את החורף הקר בברלין איננו אוהבים במיוחד, אך כאשר מדובר בביקור של קרוב משפחה יקר, אנחנו מוכנים לכל הרפתקה. וכך יצאנו שלושתנו בחודש דצמבר לברלין. הגענו לדירה הנעימה באזור הMitte בשעת לילה לא מאוחרת, התלבטנו קצת האם להזמין אוכל או לצאת. ההחלטה לצאת למסעדה איטלקית. מיגננו את עצמנו נגד הקור העז ויצאנו אל המסעדה האיטלקית הקרובה Papà Pane di Sorrento. המסעדה הזו תמיד מלאה עד אפס ואנחנו טרם סעדנו שם. גם הפעם הייתה מלאה, והמשכנו לאיטלקית הקרובה Trattoria Pizzeria Bocca Del Buon Gusto, גם היא בהחלט מומלצת וגםהיא מלאה להתפקע. המשכנו בצעידה קצרה והגענו לRistorante Nuovo Firenze ולשמחתנו מצאנו מקום טוב, יין טוב, אוירה טובה ואוכל איטלקי מצויין.

בבוקר, ראשית הכנו ארוחת בוקר מצויינת ממיטב מעדני ברלין שניקנו בעוד מועד, ולאחר מכן יצאנו לטייל. היות ואחד מאיתנו טרם ביקר בברלין החלטנו לבנות מסלול הכולל רבות מהאטרקציות התיירותיות של ברלין. תיכף תבינו שמהר מאוד זנחנו את המסלול לכיוון המקומות החמימים יותר. התחלנו בצעידה קלה אל כנסיית הפיוס, הנמצאת במרחק צעידה קלה מהבית, זאת כשמטר קליל מזרזף עלינו. הכנסיה הוחרבה כדי לפנות מקום לבניית חומת ברלין ואזור המוות שמנע מתושבי ברלין המזרחית מלהתקרב לחומה. כנסיה קטנה נבנתה במקומה לאחר האיחוד, ופעמוני הכנסיה הגדולים של הכנסיה שאבדה הוצבו בקרבתה.

בקרבת הכנסיה מעבר לתוואי החומה, באזור המערבי נמצא אתר ההנצחה של חומת ברלין Gedenkstätte Berliner Mauer. ממרומי המבנה ניתן להבין כיצד פעל המחסום, עם הגדרות ומגדלי השמירה. כמו כן ניתן לצפות בתערוכת תמונות מימי הפירוד בין הגרמניות.

המשכנו באומץ למרות הגשם הדקיק לעבר שער בראנדנבורג, אחד מסמליה החשובים של ברלין, סמלם של משטרים אפלים ואחרים, החל מהקמתו ב1788. חלפנו באונטר דן לינדן, בתרגום לעברית: 'תחת עצי התרזה' השדרה הרחבה, הצטלמנו ליד עץ האשוח (לפי העטיפות שלנו ניתן להבין שקרררררר}, ועברנו מתחת לשער הענק, כשאנו מפנים מבט לעבר בניין הפרלמנט 'הרייכסטג' (מומלץ לבקר, היינו).

מגמת פנינו האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו שואה, כאן בצילום פנורמי לא מייצג. האנדרטה בנויה מאלפי מלבנים מבטון חשוף. אולי לסמל מצבות, ללא שמות, ללא זכר לקהילות שנרצחו. הכוונה היא אולי ליצור אצל המתבונן בלבול וחוסר נחת. מתחת נמצא מוזיאון ובו שמות הקורבנות שהתקבלו מיד ושם.

לאחר הביקור החשוב ממשיכים לצעוד ליעדים הבאים אך מזג האויר מחבל בתוכנית ולאחר צילום ליד שריד החומה מצופה המסטיקים ממשיכים לתפוס מחסה בסוני סנטר.

האוהל המרשים מכסה את המרכז הענק ביתה של חברת סוני. יש בו מרכז קניות, מסעדות, קולנוע וגם את 'לגולנד', Legoland - Discovery Centre Berlin, האהוב על הילדים (ביקרנו עם הנכד לפני מספר חודשים), בכניסה מוצבת ג'ירפה ענקית מאבני לגו, אי אפשר לפספס.

כאן כבר נשברנו ממזג האוויר, והחלטנו לנסוע לביקור קצר באלכסנדרפלאץ, שם ממוקמים בתי כלבו ובראשם חנות פרימארק, Primark, אהובת הישראלים (אחת מ3 חנויות באזור ברלין). יצאנו מהחנות מעט מצויידים (יצאנו עם מזודות טרולי, כך שלא נותר הרבה מקום לקניות). ונכנסנו לקניון Alexa, אשר גם הוא אהוב על הישראלים. נהננו לשוטט אך יצאנו בידיים ריקות.

לאחר מנוחה קצרה בדירה, יצאנו למסעדה הודית בשם ASMAN, בקרבת הדירה. שם אני הצמחוני בדרך כלל נהניתי ממנת עוף בטנדורי שבהודו נקראת סיזלר (להתרפק על הזכרונות מרישיקש), כשהעוף מוגש על מגש המתכת אפוף אדים וריחות טיגון. האחרים נהנו ממגוון מנות טעימות אחרות.

למחרת בבוקר הזמנו מקומות לבראנץ במסעדה בשם Spindler. המסעדה הומלצה ע”י השף הישראלי מברלין שהשתתף בסידרה המצויינת בערוץ 11, אנחנו על המפית. המסעדה שוכנת במבנה תעשייתי ישן על שפת תעלת לנדוור, Landwehrkanal, מול השוק הטורקי.

ההמלצה היתה מצויינת ויצאנו מהמסעדה שבעי רצון, וגם ההוצאה לא הייתה גדולה.

המשכנו לטייל קצרות לאורך התעלה, צופים בברבורים. ולאחר מכן בעזרת שרותי Uber המצויינים (שרות נפלא שראוי לאמץ בארצנו בהקדם) שלבן משפחתנו יש מנוי, נסענו למוזיאון חדש הקרוי Futuriom, מוזיאון העתיד.

המוזיאון שנפתח לפני מספר חודשים, שוכן במבנה מפואר קרוב לרייכסטג. הכניסה חינם.

המבקר מקבל הנחייה מרובוט חמוד להצטייד בשבב הנענד על היד כמו שעון, ובאמצעותו לבצע כל מיני פעילויות, לבחור את האופן בו יראה העתיד, ואפילו להדפיס מבט לעתיד על פי התייחסותו לשאלות שהוצגו. חלק גדול מההפעלות לא עבדו כראוי, ואשר לשאר, לא התחברנו. הנקודה החיובית היא שכל המידע מסופק בצורה ברורה גם באנגלית.

מבט לעתיד, כיצד יראו מגורינו?

לאחר שיצאנו מהמוזיאון, במזג אויר קריר מעט אך לא גשום צעדנו לאורך נהר השפרה, במרכז התמונה מציצה כיפת הזכוכית של הרייכסטאג.

המבנה הגדול בצילום הוא מבנה הרייכסטאג במבט פחות מוכר ללא הכיפה המפורסמת.

מבנה קצת חריג בנוף מלון ליאונרדו

עדיין לאורך נהר השפרה, מולנו מוזיאון בודה ואחריו מוזיאון פרגמון המפורסם.

נפרדים מהנהר וצועדים לכיוון אלכסנדרפלאץ, הרחובות כבר מקושטים לקראת חג המולד.

St. Mary's Church ניצבת בקו אחד עם מגדל הטלביזיה. ליד הכנסיה נמצא שוק חג המולד.

עוצרים לשתות כוס של Gluhwein, שהינו יין מחומם ומתובל, אשר נמכר בכוס מיוחדת, אשר ניתן לשמור או להחזיר ולקבל את דמי הפיקדון. היין מחמם את הלב ואת הגוף הקפוא. והנקניקיה בלחמניה (לא, לא דומה בכלל לנקניקיות שמכירים מהארץ), מעדן אמיתי.

בשוק חג המולד יש רחבה קטנה להחלקה על הקרח וגם גלגל ענק.

היות ואנחנו נמצאים בסופ”ש, זורמים לכאן אנשים רבים.

בערב נוסעים לשוק לילה Lucia Christmas Market באזור Prenzlauer Berg. המקום עמוס במבקרים, דוכנים רבים למזכרות חג המולד, אך לא פחות דוכני אוכל ושתייה. אנחנו נהנו שוב מכוס יין חם ומהמבורגר מעולה.

את היום אחרון לביקור החלטנו להקדיש לביקור בדרזדן. דרזדן עיר הבירה של מדינת סכסוניה, נוסדה בשנת 1206 וידועה כעיר שנבנתה בסגנון ארכיטקטוני מפואר, על גדות נהר האלבה.

לקראת סוף מלחמת העולם העיר נהרסה כמעט לחלוטין בהפגזה של בנות הברית. מרכז העיר שהייתה בגרמניה המזרחית, שוקם, והוחזר לקדמותו. דרזדן הפכה לאחת מהערים המתויירות ביותר, גם מקום לקניות והיא קרובה לברלין ולפראג.

בברלין ניתן לשכור רכב באמצעות אפליקציה (רק לרשומים מראש), וכך ללא מאמץ במרחק 10 דקות הליכה מהבית חיכתה ברחוב מכונית BMW. ההפעלה באמצעות האפליקציה ללא צורך במפתח וכך יוצאים לדרך לדרזדן הנמצאת במרחק של קצת יותר משעתיים נסיעה.

היעד הראשון, טירת מוריצבורג (Moritzburg).הטירה נבנתה בין השנים 1542-1546, כטירת צייד של הדוכס מוריץ מסאקסוניה, ואח”כ שימשה למגוריו של אוגוסטוס 'החזק'. מגרש חניה מרוחק בלב החורש, כאן נדרשים לשלם עבור חניה, וצועדים ברגל לעבר הטירה.

ראשית לבית קפה נחמד מול הטירה, בו נמכרים גם מוצרים מקומיים כגון ריבות ואלכוהול.

ולאחר מכן מקיפים את הטירה הנמצאת בלב אגם קטן, תור גדול של ממתינים לביקור בטירה (אנחנו בסופ”ש), אנחנו מוותרים. מקיפים את הטירה מבחוץ, צופים באווזי הבר.

הפסל שמהחלל בתוכו אפשר להביט על הטירה הוא יצירתו של פסל ישראלי ידוע.

ממשיכים בנסיעה לכיוון דרזדן. מחנים בחניה ציבורית בקרבת העיר העתיקה ויוצאים לסיור. בין המבנים המרשימים. זהו הצווינגר האזור שבין החומות, שנבנה כארמון שעשועים לאוגוסט 'החזק', כיום משמש כמוזיאון.

כמובן שמקומו של שוק חג המולד לא נפקד, ושוב חוזר הריטואל הקבוע של יין ונקניקיות.

אחד משערי העיר העתיקה

השוק נמצא גם בסמיכות לקתדרלה הקתולית רבת ההוד

צילום משפחתי ליד עץ אשוח

מבט אל חלק אחר של שוק חג המולד

וכאן למעשה מסתיים טיולנו הקצר בדרזדן כאשר אנו צועדים לאורך נהר האלבה אל החניה.

המבנה בעל החזות האיסלמית שמשך את תשומת ליבנו נבנה כמפעל לייצור סיגריות, ומשמש כבניין משרדים.

בערב, ערב סיום הביקור מזמינים מקום במסעדת Papà Pane di Sorrento ונהנים מארוחה איטלקית טובה, בליווי יין ובירה. בבוקר מזמינים לנו רכב בהובר, שמגיע בתזמון מדוייק ומסיע אותנו אל נמל התעופה טגל.

ברלין הינה עיר שבה אנחנו מבקרים הרבה בגלל קרוב משפחתנו וניתן להיעזר ברשומות השונות שלי (מצד שמאל תחת הערך ברלין) על החיים בברלין, מסעדות, בילויים, יהדות ועוד.