זהו סיפורו של טיול שהוא בעצם ביקור משפחתי וכך מטבע הדברים אינו עמוס ביקורים באטרקציות תיירותיות, אלא שיטוט נוח ונעים ברחובות ובפארקים שבאזור המגורים, איתור מסעדות טובות, וגם מקומות לקנייה (2 נכדים נשארו בארץ), ויחד עם זאת גם ביקור במוזיאון קטן ופחות נחשב אך בהחלט מעניין, וחגיגה גדולה עם תושבי ברלין בקרנבל התרבויות המתקיים בתקופת הפנטקוסט, הוא החג המקביל לחג השבועות שלנו.

את מועד הטיסה בחרנו לתקופה שקרובי המשפחה נסעו לחו”ל, והשאירו לנו את הדירה ואת הכלבה להשגחתנו, וגם נותרו יומיים לבילוי משותף עם חזרתם. לשמחתנו קיבלתי עדכון מאתר למטייל על פסטיבל המתקיים בברלין בדיוק בזמן שהותנו, פסטיבל התרבויות, ועל כך בהמשך.

כרטיסים קנינו בחברת פגסוס הטורקית, עם חניית ביניים קצרה באיסטנבול, ללא מזון ומשקה, אך אם אפשרות ל20 ק”ג מטען (בהלוך יצאנו עמוסי טחינות, קפה, עוגיות גרנולה מאפה בית ועוד, ובחזור עמוסי מתנות לנכדים, גבינות ושוקולדים וגם חבילה לחבר לעבודה ששקלה המון)

ההמתנה באיסטנבול הייתה קצרה מאוד, אין כל התייחסות ובעיה עם היותנו ישראלים, הספקנו להינות מקפה ומאפים, ומיד עלינו לטיסת ההמשך.

נוחתים בברלין בשעת צהרים מאוחרת ונוסעים ברכבת לשכונת פרידריכסהיין. 

קו S9 מביא אותנו לשכונה מרחק צעידה קלה מהבית. השכונה הנמצאת במזרח ברלין, צמודה לחומת ברלין, שאיננה עוד למעט קטעים למזכרת כגון East Side Gallery, כגון קטע חומה מצויר באורך של יותר מק”מ, כולל הנשיקה המפורסמת, השכונה די נהרסה בהפצצות המלחמה ונבנתה בסגנון סוציאליסטי טיפוסי, כיום השכונה מתחדשת מאוד ומבוקשת ע”י צעירים ויש בה מקומות בילוי רבים.

ליד הבית כנסיה די צנועה אך יש לה תרומה לאיחוד גרמניה, כך כתוב על שלט צנוע שצילמתי כדי לקרוא ולספר אך איבדתי את התמונה. בכל אופן זה קשור לפעילותו של הכומר ולמיסות שנערכו בה.

לערב הראשון מציעים המארחים, שאמורים לקום מוקדם בבוקר כדי לטוס, מסעדת טפאס שכונתית נחמדה, אליה צמודה גם חנות המוכרת את מעדני ספרד. Vineria del Este מסעדת הטפאס בהחלט ראוייה למחמאות על מבחר נאה של מנות (רק אל תזמינו צ'וריסו), טועמים מספר יינות ובוחרים יין ספרדי טוב שזורם יפה עם המנות, כגון טוטיות מצויינות, פטאטס בראבה, אספרגוס ועוד. יושבים מול החלון הגדול ונהנים מאויר נעים ומתצפית על העוברים והשבים ברחוב השקט.

למחרת בבוקר, המארחים טסו ואנחנו מקבלים אחריות על הכלבה הנחמדה. מצטיידים בשקיקקי, כן כאן אוספים, ויוצאים לדרך. לכל כיוון בו תצעד תגיע בסופו של דבר לריאה ירוקה.

לאחר כשעה הליכה נעימה, הכלבה חוזרת הביתה, ואנו יוצאים למשימה החשובה של הקניות, בהמשך השבוע החנויות יהיו סגורות לסופ”ש ארוך עקב חג הפנטקוסט, המקביל לשבועות שלנו, כך שהקניות צריכות להתקיים בתחילת הטיול.

כן, הוא נפתח סוף סוף, הקניון של ברלין, לאחר תקופה מאוד ארוכה ושערוריות אין קץ, נפתח Mall of berlin הקניון שליד פוטסדמרפלץ (potsdamer platz) ולשם אנו שמים פעמינו. לפחות 3 רכבות תחתיות מגיעות לקניון שנמצא במקום מאוד מרכזי.

כשיוצאים מתחנת הרכבת התחתית זו התמונה שנגלית כשאנחנו עם הגב לקניון.

אבל אנחנו ממוקדי משימה ונכנסים לקניון הענק, שני בניינים, 3 קומות, והרבה מוקדי עניין.

כולל מיכל נגרין, ואולי גם NoaNoa משתייכת לקהילה הישראלית?

אני את ענייני מסיים מהר, נעלי ריצה בחנות נייק המפוארת. עוברים לחנויות הילדים חנות ענקית של ToysRus, ולידה Playmobil, ועוד חנויות יפות. כגון חנות הובי שאני קונה בה מכחולים טובים במחיר מצויין. כאשר מגיעים לבגדי הילדים אני כבר מאבד עניין וכותב על הקיר הגדול הודעה לרעייתי בזו הלשון:

אבל המבחר גדול המחירים טובים וסיום השופינג לא נראה קרוב. כדי להתחזק עוברים לקומת האוכל, שיש בה אפילו חומוס. אני חוגג על קארי וורסט, הנקניקיה הברלינאית המפורסמת ורעייתי נהנית ממנה ויטנאמית צמחונית. אחר שמשלימים את הקניות יוצאים לסיור קצר באזור, בהמשך ניגש לחנות Primark באלכסנדר פלץ להשלמות.

בדרך לSony center, מוצב קטע מחומת ברלין, ליד החומה שני חיילים רוסי ואמריקאי (כאילו) מצטלמים בכיף עם התיירים תמורת סכום צנוע.

מסטיקים על חומת ברלין, בפעם הבאה אגיע מוכן עם מסטיק לעוס כהלכה

בקניון שליד Sony center מציינים 25 שנה לנפילת החומה. מגדל שמירה, מי שירצה לראות את המגדל האמיתי היחיד ששרד ימצא אותו בקרבת מקום.

1961 – גרמניה כבר מחולקת זה 12 שנה, כאשר ב13 לאוגוסט מתחילה משטרת הגבולות המזרח גרמנית בבניית החומה.

1989 – בערב של 9 בנובמבר נופלת חומת ברלין.

בקרבת מקום חנות לגו ענקית, ג'ירפה מקוביות לגו בגודל טבעי עומדת בחוץ

האוהל הענק של מרכז סוני, סימן היכר ידוע, עוד על מרכז סוני וכיכר פוטסדם אפשר לקרוא בקישור המצורף

נסענו הביתה למנוחה קלה ולטיול עם הכלבה, ולאחר מכן יצאנו אל תחנת הקניות האחרונה. יום הקניות כמעט הגיע לסיומו, נותר רק לבקר בחנות הביגוד וההנעלה הזולה, יעד מרכזי לישראלים המבקרים בברלין וגם למקומיים, חנות Primark הממוקמת בAlexanderplatz. קראתי שהמחירים הזולים בחנות הם תוצאה של העסקת ילדים במדינות העולם השלישי, מקווה שלא. קישור לאתר החנות.

לילה ירד על ברלין כאשר יצאנו מפרימרק וחזרנו אל ביתנו הקט.

המשך (שאינו קשור לקניות) יבוא.

רשומות נוספות על ברלין, המלצות על מקומות לטייל, ללון, לקנות, לנפוש ניתן למצוא בקישורית ברלין מצד שמאל של המסך.