מסיימים את הפוסט הקודם (ראה כאן) בנסיעה מגבעת התצפית לשקיעה ולהפרחת הכדורים הפורחים, בחזרה לארוחת הבוקר במלוננו. בדרך עוצרים במקדש Ananda. מקדש בולט מאוד באזור בזכות ראשו המוזהב. נבנה ב1091 בסגנון הודי.

במרכז המקדש ארבעה פסלי זהב של בודהה המתנשאים בגובה 9 מטרים כל אחד. אומרים שפרצופי הפסלים משנים את הבעתם בהתאם למרחק ולזווית מיקומכם. אנחנו לא הבחנו.

מבט פנורמי על המקדש.

בחצר המקדש דוכנים רבים, ביניהם נמצאת אשה נחמדה שעוסקת במריחת איפור הפנים המקומי של בני מיאנמר שמיוצר מעץ הטנאקה (Thanakha). את האבקה הם מייצרים משפשוף גזע העץ על אבן מחוספסת, את האבקה מדללים במעט מים ומורחים ומעצבים דגמים בכשרון רב.

לאחר ארוחת בוקר טובה בהחלט, מתחיל סיורנו עם סומם נהג הרקשה שממתין לנו. המקדש הראשון Bu paya על גדת נהר האיראוואדי. הפגודה עתיקה מאוד ונבנתה כנראה במאה השלישית ע”י המלך Pyusawdi. ברעש האדמה של 1975 הושמדה לחלוטין ונפלה לנהר. הפגודה שוחזרה מהאבנים המקוריות. סירות רבות מגיעות אל המזח ומורידות מאמינים המגיעים לעיר הקדושה.

הנקודה הבאה מקדש Mahaboodhy. המקדש נבנה בסגנון של מקדש הודי, בסביבות שנת 1200, בתוכו מעל 450 פסלי בודהה. קטן יחסית אבל שווה ביקור.

הנקודה הבאה Shwegu Gyi Phaya.

מקדש יפה בבגאן העתיקה. בעבר נהגו לטפס לראשו לצפות בנוף. בנוי על פלטפורמה גבוהה. ועדיין מעבר ליופיו ולארכיטקטורה המעניינת נעים לצפות ממנו אל האזור והפגודות הקרובות

מגיעים לקבוצת מקדשים עתיקה נוספת, לצערי אינני זוכר את השם.


 כאן מנסים את כוחנו בתיקון נזקי רעידת האדמה, שהשפיעה קשות על המבנים.

המקדש הבא Shwezigon Pagoda המוזהבת והמרשימה. במרכז אב טיפוס של סטופה בורמזית, מצופה בעלי זהב ומוקפת מקדשים ומקומות לתפילה. בנייתה החלה בסביבות 1050 והושלמה בסביבות 1100.הפגודה נהרסה על ידי רעידות אדמה ונבנתה מספר פעמים, כשהיא מצופה ביותר מ30,000 לוחות נחושת. הפגודה משמשת כמקום תפילה ומאמינים שטמונים בה שן ועצם של בודהה.

המקום מרשים במיוחד ומהווה אטרקציה מבוקשת מאוד בבגאן.

לקריאה נוספת על בגאן עיר המקדשים, אפשר לקרוא בהרחבה באתר של Gotravel.

עבודת ילדים, ניתן לראות במקומות רבים, ביניהם זאטוטה זו אולי בת 5, אשר מסתובבת לבדה בחצר המקדש ומוכרת גלויות.

תחנה אחרונה בבגאן Shwesandaw Pagoda. מקדש ענק זה היה נקודת תצפית מועדפת לשקיעה, זריחה, תצפית כדורים פורחים. העליה נאסרה עקב הסיכונים והנפילות.

ליד המקדש מערה ובו פסל בודהה שוכב מרשים, שאורכו כ66 מטר.

כאן מסתיים ביקורנו במקדשי בגאן, ובהמלצת נהגנו אנחנו סועדים את ליבנו ב The moon, מסעדה צמחונית מצויינת.

לאחר מנוחה קלה במלוננו המומלץ Bagan Thande Hotel, ממשיכים במונית משותפת להר פופה הקדוש מרחק של כשעה וחצי נסיעה.

תחנת המוניות נמצאת בסמוך למלון בסככה בצילם של מספר עצים. המונית מגיעה ומסיעה אותנו דרך בגאן החדשה לאיסוף נוסע נוסף. שמחים שבחרנו במלון בבגאן הישנה קרוב למרכז העניינים.

בדרך חוזרת על עצמה התופעה שבאמצע שום מקום מתחת לכפות דקלים, עומדים אנשים בבלויי סחבות, ונראים כמצפים למשהו. ניסיתי לברר קיבלתי מספר תשובות. אחת שאלו משפחותיהם של עבדי המקדשים (פעם לכל סטופה היה עבד שהיה אחראי על אחזקתה, כך כתבו לי). את השניה אינני זוכר. ייתכן שאנשים מקבצים נדבות לצידי הדרך המובילה להר פופה, אולי הנסיעה להר הקדוש מעודדת את הרצון לתרום.

הכניסה למקדשים, במרחק טיפוס על 800 מדרגות מתחילה כאן בין הפילים.

לאחר מכן חולפים בתוך שוק מקורה ומסעדות

באיזשהו שלב צריך לחלוץ את הנעליים. הבאנו שקית וארזנו בתרמיל.

מעבר לקושי המסויים בעליה, יש גם תחושה לא נעימה לדרוך במקום בו דורכות אלפי רגליים יחפות מדי יום. לא נורא, התגברנו.

לאחר כמאה מדרגות מתחילים לפגוש את קופי המקדש. עדיף לא להסתובב עם אוכל גלוי.

למעלה על ההר מצפה לנו מקדש וגם סיפור חיי של הנסיכה וונה טיין גי, אשר מתה מלב שבור לאחר שילדיה ובעלה נלקחו ממנה. היא הפכה לרוח רפאים הידועה כאם האלה של הר פופה.

אותנו מרשים יותר הנוף הנשקף מלמעלה

, למקדשים ומקומות תפילה לסוגיהם כבר התרגלנו. כעת אנחנו חושבים על הנקודה ממנה נצפה בשקיעה. לאחר הירידה מיכל מצליחה לאתר מקום מצויין. הכביש העולה לכיוון Mount Popa resort.

לאחר עליה קצרה מתגלה, נקודת תצפית מקושטת בחצר בית. מכיוון שהקדמנו קצת, יושבים בחצר עם בעל הבית הנחמד שדואג להביא למיכל כסא. נחמדים הבורמזים, כבר אמרתי.

לאחר הסשן של הצילומים מתגמלים את בעל הבית במעט הכסף הקטן שהיה לנו, הייתי נותן יותר באמת. אבל הוא מרוצה. נהג המונית הנחמד שהביא אותנו להר, עוצר לנו ביוזמתו בנקודה נוספת לצילום. בתמונה נראה העשן הרב שעלה ודי מחניק.

למחרת מבט אחרון (בינתיים) אל הנהר הגדול, עורק החיים של בורמה.

צוות המלון שהזמין לנו טיסה, להפתעתי במחיר טוב יותר מאתרי האינטרנט, דואג תמיד ליידע אותנו על המחיר כדי שלא יגזלו אותנו, מזמין לנו מונית אל נמל התעופה הקטן שליד בגאן.

מכאן טסים לנמל התעופה Heho, הקרוב לאגם אינלה יעדנו הבא.

על אגם אינלה והמשך טיולנו בפוסט הבא.

לתיאור מסלול הטיולים בן השבועיים, לחץ כאן.