ירושלים אינה עוד עיר ואם בישראל. ירושלים פורטת על נימי ליבי עמוק עמוק. העירוב שבה בין דתיים לחילוניים, בין יהודים לנוצרים ולערבים יוצרת מארג מיוחד שלא תמצאו בכל עיר אחרת בעולם.

הלב הפועם של העיר הינו ללא כל ספק – שוק מחנה יהודה – שתוכלו למצוא שם טעמים וריחות שונים, צבעים של ירקות ופירות ממינים וסוגים שונים, לחמים וחלות לשבת כשהריח של הלחם הטרי באויר.

מאז מלחמת ששת הימים כשנפתחו השערים לעיר העתיקה , לאחר כיבוש הכותל עת ביקרתי שם, הרגשתי את השכינה השורה על העיר. שנים של אינתיפאדה הדירו את רגלי ממנה. עד שבשנת 2012 התחלתי לבקר בה באופן אינטסיבי. במשך שנה וחצי ביקרתי בעיר כמעט מידי שישי או שבת. השתתפתי בסיורים החינמיים שיש לעיריה להציע וגם סיורים פרטיים עם חברתי הירושלמית יפי רונן, שיודעת כל רחוב או סמטא וכל פינה וחשפה בעייני את מכמני העיר היפיפיה.

על כל צפונות העיר והאתרים המיוחדים העליתי בכמה כתבות שיעזרו לכם לטייל עצמאית בעיר ואולי להתאהב בה כמוני. ריכזתי עבורכם כאן את כל הכתבות שכתבתי עליה עד כה.

 1. הטיול הראשון היה ירושלים של זהב ושל GPS – כי מי בכלל התמצא בעיר. ה-GPS עזר לנו לנווט בין האתרים שרציתי לראות בתחילת ההיכרות עם העיר.
 2. יום ירושלים סמוך מאד גם ליום נישואינו , שאת ירח הדבש שלנו חגגנו כמובן בירושלים. מה יותר טבעי היה לנו לשוב לרגל אחד מימי הנישואין ולחגוג סוף שבוע בירושלים. על כך בכתבה : יום הנשואין בירושלים הדובדבן שבקצפת .
 3. סיירנו בעקבות הממלוכים בירושלים.
 4. סיירנו גם בעקבות הצלבנים  סיור שהתקיים בימי הכריסמס והיה צבוע בהרבה סממני החג.
 5. אחד הסיורים היותר מעניינים מטעם עיריית ירושלים היה רל”י שלוש הדתות שטעמנו משהו מכל אחת מהדתות בעיר..
 6. אי אפשר לסייר בעיר בלי לעלות לתצפיות ולהביט עליה מלמעלה ואם גם יורד קצת שלג המראה עוד יותר יפה. על כך בכתבה שלג על עירי – סיור תצפיות.
 7. גם על זרמים בנצרות למדתי בסיור מטעם העירייה שנערך לרגל חג המולד והכריסמס.
 8. התוודעתי לחצרות בתים מיוחדים בשכונת רחביה.
 9. גם בשכונת נחלאות סיירתי בחג החנוכה והאורות של הנרות צבעו את נחלאות בהוד ובהדר. שילבתי עם ביקור בכנסיה המורמונית שהתלהבתי ממנה וגם על כך בכתבה.
 10. מוזיאון ישראל בירושלים זכה למספר ביקורים , שכל פעם התלהבתי מתערוכה אחרת. התערוכה שהיממה אותי היתה על פרעה בכנען – הסיפור שלא סופר עד כה???
 11. אי אפשר לחתום סיור בירושלים בלי ביקור בעין כרם – שמאופיינת בכנסיות המיוחדות שבה ובאומנות שפורצת מבין סמטאותיה. על כך כתבתי בכתבה עין כרם הבהלה לזהב נוסח ארץ ישראל.
 12. כשמסיירים בירושלים כדאי לשים לב לכל ציורי הקיר היפים, פסיפסים וגרפיטי .
 13. ירושלים מחנה יהודה – סיפור אהבה לשוק ולגרפיטי!!!
 14. אף שנה לא יצא לי לבקר בפסטיבל האור בירושלים כיון שתמיד זה מתקיים בעת שהותי בחו”ל. פרטים על פסטיבל האור כאן.

אשמח מאד אם תקראו את הכתבות ותטיילו בעקבותיהם. תשאירו תגובות או הארות מעניינות על הנושאים שכתבתי. אם יש באמתחתכם כתבה מעניינת אשמח אם תצרפו אותה כתגובה לכאן. לייק ושיתוף יתקבל בברכה.

איני יכולה לחתום כתבה על ירושלים בלי השיר שכה מזוהה איתה ועם שולי נתן – ירושלים של זהב שכתבה והלחינה נעמי שמר ז”ל.

כאן בביצוע המקורי מפסטיבל הזמר תשכ”ז 1967.