הרפתקה שמתחילה ברכבת לילה הדוהרת במישורי הודו הגדולים ומטפסת צפונה אל יעד לא מוכר בשם צ'אקי בנק ומשם אמורים אנו לפלס דרכנו באמצעות מונית, ג'יפ או אוטובוס. הנסיעה מתחיל בטעות שלנו, שאינם מבינים את מערך הרכבות ההודי ומפרשים את המשפט קרון ללא מיזוג, כקרון שבו לא מופעל המיזוג ולא נסבול מקור. הפירוש האמיתי הוא קרון ברמה נמוכה, אליו נדחסים המוני אדם. וכך נוסעים אנו עד הרידיוור בנוחות יחסית וקושרים קשרי ידידות עם סיקי יקר העונה לשם מיסטר סינג (כמו כולם), בתחנה הראשונה עוצרת הרכבת והמון אדם מציף את הקרון, המצב קשה לתיאור ומטריד, למזלנו האדם החשוב ביותר ברכבת הוא הקונדוקטור, אשר בתחילה לא נענה לבקשותינו להעבירנו לקרון ברמה גבוהה, מתגלה כאדם נעים ונוח לבריות כשהוא פוגש את מיסטר סינג.

רכבת לילה לכיוון דרמסאלה , עדיין ריקה מאדם

. לא נדרשות יותר ממספר מילים בשפת הסיקים ומיסטר סינג ואנחנו זוכים לשדרוג ללא תשלום. בקרון המפואר כבר מנמנמות ידידותינו מרישיקש, 2 צעירות ישראליות המטיילות לאחר האוניברסיטה, ומופתעות כמונו מהשדרוג לו זכינו המשך הנסיעה חולף בנעימים מלבד הבעיה שאיש אינו יודע לומר לנו מתי נגיע ליעד, ואף לזהותו, כולל הקונדוקטור. בשעות הקטנות של הלילה משכימים איכשהו ובעזרת ידידנו סינג שקם לדאוג לנו לבוש בפיג'מה והודים ידידותיים אחרים הקופצים מהרכבת אל ליל חשוך לחלוטין לנסות לנחש האם זה היעד, ואכן היעד נמצא ואנו ותרמילאים אחרים יורדים אל הרציף החשוך. כעת אנו חבורה יחד עם 2 הבנות, מתווכחים על מחיר ההסעה עם הנהגים המנומנים שנאספים בתחנה. יש מין תופעה לו ברורה של חסכנות שלא במקום, כאשר מתווכחים על כל מחיר ומנסים להורידו לקרשים. בסופו של דבר נעלמים כל הרכבים ואנו נוסעים בריקשה למרכז העיר לנסות לתפוס אוטובוס. חושך בחוץ וכולם ישנים וגם תחנת האוטובוס סגורה. הולך רגל נחמד המתעניין במצבנו מזעיק מביתו נהג מנומנם שיסיענו במכוניתו הקטנה לדרמסאלה. המכונית קטנטונת, משהו כמו פיאט 127, ולמרות זאת ארבעתנו מצליחים להידחק פנימה על תרמילינו. הנהג דוהא בדרך החשוכה בין מהמורות ובדרכי עפר, כאשר בחלקה הראשון של הדרך, הוא מתמרן בין עדרי באפלו שיוצאים לחליבת הבוקר.

באגסו

מקלוד גנג'

עד הגעתנו לדרמסלה, מתאהב הנהג באחת הבנות, ומציע לקחתנו לבאגסו הקרובה למקלונדגנג' (היעד המתוכנן) ללא חיוב נוסף, למלון של חבר. ואכן באגסו יפיפיה מוקפת הרים וירוקה. והמלון נעים ונחמד וצופה אל הנוף. קצת היסטריה, כאשר בחדרן של הבנות מתגלה עכביש ענק!!!!, אך גם משבר זה מגיע לקיצו ואנו נחים שעות מספר ויוצאים להינות מנפלאות המקום. המלון "אקשא דיפ" צופה על נוף מרהיב. יוצאים בהליכה במסלול שיהפוך שגור בימים הקרובים, למקלוד גנג', עירו של הדלהי לאמה, הטיבטי הגולה. בערב קונצרט של מוסיקה מקומית באולם התרבות.

במקלוד ובבאגסו יש מגוון של קורסים, יוגה, בישול, נגינה וסוגי אמנות שונים. אנו בחרנו ללמוד בישול טיבטי אצל סנג'י ובישול הודי אצל ריטה. . כך למודי שלל מתכונים החלטנו נפגשים בארץ אצלנו בבית לארוחה הודית טיבטית (בעקבות הבנות הצטרפו עוד 2 בנים לחבורתנו ושלישי הצטרף בהמשך. הצטרפנו לשיעורי יוגה אצל בחור צעיר וגמיש, שמדגים לפנינו איך מעבירים קשית מהאף לפה ואיך מגלגלים את הבטן

מקלוד ודהרמקוט

יוצאים לטיולי יום לכבוש את פסגת ההר "טריונד", מלווים בכל כלבי הכפר המשועממים.

מבט על באגסו ממרומי ההר

אחד מכלבי הכפר שהתלווה אלינו

מטיילים במקדש הטיבטי במקלוד ובכפר דהרמקוט הצופה אלינו. וכמובן אין לשכוח את ארוחות הבוקר והערב המצויינות המתקיימות בקצב הודי מתון ומתארכות ומתארכות. מסעדות באגסו מתגאות בעוגה המקומית Bagsu cake והיא באמת מיוחדת וטעימה.

שיעור בישול טיבטי אצל סנג'י

שיעור בישול אצל ריטה

ילדי הכפר

הבנות עזבו והמשיכו לכיוון פושקר ואנו נפרדים בארוחה חגיגית ובהבטחה להתראות בארץ, ונשארים עם 3 בנים, איתם מתוכנן טיול בגיפ' למחרת. נסענו למנזר הגדול "גאולמוקה"

גאולמוקה

ואחר כך למקדשה של האלה הנוראית קאלי " צאמונדה דווי" והיטהרנו במימי הנהר הזורם בו.

צ'אמונדה דווי

נסענו גם למעונו של המשנה לדלהי לאמה, הממוקם במנזר עם נוף מדהים של הרי ההימליה. שרשרת ההרים המדהימה שבאופק נקראת "הרי דהולה דהאר".

בנסיעה חזרה לבאגסו כאשר נופי הימליה מרהיבים מול עינינו גמלה בנו החלטה לשנות מסלול, לוותר על הביקור באמריצר ובמקום זה לעלות צפונה למנאלי. אלינו מצטרפים גם 3 הצעירים.

את יום הכיפורים חגגנו במקום בליווי חסידי ברסלב הממוקמים עמוק עמוק מתחת לכפר שלנו . אנשים הזוייםמ אך שמחים מאוד ונחמד להיפגש עם מכרים מהמקום או אנשים שפגשנו במהלך טיולנו. עם סיום הצום נוהרים כולם למסעדות באגסו (אנחנו סועדים במסעדת חיפה) וזמני ההמתנה הופכים להיות ארוכים ארוכים. זוהי גם סעודת פרידה מבאגסו וסביבותיה , מחר בבוקר יחכה לנו ראמי עם הגי'פ להסיענו אל ההימליה.

לעבור לפרק 1 מדלהי לרישיקש - http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?EntryId=2284347