הטיול באשקלון התקיים בתום הסגר האחרון בתקופת הקורונה. אני כותבת כעת במהלך מערכה בשם "שומר החומות", שבה כל הארץ תוהו ובוהו טילים ורקטות ושאר אמצעי לחימה מעזה מתעופפים באויר . אשקלון הפכה לשיאנית הטילים/הרקטות ונטלה משדרות את ה"כתר" המפוקפק - מלכת הטילים.

האם מוחמד דף ראה את יופייה והסתנוור?

למספר אנשים מבכירי החמאס יש עבר משפחתי מאשקלון: יחיא סנוואר שמקור משפחתו מאל מג'דאל הלא היא אשקלון. מרוואן עבד אל כרם עיסא משפחתו מבית טימא שעד מלחמת העצמאות הייתה באיזור אשקלון. אסמעאיל הנייה משפחתו הייתה מהכפר אל ג'ורה אחד משלושה כפרים שהקיפו את אל מג'דאל = אשקלון ונכבשו במלחמת העצמאות ע"י צ.ה.ל. ואפילו מוחמד דף מוצא משפחתו מהכפר כוכבא שאף הוא כמו קודמיו עד 1948 היה באיזור אשקלון.

כעת מובן למה הם חומדים את אשקלון. סיבה נוספת היא גם קרבתה הרבה לעזה ואפשרות שיגור טילים או פצמ"רים שזול וקל יותר לייצרם.

בתום הסגר האחרון של הקורונה, נפגשנו עם זוג חברים טובים שלי משירותי הצבאי, שמתגוררים שנים רבות באשקלון. אכלנו יחד בצבא מאותו המסטינג, ישנו באותו החדר והפכנו לחברים הכי הכי. במיוחד שגם רפי שירת באותה האוגדה במלחמת יום כיפור - כמונו.

אשקלון עיר נמל פלשתית בעברה, אחת מחמשת ערי הפלשתים, שנזכרת כבר בספר יהושע ככתוב "חמשת סרני פלשתים, העזתי, האשדודי האשקלוני". לפי ספר שופטים מי שחי ופעל בה ונלחם בפלשתים שהיו אחד מהאוייבים המרים של בני ישראל, היה שמשון השופט משבט דן, שאגב נזכר בספר שופטים כאחרון השופטים ושונה מקודמיו. הגיבור האגדי שלנו בעל כוחות במחלפות ראשו אשר דלילה אהובתו הפלשתית פיתתה אותו. העיר בעלת עבר של מעל 5000 שנים. מקור שמה כנראה מהמילה "שקל" שכן הייתה עיר נמל חשובה שאוניות רבות הגיעו אליה לפרוק ולהעמיס סחורותיהם.

עוד על אשקלון באתר עיריית אשקלון ,באתר הספרייה של מטח כאן ובוויקיפדיה שם תופתעו שביברס הממלוכי הרס אותה בעברה.

פיסול ועיצוב סביבתי בכיכרות

מזמן לא טיילנו יחדיו עם חברינו והם שמחו להראות לי את אשקלון היפה והמטופחת על קצה המזלג. כבר בדרך לביתם פגשתי כיכר עם לוייתן יפה . התברר לי כי כיכרות רבות לה (תלחצו לצפות בהן) והן מפוסלות עם פרחים, דגים, פטריות, תפוזים בשכונת הדרים ועוד.

פיסול ברחובות

התחלנו ללכת רגלית מלמעלה לכיוון הים, בשד' דוד בן גוריון והתלהבנו מהפיסול משנת 2010-2011 שהוקדש לשמשון ודלילה - משה הרפז (לחץ לצפייה) אהבתי את היצירות שמספרות לנו את סיפור שמשון ודלילה אליהם התוודענו מהתנ"ך. מדובר במיתוס שעליו גדלנו אך לפי ראיון של יגאל בן נון אצל גאולה אבן וירון לונדון כל ספר השופטים מספר לנו סיפורים שלא קרו במציאות .

האם שמשון מזכיר לכם את הרקולס ?

זה אינו מקרי, כי כך נבנים מיתוסים. איש פשוט, יפה תואר, נזיר אלוהים, שה' מעניק לו כוחות על, שנשבה בכישופה של אהובתו השלישית דלילה הפלשתית , שרצתה לגלות את סוד כוחו ועד מותו הטראגי המחריד וההירואי. על סיפורו המלא ניתן לקרוא כאן. לא לחינם יצרו מהסיפור אופרה.

ממליצה לצפות בראיון מטה.

הפסלים פוסלו באבן והיה מאד מעניין לראות איך הובעו הנושאים.

פסלים מהארץ ורחבי העולם התגייסו למשימה. ליד כל פסל כתובית עם נושא היצירה, שם האומן, הפסוק מהתורה ופרטי התורמים.

כיון שאני צריכה גרר לעליות שלא היה באמתחתי, התחלנו את הסיור ממעלה השדרה וירדנו באיטיות מטה לכיוון הים. מי שאין לו בעייה של עלייה מתונה מוזמן להתחיל מלמטה ואז ילך בעקבות הסיפור בתורה.

לדוגמא הפסל - לחי החמור -

"ויאמר שמשון בלחי החמור, חמור חמורתים, בלחי החמור, הכיתי אלף איש"(שופטים ט"ז 16). מאחורי הפסל של לחי החמור ניצב פסלו של שמשון הגיבור שציפיתי לאיש חסון וגבוה ורק מחלפותיו מעידות על הכתוב בספר שופטים לגבי מראהו.

"מה מתוק מדבש ומה עז מארי " פיסל אבנר איתן מישראל

הפסל שועלי שמשון (לחץ)

נמצא אף הוא בין הפסלים בשד' בן גוריון ומתבסס על הסיפור המסופר בספר שופטים על שמשון הגיבור שיצא להלחם בפלשתים באמצעות 300 שועלים שקשר לזנבותיהם לפידים שהציתו את התבואה שנקצרה. חטיבה ג' בגבעתי שלחמה במלחמת העצמאות בגבורה והגנה על הנגב, קיבלה את שמה "שועלי שמשון " (לחץ) מפי אבא קובנר.

על סיפור גבורתם כתב אורי אבנרי מילים

מאיר זעירא הלחין את השיר האלמותי

שהושר ע"י שושנה דמארי "שועלי שמשון".

את הג'יפ ראיתי במוזיאון העירוני באילת.

בריכת מזרקות

בהמשך לשדרת הפסלים, שגם על אי התנועה תבחינו בפיסול מעולם הים. פגשנו חלון אל הים עם ציפורים המתעופפות. כמובן שניצלנו את החלון לצילומים.

ולאחריו בריכות עם מזרקות המשקיפות אל הים כשעצי דקל ניצבים משני צידי הבריכות.

מימין ציורי קיר ואשקלונה - פארק המים המפורסם שלא שרד ונסגר.

חוף הים

לעומת חוף גבעת עלייה ביפו או חוף הים בבת ים, בתל אביב, או בראשל"צ , חוף אשקלון עם חול בתולי מזמין מאד,אך אינו מפותח דיו מבחינת פיתוח סביבתי. קיימת טיילת שפסענו לאורכה לכיוון המרינה ואפילו מצאנו ספסלים לשבת.

ציורי קיר ופיסול סביבתי

הגענו למתחם מרוצף עם מסעדות , ברים , גלידריה ועוד. בכניסה למתחם הבחנתי בציורי קיר מרהיבים. לעיתים שפשפתי את עייני לוודא אם זה ציור או מציאות. אמנם היה יום נעים ורוח נעימה נשבה, אבל בכל זאת התחממנו וגלידה טעימה השיבה את נפשנו.

חלקם של הציורים נעשו ע"י האומן

הידוע בכינויו one love.

ובהמשך הציור שנראה ממש כמו מציאות.

לאחר הגלידה, קיבלנו אנרגיות חדשות, המשכנו לאורך הטיילת. עברנו סמוך לגן שעשועים לילדים ששמחו לשחק לעלות על סקטבורד ולעשות פעלולים.

על הקיר לרגלי מבנה, ציור קיר מרהיב.

לפתע הבחנתי במכשיר טלויזיה רק שזהו מכשיר טלויזיה עם קריצה לעבר.

המרינה

הגענו למרינה תחנתנו הרגלית האחרונה ולמרות שזו היתה עדיין תקופת קורונה, לא שמרו כאן על מסכות, ולא על ריחוק מאנשים. המון מכוניות שלא היה מקום להכניס סיכה. המוני אנשים, נשים וטף שניצלו יום שמשי להתאוורר קמעה. המרינה של אשקלון היא מהגדולות בארץ. היא מארחת משטים חשובים בינלאומיים ומהארץ. מתקיימים כאן חוגי שייט ופעילויות ספורט ימי . לאורך המרינה תוכלו למצוא מסעדות שמפאת הקורונה לא דגמנו, וכן שייט על ספינות/יאכטות עם ילדים ואפילו בית קולנוע.

הצבע הכחול של המים עושה טוב על הלב אחרי ימים של קורונה והסתגרות.

סירות דייגים עוגנות במרינה.

קיר טיפוס מימין לנתיב ההליכה , רק שטרם היה פעיל

פנס שוקק חיים

במהלך הביקור בביתם שאלתי את חברינו למקום הימצאותו של הממ"ד. שמחתי לראות שהם מסודרים היטב עם מטבח, מיטה וטלויזיה. מי חשב אז שתוך זמן קצר הממ"ד יהיה שוב בשימוש.

זו הייתה טעימה על קצה המזלג שאתם יכולים להבין למה החמאס חומד את אשקלון ולמה אני התאהבתי באשקלון.

מסעדה ונוסטלגיה

אי אפשר לסיים כתבה על אשקלון בלי להזכיר את המסעדה האלמותית הרומנית "הנצחון" שאליה היינו מגיחים בתכיפות בתקופת שרותנו בבסיס "חסה" (שאינו קיים עוד) , הקרוב לגבעה 69 ולאשקלון. לא פעם פקדנו אותה כדי להנות מאוכל טעים. בעיתון של היום 16.5. מייסד המסעדה ישעיהו (שעייה) לייבושור - נפטר בצירוף מקרים מצמרר כשאני מעלה על נס את המסעדה שהקים. יהי זכרו ופועלו ברוך!!!

היה גם הקיוסק של אלברט עם הבגט הטוניסאי הטעים שלא החמצתי בכל גיחה לעיר בשירותי הצבאי. אל תחפשו אותו - הוא נהרג במלחמת יום הכיפורים.

תנו בלייק לאשקלון

עוד על אטרקציות באשקלון תוכלו לקרוא כאן.

ניתן לשלב ביקור באשקלון עם ביקור בגדרה עליה תוכלו לקרוא בכתבה שלי כאן. או בחודש פברואר במסגרת דרום אדום בשוקדה , בארי ועוד בכתבה שלי כאן.

אם אהבתם את הכתבה מילת או בפברואר תודה תתקבל בברכה, ובנוסף תגובה תשמח אותי מאד.