חלפו 11 חודשים מאז הטיול הגדול לנפאל והנה אנו ארוזים שנית ויוצאים לדרך והפעם דרום אמריקה וליתר דיוק, התכנית מכוונת לפרו ואולי גם לבוליביה. בנמל התעופה בן גוריון לאחר ביקור בטרקלין האחמים ( תודה לאומי קארד), על בטן מלאה ניגשים לשער היציאה ולהפתעתנו שביתה פראית של עובדי הרשות משבשת את לוח הטיסות ומעכבת אותנו בארץ. מגיעים למדריד ובקושי רב מספיקים לטיסה ללימה. מלימה טיסת המשך לקוסקו וכבר אנחנו בגובה של כ3400 מטר מעל פני הים. ספטמבר 2012.

כמו לכל עיר שמכבדת את עצמה גם בקוסקו יש כיכר מרכזית הנקראת פלאסה דה ארמאס

קוסקו מכבדת אותנו במזג אויר נאה, אם כי קריר בלילה ואחרי לילה של מנוחה והסתגלות לגובה. אנו מוכנים לאתגרים שמציבה לנו העיר היפה והנעימה. במלון Los apus התכבדנו בתה מעלי קוקה שנועד להקל על מחלת הגבהים. לפני הטיסה טיפלנו בעצמנו עם כדורים שנועדו למניעת מחלת גבהים ואכן למעט קשיי נשימה קלים וכאב ראש קל לא היו בעיות.

כוס תה מעלי קוקה חובה נגד מחלת הגבהים

בהמלצת טיפ מלמטייל הגענו לג׳ואל ממרוולוס פרו ובאמצעותו בחרנו שני טיולים, לאחר שבדקנו מחירים בסוכנות נוספת. מסתבר שכרטיסי רכבת למאצו פיצו הם מוצר שרצוי להזמין מספר ימים מראש. מחירי הכרטיסים גבוהים מאוד מ45 דולר עד 170 ברכבת המיוחדת חירם בינגהם. היות ולא השגנו כרטיסי רכבת ליום המחרת יצאנו לטיול בעמק הקדוש.

הטיול בעמק הקדוש התחיל בביקור בשוק צבעוני בפיסאק ובאתר האינקה השוכן גבוה מעל העיר ומהווה אטרקציה ראויה.

השוק הצבעוני של פיסאק

צילום עם לאמה הוא חובה מובן שלכל צילום יש מחיר והמחיר הוא אחד סול

מצודת האינקה בפיסאק מתנשאת גבוה מעל העיירה, יש בה טרסות לעבודה חקלאית מצודה ושורות של קברים על הצוק שממול. האתגר הוא כמובן לטפס אל ראש המצודה ולצפות בנוף המרהיב.

מבט אל פיסגת האתר

פיסאק מבט מהמצודה אל הטרסות והקברים שעל צלע ההר

בהמשך נסענו לאויאנטאיטאמבו המבצר המרשים בגובה 2800 מטר. העיירה שלמרגלות המצודה משמשת כדוגמא לתכנון עירוני מתקופת האינקה. בעיירה נמצאת תחנת הרכבת המובילה למאצ'ו פיצ'ו. במתחם הטקסים שבראש האתר מוצבות אבנים השוקלות עשרות טונות, שהובלתן לראש האתר נחשבת מבצע הנדסי אדיר.

אויאנטאיטאמבו מבט ראשון

במרכז הצוק משמאל למאגרי התבואה דמות שנחצבה בסלע ע"י האינקה

מבט על העיירה ועל טרסות האדירות. לטרסות הייתה מערכת השקייה שנחשבה למודרנית מאוד

אתר האינקה האחרון בסיור אליו הגענו בחשכה היה צינצרו מקום הולדתה של הקשת בענן. במקום כנסיה מהתקופה הקולוניאלית.


ממלכת האינקה האדירה נכבשה ע"י פיזארו באמצעות כ200 חיילים ולא יותר. איזה שיעור מרתק בהיסטוריה ניתן ללמוד מכך.
 למחרת בצהרים יצאנו לטיול השני למאצו פיצו. בדיעבד אני מבין שהיינו צריכים לחבר את שני הטיולים, כלומר בסיום העמק הקדוש להישאר באויאנטאיטאמבו ולהמשיך משם לאגווה קאליינטס ולא לחזור לקוסקו.

דגל העיר קוסקו מתנופף בגאווה מעל גגות העיר

מקוסקו שילח אותנו ג׳ואל במונית רגילה לאויאנטאיטאמבו, לאחר ויכוח נאלץ לשלם מכיסו את מחיר הנוסע הנוסף שרצו לצופף איתנו כאשר הגענו לעיירה הסתבר שיש פקק בכניסה ואין אפשרות להגיע ברכב רצנו כרבע שעה עד לרכבת והספקנו. הרכבת העושקת המצועצעת נוסעת כשעה וחצי בעמק בין פסגות גבוהות ובצמוד לנהר האורובמבה השוצף. בעיירה אגו ואס קאליינטס חיכתה לנו נערה עם שלט הנושא את שמנו והובילה אותנו למלונית. בערב הגיע לחדר מדריך והסביר לנו את הפרוצדורה למחר.


מסילת הברזל לאגואס קליינטס חולפת בגיא עמוק לצד נהר זורם

יש העולים מאגואס קליינטס ברגל אל העיר, יש הצועדים אליה ארבעה ימים בשביל האינקה העתיק. אנחנו רכשנו כרטיסי נסיעה לאוטובוס הזהב (כשמו כן הוא צבעו זהב ועלות כרטיס הנסיעה שווה זהב) שעולה למאצו פיצו עמדנו מספר דקות בתור ונסענו בדרך המפותלת במעלה ההר אל האתר. כאן חברנו לקבוצה ולמדריך והתחלנו בסיור. כדי לאתגר קצת את הביקור רכשנו כרטיסים לטיפוס אל פיסגת ההר מונטנה מאצ'ו פיצ'ו ממנו צופים אל העיר החרבה ממעוף הציפור. העיר מרהיבה ביופיה, מבני אבן על ראשי הפסגות ונופי בראשית. באמת אתר תיירותי מהמעניינים בעולם, סיפורה מזכיר קצת את סיפורה של אנגקור בקמבודיה שהתגלתה לפני עשרות שנים חבוייה ביערות.

מבט ראשון על עיר האינקה ה'אבודה'

עוברים בין המקדשים השונים, על הטרסות רועה עדר לאמות.

דמות האיש השוכב נראית ברורה מאוד מנקודת מבטן של הלאמות.

כמו בכל עיר אינקה שראינו נמצאות גם כאן טרסות לגידולים חקלאיים

לאחר סיום הסיור המודרך של כשעתיים אנו רצים ועולים בכבדות אל תחילת מסלול ההליכה אל פיסגת הר מאצ'ו פיצ'ו הצופה מעבר לעננים מגובה3050מטר אל העיר העתיקה שגובהה 2400 מטר. הכניסה לעלייה נסגרת בשעה אחת עשרה ואנו מגיעים מותשים ומתנשפים אל השער למסלול ממש לפני סגירתו. כעת צריכים לאסוף את הכוחות ולטפס במדרגות סלע במשך שעה וחצי אל פסגת ההר. הדרך חולפת ביער עד כאשר מפעם לפעם נחשפת העיר ההולכת ומצטמצמת מול עיינינו. ואכן המאמץ משתלם התצפית מלמעלה על העיר העתיקה ועל כל האזור הסובב שווה את המאמץ האדיר. מעניקים לעצמנו מדליה על המאמץ ומתחילים את הדרך שתחזיר אותנו לקוסקו


מבט על מאצ'ו פיצ'ו ממעוף הציפור, מותשים אך מרוצים מצטלמים מהפסגה

העיר קוסקו מקסימה בנוייה על חורבות האינקה ורישומם ניכר בכל מקום. ברגע שיצאת ממרכז העיר התמונה משתנה לחלוטין עליבות לכלוך ועוני אופפים אותך.


מרכז העיר בנוי על חורבות ארמונות האינקה, מרשימה במיוחד רמת הדיוק בהנחת הלבנים

מזג האוויר בבוקר הולך ומתחמם וכולם מתחרדנים בפלטה דה ארמס ובצהרים מתחילה התקררות עד לגשם שוטף. מבקרים במוזיאון האינקה. במוזיאון אסור לצלם. רוב הכתוביות בספרדית בלבד וחבל. בחצר המוזיאון אינדיאנית עוסקות במלכת יד והעבודות מוצגות למכירה בחנות המוזיאון.


אינדיאנית אורגת בחצר המוזיאון

אזור קוסקו והעמק הקדוש נראה עני מאוד הרבה התחלות בנייה שנעצרו, בנייה מלבני בוץ מאוד נפוצה והשדות נחרשים באמצעות צמדי שוורים. מרכז קוסקו מאוד נקי ומשדר תחושת ביטחון עקב השוטרים הרבים הסובבים ברחובות.
 בילינו בקוסקו 5 לילות ובאגוואס קליינטס לילה נוסף וכעת אנו על טיסה לארקיפה. נראה כי ניתן היה להסתפק גם בארבעה לילות, אלא עם מתכוונים לצאת לבקר באתרי האינקה שבעיר כגון סקסיוומן. כדאי היה לחבר את סיור העמק הקדוש עם הנסיעה למאצופיצו וחשוב לבדוק היטב את הסוכן באמצעותו אתה יוצא. ג׳ואל (marvelus peru, calle procurados 332 , cuzco) היה בסדר בסך הכל אבל צריך לבדוק ולעמוד על זכויותיך. מה שחשוב באמת זה שבכל מקום חיכה לנו נציג של הסוכן כדי להעביר אותנו למלון ולהסעה מהרכבת לקוסקו.

ארוחות הבוקר בLOS APUS כוללות מזנון של פירות שחלקם אינו מוכר לנו בארץ, ירקות לא מגישים

אבן האינקה המפורסמת ביתר בקוסקו עקב היותה בעלת 12 פיאות

נעלי קוסקו הצבעוניות

תלבושות מסורתיות בפלאסה דה ארמאס

מקנחים את הביקור בקוסקו בכוס בירה Cusqena

תם פרק קוסקו , התחנה הראשונה בדרכנו, להמשך הביקור בחרנו באריקיפה ממנה נצא לקניון קולקה ולצפייה בקונדור המלכותי.

מפת האתר

כדי לצפות בפוסטים הנוספים מטיולנו בפרו ובוליביה, נא להיכנס לקבוצה “פרו” מצד ימין של המסך ולשוטט בין הרשומות