ניקו  קיבלה אותנו עם עצי שלכת בשלל גוונים של צהוב , אדום וורוד . עם נופי טבע יפים ומקדש אחד מיוחד.

זו אמנם נקראת עיר אבל במושגים של יפן זהו כפר שכן הוא מונה פחות מ-100,000 תושבים.

אמנם שוכנת רק ב-140 ק”מ צפונית לטוקיו אבל כיון שזו אינה אוטוסטרדה אלא רק במקצתה הדרך נמשכת ונמשכת וצריך להעביר את הזמן. 

מה נכון יותר מאשר...

המשפט היומי: הבהירות של אתמול היא הטיפשות של היום.

התרבות היפנית מתנגשת עם התרבות הישראלית. היפנים צנועים וביישנים. הם רואים בצניעות מעלה יפה האסטתיקה שלהם היא מינימליסטית. הישראלים לעומת זאת אוהבים להפגין יוהרה ולהראות שיודעים הכל. הרבה אוהבים להתהדר בבומבסטיות.

מכותרות עיתונות היום:

  1. הבחירות במדינה. ראש הממשלה המכהן שינזו אבה - מתמודד לבחירות הקרובות הממשמשות ובאות. רוב הסכויים שגם ייבחר מחדש. סבו מצד אימו היה גם ראש ממשלה כך שהכל נשאר במשפחה. מולו מתמודדת ראשת העיר טוקיו קויקה שמה. המחלוקת העיקרית בינה לבינו נסבה על הכורים הגרעינים שהיא מתנגדת להפעלתם וקיומם. אך הכורים הגרעיניים חיוניים לתעשייה ובמהלך השנים מתו בעטים פחות מ-250 בני אדם. הפרלמנט הוא חותם גומי לבחירתו. בדרך כלל אין הדרה כלפי נשים ביפן. מבין 125 הקיסרים שהיו ליפן היו ביניהם גם 4 נשים קיסריות. הן היו מאד אינטליגנטיות והביאו את בשורת הכתב במאה ה-8 ליפן. עד אז היפנית היתה שפה מדוברת בלבד.
  2. קוריאה הצפונית – עומדת אף היא בראש הכותרות. היפנים מתעבים את הקוטריאנים. על הכבישים לא תראו מכונית קוריאנית. ליפנים קראו הקופים הצהובים. היפנים נמוכי קומה היו בגובה 120-150 ס”מ בלבד.

אנו מטפסים לניקו השוכנת בגובה 500 מ' מעל פני הים ומבחינים בשינוי בנוף. רואים הרים, יערות, בתים נמוכים כשהייחוד שלהם גילוף בעץ. באיזור עקב פעילות געשית יש הרבה מעיינות חמים, וכתוצאה מכך נוהרים למקום הרבה מאד תיירים. בנוסף ישנם הרבה מסלולי הליכה.

גולת הכותרת של ניקו זה מתחם המקדשים טושוגו. שהוא שילוב בין מקדש בודהיסטי לשינטואיסטי.

שער בודהיסטי = יש לו 2 שומרי שער משני צידיו.

שער שינטו – יש לו 2 קורות על הנתמכות על קורות ניצבים ובדרך כלל חבל המשלשל בין 2 הקורות.

למה חבל? על כך כדאי לקרוא באגדה הבאה מתוך כתבה של גילי חסקין על המיתולוגיה היפנית : שני אלים ירדו מהשמיים כשהיקום היה תוהו ובוהו

  1. איזנאגי (הזכר המזמין).
2.. איזנאמי (הנקבה המזמינה).
אינזאגי ואיזאנאמי
הם עלו על הגשר השמימי המרחף. שם טבל איזנאגי את חנית היהלומים במי האוקיינוס הצמיגיים ומהטיפה שזלגה, נוצר האי הראשון. אז ירדו האלים אל האי ובנו עמוד גבוה. איזאנאגי ואיזאנאמי סבבו את העמוד, היא לימין והוא לשמאל כשנפגשו קראה איזאנאמי: "הידד! הנה פגשתי עלם חמודות". איזאנאגי כעס ומחה "אין זה ראוי" אמר "שאישה תדבר ראשונה". הלכו השניים וסבבו את העמוד שנית. כשנפגשו קרא איזאנאגי "הידד! הנה פגשתי עלמה נאה". אחר כך פנה איזאנאגי אל איזאנאמי ושאל אותה "מהי צורת גופך?" ענתה לו איזאנאמי "גופי נברא, אך יש בו חלק שלא נברא והוא מקור נשיותי". אמר איזאנאגי "גם גופי נברא, אך יש בו חלק עודף, והוא מקור גבריותי". "אקח את החלק העודף שבגופי, אמלא בו את החלק החסר שבגופך וכך תיוולד הארץ". השניים הזדווגו ונולד האל "הירוקו" – ילד העלוקה. הוא היה מעוות ונכה. הניחו אותו הוריו בתיבת גומא ושילחו אותו אל בין גלי הים. שוב הם הזדווגו ונולד האי אוואג'ישימה. הם המשיכו והולידו את איי יפן האחרים ומכאן השם שמונת האיים הגדולים.
איזאנאמי ילדה בנוסף את אל האש, אשר שרף את ערוותה ולכן היא מתה.
בזעמו ביתר איזנאגי האב את בנו, ופיזר את אבריו בכל יפן. שממנו יצאו שמונה אלים חדשים. למרות זאת, סרב להינחם, הלך אחרי אשתו-אחותו אל ארץ החשכה (Yomi) והפציר בה שתחזור עמו לארץ החיים. היא ביקשה מאיזנגי שימתין לה, עד שתשיג רשות לחזור. היא אסרה עליו להציץ אל תוך הנסתר ולהביט בה. הוא המתין לשווא, וכשפקעה סבלנותו, הפר את האיסור, האיר את אפלת השאול בלפיד ופגש וגילה את גווייתה של איזאנגי מרקיבה ושורצת רימה. . הוא נבעת ממראה האיום ונמלט מהמקום. איזנמי זעמה כי ראה אותה בריקבונה ופתחה במרדף אחריו, אך איזנגי המבוהל הצליח להימלט ולגול סלע ענק על פי הכניסה לארץ השחור.
איזנמי נשבעה להרוג אלף איש בכל יום, ואיזנגי נשבע להביא ללידת אלף וחמש מאות איש בכל יום. בצאתו מן השאול, הלך איזנגי אל הנהר הגדול להיטהר בו. מהטומאה שירדה מגופו נוצרו אלי הטומאה וגם שני אלי טוהרה.
- מסיפור זה אנו למדים, בין היתר, על טומאת המוות והטהרה במסורת השינטו.
· אמאטראסו אומיקאמי – אלת השמש נולדה כאשר איזאנאגי שטף את עינו השמאלית.
· צוקוימי-נו-מיקוטו - אל הירח נולד כאשר שטף את עינו הימנית.
· סוסאנואו-נו-מיקוטו - אל הסערה נולד כאשר שטף את אפו.
לאלת השמש אמר שתמשול על השמים לאל הירח על מלכות הלילה ולאל הסערה על הים.
בין אלת השמש ואל הסערה פרצו מריבות. הוא הרס את שדות האורז שהיא שתלה והקניט אותה בצורות שונות. פעם בעודה טווה, השליך עליה צואה ופעם אחרת זרק עליה סייח שפשטו את עורו. וגרם למותה של אחת מנערותיה של אמאטרסו. זו הייתה, בין היתר, טומאת דם וטומאת מוות.
אמאטרסו המבועתת והזועמת הסתגרה במערת הסלע השמימית, וסגרה את הסלע על פתחה. העולם שקע בחושך אינסופי, וסכנת המוות ריחפה עליו. אז התכנסו שמונה מאות
רבבות האלים לטכס עצה. הם ערכו טכס גדול ומסובך: יצקו מראה גדולה והציבו אותה מול פתח המערה, קראו לכל ציפורי השיר לקרוא לשמש לצאת, ערכו ניחוש בעצמות צבי, העמידו עץ קדוש מול המערה ועליו תלו שרשרות אבני חןMagatama ), המעלות נשמות באוב, וגם תלו מנחות (Gohei) על הענפים. הם קראו תפילות קסומות (Norito) אל מול המערה.
בעיצומו של הטכס קמה האלה אמה-נו-אוזומה (Ame-no-Uzume), חפתה שרווליה, קישטה שערה, אחזה ענפים ירוקים בידיה, הפכה דלי, טופפה עליו ברגליה ופתחה בריקוד סוער. ברקדה, נכנסה ל"איחוז" (Possession), פשטה את בגדיה מעליה וחשפה את מערומיה. שמונה מאות רבבות האלים, בראותם זאת, צחקו כולם יחדיו.
אמאטרסו הנחבאת הסתקרנה לדעת מדוע צוחקים האלים, והציצה מפתח המערה. האלים הציבו מולה את המראה ואמרו לה כי מצאו אל שמש אחר. אמאטרסו התפתתה להציץ בו עוד, ואז אחזו בה האלים ומשכו אותה החוצה. הם מתחו מאחריה חבל מכושף, לבל תשוב ותסתתר מהם. כך חזרה השמש לזרוח בשמים, והחיים שבו לעולם.
לזכר החבל הזה יש בשערי השינטו את החבל.
חשוב לציין שאמנם ליפנים היה את השינטו בתחילה אבל הם אימצו גם את הבודהיזם לחיקם ושתי האמונות דרות בכפיפה אחת מבלי להפריע להם להאמין בשתיהן.

הדבר הראשון שנתקלנו בכניסה לכפר היה הגשר הקדוש שנקרא:
Shinkyo Bridge גשר מקומר צבוע בכתום כמו המקדשים הקדושים ביפן.

Toshogu Shrine

המדריך אמנם הסביר לנו לפני הגיענו למקדש היכן נמצא כל מקום שאליו עלינו להגיע אך בשטח קצת התברבנו וכולנו עלינו במדרגות למקדש אחר שלא היינו אמורים להגיע. אני למזלי רק ראיתי שהמדרגות האלה אין להן סוף עשיתי מהר אחורה פנה רק כדי לגלות ששגינו בפנייה.

המקדשים מעוטרים ויפים ואינם אופיינים למקדשים אחרים ביפן. העושר הניבט פשוט מהמם!!! עיטור אחד אינו דומה לרעהו.

זה לא פלא שכן כאן בא למנוחת עדן הטוקגאו לייסר שייסד את Tokugawa Shogunate שמשלו ביפן כ-250 שנה משנת 1868. בתקופה זו התבססה כלכלת יפן והיה שקט מדיני.

כמות האנשים במתחם המקדש בלתי נתפסת

בכניסה למקדשים יש לחלוץ נעליים ולשימן בכניסה למקדש בארון המיועד לכך. אף אחד אינו גונב את הנעליים שלכם כך שאין צורך לשים שומר.blush

עוד על המתחם של המקדש והוראות הגעה ניתן למצוא כאן.

התמונה שלא צולמה על ידי שם היא תמונת שלושת הקופים שהמדריך דיבר עליה כשאני הייתי בשירותים ורק שמעתי הסבריו במקוטע באוזניה.

. פסל שלושת הקופים החכמים:

 

שלושת הקופים החכמים, המפורסם במקדש, הוא סמל עממי, שמקורו במזרח הרחוק, שהופיע ככל הנראה לראשונה בסין, ובו מתוארים שלושה קופים: האחד מכסה בידיו את פיו, השני מכסה את עיניו, והשלישי מכסה את אוזניו. אלה מסמלים פתגם מזרחי עתיק: אל תדבר רוע, אל תראה רוע, אל תשמע רוע. הפתגם, המטיף להימנעות מהרוע, נובע מן האמונה כי העיסוק ברוע יוצר רוע. השמות היפניים של הקופים הם (בהתאמה): מיזארו, קיקאזרו, איוואזרו.

על פי הפרשנות הנפוצה בימינו ובשונה מן המשמעות המקורית, הסמל מתאר מצב בו אדם מסוים היודע כי נעשה עוול בסביבתו, בוחר להעלים עין מן המתרחש. לעתים מתואר הסמל על ידי המשפט "לא ראיתי, לא שמעתי, לא אמרתי".

לפי המסורת הסינית, קונפוציוס הוא שטבע את הסמל: כשסיפר לתלמידיו שהוא עומד להסתלק מן העולם, ביקשו ממנו אלו דבר מה שידריך אותם בחיים. החכם הסיני נענה להם וצייר על פני החול את שלושת הקופים החכמים.

נלקח מתוך אתר YAPANIT כאן.

אהבתי מאד את הגיחה לניקו. סוף כל סוף הרגשתי את החיים הנינוחים שבכפר, עם הבתים הנמוכים בני קומה או קומותיים. עם ההרים המכוסים ירוק בשלל גווניו ומידי פעם מבצבץ עץ בשלכת כמו ציור של צייר אימפרסיוניסטי עם נקודות של אדמדם או ורדרד או כתום /צהבהב.

ארוחת הצהרים היתה בבית פרטי. בית של אדם שבגיל 55 כבר הפרישו אותו לפנסיה ועליו למצוא עיסוק כלשהו כדי לכלכל את עצמו ואת משפחתו עד שיגיע לאריכות ימים לגיל של 100-5 כי כך חיים ביפן.

זה הבית שאכלנו בו צהרים

הבית היה מעוצב בטוב טעם ספון עם הרבה חפצים מגולפים בעץ שהוא חומר הגלם הנפוץ שם. כל המשפחה עוזרת במלאכת ההסעדה. שירותים יש בקומה התחתונה ובקומה העליונה. כשעליתי לעליונה הבחנתי בשולחן שכבר היה ערוך לקבוצה חדשה שתגיע להתארח לצהרים. יואב הזהיר אותנו שאולי נשאר רעבים אבל היה אוכל טעים ומספיק אפילו לגדוד ישראלים רעבים. מרק תירס בתחילה , חזה עוף מטוגן , שעועית ירוקה, אורז, משקאות קלים ותה ירוק. שמחתי לעזור בכלכלת המשפחה.

קוריוז : במקדש/מתנס כפי שכבר סיפרתי אחד האלמנטים שחייבים שיהיה בו הוא אלמנט של הרעש. זה יכול להיות בדמות חצץ על השביל שפוסעים עליו. זה יכול להיות גם מרזב כפי שרואים מטה בבית הפרטי. בגלל צורתו הנפתולית בעת זרימת המים במרזב נוצר אפקט הרעש. בתים פרטיים הרבה פעמים יש להם גינה פרטית ששומרת על הכללים של האלמנטים כמו במקדש.

השלשלת בצד שמאל הינו מרזב

הבתים בניקו

היעד הבא אליו הגענו היו מפלי קוגן.- 華厳の滝 זהו המפל הגבוה ביפן המתנוסס לגובה של 97 מ'. הוא נחשב לאחד משלושת המפלים היפים ביפן!!!

המפל נוצר מנקודת המוצא של אגם Lake Chuzenji

המפל נחשב לאחד המקומות החביבים על היפנים להתאבדות!!!

קוריוז: המדריך הכי אהוב לקריאה על היפנים ע”פ אמאזון הינו המדריך להתאבדות נקייה, שאינה מותירה סימנים כגון דם.

המפל לא הפיל אותי ביופיו אבל העצים שכבר היו בשלכת היו WOW ומהם הכי התלהבתי.

על דרכי ההגעה למפל ובסביבתו ומקומות נוספים לביקור ניתן לקרוא כאן.

לאחר מכן נסענו לאגם היושב בלוע של הר געש –

Lake Chuzenji(Chuzenjiko)סביב האגם הרבה עצים בשלכת. מראה פאסטורלי.

ליד מגרש החנייה עוד עצים עם שלכת מדהימה

את הנסיעה חזור לטוקיו עשינו עם הקרנת הסרט הסמוראי האחרון בכיכובו של טום קרוז המשחק כאן נפלא.

לפני שנפרדתי מניקו עוד כמה תמונות משם

איך להגיע לניקו ברכבת ומהם האתרים היפים שלה כדאי לקרוא כאן וגם כאן.

על פסטיבלים בניקו וסביבתה במהלך השנה ניתן לקרוא כאן.

למעבר לטוקיו לחץ כאן.