מאז ומתמיד המדבר משך אותי . מה סוד קיסמו? מי בוחר לגור במדבר? מה זה עושה לנפש האדם שמטייל במדבר? מהו המדבור?

התוודעתי למדבר עוד בילדותי כשלמדתי בשיעורי תורה על עם ישראל שהלך במדבר 40 שנה – שנות דור כדי לשכוח את העבדות שנמשכה 400 שנה ומה שעוללה לאנשים העבדות ופתאם להרגיש את החופש שאפשר להרגישו רק במדבר. המרחבים האין סופיים שמטהרים את נפש האדם ומזככים אותו. לא היה יותר קלגס שיצווה עליהם מה לעשות. הם היו אדונים לנפשם אבל היה צריך לגבשם לעם עם חוקים ועם יראת אלוהים לאל שאינו נראה.

כל מה שעם ישראל קיבל במדבר זה את המן לבוקר והשליו לערב ומים מידי פעם והסתפקו בלינה בסוכות. בני ישראל הפכו מעם עבדים לעם חופשי. זו מטמורפוזה ממעמד של כנועים למעמד של בני חורין.

אצטט מאתר גפן את הדברים הבאים:

הנביא הושע אומר בפרק ט‮' ‬מספרו‮: "‬כענבים במדבר מצאתי ישראל‮. ‬כבכורה בתאנה בראשיתה ראיתי אבותיכם‮". ‬פירוש הדברים‮: ‬ה‮' ‬מצא את ישראל במדבר ושמח עליהם כשמחת ההולך במדבר‮ "‬לא מקום זרע ותאנה וגפן ורמון ומים אין לשתות‮" (‬במדבר כ‮' ‬ה‮') ‬ומוצא שם ענבים שתירושם משמח אלוקים ואנשים‮, ‬ובדומה לבכורת התאנה שהרואה אותה שמח עליה ומתאוה מיד לאכלה כך שמחתי על אבותיכם במדבר וחבבתי אותם‮.

במדרש מתייחסים לדברי הנביא‮ "‬כענבים במדבר מצאתי ישראל‮" - ‬ישראל בשעה שעמדו על הר סיני נמשלו כענבים‮. ‬במדבר‮, ‬למה במדבר ולא בישוב‮? ‬אלא כשאדם מהלך במדבר והוא צמא‮, ‬אם נותנים לו פת‮, ‬אוכל ומבקש לשתות‮. ‬ואם נותנים לו מים או יין לשתות‮, ‬שותה ומבקש לאכול‮. ‬אבל אם נותנים לו ענבים הוא אוכלם ואינו מבקש מאומה‮. ‬למה‮? ‬שיש בהם אכילה ויש בהם שתיה‮, ‬כך קבלו ישראל את התורה במדבר דכתיב‮ "‬הוי כל צמא לכו למים‮, ‬לכו שברו ואכלו‮. ‬נמשלו ישראל לענבים מענבים אלו עשה הקב"ה את היין הטוב המשמח אלוקים ואדם.

קל יותר להיות עבד שאומרים לו מה לעשות מאשר להיות בן חורין משוחרר שצריך לתכנן מה עושים עם החופש הזה.

כדי לחנך עם לקבל ספר חוקים צריך לדעת להשתמש באמצעים אודיו ויזואליים , בדיוק כפי שמלמדים תלמידים בימינו, והאמצעים הויזואליים הם הניסים והנפלאות שעשו לאחר כל תלונה מצד אחד על העדר מים, העדר מים ראויים לשתייה, העדר אוכל וכו'. בדיוק כמו ילד קטן שבא להוריו להתלונן. ומצד שני – הניסים לא איחרו לבוא. העם עבר בים בחרבה, משה הכה על סלע ויצאו ממנו מים ועוד.

המדבר הוא ואקום לא רק פיסי אלא גם תרבותי וכאן אלהים בחר לתת לעם את התורה לאחר “סדרת חינוך” שלקחה 40 שנה איך לקבל חוקים.

מהו מדבר?

מדבר מוגדר כאזור בו כמות המשקעים לשנה נמוכה מ 200 מילימטר. כמות גשמים נמוכה שכזאת לא מאפשרת חקלאות בעל (המבוססת רק על משקעים) אלא רק חקלאות שלחין (השקיה מלאכותית).

מדבר החול הגדול ביותר בעולם נמצא באפריקה מדבר סהרה ..

הסהרה משתרע על שטח של 8,400,000 קמ”ר לכל רוחבה של צפון אפריקה מהים התיכון והרי האטלס בצפון, עד קו רוחב ° 16 בדרום. בתחומו מצויות, בצורה מלאה או חלקית, 10 מדינות:

מרוקו, תוניסיה, סודן, לוב, מאלי,צ'אד, מצרים, מאוריטניה, ניז'אר, אלג'יר.

הוא גדול בשטחו מיבשת אוסטרליה ולשם השוואה ארה”ב 10 מליון קמ”ר.

מקור המילה "סהרה" הוא בתעתיק האנגלי של המילה הערבית "צחראא" (קרא: "סחרה" במלרע), שפירושה מדבר. הסהרה נקראת בערבית "צחראא כוברא", המדבר הגדול.

צילום שלי תוך כדי תנועה יד אחת אוחזת בגמל והשניה במצלמה

למרבה ההפתעה מדבר סהרה לא תמיד היה מדבר. היו בעבר לפני כמה אלפי שנים תקופות בהן ירד שם גשם, שוטטו באיזור חיות, ועצים צמחו בכל פינה. היום זה המדבר הגדול בתבל, ובין ההרים הגבוהים, דיונות החול והסלעים המפוררים אפשר למצוא נאות מדבר פוריות. בתום הרכיבה על הגמלים הגיעו אלינו רוכלים שמצאו עדויות לעולם ים שהיה קיים, עיבדו את זה לחפצי נוי ומכרו לתיירים.

על תקופות אילו קשה היום לחשוב שאירעו – ניתן לקרוא בכתבה המעניינת במסע אחר כאן. היום הסהרה הוא המדבר החם ביותר בעולם. החודשים החמים ביותר בצפון הם מאי-אוגוסט ובהם מגיעה הטמפ' היומית ל-45º מעלות, ואפילו טמפ' קיצוניות של º50. אני ביקרתי אמנם בחודש אוקטובר שלא זכינו לטמפ' כאלו אבל עברנו דרך עיר כזו במדבר שהטמפרטורה בה מגיעה בקיץ ל- º50 וכדי שאנשים יבואו ויתיישבו בה המדינה סיפקה בתים ובתי ספר חינם. הכל כדי ליישב את המדבר. בלילה הטמפרטורות צונחות מאד וישנם לילות רבים עם קרה.

החווייה הכי עוצמתית מבחינתי בביקור במרוקו היתה החוויה של המדבר. לרכב על גמלים באישון לילה, להגיע למקום חנייה לגמלים, לעלות על דיונה ולצפות שהשמש תזרח הוא אחד המראות הכי יפים. וכשכל המדבר והדיונות סביב נצבעות באדום כתום אין מראה יפה ממנו. השקט בצפייה ביום נטול עננים הוא מהמראות היותר יפים שניתן לראות ולחוות.

במדבר האדם יכול לאפס את עצמו במרחבים האין סופיים, לחשוב מחשבות ולהטען באנרגיות חדשות.

מבחינתי המדבר זה גם להאזין לשירו של דיויד ברוזה שיר אהבה בדואי שכאשר אני מאזינה לו מרגישה את החול נע וגרגרי החול מתפזרים ברוח.

מדרש מעניין מצביע על המדבר כעל מצב נפשי של התרוקנות ממלאות ומחשיבות עצמית‮; ‬מצב של הקשבה מלאה לקולו של האחר‮, ‬הטרנסצנדנטי‮, ‬או זה המצוי לצדנו‮. ‬רק מי ששם עצמו כמדבר יכול לקבל את התורה‮, ‬יכול לפנות מקום לתפיסות עולם חדשות‮, ‬מהפכניות‮, ‬ולהקשיב במלוא מובן המילה לקולו של האל המתגלה בהר סיני ולציוויו‮: "‬וידבר ה‮' ‬אל משה במדבר סיני‮" ‬אלא כל מי שאינו עושה עצמו כמדבר הפקר‮, ‬אינו יכול לקנות את החכמה ואת התורה‮, ‬לכך נאמר‮ "‬במדבר סיני‮" (‬במדבר רבה‮, ‬פרשה א‮). ‬כלומר‮, ‬רק מי שיוכל לשים עצמו כמדבר‮, ‬יוכל‮ - ‬כמשה‮ - ‬לשמוע את קול האל המדבר אליו במדבר סיני‮: "‬וידבר ה‮' ‬אל משה במדבר סיני.”

ניתן למצוא מדבריות ב – 5 מתוך 6 היבשות, החריג היא יבשת אירופה שהיא גם הגשומה ביותר מבין היבשות.

המדבר הגדול ביותר בעולם כמה מפתיע, הוא ביבשת אנטרקטיקה (הקוטב הדרומי), הפעם האחרונה שביקרתי בה היתה במסעו הזכור לטוב של מוטי קירשנבאום ז”ל -נמר בים שכבר נצפה.

לצערי אין ביוטיוב את הסרט אבל אביא סרט מדהים אחר משם שמומלץ לצפייה.


מבחינה אינטואיטיבית קשה לנו לתפוס איך מקום המורכב מכמות אדירה של מים מתוקים יכול להיחשב מדבר אך המים הם קפואים-עד ובלתי נגישים לצמחייה ובעלי החיים וכמות המשקעים בקוטב הדרומי היא אפסית.
 באנטרקטיקה מצוי האזור היבש ביותר בעולם הקרוי העמקים היבשים (Dry Valleys). על פי ההערכה לא היו שם משקעים ב 2 מיליון השנים האחרונות.

יבשת זו מוקפת באוקינוס הדרומי ו- 98 אחוזים ממנה מכוסים בקרח שעוביו הממוצע כ- 1.5 ק"מ. אנטרקטיקה נחשבת למדבר (200 מ"מ משקעים בשנה) והטמפרטורה מגיעה בה ל-89 מעלות צלסיוס. אין בה תושבי קבע אבל בין 1000- 5000 איש מתגוררים בה במהלך השנה בתחנות מחקר שונות.

רק בעלי חיים המותאמים לקרה זו יכולים לשרוד ביבשת אנטרקטיקה, ויש רבים כאלה:

פינגווינים, כלבי- ים ועופות ימיים מאכלסים אזורי חוף נרחבים, בעוד בים אפשר לצפות ביונקי ענק כמו לוויתנים, דולפינים ועוד.

תמונה מהאינטרנט

SHM_4718_01.jpg

פטגוניה – בדרום אמריקה

כאן נמצא המדבר העשירי בגודלו בעולם והגדול ביותר בדרום אמריקה. הוא משתרע על שטח של כ-673,000 קמ”ר.

פטגוניה, אזור מדברי בדרום אמריקה, רובו נמצא בדרומה של ארגנטינה וחלקיו האחרים בדרום מזרח צ'ילה ובצפונה של טיירה דל פואגו ("ארץ האש"). לרוחב משתרע המדבר בין הרי האנדים במערב לאוקיינוס האטלנטי במזרח.

הנאנדו

מקור השם 'פטגוניה' נלקח מה"פטגונס" - כפי שהתושבים המקוריים נקראו על ידי המגלים הספרדיים במאה ה- 16. נראה שפרדיננדס מגלן, הנווט הפורטוגזי, האירופאי הראשון שחקר את האזור, נתן את השם מפני שהילידים עם פרוותיהם העבות, שערם הסבוך ופניהם הצבועים הזכירו לו את ה"פטגון" - מפלצת בעלת ראש של כלב כך כתב גילי חסקין בכתבה , אין עוד הרבה מקומות בעולם שבהם מדבר מחורץ ע”י נהרות שוצפים ע”י בעלי חיים כמו המארה (סוג של ארנבת) ע”י נאנדו (שנראה כמו יען) וע”י גואנקו (שנראה כמו לאמה). מדי פעם מבליח איזה מעוף יפה של קונדור בשמיים האין סופיים.

בחודש אוקטובר גם זכינו לראות שלג בשולי הדרך, הרבה אגמים שבחלקם היו ברווזים, באחד היו פלאמינגו וחלקם היו קפואים עם זיגוג קרח.

גואנקו

המאפיין את מזג האויר בפטגוניה הן הרוחות העזות הנושבות כאן. בקושי צעדנו מול הרוח.

ממוצע הטמפרטורות בחלק הצפוני של המדבר עומד על 12º - 20º צלזיוס, אך לעיתים נמדדות טמפרטורות קיצוניות המגיעות ל-45º צלזיוס בקיץ ו10º- צלזיוס בחורף. כמות המשקעים השנתית נעה בין 90 לבין 430 מ"מ בשנה. בחלק הדרומי של המדבר הטמפ' נמוכות הרבה יותר והממוצע עומד על 4º-13º צלזיוס, אך נמדדו טמפרטורות קיצוניות מאלה (33º- בחורף ו-34º בקיץ). בחורף יורד שלג כבד מלווה ברוחות עזות מדרום.
פטגוניה מושפעת על ידי זרם האוויר הדרום פסיפיק. הרוחות מאבדות את הלחות כאשר הן נושבות מעל החוף המערבי של אמריקה הדרומית ומעל לאנדים , העננים מורידים את הגשם על הרי האנדים וכשהן מגיעות למדבר פטגוניה הן יבשות ובקושי נותר מה להוריד אם בכלל.

פטגוניה היא לא רק מדבר של חול אלא גם מדבר קרח

אל אגם ארגנטינו זורמים נהרות הקרח אליהם ניתן לשוט בספינה קטמארן שיוצאת מפונטה באנדרה ולראות מקרוב את קרחון אופסלה שאורכו 60 ק”מ ורוחבו 10 ק”מ, ספגציני שגובהו 135 מ' והקרחון התלוי. לקרחון פוריטו מורנו ניתן להגיע עם הרכב ולרדת בשביל דק מעץ ולחזות בקרחון המתנפץ.

קרחון פריטו מורנו

קרחון ספגציני לעיל

מדבר אטקמה – מדבר החול הצחיח ביותר

מדבר החול הצחיח ביותר הוא מדבר אטקמה (Atacama) באמריקה הדרומית (עיקר שטחו בצ'ילה),

הממוצע הרב שנתי במדבר זה עומד על פחות ממילימטר גשם בשנה וב400 שנה האחרונות אין עדות לאף אירוע שכזה.

המדבר כל-כך יבש וצחיח שכאשר מדענים ביצעו באדמתו בשנת 2003 בדיקות זהות לבדיקות שביצעה הגשושית וויקינג על אדמת מאדים למציאת חיים- חלק מהתשובות יצאו שליליות. ב 2 דגימות אדמה שנלקחו לא נמצאו כל עדויות ל DNA.
 מכיוון שהיה ברור למדענים כי אפילו במדבר אקטמה יש חיים (כלומר התוצאות שהם קיבלו היו שגויות) הם הסיקו כי ייתכן שהבדיקות שבוצעו ע"י הגשושית וויקינג על אדמת המאדים לא היו רגישות מספיק.

תמונות מהאינטרנט

ValleLuna-002.jpg

תתפלאו בוודאי לשמוע שגם במדבר הצחיח ביותר יש לעיתים פריחה מרהיבה. בשנים של “אל ניניו” כשפתאם יורד על המדבר מטח גשם לאחריו מתרחשת פריחה מרהיבה של צמחים. לצפייה בצמחים

בכתבה כאן.

מדבר הקרח ושדות הלבה – איסלנד

כשתחפשו בין המדבריות בעולם לא תמצאו את איסלנד, אך אני שביקרתי שם יכולה להעיד כי איסלנד

בחלקה היא מדבר קרח ובחלקה מדבר לבה. הקרחון וטנאיוקול הוא קרחון ענק התופס 13% משטח האי ושולח זרועות היוצרות לגונות מרהיבות כמו JOKULSARLON,HEINABERGSJOKULL,FJALSJOKUL

ו-SVINAFELLSJOKUL על אלה ועוד תוכלו לקרוא בכתבה שלי על איסלנד – ארץ הקרח והאש ותמרות עשן כאן.

מנגד ישנם הרי הגעש האימתנים כמו HEKLA,LAKAGIGAR הר הגעש הידוע באימתנותו EYJAFJALLAJOKULL הזכור לי "לטוב" מההתפרצות שלו ב-2010 עת השבית את תנועת המטוסים באירופה, וכמעט מנע מאיתנו אישית להגיע לנורבגיה​. ליד כל אחד כזה ברדיוס עצום התפזר האפר הוולקני ויצר שדות לבה עצומים. מדבר הלבה הזה הוא כה דומה לנופי הירח שהאסטרונאוטים לפני צאתם למסע לירח התאמנו כאן.

לגונת יוקולסלרון

המדבר הוולקני של הר הגעש הקלה

מדבריות מלח

מהו מדבר מלח? 

זהו מישור המכוסה מלח ומינרלים אחרים. צבעה של שכבת המלח הוא ברוב המוחלט של המקרים לבן, כך שמרחוק המישור נראה כמכוסה בשלג.

מדבר מלח נוצר באזור מדברי במקום בו קצב התאיידות המים גבוה מקצב הגעת המים, שאם לא כן היה נוצר במקום ים, אגם או אגם מלח (אין להתבלבל עם בריכות אידוי מלאכותיות לצורך הפקת מלח). המים באזור זה אינם מחלחלים בקרקע ולאחר התאדותם נשארים משקעי מלח ומינרלים שבמשך אלפי שנים הצטברו על פני השטח. תהליך זה מתרחש בדרך כלל במישור, דבר המסביר את השם הלועזי המעט שונה - salt flats (מישורי מלח). דרך הגעת המים יכולה להיות על ידי גשם או זרימת נהרות ונחלים. כך למשל ים המלח היה מדבר מלח אם נהר הירדן לא היה זורם אליו. אזורים אלו הם צחיחים מאוד בשל מיעוט המים המגיעים אליהם ומכיוון שהאדמה היא מליחה, אין אפשרות לגדל עליה דבר גם במקרה של שינוע מים. לעתים, ניתן לבצע תהליך של הדחת הקרקע כפי שנעשה בצפון הנגב על ידי מדינת ישראל. פתרון זה לרוב אינו ישים מכיוון שאחוז המלח באדמה גבוה. (במקרה שצוין לעיל, ריכוז המלח בנגב היה נמוך משמעותית מזה הקיים במדבר מלח ממוצע). (מתוך ויקיפדיה)

מדבר מלח יצא לנו לראות במרוקו. קילומטרים על גבי קילומטרים רואים את מדבר המלח ואת האנשים עובדים באיסופו. אין ספק שזה מראה מרהיב למרות העננים הכבדים.

מדבר מלח מפורסם נמצא בבוליביה מדבר אויוני – למדבר זה התוודעתי בטיולה של בתי קרן כשביקרה בדרום אמריקה. שטחו‏ 10,582 קמ"ר, והוא מדבר המלח הגדול בעולם. סלאר דה אויוני מהווה חלק מרכס הרי האנדים וגובהו כ-3,650 מ' מעל פני הים. עומק המלח בשכבה העליונה של המדבר כ-10 מטר, ועומקו הכולל מוערך בכ-120 מטרים. לפי ההערכות, מכיל מדבר המלח של אויוני כ-10 מיליארד טונות של מלח.

בחודש נובמבר פוקדות להקות פלמינגו את לגונות המדבר הזה. עוד קוריוז : בשטח המדבר ישנו בית מלון הבנוי לבני מלח. וגם בתוך החדרים ישנם מיטות מלח.

salt-bolivia.jpg

באסיה – המדבר הידוע הינו מדבר גובי-ששטחו 1,300,000 קמ”ר ונחשב לאחד מהמדבריות הגדולים בעולם. הוא שוכן בצפון סין ודרום מונגוליה, בניגוד למדבריות אחרים הוא אינו מדבר חול אלא מדבר של סלעים.

להלן מפת המדבריות בעולם

deserts of the world map

בצפון אמריקה – ישנם כמה וכמה מדבריות די גדולים אך תקצר היריעה להתמקד כאן בכולם.

ביקרנו בארה”ב ב-1981 וכל הצילומים מאז הינם על שקופיות כך שתמונות אאלץ לצרף מהאינטרנט.

להלן מפת המדבריות בצפון אמריקה

desert.gif

פירוט המדבריות בצפון אמריקה ניתן לקרוא כאן.

מדבר Mojave Desert – מפורסם בגלל שמו שהוא אינדיאני במקורו כי שבט אינדיאנים ישב באיזור זה, הוא משתרע על המדינות : California, Nevada, Arizona and Utah, שטחו של מדבר מוהאבי כ-65,000 קמ”​ר בין היתר נמצא “עמק המוות” שאני זוכרת כשהתכוננתי לטיול היו אזהרות חמורות לגבי המעבר בו בקיץ שאז הטמפרטורה מרקיעה ל-50 מעלות צלזיוס, צריך להקטין את לחץ האויר בצמיגי הרכב, להצטייד בהרבה מים מחשש אם הרכב יתקע במעבר, אותי זה הלחיץ נורא, ושמחתי מאד לגלות שעברנו את החצייה בשלום. אורכו 150 ק”מ ועם פיתולי הכביש- 250 ק”מ.

מתוך ויקיפדיה: בשטחו של המדבר זורם נהר מוהאבי, רובו מתחת לקרקע. המדבר מיושב בדלילות, אך נמצאות בו כמה ערים שהגדולה בהן היא לאס וגאס שבנבדה.

בקצהו הצפון-מערבי של מדבר מוהאבי משתרע "עמק המוות", שבו נמצאת הנקודה הנמוכה ביותר באמריקה הצפונית - 86 מטר מתחת לגובה פני הים. עמק זה צחיח ויבש במיוחד, ואף נמדדו בו ב-10 ביולי 1913 הטמפרטורות הגבוהות ביותר בחצי הכדור מערבי, 56.7 מעלות צלזיוס.

בתחילת המאה ה-20 היתה נהירה וחיפוש זהב באיזור זה אחד מכורי הזהב המפורסמים בעמק היה בחור בשם וולטר סקוט, שכונה 'סקוטי עמק המוות' (Death Valley Scotty), ושסיפור חייו נותר מיתוס עד היום. למרות שהצליח ככל הנראה למצוא כמויות נכבדות של זהב, נהג סקוטי להתהולל במלונות קליפורניה ונוואדה ובזבז עקב כך את רוב כספו. אלברט ג'ונסון (Albert Johnson) היה אחד המשקיעים העיקריים במכרות של סקוטי. בשלב מסויים העסקים נראו לו תמוהים, ועל כן החליט לצאת לעמק ולראות המכרה במו עיניו. את מכרה הזהב מר ג'ונסון אמנם לא זכה לראות, אבל לא היה לו כנראה אכפת. הוא הוקסם על ידי הרוחניות המדברית, ולמרות שהיה אדם דתי ומכובד, בעוד שסקוטי היה גס רוח שאהב להמר, בין השניים התפתחה חברות נפלאה. מר ג'ונסון התאהב בעמק ונותר בו כחודש ימים, ובמשך השנים הבאות הגיע לאזור באופן קבוע עם אשתו ובני משפחתו. בשלב מסויים הוא החליט לבנות לעצמו בית נוח להתאכסן בו בביקוריו, והקים אחוזה בעלות של שני מיליון דולר. סקוטי סיפר לכולם שהבית המפואר נבנה בכספי הזהב שמצא באדמה. מר ג'ונסון מעולם לא סתר את גרסתו, ובמשך השנים הארמון, שהוסב למלון, הפך לאחת האטרקציות המפורסמות בעמק.בשנת 1954 סקוטי נפטר ונקבר בארמון. מר ג'ונסון, שנפטר שש שנים לפניו הוריש את הארמון לעמותה שניהלה אותו ופתחה אותו בפני מבקרים, ולפני כשלושים שנה נקנה הארמון על ידי הרשות לגנים לאומיים בעלות של 850,000 דולר, והוא הפך לאחד מסמלי ההכר של "שמורת עמק המוות" (הסיפור מתוך אתר טריפו)

תמונה מהאינטרנט

41b7ab2a-25de-4365-b70e-d0ff9451ab84.jpg

פארק עצי יהושע – גם הוא מדבר אך משובץ בעצים לא גבוהים במיוחד שכאילו ידיהם נפרשים לצדדים כמו יהושע . העץ הוא עץ יוקה ושייך למשפחת האגבה.מי שנתן לעץ זה את השם עץ יהושע היו מורמונים שראו אותם במאה ה-19 עת חצו את האיזור, בהכירם את התנ”ך הם מייד עשו אסוציאציה ליהושע שהרים את ידיו השמימה לתפילה. העץ הונצח באלבום שנקרא “ג'ושוע טרי” של להקת U2 עם הסולן בונו.

כשהגענו לכאן ורציתי לצאת מהרכב כדי להביט טוב יותר על השמורה, היכה בגופי גל חום שהבריח אותי מייד חזרה לרכב. נסענו עד לעמדת המבנה של הכניסה לפארק ושם בכיור של השירותים הרטבתי את שיערי ממש חפיפה כדי לקרר מעט את עצמי. מילאתי מים בבקבוק ושבתי מהר לרכב. ההליכה הקצרה הזו עד הרכב כמעט ייבשה את שיערי כזה חום שרר בחוץ. אבל עד היום זוכרת אותה שמורה מיוחדת.
 קיימים 2 תתי מין: עץ יהושע ג'אגר (Jaeger Joshua tree) ועץ יהושע הרברט (Herbert Joshua tree).

Joshua_Tree_01.jpg

מדבר נוסף בארה”ב שראינו  PAINTED DESERT

יחסית למדבריות האחרים הוא אינו כזה גדול אך הוא מאד מרשים בצבעיו. ביקרנו בגרנד קניון ומשם פנינו לעברו. זה היה כבר סוף היום והיינו צריכים להגיע למקום לינה בקמפינג נסענו ק”מ וכל פעם ראינו איך אלוהים זרק גלונים של צבע על ההרים ובלבל בין הצבעים.

מתוך ויקיפדיה: 

המדבר הצבוע הוא אזור מדברי בעל נוף בתרונות, המתפרס על שטח של 380 קילומטר רבוע בצפון אריזונה שבארה”ב. מדבר אריזונה משתרע מהפארק הלאומי גראנד קניון לכיוון דרום מזרח ואל עבר הפארק הלאומי פטריפייד פורסט. המדבר הצבוע ממוקם בחלקו הדרומי, צפונית למפגש נהרות פוארקו והקולורדו הקטן. רובו של השטח מוגן ומוגדר כאזור טבע בראשיתי השייך לפארק הלאומי פטריפייד פורסט. שטח מוגן נוסף הוא המדבר הצבוע הקטן שנמצא צפונית לוינסלו. שטח נרחב מהמדבר הצבוע ממוקם בתוך שמורת הנאוואחו. הנאוואחו והעם ההופי חיו באזור לפחות 500 שנים ו-1,000 שנים, בהתאמה.

מקור שמו של המדבר ככל הנראה במתיישבים הספרדיים שנהגו לכנותו El Desierto Pintado ("המדבר הצבוע") בשל נופיו הצבעוניים.

Painted-Desert-Arizona-1.jpeg

bbf0979ef9273e994708f2edfaaed98d.jpg6c20579d6543679c58d958a5d4098f6d.jpg

ישראל

אי אפשר לסיים כתבה על מדבריות מבלי לציין את המדבריות במדינת ישראל.

מדבר יהודה

מדבריות כגון מדבר יהודה נקראים מדבריות צל גשם: הגשמים בישראל, שמגיעים מהים התיכון במערב, נחסמים על ידי הרי יהודה, ולכן במדבר יהודה יש כמות משקעים ממוצעת של 47 מ"מ בשנה בעוד שהשפלה מקבלת כ-500 מ"מ לשנה. מאידך, הגשמים על הרי יהודה מחלחלים למי התהום, וחלקם פורצים מזרחה כמעיינות, ולכן יש במדבר יהודה יחסית הרבה נאות מדבר; המפורסם בהם הוא עין גדי.

למרות הגשמים המועטים, שיטפונות הם תופעה נפוצה יחסית במדבר יהודה, כיוון שהם עלולים להיגרם גם בגלל גשמים היורדים בהרי יהודה. גשמים היורדים על שטח נרחב של רמת המדבר עלולים להתנקז כולם לערוץ צר אחד. בניגוד לצפון הארץ, שם הצמחייה מווסתת ומאטה את זרימת המים, הנחלים כאן עלולים להתחיל בבת-אחד לזרום בכוח רב. שיטפונות אלו, שסוחפים איתם סלעים ושוחקים צוקים, הם אחד הכוחות שמשנים את פני השטח של מדבר יהודה.

הצמח המפורסם ביותר שהסתגל לתנאי מדבר הינו הקקטוס. כדאי לבקר בגן הבוטני בקיבוץ עין גדי המוקף מצוקי מדבר סביב ולראות את כל הצמחים שהסתגלו לתנאי מזג האויר הקיצוניים הסוררים במקום.

צולם בגן הקקטוסים בחולון

מה גרם המדבר לאנשים במדבר יהודה?

במדבר יהודה התחילה תנועת הנזירים-המתבודדים של הנצרות. לאחר שהנצרות הפכה בשלהי המאה הרביעית מכת נרדפת לדת האימפריה הרומית, לחלק מאנשי-הדת חרתה הפופוליסטיות החדשה הזו, והם האמינו כי רק צניעות יכולה לקיים את אורח-החיים הנדרש מאדם נוצרי. היות שרוב אנשי-הדת הנוצרים חיו עד אז בישראל, ורבים מהם בירושלים, אלו שבחרו בחיי ההתבודדות והנזירות פרשו למדבר יהודה, שהיה המקום הקרוב ביותר אליו יכלו להימלט מחיי היישוב החברתיים. מסיבה זו, במדבר יהודה ישנם כוכי-נזירים רבים (למשל בנחל פרת) כמו-גם מנזרים (כגון מר סבא וסנט ג'ורג').

הנגב ובקעת הערבה

הנגב הוא אזור גאוגרפי המשתרע בחלק הדרומי של מדינת ישראל.. הנגב הוא חלק מרצועת המדבריות העולמית וזו הסיבה לתנאי האקלים השוררים בו. הנגב מכסה כ-60% משטחה של מדינת ישראל ובחלקו הקטן הוא נמצא מחוץ לה.

מזג האויר בנגב אופייני למדבריות בעולם שחם מאד ביום וקר מאד בלילה. מיעוט משקעים, צמחייה דלילה שמתעוררת לתחייה אחרי גשם ואז שווה מאד לטייל במדבר, מיעוט בעלי חיים ומיעוט אוכלוסייה.

כדאי לקרוא את הכתבה שלי על מצפה רמון, עין עבדת, עין עקב סוף העולם שמאלה שבה תוכלו לצפות בנופי המדבר , בצמחיה ובעלי החיים.

המדבור העולמי

הבעיה העולמית הזו הוארה בצורה יוצאת מהכלל בכתבה של גילי חסקין על המדבריות וממנה אצטט כאן:

מדבור
מִדבּוּר (desertification) פירושו הידרדרות של אזורים יבשים, יבשים-למחצה ואף פוריים, והפיכתם למדבר. התופעה נובעת מכמה גורמים וביניהם שינויים באקלים ופעילות האדם. אחת מפעילויות האדם המביאות למדבור היא עיבוד של שטחים גבוליים, המדרדר בדרך-כלל את מצב האדמה; תופעה זו הולכת ומתרחבת בשל הדרישה הגוברת של אוכלוסיית האדם לשטחים חקלאיים. בשנת 1977 הקים האו"ם את ועידת האו"ם למלחמה במדבור (United Nations Convention to Combat Desertification) שנועדה ליצור שיתוף פעולה בנושא זה בין מדינות שונות, בעיקר באפריקה.
ידוע שלפני כ-10,000 שנה, שרר בסהרה של ימינו אקלים ונוף של סוונה. עדויות ברורות לכך נשקפות מציורי קיר שיצרו אנשים שצדו בכרי הדשא הללו. כמו כן, תופעות של כרית יערות ושיפת הקרקע לשמש, גורמים לקרינה חוזרת חזקה, להתחממות ולהתייבשות.
במסמך משנת 1997, נוסח לקראת ועידת כדור-הארץ ביוני אותה שנה, נכתב כי תהליך המדבור מאיים על רבע משטח כדור-הארץ. לפי הערכות של תכנית הסביבה של האו"ם (UNEP), פרנסתם של למעלה ממיליארד בני-אדם בלמעלה ממאה מדינות נמצאת בסכנה בשל המדבור, ההופך את האדמות החקלאיות ואדמות המרעה ליצרניות פחות. 
מדבור אין משמעותו, שהמדבריות מתפשטים בהדרגה או משתלטים על אדמות סמוכות. טלאים של אדמה צחיחה עשויים להתפתח מאות קילומטרים מהמדבר הקרוב. בשלב מאוחר יותר, עשויים טלאים אלה להתפשט, להתאחד וליצור תנאים דמויי-מדבר. המדבור מחריף משברים סביבתיים אחרים, כמו אבדן המגוון הביולוגי והתחממות כדור-הארץ.
מרבית האזורים היבשים שנשקפת להם סכנה להפוך למדבר מלא שוכנים ליד חמשת אזורי המדבר העיקריים: מדבר סונורה בצפון-מערב מקסיקו והמשכו בתוך דרום-מזרח ארצות-הברית; מדבר אטאקמה, רצועה צרה בדרום אמריקה בין הרי האנדים והאוקיינוס השקט; שטח מדברי גדול המשתרע מזרחה מהאוקיינוס האטלנטי עד סין, לרבות מדבר סהרה, מדבריות ערב, מדבריות איראן והרפובליקות של ברית-המועצות לשעבר; מדבר תָאר (Thar) הגדול של הודו, הנמצא במדינת רג'סטן, ומדבריות טקלה מקאן וגובי בסין ובמונגוליה; מדבר קלהרי בדרום אפריקה; ומרבית אוסטרליה.
גם אזורים אחרים מעוררים כיום דאגה. 66 אחוז משטח הקרקע של אפריקה הם צחיחים או צחיחים-למחצה; "אסם המזון" של האימפריה הרומית בצפון אפריקה, אזור שפעם התקיימו בו 600 ערים, הוא כיום מדבר. בצפון אמריקה השיעור הזה עומד על 34 אחוזים; כ-40 אחוזים משטח היבשה של ארצות-הברית נחשבים פגיעים למדבור לפי הערכת משרד ניהול הקרקעות של ארצות-הברית. שטחים יבשים מכסים שליש משטח כדור-הארץ, בעוד המדבריות מהווים 7 אחוזים. פעילות למניעת המדבור מתמקדת במניעת יצירת תנאים דמויי-מדבר באזורים יבשים.
שבע שנים אחרי הוועידה של 1997, בוועידת המלחמה במדבור של 2004, נמסר כי 31 אחוזים מספרד נמצאים בסכנה של הפיכה למדבר, בעוד סין איבדה למדבר שטח של 92 אלף קמ"ר – שטח בגודלה של פורטוגל – מאז שנות החמישים. באותה ועידה הוחל בתכנית שנועדה לבלום את התופעה. אף על פי כן, נראה שתהליך המדבור מאיץ את מהלכו, וקצבו הוכפל מאז שנות השבעים.
פרופ' פנחס אלפרט, ראש החוג לגאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב, חקר את תופעת המדבור והשלכותיה על ישראל מההיבט האטמוספרי. אלפרט טוען, כי החגורה הסובטרופית שבה אנו נמצאים מתאפיינת במגמה של ירידה בכמות הגשמים. התופעה בולטת כמעט בכל מדינות הים התיכון, ובשנים האחרונות היו בָּצורות וגלי חום בדרום איטליה,, בדרום ספרד ובפורטוגל. גם בטורקיה וביוון ניכרת מגמה של ירידה בכמות הגשמים. מהמחקרים שפרסמו אלפרט ועמיתיו בשנים האחרונות, תוך שימוש במודלים אקלימיים, עולה כי הירידה בכמות המשקעים נובעת מפליטת גזי החממה. אמנם, גידול בשיעור גזי החממה באטמוספרה גורם, בממוצע, לעליית כמות הגשם בעולם; אך דווקא ברצועה הסובטרופית הוא מביא לירידה. "באזורי גבול המדבר המשמעות יכולה להיות חמורה. אפילו נסיגה של 50 עד 100 קילומטר בגבול המדבר תהיה משמעותית ליישובים רבים". אלפרט מאשר את התחושה הרווחת שפעם, בשנות השבעים, ירד גשם לאורך כל החורף, ואילו כיום יש התפרצויות חזקות של גשם, ותקופות אביביות ארוכות ביניהן."
באחד המחקרים בחנו אלפרט ועמיתיו את הנתונים האקלימיים מ-56 השנים האחרונות, מאז קום המדינה, ובפרט את מספר הימים החמים-במיוחד בקיץ. לנתון זה יש השלכה על החקלאות: צמחים מסוגלים לעמוד בתקופה של שלושה ימי חום, ובמקרים מסוימים גם בשישה עד שבעה ימי חום רצופים, אבל ב-20-30 השנים האחרונות נמדדו גם רצפים של למעלה מ-7-8 ימי חום ברציפות. "אנו רואים מגמת הקצנה גם בטמפרטורה וגם בגשם. שתי התופעות הללו גורמות להגברת המדבור ואופייניות לגבול המדבר – שאם כבר יורד פעם גשם, הוא יורד בחוזקה.
"אם ניקח לדוגמה את שכיחות הימים בחודש אוגוסט שבהם נמדדו בירושלים למעלה מ-35 מעלות, נראה שבשנות השישים והשבעים דובר על יום אחד כזה בשנה, ולעתים אף יום בשנתיים. בשנות השמונים והתשעים כבר גדל המספר לכמעט שלושה ימים בממוצע. ירושלים לא רחוקה מהמדבר, היא גובלת במדבר. אמנם יורדות בה כמויות גשם לא-מדבריות, 560-590 מילימטר בשנה, אבל אם הולכים 10-20 ק"מ מזרחה, נמצאים כבר בלב המדבר. בבקעת ים המלח כמות משקעים שנתית של 50 מילימטרים. ההתחממות הזאת תבוא לידי ביטוי בכך שמספר ימי השלג בירושלים ילך ויקטן, עד שהתופעה תיעלם לחלוטין. לפי עבודה שפרסמנו לפני כמה שנים, בתוך עשרות השנים הקרובות לא יהיה עוד שלג בירושלים – אם המגמה שאנחנו רואים במודלים, והמגמה של אפקט החממה ימשיכו להתקיים. היום מדובר על עלייה בטמפרטורות של בין 3-5 מעלות עד 2070. השלג יכול להיעלם בעקבות עלייה שנתית ממוצעת של מעלה אחת או שתיים.”

בתוכניתו של דני קושמרו על שינויי מזג האויר בעולם והמידבור ביום 11.12.15 הראו ששטחים רבים בנגב נצפו נקודות לבנות רבות. התברר כי אילו חלזונות רבים שמתו כי העשבים והצמחיה עליה היו חיים נבלה. ציפורים מסויימות נכחדו וכתוצאה מכך החרקים התרבו. דגים שהיו קיימים לאורך החופים ובשוניות דגים מול חופי ארצנו נעלמו. עליית החום בניסוי בתנאי מעבדה לשהייה בחום של 40 מעלות למשך 20 דקות העלתה את המימצא של עלייה בלחץ הדם לשוהים בחום. תופעה שגרמה למותם של אנשים רבים באירופה כתוצאה מגלי חום ובמיוחד אנשים מעל גיל 65 ותינוקות.

בימים אלה ממש סוף נובמבר 2015 התקיימה ועידת אקלים העולמית מטעם האומות המאוחדות בפריס מטרתה היתה להגיע להסכם מחייב וכלל-עולמי על האקלים, מכל אומות העולם. הקטנת פליטת גזי החממה לאויר היא יעד חיוני לשליטה על הטמפרטורה בעולם ומניעת עלייתה שתגרום להמסת הקרחונים בעולם וקטסטרופה עולמית. מדענים מזהירים כי עלייה של 2-3 מעלות שעלולה להתרחש תוך שנים ספורות תהיה הרת גורל. עד כה רק 36 מדינות התחייבו על טיפול בהקטנת היקף פליטת גזי החממה לאוויר וזה בוודאי אינו מספיק להשפעה עולמית על ההתחממות הגלובלית. אם לא יינקטו צעדים חריפים מידיים בעולם כולו כולנו נתעורר אולי לנקודת אל חזור של אסונות טבע שלא ידענו כמותם עד היום. העולם אמנם התעורר ומדינות שעד כה לא נקפו אצבע כמו סין התעוררו .השאלה אם הצעדים הננקטים והעומדים להנקט הם לא מעט מדי ומאוחר מדי.

שטפון במדבר יהודה ממצוק ליד ים המלח

לסיום שני שירים קצרים של חיים גורי

"יש אנשים שאינם יכולים להיות במקום הזה,
צהוב להם מידי, שקט שאפשר להשתגע
יש אנשים שאלוהים גדול עליהם במדבר הזה
אנשים נבהלים כשהם שומעים את הכוכבים בלילות
אבל יש גם אנשים שנדבקים לשקט הזה
ואינם יכולים לשוב ולהיפרד ממנו
 אלה,יישארו כאן".

והמדבר של עמוס קינן

“המדבר אינו יכול להחליט אם יישאר מדבר או לא.

רק האדם יכול להחליט על כך.

ירצה האדם יהפוך ארץ נושבת למדבר שממה.

ירצה יהפוך את המדבר לגן פורח.

לו אין ספק שהמדבר על אף היותו חסר אונים

מול האדם יודע היטב מה שהוא רוצה

כשם שהאבן והמים יודעים מה הם רוצים

ואת רצונם הם מגלים בעצם היותם אני משוכנע.”

****************************************************