תופתעו מאד לדעת שהאיים האזוריים לא התגלו ע"י קולומבוס, למרות שהם נמצאים בשליש הדרך בין אירופה לאמריקה. הם נמצאים מערבה מליסבון באוקיינוס האטלנטי על אותו קו רוחב.

הם נתגלו ע"י אנריקה הספן שכונה גם "הנסיך", שדמותו מופיעה בראש אנדרטת התגליות בבלם שבליסבון (פורטוגל). יש הסבורים גם כי אפילו הפיניקים או הסינים הגיעו לאזוריים אבל אנריקה זכה לתהילה.

מקור השם של האיים האזוריים שנוי במחלוקת והסברה הרווחת היא שציפורים שהיו שכיחות באיים שזוהו כ"הנץ הצפוני" ממין GOLDEN GOSHAWK שנקרא בפורטוגזית - ACOR היו בעצם STORM PETREL. דבר המצביע כי הפורטוגזים אמנם הצטיינו בספנות אך לא בצפרות. סברה שניה שהשם נובע מהמילה AZUL - שפירושה כחול. שם שניתן ע"י ימאים איטלקיים שחלפו בספינותיהם ליד האיים. אני מאמצת את הגירסה הראשונה.

כמה טוב לטוס מערבה מכאן. מזיזים מחוגי שעוננו 3 שעות לאחור ומרוויחים עוד כמה שעות ביום וגם שעות אור.

מה תמצאו שם?

טבע מהמם של קלדרות ענקיות שלעיתים מתמלאות באגמים ולעיתים באחו ירוק עם פרות מלחכות, יערות של עצי דפנה, ארז יפני , צמחיה אנדמית ולא רק. פריחה רבה של פרחי הורטנזיות בשלל צבעים, ליליות, אגפנטוסים לבנים וסגולים ,ג'ינג'ר לילי בשלבי קמילה בסוף מאי, קמליות נפלאות בשלל צבעים ועוד. לועות של הרי געש , מערות , מקומות עם תופעות וולקניות, חופים עם לבה שחורה שהתקשתה סמוך או בתוך הים ושילוב צבעים וצורות של כחול ושחור. תצפיות מרהיבות.מפלים, פולקלור מקומי וחגיגות מיוחדות .

נקי בכל מקום ואין תיירים רבים מדי לפחות כך היה בסוף מאי.

בסה"כ בכל תשעת האיים קיימים רק כ-250,000 תושבים - צפיפות אוכלוסין לא תמצאו כאן . רק פרות אולי תמצאו יותר. אם תפיצו יותר מדי את הבשורה על גן העדן בעולם אולי גם יגיעו יותר תיירים.

מזג אויר פצצה בין 18-23 מעלות בסוף מאי תחילת יוני. ביום אחד ניתן לחוש את כל 4ת עונות השנה. ים תיכוני וטרופי מתון.

טיסות/מעבורת : חברת TAP (הפורטוגלית) לליסבון , שעתיים המתנה ועוד שעתיים וחצי עד האי הראשון טרסיירה. בין האיים טיסות עם חברת SATA במטוסים קטנים יותר. טיסות קצרות. קיימות גם טיסות ישירות עם אל-על לליסבון.

בין האי פאיאל לפיקו: מעבורת למשך פחות משעת שייט. מספר המעבורות ביום משתנה לפי חודשי השנה והביקוש.

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

כמה תמונות לפתיחה שתתרשמו.

"שטיחי טלאים" בתוך קלדרה בטרסיירה
פרות שבות מן המרעה
באי טרסיירה הלבה שיצרה בריכות לשחות ומי האוקיינוס נשפכים אליהן
תוכלו לנחש מה זה?
אגם בלוע קלדרה

האגדה המסתורית מספרת:

אפלטון כתב בשנת 360 לפנה"ס בכתביו כי היבשת אטלנטיס המורכבת מכמה רגבי אדמה נמצאת מערבית לגיברלטר ותיאר את המקום כגן עדן. אטלנטיס ירדה למצולות הים 11,000 שנים לפני כן. לדברי אפלטון אטלנטיס הייתה מקום מושבו של פוסידון - אל הים והוא קיבל אותה כאשר האלים חילקו את כדור הארץ לעצמם. פוסידון יצר באטלנטיס ארמון יפה לו ולאשתו היפה - CLEITO שהייתה בת תמותה. ברור שאטלנטיס הייתה גן עדן אחרת פוסידון לא היה מתיישב שם. הייתה שם ציביליזציה לפני שנעלמה. לפי האגדה, זאוס שהיה אבי האלים העניש אותה בשל דעות קדומות, חמדנות ובצע כוח. בימינו בוודאי היו מענישים בשל בצע כסף בנוסף לבצע שלטון.

מפת האיים האזוריים עם סימון ארבעת האיים שביקרנו בהם.

מפת האיים האזוריים

מטרתם של הפורטוגזים הייתה להגיע להודו שהייתה ארץ עשירה בבשמים וסחורות נוספות וליצור קולוניות. לצורך כך הם יצרו ספינות שנקראו קראוולות. הן היו בעלות שלושה מפרשים, מלוכסנים ובצורת משולשים. ספינות שהיו חזקות , נוחות יותר לתמרון ובעלות כושר לנוע למרחקים ארוכים יותר.

בשנת 1427 אנריקה וצוותו גילו את האיים האזוריים שהיו כמעט ריקים מאדם, אבל רק בשנת 1432 החלו ליושבם.

תשעת האיים האזוריים משתייכים לקבוצה רחבה יותר ששמה איי מקרונזיה -Macaronesia (ואינם מיקרונזיה הידועה לכם.) זהו שם משותף לקבוצת האיים האזוריים, איי מדירה , האיים הקנריים ואיי כף ורדה.

איך נוצרו האיים?

האיים שוכנים במפגש בין שלושה לוחות טקטוניים: אירו-אסיה, אמריקה ואפריקה. הם התנגשו זה בזה ונוצרו רעידות אדמה ופעילויות וולקניות תת ימיות. כל זה אירע לפני 8 מליון שנים. התפרצות הר הגעש האחרונה ארעה בשנת 1980.

האיים האזוריים הם חבל אוטונומי של פורטוגל.

ממליצה לקרוא את כתבתו של ד"ר גילי חסקין מבוא לאיים האזוריים חלק ב'.(לחץ).

לכל אי יש שם וכינוי בצבעו בהתאם למאפייני הנוף שבו.

להלן האיים שביקרנו:

האי טרסיירה - האי הסגול וגילו אותו שלישי (טריי ברומנית זה שלוש.)

האי פאיאל - האי הכחול.

האי פיקו - האי השחור.

האי סאו מיגל - האי הירוק.

אל תחשבו שבאי השחור לא תמצאו ירוק או כחול, ואם טרסיירה הוא האי הסגול תמצאו פרחי הורטנזיה גם בצבעים אחרים. בכולם מצאנו הכל מהכל וממש להתענג.

האי טרסיירה - האי הסגול- TERCEIRA

בנוסף לכל השמות האי טרסירה מכונה גם "אי הלילך" ולא לחינם מצאנו אותם בכל פינה פורחים בעיקר בלבן ולעיתים בורוד.

מפה עתיקה שצולמה על ידי במוזיאון העירוני באנגרה ומפת ימינו.👇

תמונה מתוך אתר למטייל

העיר אנגרה דו הראויזמו - Angra do Heroísmo Museum

העיר אנגרה הייתה לנו העיר "שלנו" בה שכן מלוננו מול נוף נפלא של מצודת העיר במקום הגבוה של הר ברזיל, מפרץ יפיפה עם טיילת ולבה עם סלעים שיצרו צוקים מעניינים ובריכה גדולה המתמזגת בהמשכה עם הים. מכאן ראינו שקיעות. כל היופי הזה רק ל-2 לילות😓.

העיר אנגרה נבחרה ע"י אונסקו כאתר שימור בשל הבתים הרבים המשומרים בה. פירוש השם אנגרה הוא מפרץ . ואכן המפרץ מאד יפה ורגוע. הרואיזמו - פירושו גבורה.

האי הוא מקום מושבם של בית המשפט העליון ושל הבסיס הראשי של חיל האוויר האמריקאי באיים האזוריים. לא לחינם במלחמת יום כיפור כשהועבר לישראל נשק ע"י ארה"ב המטוסים חנוו כאן חניית ביניים והצטיידו בדלק להמשך הטיסה. מבצע זה נקרא מבצע ניקל גראס.

מבט מהמלון "שלנו" לעבר מפרץ אנגרה
הורטנזיה סגולה
הורטנזיה ורודה

הקומפלקס בו שוכן המוזיאון העירוני בעברו היה מנזר פרנציסקני מהמאה ה-17. המוזיאון יחד עם הכנסייה היפיפיה שבה ארכיטקטורה רבה מעץ מגולף מהמאה ה-18, ויטראז'ים מרשימים, אורגן, ובקומה ה-2 אריחים מצויירים כחולים עבודת AJULEJO ענקית האופיינית לפורטוגל. ההפתעה היא המכונית המהודרת בה שוכן ארון מתים . זה כבוד גדול לנפטר שכך יהיה קברו.

המכונית המפוארת עם המכובד שנקבר בארון הקבורה

בגן היה לנו מזל למצוא גם פריחת מגנוליה וגם פרחים מטופחים ויפים.

פריחת מגנוליה

המוזיאון מונגש ויש מעלית המובילה לשתי קומותיו. עושר המוצגים שבו לא ייאמן ותענוג לסייר בו. מכירכרות עתיקות, שריון לאבירים, כלי נגינה, כלי נשק, מצלמה שצילמו בעבר, מטבעות, פרטי לבוש וריהוט עתיק, פסלים וציורים ועוד.

לבוש מגן לאבירים
מרכבה עתיקה
מרכבה מודרנית יותר

אתר של האי טרסיירה שיעזור לכם בימי הפתיחה של המוזיאון ומפה אינטראקטיבית של האי כאן. (לחץ).

המצודה על הר ברזיל

הר ברזיל מתנשא לגובה 205 מ' בלבד. ממנו ניתן להשקיף יפה על העיר אנגה דו הירואיזמו. ובראות טובה גם לאיים סמוכים. הוא בעצם הר געש שידע התפרצויות תת ימיות רבות. בשל גובהו הוא נבחר כמקום אסטרטגי שיכול להגן על האי. ואכן המקום ידע הרבה קרבות עליהם ניתן לקרוא כאן. החומות של המצודה ארוכות ומעוגלות כדי להקשות על היריב לחדור דרכן בקלות. הן מאד מרשימות גם בעומקן.

עד כמה המבצר מרשים תוכלו לראות בצילומים שרפי צילם בסוף יום לקראת שקיעה כשהלך רגלית ממלוננו.

צילום המצודה ע"י רפי לבון
צילום המצודה ע"י רפי לבון
צילום המצודה ע"י רפי לבון
צולם ע"י רפי לבון

בפסגה תותחים שנחבאים בשוחות סביבם, נקודת תצפית יפה על האיזור, עצים ופריחה יפה. צריך נהג מיומן כדי לעבור מבעד השער בחומה. גם המצודה הוכרזה כאתר מורשת ע"י אונסק"ו בזכות השימור הנפלא.

חומת המצודה והשער לכניסה ויציאה
תצפית על העיר אנגה מהר ברזיל
אפונסו השישי משקיף יחד איתי על העיר אנגה מהר ברזיל
תותחים על פסגת הר ברזיל להגנה
אגפנטוסים סגולים ולבנים על הפסגה

אנגרה הייתה בעברה עיר הבירה הראשונה מבין האיים בארכיפלג האיים האזוריים וזאת בזכות הנמל שלה ששימש מרכז סחר ימי בין פורטוגל לעולם החדש ולמזרח שהפורטוגזים גילו. התאהבתי בבתיה הצבעוניים שנבנו בסגנון האדריכלות שזכרתי ואהבתי מליסבון ומפורטו. את הנמל עם השערים היפים אליו כשפסלו של וסקו דה גאמה ניצב שם.

במדרכות המצויירות בפסיפסים בשלל דוגמאות גיאומטריות ובעמודי התאורה שעליהם אדניות פרחים. בנוסף התפעלתי מהפירזול השונה בין המרפסות.

ואפילו בכנסיותיה היפות הצבועות בשלל צבעים התאהבתי. אתם לא חייבים להתפלל שם.😀

🔥בנות🔥 - שלא תחשבו שלא בדקתי עבורכן מה סגנון הסנדלים/הנעליים כאן. רק שלרוב לא תזדקקו להן😜

והצעקה האחרונה ללבוש באנגרה לא תרצו להחמיץ בוודאי ...

SERRA DO CUME - תצפית מרהיבה

זה המקום לצפות במקום שהיה הר געש שהתפרץ לפני שנים וקרס לתוך עצמו והותיר מתחם בקוטר של 15 ק"מ. זו הקלדרה (לחץ) הכי גדולה באי טרסירה שהיום כל השטח ירוק בשלל גוונים ונראה כמו שמיכת טלאים ענקית. המקום משמש למרעה ונקודות תצפית שונות על האי. נקודת התצפית היא בגובה 542 מ'. נותרתי פעורת פה והיה קשה להתנתק משם. מזג האוויר היה אמנם אביך ולא ניתן היה לראות את השוליים של הקלדרה והים, אבל בכל זאת הצלחנו להתפעל מהיופי הרב בקלדרה הראשונה שצפינו בטיול זה.

יפה לצפות בחלוקה ובגוונים השונים מקרוב
הפרחים שפרחו בשולי הקלדרה בחודש מאי

שמורת טבע LAGOA DAS PATAS

שמורת טבע במרכז טרסיירה שמה נובע מאגם יפיפה הניזון ממימיו המגיעים מרכס סרה דה סנטה ברברה -SERRA DE SANTA BARBARA. ברכס הזה נמצאת פסגתו של הר געש לא פעיל בגובה 1021 מ' . זו גם הנקודה הגבוהה ביותר באי. המקום מוקף עצים תמירים וממולנו ניבטו שני עצי ארז אדום יפני שהשתקפו במימי האגם. המתיישבים הראשונים באי כרתו את כל העצים ולימים ראו את השטות שעשו והחלו לייבא צמחייה מרחבי תבל . הורטנזיות , ועצי ארז יפני מיפן .

תרנגולות ותרנגולים קיבלו את פנינו בשמחה. היו גם כמה אפרוחים חמודים שחסו בצל נוצות אימם. הברווזים מייד הזכירו לי את אלו שבירקון.

אפרוחים בחסות נוצות אימם צולם ע"י רפי לבון.

ואז הגיעה גם יפתי הכוכבת שזכורה לטוב מהאיים הקנריים. יפיפייה אמיתית שכאז גם עתה מתקרבת אלי ללא מורא - הפרוש המצוי.

FURNAS DO ENXOFRE

שמורת טבע מקסימה אילמלא ריח הגופרית שעלה באפי בדומה לאיסלנד בריח ביצים סרוחות, הייתי מטיילת שם עוד. זו שמורה עם מסלולים מוסדרים וגדרות עץ לאורכם של השבילים .זה מאפשר להשען עליהם כדי לדלג מעל שלוליות. האדמה הייתה קצת בוצית לאחר גשם שירד שם לפני שהגענו. כאן קיימת פעילות תרמאלית ועשן מיתמר אל על לכן הריח. ליד הסלעים התהוו צבעים מדהימים כתוצאה מהגזים שנפלטו במקום וסוג הסלעים. המקום מוקף צמחיה ונראה נהדר. מדי פעם תבחינו בעלים לבנים שנכוו מהגזים.

אדי גופרית מתרוממים מהאדמה
השבילים בשמורה במסלולים נפלאים
השביל בשמורה כשצמחיה סביב

ALGAR DO CARVAO - צינור הזנה מלבה של הר געש

כשהגענו לאתר זה כבר אפסו כוחותי ברגלי. שבועיים לפני הטיול המעלית בבניין שאנו גרים הושבתה ליומיים לתיקון. אנו גרים בקומה שנייה עם קומת ביניים זה כמו שלוש קומות. אני כרגיל פאייטרית עליתי וירדתי חופשי. לאחר היומיים התחלתי לחוש כאבים בברכיי. וכך התחלתי את הטיול שבמהלכו כמו במערכון הידוע עולים ויורדים כל הזמן: להר, לעמק, לקלדרה, לאגם, למערה ורחובות משופעים. כאן הייתי צריכה לרדת רק כ-183 מדרגות ולאחר מכן לעלותן. מדובר בהר געש שממנו פרצה לבה ומקום הביקור הוא צינור ההזנה שנקרש . לא ויתרתי ונכנסתי למערה אבל כשראיתי את העומק שצריך לרדת ואח"כ לעלות עם כאבי - ויתרתי וטוב עשיתי כי הכאבים רק התגברו. רפי ירד וצילם את המקום עבורי ועבורכם. המקום הומלץ מאד לביקור ע"י חברי שביקרו ביולי השנה וגם בטריפ אדוויזר חד משמעית מומלץ.

המנהרה המובילה לוואוו כאן עוד פסעתי
מעט נטיפים במערה
מערת הגופרית שקוטרה 130 מ'

ביסקויטוש - Biscoitos

כתוצאה מזרימת לבה אל הים נוצרו צוקים שחורים בצורות מעניינות ובריכות טבעיות ביניהם. יפה לראות את גלי הים מתנפצים וחודרים בין הצוקים. הרשויות ניצלו את המקום ליצירת בריכות לשחייה והוסיפו מעקות וסולמות לירידה ועלייה לצורך הנאת התושבים והתיירים האמיצים. בחודש מאי טמפרטורת המים הייתה רק 12 מעלות צלזיוס. היה רק צדיק אחד ב.. מים ששחה להנאתו. כשבחוץ קר בררר... למרות השם ביסקויטים אין שם ביסקוויטים.😀 השם ניתן כך כיון שהנוף מזכיר תבנית לאפיית ביסקוויטים שהמלחים היו נוטלים כצידה להפלגותיהם הארוכות.

הכי יפה לצפות כשהים סוער וגלים מתנפצים

התופעה שהכי הדהימה אותי האצות שהתפתחו כאן ונתנו תחושה ויזואלית שהנה גבישי ברד פוזרו סביב.

העיר הכי מקסימה בעייני היא👇👇👇 שפירוש שמה חוף הניצחון - PRAIA DA VITORIA והיא אחת הנקודות הראשונות שהתיישבו באי טרסירה. בשנת 1614 היישוב נהרס בהתפרצות הר געש ואפילו במאה ה-17 כשנבנתה מחדש היו עדיין מספר רעידות אדמה.

תרנגולות מסתובבות חופשי ברחובות
פיסול יפה בנמל
המדרחוב מצוייר בפסיפסים
ציוד קיר משגע
בחנות יד שניה

לינה:

Terceira Mar Hotel (לחץ) ⭐⭐⭐⭐

במפרץ הנפלא עם הבריכות הענקיות המסוגננות והרבה צמחיה סביב של ליליות ,הורטנזיות ואגפנטוסים. מלון 4 כוכבים , חדר ענק עם מרפסת לנוף , אוכל מגוון גם בוקר וגם ערב, חניה. מי צריך יותר מזה. ובערב השני כששבנו למלון במרפסת מהלובי ישבו שלושה חיילים מסוקסים במדים ומתברר בשיחה איתם, כי הם בשירות מאנגליה וקיבלו חופשה - אחלה שירות - יחי החיים הטובים. !!!! לו רק הייתי צעירה יותר.. .😜

המלון "שלנו"
הטיילת וצוקי הלבה שליפני המלון בעת שקיעה
הבריכה ההרים והמפרץ

עוגת Dona Amelia

שיהיה לכם מתוק בפה אספר לכם על עוגה מלכותית - עוגה אופיינית לאי טרסיירה. זהו הקינוח האולטימטיבי כאן מאז שנת 1901. במהלך ביקורם הראשון של המלך דון קרלוס ורעייתו המלכה דונה אמיליה באי טרסירה, הוגשה להם העוגה הזאת . כאות מחווה - מאותו יום ואילך נקראה שמה של העוגה דונה אמיליה. לטעמי הייתה מתוקה מדי - סורי , אבל כשתשובו משם תספרו לי איך היה לכם.

אגב, גם בשדה התעופה בליסבון אפשר למצוא את העוגיות המפורסמות מרובע בלם פאשטל דה נאטה טעימות.

לסיכום:

חוויות מטורפות עברו עלינו באי טרסירה שנתנו לנו טעם של עוד.

על אילו איים נוספים מהאיים האזוריים כתבתי?

למעבר לאיים פאיאל ופיקו לחץ כאן.👉

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

לאי סאו מיגל הגדול והירוק ביותר - גן עדן מושלםםם!!! (לחץ כאן)

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

אם אהבתם את הכתבה אשמח שתלחצו למטה בסוף הכתבה על מילת התודה. 👇 ואם תוסיפו תגובה אצהל משמחה😀😀

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

אם תהיו מעוניינים במידע על שבילי הליכה, דרגת הקושי, משך זמן ההליכה (תוסיפו עליו כמקדם בטחון עוד שעה על הנקוב). תמצאו מסלולים לשבילי אופנים, מקומות לצפייה בציפורים. באתר כאן.👉

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐