנו בבודפשט http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?r=1&EntryId=2558572