זה שנים רבות שאנו מטיילים בתקופת החגים, בעבר נהגנו לעשות זאת לתקופה של כחודש ימים במקומות אקזוטיים, עם תרמיל על הכתף. לאחרונה קצת התמתננו, בתקוה לחזור בעתיד לנתיבי התרמילאות. החלטנו לצאת לטיול בן 16 יום לאיטליה. בחרנו לנחות בשדה התעופה ליאונרדו ליד רומא, ומשם לצאת למסלול. על רומא ויתרנו מראש, היינו מספר פעמים ואהבנו, אך החלטנו לבקר במקומות חדשים.

בתחילה חשבנו לצאת צפונה ולהוסיף למסלול את צ'ינקו טרה, אבל נראה שלעשות את הדרום בשבועיים זה די צפוף, ולכן הכננו מסלול מעגלי שיוצא מזרחה, דרומה, מערבה ולבסוף מצפין לרומא. אחד השיקולים היה שאת הקניות נשאיר לסוף, ובאזור נפולי וליד רומא יש מקומות שעונים לצורך. בניגוד למנהגנו בעבר הפעם סגרנו מראש יותר בתי מלון והשארנו פחות ללא מתוכנן.

התכנית המקורית הייתה לעשות כ2260 ק”מ, ובמציאות למרות שינויים בגוף התכנית עשינו כ2300 ק”מ. השתדלנו לקבוע מספר מקומות מהם נצא לטיולי כוכב, כדי לא להשאיר ציוד ברכב, וגם למען תחושת הביתיות.

לא אצרף כאן את התכנון המקורי, אלא את הסופי, בצרוף הערות על היעד. בהמשך אכתוב תיאור מפורט של קטעי המסלול, עם המלצות.

1 נחיתה ברומא ונסיעה לטיבולי, לינה בטיבולי

2 ביקור בוילה דאסטה הנהדרת, נסיעה מזרחה, עד ויאסטה, לינה בvieste3 לילות,

3 נסיעה לפורסטה אומברה, מסלול הליכה ביער וחזרה דרך עיירות החוף, נראה מתאים לחובבי עצים ופריחה בייחוד בעונה בה פורחים הסחלבים, אנחנו ראינו הרבה רקפות.

4 שייט למערות הים באזור ויאסטה, מומלץ בחום, שיטוט בעיר העתיקה בעיקר בלילה מומלץ

5 עוזבים את ויאסטה היפה, ויורדים לכיוון monte sant angelo, עיר נמצאת במרומי ההר, שיטוט קצר ברחובות הלבנים וביקור במערה הקדושה, ומשם לטירה castel del monte, המרשימה מבחוץ. נכנסו, ולדעתי אפשר לחסוך 6 יורו לאדם ולא להיכנס, אלא אם אתם אוהבים לראות טירות עתיקות מבפנים. נסיעה ללינה בBari. לילה גשום דוחה את השיטוט בעיר שלמדנו לאהוב בהמשך, לכשנשוב לעיר בהתאם לתכנית. לקריאה מורחבת של קטע זה כאן

6 ממשיכים להדרים לעקב המגף, עוברים לביקור קצר בעיר polignano a mare, יורדים להצטלם בחוף התחום בין צוקים, ומשם לעיר היפה otranto, לא לשכוח לבקר את שרידי הקדושים בבזיליקה. לינה Lecce, עיר מקסימה ושווה ביקור בעיקר בלילה.

​7. חזרה לכיוון Bari, דרך שתי הערים המקסימות Martina franca, וAlberobelo . אלברובלו מומלצת יותר עקב שכונת בתי הטרולי. חוזרים לBari, ל3 לילות נוספים.
 8. נסיעה למערות הנטיפים המקסימות Castellana grote, לא לוותר על מסלול ההליכה הארוך. ערב יום כיפור. לקריאה מורחבת של קטע זה, כאן.
9. יום כיפור, לאחר הצום שוטטות ברחובות העיר העתיקה.
 10. מתחילים את הדרך הארוכה מערבה, מבקרים בשתי עיירות מקסימות, Altamra, Matera, אלטמורה כדי לקנות את הלחם המיוחד שלהם ומטרה לביקור חובה בעיר המערות המופלאה, חוצים את שרשרת ההרים, הנוף הופך ירוק ומיוער עוצרים לביקור בעיר הקרמיקה Vietri sul mare, בפאתי סלרנו, ומשם בכבישים הפקוקים של אזור פומפיי סורנטו למלוננו בVico equence ל5 לילות. 


11. היום הראשון באזור מוקדש לטיפוס להר הווזוב, ולביקור בחורבות פומפיי (תגידו לGPS להוביל אתכם לScavi, בתקווה שלא ישתגע ויביא אתכם למקום הנכון, שהדרך אליו בקושי משולטת). גם בדרך לווזוב השתגעו כל המערכות (gps, google maps, waze),
12. היום השני, שהוא במקרה יום א', מוקדש לדרך המחברת את סורנטו לAmalfi, כולל כמובן את הדרך המרהיבה, עם מלא עצירות לתצפיות נוף, את העיירות אמאלפי, ו-positano, היושבות על מצוקים ומראן נפלא. לאחר מעשה ברור שיום א אינו מתאים לטיול זה עקב עומס המטיילים ובעיות החניה. משלימים בכפר היפה Ravelo , על פסגת הר, בתצפיות נוף נהדרות ובטיול בסימטאות.
 13. היום השלישי מוקדש להפלגה מנמל סורנטו לאי המקסים קאפרי, ביקור בAnacapri, עליה ברכבל אל פסגת מונטה סולרו וביקור בוילה סן מיקלה, שנבנתה ע”י הרופא המפורסם אכסל מונטה, כמעט במו ידיו, תוך שימוש חכם בעתיקות ובשרידים מתקופת הקיסר טיבריוס ועוד. יום נפלא ומומלץ בחום.


14. היום הרביעי, עקב שינוי תוכניות הוגדר כיום מנוחה ושיטוט ואנו מנצלים אותו להנאה מבריכת המלון, ולקניות בקניון הגדול של פומפיי. בלילה יורדים אל העיר Meta, ומוצאים שהיא די מתה.
 15. נפרדים מהמלון ועולים צפונה, ביקור נוסטלגי, אך לא מלבב בנאפולי, בנמל ובסימטאות. משם ממשיכים לCaserta, בה ממוקם קניון המותגים הידוע והיקר, וגם ארמון מלכי נפולי, המאוד מפורסם וידוע גם בזכות הגנים המרהיבים. לינה ב Caserta.
 16. ממשיכים לCastelli romanh לעיירות המרהיבות הנמצאות על לועות של הרי געש כבויים שהפכו לאגמים. מזג האוויר משבש את ההנאה אך המקום באמת שווה ביקור.

מצפינים ללינה בFiumicino, קרוב לנמל התעופה ליאונרדו, כדי להגיע בזמן וללא השכמה מוקדמת לטיסה. כאן נמצא קניון נוסף בשם ליאונרדו דה וינצ'י, ובו אנו עושים השלמת קניות אחרונות, יין, גבינות וספגטי. באותה הזדמנות נרכשים גם 5 זוגות נעליים.
 17. טסים הביתה.

בזה מסתכם המסלול שלנו, חלק מהבחירות היו נהדרות, מקומות אחרים פחות, על כך, על המלצת בתי מלון ועוד אפרט ברשומות הבאות.