מי שכבר מכיר אותנו יודע שחודש ספטמבר מוקדש אצלנו לטיול הגדול. הודו, נפאל, פרו, צ'ילה ועוד. אורזים תרמיל ויוצאים לטיול זוגי מופלא למקום אקזוטי זה או אחר. השנה הוחלט על מהפך, במקום הטיול הגדול, נצא כל המשפחה, כולל הנכד הצעיר, שעדיין אינו משלם כרטיס טיסה, לאירופה. לאחר שיקולים ודיונים בין האופציות השונות, נותרו שני מתחרים ראשיים היער השחור שבגרמניה וחבל פרובנס שבצרפת. שיתפנו את המשפחה בדיונים ולאחר שאחד המשתפים הטיל וטו על גרמניה, נפל הפור ונבחר חבל פרובנס. הוחלט גם כי הטיול יתמקד באזור אחד ממנו נצא לטיול כוכב, הודגש נושא בחירת הוילה שתהיה מרוווחת מאוד, קרובה לאזורים מטויילים, תהיה מאובזרת כראוי עם דגש גדול על בריכת שחיה, שהיא המרעננן הרשמי של הקיץ (תשכחו מקוקה קולה). ניסינו באמצעות סוכנים ישראלים לאתר מקום מתאים, אך התאכזבנו ממהירות הטיפול וההיצע, והזמננו את הוילה באמצעות חברה צרפתית בשם Provence pleasures. הטיפול היה מהיר וזריז הציעו לנו מבחר של וילות, ואנו בחרנו וילה גדולה בעיירה/כפר Jonquerettes, הנמצא מרחק של כ15 דקות נסיעה מהעיר אביניון.


מבט מבחוץ, האריזה הרבה פחות מרשימה ממה שמצפה בפניםתנאי התשלום מעוררים לרגע תחושה לא נוחה, משום שכל התשלום ומדובר באלפי אירו, צריך להיות משולם מראש, ויש להפקיד גם פיקדון משמעותי להגנה מפני נזקים, ולשלם כ70 אירו נוספים על ניקיון סופי, ועוד כ90 אירו (לא חובה) כביטוח מפני ביטול. ניסינו לבדור באינטרנט את אמינות החברה וכשנראה שהיא אמינה הפקדנו את התשלומים.


דרך הבטון הרצוצה המובילה אל הוילה, יורש העצר נישא ע"י 4 משרתים נאמנים לאחר טיול בוקר בכפרחדר השינה של ההורים משמש בדרך כלל כחדר השינה של בעלי הבית, אשר תמורת תשלום נאה וראוי נוטשים אותו בחודשי הקיץ לטובת התיירים שחשקה נפשם לקייץ בפרובנס. הכל נותר על מקומו התמונו,ת המגזינים במגירות, ארונות נעולים מלאים בבגדי הזוג, אל דאגה יש מספיק ארונות כדי לסדר בנוחות את הבגדים שלנו.כשהגענו לוילה לא התאכזבנו. המיקום בלב אזור כפרי שקט מאוד, הבתים משתרעים על שטחים גדולים ומבודדים זה מזה. נראה שללא GPS אין סיכוי כלל לאתר את הבית, נוסעים באזור הכפרי בכבישים צרים, בין שדות וכרמים הכל דומה להכל, אך הGPS מנווט אותנו בנאמנות כמעט עד הבית.


מבט ממרפסת חדר ההורים שהצעירים היקצו לבנדיבות ליבם למבוגרים, אשר לגמרי לא במקרה הם מממני הטיולצילום משפחתי, או שאולי נרכש בשוק הפשפשיםועוד חדר שינה אחדחדר שינה עם מיטת יחיד. בקומה השניה, החיסרון שאין לו שירותים צמודים והדייר צריך לרדת למטה.בעלי הבית שרכשו אותו לפני כעשר שנים, עיצבו בית לדוגמא, כמעט הכל מלאכת ידם כולל צביעה. חדר שירותים מעוצב בקומה התחתונה.וכעת למטב המאובזר, המארח את כולנו לארוחת בוקר, אם איננה נאכלת במרפסת המרווחת. מדיח, מכונת כביסה, ומייבש כביסה, נוזלי כביסה וטבליות למדיח מסופקים. המקרר הענק, שמייצר גם קוביות קרח מכיל בקבוק יין, פחיות בירה ושתיה קלה לקבלת פנים.עוד מבט על המטבח, יש חוסרים קטנים, כגון סכין חיתוך רציני ולוח לחיתוך ירקות, אבל זה בשוליים. כשכתבנו לפטריק בעל הדירה שאין מייבש שיער, קיבלנו התנצלות עמוקה, ובקשה לרכוש, תוך הבטחה שנקבל את הכסף בחזרה, וכמובן שקיבלנו החזר.חדר שינה זוגי נוסף בקומת הקרקע עם שירותים מרוווחים ומצוחצחים, לשימוש הזוג והתינוק. את הברוז המתנפח הבאנו מהבית, אך המחסן שליד הבריכה מצוייד בכל טוב, מזרוני אויר, צעצועים לבריכה, מטקות ועוד.לדירה סלון מרווח, עם טלויזיה רבת ערוצים. מיזוג אויר אין אך בית האבן החסון מצליח למנוע מהחום והצינה לחדור ואיננו סובלים, לא מחום ולא מצינת הלילה.כל הריצוף הוא במרצפת חימר קטנות הנראות כעשויות בעבודת יד. גרם המדרגות העולה לקומה השניה, בכל הבית ניצבים עציצים מטופחים.המרפסת המוצלת הצופה מזרחה, משמשת כמקום ישיבה מועדף לארוחותועוד מבט אל הבית מהפרופיל היפה, עם מבט קטן אל הבריכהוהבריכה, היא בהחלט מרכז העניינים, זוכה לשימוש יום יומי לפני היציאה לטיול היומי וגם לאחריו, חלק טובלים במים ואחרים נהנים להשתרע על שפתה ולהינות משמש קיץ אירופאית מנומסת.ובחצר פלנצ'ה חדשה, פועלת על גז, נקנתה ממש עם הגיענו ואנו הראשון להינות ממנה. הרבה מאוד בשר נצרך. מדי יום מבשילות מספר עגבניות לטובת סלט, בוקר צהרים או ערב. לאחר שתי התנסויות במסעדות באביניון ובסנט מארי דה לה מאר, שבים למסקנה הידועה, שאנחנו מבשלים טוב יותר, ובעזרת הירקות, הבשרים, הפסטות והגבינות מכינים לנו ארוחות שף נהדרות. עם קינוחי גלידה נהדרת ויין או בירה, איש איש וחשקו.אך גם פיצות. קונים בסיסי פיצות מוכנים, בסופר הקרוב, ומכינים רטבים נפלאים, עם מיטב גבינות צרפת. באזור לפחות 3 סופר מרקטים, LIDL הקטן יחסית, הקרוב מאוד וAUCHEN המרוחק כעשר דקות נסיעה ובו ניתן למצוא הכל מחוט תפירה ועד מכונת כביסה. במרחק הליכה קצר מביתנו יקב אמיתי, בו אנו רוכשים יינות טובים, אחרי שמוזמנים לטעום בנדיבות רבה מהמבחר הגדול.התבלינים בגינה, אנחנו מוזמנים להשתמש.גם עץ התאנה מבשיל מדי יום מספר פירות לשימושנו.ועוד שימוש נחמד ומגבש, מגרש הפטנק הביתי, כמעט מדי יום נערך בו טורניר, והמנצח כמובן מקבל פטור מטרדות משק הבית.על חוויותינו בפרובנס, על סביבת הבית, ועל הטיולים אספר בהמשך.


הבית ממוקם בעיירה Jonquerettes,והוא קרוב לאביניון. ניתן להגיע בטיולים יומיים עד הים התיכון, אל העיירות המרתקות לה בו וגורדס, להנות משוק יום א' באיל סור לה סורג, לבקר בבית הכנסת העתיק בקרפנטרה, ואפילו לעשות את מסלול הברזל האתגרי בקוואילון.


מי שמעוניין לקרוא את כל הסיפורים מפרובנס, מומלץ לאתר בצד שמאל את הלחצן, “קבוצות” ומתחת לערך צרפת נמצאים כל הקישורים