ושוב יצאנו לדרך, הרפתקה חדשה, ארץ לא נודעת, הרבה צפוי, והרבה יותר בלתי צפוי (על הבצ"מ יש הרבה מה לספר, וזה יבוא בהמשך), חוויה של ביקור במדינה הנמצאת בקצה העולם, נוגעת כמעט בקוטב הדרומי, אך ראשה מדבר שממה (מדבר אטקמה). לחוויה הצ'ילאנית יצאנו די במקרה, לאחר הנסיעה בשנה שעברה לפרו ובוליביה נותר בידינו כרטיס טיסה לא מנוצל למספר יעדים אפשריים בדרום אמריקה. לאחר ברירה ושקילה בין האפשרויות, החלטנו על צ'ילה. ידענו שנשלם מחיר מסויים על כך שנגיע בסוף החורף, טרם תחילת עונת התיירות, אך יחד עם זאת נחווה חוויות שהמטיילים בעונה הצפופה חוווים אחרת. וכך היה, טסנו, חווינו וחזרנו. כעת לא נותר אלא לסכם ולספר. מובן שהבלוג הוא הכלי העיקרי להעצמת החווייה, עם תמונות וסיפורים. אך יש גם אתר למטייל שממתין לטיפים, על מסעדות, בתי מלון, מסלולים ועוד, ואתר טריפאדוויזר, שמרכז המלצות מטיילים, ולכולם חשוב לדווח, לשימושם של המטיילים הבאים. ספטמבר 2013.

יתרונם של הנוסעים בטרם עונת התיירות היא הגמישות הרבה המתאפשרת בתכנון המסלול, ואנו משתדלים להשתמש ביתרון זה ולהיות גמישים ככל הניתן בניהול החוויה. מובן שמפעם לפעם קורות גם תקלות, כגון טיסה שאין בה מקום, או מלון נחשק שאין בו מקום, או איבוד יום, אך אין בכך להרפות את ידנו ואנו, כל עוד צעירים, לפחות רוחנו, דבקים בחיי התרמילאי שאינו יודע על איזו ציפית יניח את ראשו בלילה הבא.

אז יוצאים לדרך. טיסה לסנטיאגו, בירת צ'ילה, דרך מדריד, ללא שהייה במדריד. בחזור יהיו לנו מספר שעות לנצל לביקור חוזר במדריד.

סנטיאגו מקבלת אותנו במזג אויר נאה, רושם ראשוני של עיר קצת עייפה, רושם שיתוקן בהמשך כאשר נחזור אליה טרם טיסתנו חזרה.

סנטיאגו בירת צ'ילה, עיר ענקית ותוססת ברקע פסגות הרי האנדים המושלגים

הגענו בערב יום השנה הארבעים למהפכה של פינושה שהחלה בהרג נורא, של מתנגדיו. הצ'ילאנים אינם שוכחים.

לקרוא בהרחבה על החלק הראשון לחץ כאן

השכמה מוקדמת וטיסה אל העיר הדרומית ביותר בעולם, פונטה ארנס. גם כאן לא משתהים ומנמל התעופה יוצאים באוטובוס אל העיר הקרובה, שער הכניסה אל הטורס דל פיינה, פוארטו נטאלס, עיירה חביבה, ומלון תרמילאים חביב עוד יותר. וכבר למחרת יוצאים ברכב שכור ומתוחזק גרוע, אל הטורס דל פאינה, משאת נפשם של תרמילאינו הצעירים, מסיימי השרות הצבאי או האוניברסיטה, וקטע חשוב במסלול "דרום אמריקה ב30 יום" של מטיילינו הקשישים יותר. הטורס מאמצים אותנו ומעשירים את עולם החוויות, בצוקים נפלאים, עטורי שלג, ביערות שנגזר גורלם להישרף על ידי ישראלי צעיר, וכעת מעשירים בדרמטיות את צילומינו, ואגם ענק שקצהו קרחון יבשתי ענק.

מרחבים פתוחים, חוות ענק, מים רבים ושממה, כך נראה הדרום הפראי ביציאה מנמל התעופה של העיר הדרומית בעולם

פוארטו נטאלס, שער הכניסה אל הטורס דל פיינה

מבט ראשון על Torres del paine מהשמורות היפות בעולם

הפתעה קרה למטיילים בפארק, קרחון גריי

צוקים אימתניים, מים רבים, גואנקו טובי מזג, ומזג אויר מושלם מה ניתן עוד לבקש (אולי, שלא ישרפו עוד את היער)

לקרוא בהרחבה על הטורס דל פיינה לחץ כאן, וגם כאן

סוף החורף, מסלולי ההליכה בפארקים ברובם סגורים, אז מאלתרים מסלול באתר הסקי של פונטה ארנס

טיסה צפונה, לצ'ילה ירוקה יותר, וכבר אנחנו בפוארטו ואראס החביבה ובפוארטו מונט הגדולה והאימתנית, אשר רק בהמשך מגלה פנים יפות וראויות לביקור. אך ערים אלו אינן מטרתנו, הן הבסיס ליציאה, אל אחת מהדרכים הנחשבות ליפות בעולם, הקרטרה אוסטרל, זהו נתיב סלול חלקית המוביל דרומה, על פני מאות קילומטרים של דרך עפר קשה, ההולכת ונסללת במהירות. כך שבשנים הקרובות יהיה מסלול זה נגיש לכולם וקרוואנים ואוטובוסים עמוסי תיירים יחלפו על פניו. בשלב זה רצוי עדיין לנסוע ברכב גבוה ועמיד. אנחנו שכרנו טנדר ויצאנו אל הדרך, שטנו בשלוש מעבורות, בפיורד גדול וירוק עד שהגענו לתחילת הדרך הנפלאה. דרך של יערות גשם ענקיים, קרחונים, אגמי ענק, פסגות אנדים משוננות וטבע בלתי צפוי. עשינו את הדרך פעמיים, הלוך ושוב ובשתי הפעמים הייתה נפלאה ומיוחדת. חלפנו במקומות מופלאים כמו פארק פומלין הענק ויער הגשם שבו, צעדנו אל הקרחון התלוי, עברנו במעברי הרים מושלגים, ואף לננו בעיר שחרבה ע"י הר הגעש צ'איטן. הסיפור המלא של חווית הקרטרה אוסטרל, מלווה בצילומים, יצורף בהמשך.

על המסלול עד הקרטרה אוסטרל לחץ כאן

פוארטו ואראס עיירת הנופש הירוקה

תמונה דרמטית ועצובה משוק הדגים הנורא של פוארטו מונט, בכל צדפה חי לו סרטן מסכן, שיעלה בקרוב אל השולחן

קרטרה אוסטרל, מהדרכים היפות בעולם, צילום ממעבורת ברקע הר הגעש הורנופירן

שייט בתוך הפיורד תלול הקירות והמיוער, כניסה מכובדת למסלול

ארוחת צהרים על גשר פוטוגני בדרך לפויאפי, הכנה ראויה למסלול אל הקרחון התלוי

יער גשם מכושף בפארק פומלין, פרס מצפה למגיע אל סוף השביל

קרטרה אוסטרל, אין יום דומה לקודמו, וכל יום צופן הפתעות חדשות, גם כביש סלול זו הפתעה מרעישה

לקרוא בהרחבה על הקרטרה אוסטרל לחץ כאן, וגם כאן

על הנסיעה חזרה צפונה לחץ כאן, וגם כאן

דרומית מזרחית לפוארטו מונט, שוכן אי גדול, הגדול בכל איי צ'ילה, צ'ילואה שמו. האי חביב ומיוחד ואפילו מתהדר באיכלוס שני סוגי פינגווינים, דבר נדיר ומיוחד מחוץ לאזור הקוטב. יצאנו לביקור קצר באי (שוב מעבורת) והתוודענו לקיסמו. גם על כך יורחב בהמשך.

על פוארטו מונט וסביבותיה לחץ כאן

לסיכום הביקור חזרנו אל סנטיאגו הבירה, השתכננו במלון דירות נהדר, במיקום מצויין. הצטיידנו במיטב המזונות ובישלנו לנו ארוחות מצויינות, שהיוו ניגוד ליובש הקולינרי של צ'ילה. קפצנו גם לביקור בעיר המקסימה השכנה, ולפראיסו. על הערים ולפראיסו וסנטיאגו, בצרוף צילומים אכתוב בהמשך.

ולפראיסו, עיר החוף המקסימה השכנה לסנטיאגו הבירה

בהרחבה על סנטיאגו וסביבתה לחץ כאן

מקווה שעוררתי מעט סקרנות, עניין ורצון לצפות בהמשך, וכמובן להגיע למקומות מופלאים אלה. ולפשר המילים הסתומות שבכותרת הכתבה, נראה שידידי שאינם דוברי ספרדית, ירגישו כמו שאנחנו הרגשנו במשך שלושה שבועות, מוקפים בעם שמתעקש לדבר רק ספרדית.