לעולם לא אשכח את פגישתי הראשונה כילדה קטנה עם נמל חיפה בשנת 1961, עת עלותי ארצה , כאשר אורות חיפה נצנצו למרחוק. התרגשות אחזה בי אז וגם כיום כשאני רואה איך העיר מתפתחת ומתייפה.

הטיול הזה מוקדש לחברתי הבלוגרית הדר בן-שדה ז"ל שטיילה ובילתה בחיפה 5 ימים לפני כשנה וחצי וכתבה פוסט נהדר בלמטייל (לחץ) בשם " דברים טובים מתחילים באות ח'" . היא הספיקה לשלוח לי את קובץ ההכנה לטיול שלהם ששימש אותי לקראת הטיול הנוכחי. היא נפטרה לצערי לקראת סוף מרץ שנה שעברה.

כפי שהיא סיפרה לבן זוגה על מקומות בטיול "כך רחל אמרה" גם אני סיפרתי לרפי "לכאן הדר הגיעה".

יהי זכרה של הדר ברוך וננצור אותה בליבנו לעולם ועד.

לינה : שלוש פעמים גלידה 😝 שלוש פעמים אחרונות לנו במלון מיראבל פלאזה - דןברח' יפה נוף 111 בחיפה. לא לחינם הרחוב נקרא בעבר רחוב פנורמה . בכל פינה רואים נוף פנורמי. מיקום פצצה שלא נאלצנו להזיז את הרכב מהחנייה במשך שלושה ימים. רק טיול רגלי ופעמיים בחזור מונית. האוכל טעים ומגוון ושודרגנו לקומה טובה יותר עם נוף מלא לים ולא בזווית . בריכה מחוממת בתוך המלון וחדר כושר שרפי ניצל פעמיים. בחדר הכושר היה הספורטאי היחיד.

חנייה: חניית המלון בתוספת מחיר סבירה ללילה. בכל הפעמים מצאנו חנייה ליד המלון ברחוב יפה נוף וגם הבחנתי בהרבה מקומות חנייה ברח' הנריאטה סולד.

היה מפתיע לגלות שבחיפה השמש זורחת במערב כפי שצילמתי בנייד דרך השמשה.

טיילת לואי והמצפורים ברח' יפה נוף.

מי הוא לואי שעל שמו הטיילת שנמתחת לאורך כ-400 מ'? בנם של מאי ופול גולדשמידט, שנהרג בתאונת דרכים בשנת 1971. האב תרם מכספו להקמת הטיילת בשנת 1992 והוא היה גם הקבלן הראשי של הגנים הבהאיים. בהמשך תרם גם לשיפוץ גן החיות שבגן האם וגם גן החיות קרוי על שמו של לואי. הנצחה מרשימה.

הלב הכפול בחיפה דיבר אל ליבי.

הטיילת ורח' יפה נוף יפיפיים. אנו התחלנו לפסוע מהמלון "שלנו" 😝 ועד האובליסק שהוצב בגינה לכבוד ביקורו של הנסיך שלי - הקיסר וילהלם השני.

האובליסק לכבוד הקיסר וילהלם השני

מה פתאום נסיך שלי ?

על כך תקראו בכתבה שכתבתי אודות מסעו מקושטא ועד ירושלים. (לחץ)

מהטיילת רואים נופים מהממים שאומרים כי ביום בהיר ניתן לצפות עד ראש הנקרה. לנו לא יצא לראותם. עדיין מאד מרשים!!!

לאורך הרחוב יפה נוף, מצפורים רבים ומוטב להציץ גם בין הבתים לנופים הנפלאים.

לא לחינם כתב חיים חפר ז"ל את השיר המופלא "יש בחיפה חתיכה היא גרה ברחוב פנורמה."

על השיר ועוד על חיפה ניתן לקרוא כאן.

ממקום שניצבים העמודים האלה משני צידי השביל המרוצף מתחילה רשמית טיילת לואי.

העמודים נמצאים ממש סמוך לשני דוכני אוכל רחוב הנפתחים בערב. העליון לגלידות והשני לנקניקיות והמבורגרים.

בריכת האיילה

הבריכה עוצבה ע"י האדריכל המפורסם שמואל רוזוב . היא נמצאת ליד מלון דן כרמל מייד לאחר מסעדת רונדו שעומדת על עמודים גבוהים עם נוף שנפתח ל-180 מעלות תוכננה אף היא תוכננה על ידי רוזוב וזו הייתה מהפיכה בימים שתיכנן.

מסעדת רונדו והנוף הניבט ממנה לים רק כשתתקרבו לחלונות.

מסעדת רונדו מבחוץ שאותה תכנן כאמור האדריכל רוזוב. אם אתם כבר כאן תכנסו למלון דן כרמל לצפות בשכיות החמדה שבו.

האדריכל רוזוב היה מאד מוכשר ותכנן מבנים רבים בחיפה כמו מבנה חברת צים, סולל בונה, חברת החשמל , בית מלון שולמית, בית האיכרים בת"א וגם את משכן הכנסת (ועוד פרוייקטים רבים). רוזוב תכנן גם את מלון דן כרמל וכתמורה היה עליו לתכנן לטובת הציבור 3 בריכות מכספי אגודת המים של הכרמל. לבסוף רק אחת הוקמה וצילמתי אותה מטה עבורכם.

המנעול הכי יפה שראיתי הוא דג הזהב. לצערי הוא כבר נגנב.

הפעם מצאתי מנעול עם לב זהב שאני מקווה כי איש לא יגנוב.

את החתול שהמתין לי שם רוזוב לא תכנן אבל היפנט אותי במבטיו וצבעו היפה.

מצפור הלבנון

אחד המצפורים היפים בצורת חצי קשת. מוקפת גינה סביב סביב וספסלי ישיבה.

במרכז רחבת התצפית ניצב קליידוסקופ שבחזיתו מסמלי חיפה כמו מבנה כיפת הזהב , חזיר, דולפין, מבנה ממגורות דגון ועוד.

הילדים הקטנים בוודאי ישתגעו על הקליידוסקופ כמוני.😝

בביקור נוסף בסוף ינואר 2023 החזית היפה עם סמלי העיר הוחלפה , או אולי נגנבה ובמקומה הוצב משהו שונה ולא לטעמי - חבל 😓

מצפור עליון לגנים הבהאיים

הרבה פעמים עברתי ליד פתח הכניסה העליון ותמיד היה סגור. הפעם ביום הכי חם בשבוע היה פתוח. לא הייתה ברירה והחלטנו להצלות בחום כי מי יודע מתי תהיה לנו שוב הזדמנות כזאת.

לתשומת ליבכם:

בסיור עצמאי פתוח החל ביום רביעי ועד שבת משעה 9.00 ועד 17.00 - (לבדוק מראש אם פתוח כי בימי חג סגור וגם אם יורד גשם באתר הרישמי. (לחץ)). בחלק העליון מאפשרים לרדת שתי קומות בלבד לידיעתכם. חנייה על הכביש כחול לבן. הכניסה חינם!!!

המבנה עם כיפת הזהב הוא הבאב ושייך למרכז הבינלאומי של הבהאיים. הוא נמצא בשלב המרכזי של הגן ואין כניסה אליו למבקרים גם לא בסיור מודרך.

שעות הביקור בגנים הללו מוגבל רק בין 9.00 ל-12.00.

הגנים נועדו להכין את המאמינים לקראת החוויה הרוחנית כשיגיעו למקום הקדוש לתפילה. כך זה כאן בחיפה וגם בגן הצפוני לעכו. הגנים משלבים בריכות מים וגינון סימטרי הכולל בין היתר גם כוכבים. אם תרצו לדעת יותר תכנסו לאתר הגנים הבהאים (לחץ).

19 טרסות של גנים סימטריים יפים עם גינון מטופח ואפילו כוכבים ומזרקות

מבט משד' הציונות ובלילה מרהיב עם התאורה ובחודש דצמבר ב"חג החגים" עם הקישוטים השונים נראה יפיפה אבל עמוס במטיילים.

בנסיעה לכיוון המלון הבחנתי במבנה מהמם שבתוך הגנים הבהאיים. מבנה עם עמודים וכיפה לבנה לראשו . התברר לי כי זה בית הצדק העולמי של הבהאיים. זהו המבנה שמשמש כמוסד עליון של הדת הבהאית. המוסד מונה 9 נציגים הנבחרים אחת לחמש שנים ולו סמכות לחקיקה ושיפוט כאחת. הוא שוכן ב"קשת" עליה ניצבים מבנים מונומנטליים חשובים נוספים. המרכז ליועצים בינלאומיים, המרכז ללימודי הכתבים הקדושים והארכיון הבינלאומי.

עצים ארטיסטיים קישטו את הגינה מימין.

גן הפסלים של אורסולה מלבין

כל פעם שהגעתי לחיפה לא יכולתי להחמיץ את הגן הזה. הפסלים שיצרה אורסולה מדברים אל ליבי ותמיד נדמה כאילו הם חיים. האם שמסירה את חולצת בתה, החתולים שמתפנקים אחד על גב האשה והשני שרוצה לקפוץ גם הוא על עורפה, הנער עם הסקטים ועל סקייטבורד שמנסה לשמור על שיווי המשקל. החברות הטובות כאילו ממתיקות סוד או המשחקים בכדור או המנגנים בכלי נגינה. ומעבר לכל מציצים מכל פינה נופי חיפה והים התכול. אורסולה נולדה בברלין אך התגוררה ויצרה בשוויץ ובעין הוד. נפטרה בהיותה בת 103 בשנת 2020. היא תרמה לגן הפסלים של חיפה 29 פסלים. כשנגנב אחד מהם, היא תרמה פסל אחר במקומו. מאז הגניבה הגן נעול בלילות. 

על גן הפסלים ועל הפסלת הנהדרת תוכלו לקרוא גם בבלוג הנהדר של חברתי הבלוגרית

אורה גזית "חלומות שמורים".

לתשומת ליבכם:

בווייז: גן הפסלים חיפה.

חנייה: אני הגעתי רגלית לגן אבל אם אתם מגיעים עם הרכב חנייה ברח' שניים בנובמבר.

כניסה ויציאה מהגן: הכניסה הצפונית מומלצת לכניסה בגלל הפרשי גובה משד' הציונות 114 חיפה. יציאה מהגן ממליצה מרח' שניים בנובמבר (מפלס תחתון) חזרה לחנייה למי שהגיע עם רכב. וגם למי שהגיע רגלית לעלות חזרה לשד' הציונות ולהגיע למלון עם מונית בעלות 25-30 ש"ח או תחבורה ציבורית - קיימת תחנת אוטובוס בשד' הציונות.

שעות פתיחה: 7.00-19.00 והכניסה חינם!!!

ממגרש החנייה קיימת תצפית יפה לכיוון העיר והים ליד הבית הזה המלא אנטנות.

מצפור אלנבי

כתובת: ברח' יפה נוף 115 חיפה

שמאלה מהמלון "שלנו" קיים גן אלנבי עם שדרת עצים יפה וממש סמוך המצפור שעד שלא קראתי לא ידעתי על הקשר ביניהם.

הגן קרוי ע"ש פילדמרשל אלנבי שנלחם בימי מלחמת העולם הראשונה נגד העותומנים. בעת המלחמה הוא שלח מכתבים לאשתו מייבל אלנבי בהם תאר את יופייה של ארצנו. זו פטפטה עם אחותה וסיפרה לה מה בעלה כותב, לכן כשסר ארתור גיסה פרש לגמלאות, אשתו פלורנס שיכנעה אותו לעבור לגור בחיפה. סר ארתור היה פקיד בשירות הרפואי הציבורי וגם איש מחקר. לימים לאחר מותו של סר ארתור, פלורנס (אשתו) דאגה לבנות תצפית לזכרו של אחיינה מייקל הנרי היימן אלנבי שנהרג בשנת 1917 במלחמת העולם הראשונה ועל האבן בתוך מתחם התצפית רשומים ראשי תיבות של שמו. בתצפית גם שושנת רוח עם הכיוונים הקיימים למצפור.

על כל הסיפור של הגן והתצפית ניתן לקרוא כאן .ברשומה של מיכאל יעקובסון בחלון האחורי. (לחץ).

הנוף מהתצפית

התצפית לזכרו של מייקל הנרי היימן אלנבי בנם היחיד של אחותה וסר ארתור.

מדרגות גדרה - שביל החמורים - 1,000 המדרגות!!!!

סיפור המדרגות בחיפה החל מהמאה ה-19, כאשר הוקמה חיפה החדשה ע"י דהאר אל עומאר, והעיר החלה להתרחב כלפי מעלה ולתושבים היה קשה להגיע ממקום למקום. הפתרון היה מדרגות.

השלט שמעט חבוי ומציין שהגעתם למדרגות גדרה ניצב ליד פסל החמור.

מרחוב יפה נוף 105 ליד פסל החמור עם הלב מופיע השלט לתחילת מדרגות גדרה. גדרה ע"ש אנשי ביל"ו שהקימו את המושבה הראשונה בארץ ישראל בשנת 1884. תמצאו גם את הכותרת "שביל החמורים" כי השביל חיבר בין שכונות הדר הכרמל למרכז הכרמל. ילדי בתי הספר ירדו בשביל זה להדר הכרמל ואילו החלבנים העלו על גבי חמורים חלב לבתי התושבים במעלה הכרמל.

שימו לב כי מדובר ב-1000 מדרגות אבל אפשר לנוח בין השלבים. המסלול אינו מעגלי. והשביל אינו נגיש.

הנוף משגע לאחר הירידה . צמחיה סבוכה שמבעדה מבצבץ הים והשמים התכולים . הצצתי לבית פרטי ואהבתי את המיקום. ואז הברך השמאלית השמיעה איזה קנאק. עוד אנסה בפעם הבאה.

בסוף ינואר 2023 כשהגענו ליד פסל החמור עבדו על תצפית חדשה עם מקומות ישיבה מגניבים ואפילו מרווח לנכה היושב על כסא גלגלים. אהבתי!

תצפית מגן יפתח

יפתח שטייר נפל במלחמת לבנון השניה בגיל 20 וכך הנציחו את זכרו עם גן חמוד מאד ולו תצפית נהדרת על מסגד האחמדים ולא רק. החיפושיות בשלל צבעים - מקסים!!! הנוף מכאן מרהיב.

מסגד האחמדים

הקרוי "אדוננו מחמוד". מבנה הדומה במעט לכיפת הסלע בירושלים בצורת המתומן שלו. המסגד שוכן בשכונת כאביר או כבאביר.

האחמדים הם פלג מהאיסלם - שנוסד בהודו. הם מטיפים לשלום, אחווה ונאורות. הם נגד אלימות, מאמינים בשוויון בין נשים לגברים. הפלג נוסד בשנת 1889. בישראל נמצא בשכונת כאביר או כבאביר בחיפה שם מתגוררים כ-3000 אנשים. בתחילתו היה זה כפר כעת לא תוכלו להבחין בסממנים מיוחדים. חברתי אתי שביקרה באותו יום בטיול מאורגן נפגשו לשיחה מעניינת עם עודה ראש הפלג בחיפה . המפגש מתקיים בתנאי שהקבוצה מונה מעל 20 איש ובתיאום מראש.

כתובת: רח' רענן 60 חיפה

וייז: מסגד האחמדים חיפה.

טלפון לתאום: 04-8385002 הוועד המנהל.

שעות ביקור:

חורף 9.00-11.00 / 13.00-15.00

קיץ 9.00-12.00 / 17.00-19.00

הוראות כניסה : להגיע בלבוש צנוע וללא כלי נשק.

עוד על האחמדים תוכלו לקרוא כאן בויקיפדיה.(לחץ).

כפי שאתם רואים המסגד בפנימיותו מאד צנוע.

התצפית הכי סואנת - סטלה מאריס -סן פרנסיסקו

התצפית שמצאתי אותה הכי סואנת היא בסטלה מאריס. שוקקת כל העת. המפרץ חנייה הצמוד לגדר עמוס כמעט עד אפס מקום כדאי לנסות גם ממול ליד המנזר הכרמליתי והמסעדה בסגנון אוסטרי.

משם יוצא הרכבל המוריד לטיילת שעל חוף הים. המבנה של הרכבל נראה מוזנח גם למעלה וגם למטה ואני רק מקווה שמתקיימות בדיקות תקופתיות לרכבל. ירדנו ועלינו עם הנכדה בת השלוש והיא מאד התלהבה.

מצפור סן פרנסיסקו (כשם העיר התאומה לחיפה) - בתוך המצפור כפתור למידע נוסף

ממסבירן (לחץ) ב-4 שפות.

המנזר הכרמליתי -המנזר של גבירתנו מהר הכרמל

זהו מנזר גברים של נזירים קתולים שנוסד בשנת 1192 ע" י הנזיר ברתולד. נמצא בשכונת סטלה מאריס שפירושו כוכב הים. כנראה כינויה של מרים אמו של ישו המגוננת על הים. המבנה הנוכחי נבנה על המסד של מערת אלישע. כיפת הכנסייה מאד מרשימה וגם הדלתות ממתכת ואלו מזכוכית שיפה לצפות בהם מבפנים החוצה. בחזית המנזר תבחינו בפירמידה שהוקמה לזכר חיילי נפוליאון.

במורד השביל למטה תבחינו בכיפה לבנה וזאת קפלת הלב הקדוש. במקור התכוונו שתהיה טחנת רוח אך זה לא התקיים וזהו בעצם מקום התבודדות לנזירים. בדרך תפגשו גם ספסל לבהות בנוף, בתנאי שלא יהיה תפוס.

כדאי להגיע למקום לעת שקיעה ומבטיחה לכם תצפית רומנטית אבל לא תהיו לבד.

טיפ הזהב :

רשימת כל המצפורים בחיפה נקראים "דרך נוף חיפה" ורשומים באתר העיר חיפה. מצרפת לכם כאן להנאתכם. (לחץ) דרך נוף חיפה הוא למעשה מסלול בן כ-60 ק"מ , שניתן לעשותה ברגל, באופניים וברכב. אז אנו עשינו אותה בחלקה ברגל ובחלקה עם הרכב עד לנקודת התצפית. תחנת מידע נמצאת במושבה הגרמנית ושם תוכלו לקבל "צידה לדרך".

גן הפסלים של תומרקין

גן הפסלים של יגאל תומרקין אינו נמנה על נקודות התצפית לים אבל הוא יפה לחתימת טיול בחיפה לנוסעים דרומה. זהו גן קטן ומטופח. הפסלים ניצבים לאורכו של שביל מונגש.

אני איני חסידה של פסלי תומרקין אבל הפסלים שלו כאן שהועברו מבורגתה שם שכנו למשכנם החדש בחצר אכסניית אנ"א שמאחוריה ההר יפים. הפסלים טופלו, נצבעו והוצבו לפי הנחיותיו של תומרקין בכבודו ובעצמו בשנת 2019. (באוגוסט 2021 יגאל תומרקין , שהיה גם חתן פרס ישראל נפטר) הפסלים מאד מרשימים גם בגודלם וגם ברעיונות מאחוריהם ודיברו אלי. בת זוגו כינתה אותם "השקט המאופק" של תומרקין וכידוע תומרקין לא נהג להתאפק בחייו. הוא נחשב ל"ילד הרע" של האומנות והתרבות הישראלית בגלל הפה הגדול שלו, אבל לפסלים שלו יש נוכחות ועניין ועל כך אין עוררין . 21 הפסלים שהוצבו בגן במתחם אנ"א עשויים ברזל ופלדה וחלקם צבועים. הם נמצאים בין ההר לים. מאחורי המבנים החדשים של אנ"א מתנוסס ההר.

כתובת: צביה ויצחק 18 , חיפה.

בוייז: גן הפסלים של תומרקין.

הנחיות כניסה: לעמוד לפני השער עד שיפתח או ללחוץ על הכפתור מימין. ביציאה לעמוד במרכז סמוך לשער והוא ייפתח.

הגן נמצא משמאל לאחר שעברתם בשער.

חנייה : מחוץ לשער חינם.

הכניסה: חינם.

אובליסק בשער

ריאקטור כמשאבה

נפוליאון חי או מת זו הכותרת שלי לפסל של תומרקין - כשם ההצגה שראיתי בתיאטרון לפני שנים בהשתתפות אריק לביא ושושיק שני. הכותרת של תומרקין נפוליאון על קרונית.

מחווה לצייר המפורסם DIEGO VALAZQUEZ מהיצירה הפרש הרוכב תמונת הציור ניצבת ליד.

לי זה מזכיר את שירתה של מרים הנביאה: "שירו לה' כי גאה גאה, סוס ורוכבו רמה בים". (שמות ט"ו פסוקים כ-כ"א.)

מוזיאונים שביקרתי ואהבתי על קצה המזלג:

מוזיאון טיקוטין

המוזיאון מארח בו זמנית שתי תערוכות . האחת של אומן יפני בשם סוזוקי יאסוהירו - הרף עין ושל דני קרוון עם יפן שלו. שתיהן תוצגנה עד 31.7.2022 ואני ממליצה עליהן בחום. אפילו עם ילדים מגיל 10 ומעלה זה יהיה מעניין. בשישי שבת מתקיימים גם סיורים מודרכים תעקבו ושימו לב כי ישנם ללא עלות. !!! עוד פרטים והזמנת כרטיסים כאן גם בחינם (לחץ). התערוכה נכון ל-01/2023 התחלפה ולמרות הנושא המעניין לא התלהבתי ממנה.

הגלובוס עם הרוכסנים

גם סרטונים לגבי המוצרים המוצגים שמאד מעניין לצפות בהם.

המוזיאון הימי הלאומי

מוזיאון בן 3 קומות שמציג מאד יפה את נושא הרי הזבל הנמשים מהים, נקיון הים והחופים שתהיה במודעות. על פיראטים, תרבויות עתיקות וגם שיקמונה והפסיפסים שלה. תערוכת אלים ואלות מהתקופה היוונית והרומית. ספינות פיראטים בתוך בקבוקים ועוד. למי שאינו מכיר את המוזיאון חסרה חוברת הסברה, או איש שיסביר להיכן ללכת, או מכשיר אודיו.

מאד אהבתי את המוזיאון למרות הכל.

כתובת: שד' אלנבי 198, חיפה.

חנייה: ברחובחינם .

שירותים: בקומת כניסה בצד שמאל.

ימי פתיחה ורכישת כרטיסים באתר בלינק המצורף.(לחץ).

מוזיאון ההעפלה וחיל הים ע"ש דוד הכהן.

כבר מהכביש הנמצא מעל המוזיאון מבחינים בחלקי הצוללת אח"י דקר שנמשו ממקום טביעתה . הרבה זרי פרחים טריים הונחו בפתחה גם אחרי כל כך הרבה שנים שחלפו מאז העלמותה איני יכולה לשכוח איך קיוויתי שתמצא עם כל החיילים שהיו על סיפונה.

עוד בחצר הענקית אנדרטה לחללי המשחתת אח"י אילת, ספינת טילים , ספינות מעפילים שלא הגיעו ארצה וצוללות שניתן להכנס לקרביים שלהם ולהתרשם מהצפיפות והדוחק הקיים. בתוך המוזיאון התרשמתי מסיפורי ההעפלה השונים בין השנים 1934-1948 שהוצגו בחזיונות אור קוליים, הרבה מסמכים הסטוריים וצילומים.

הצוללת אח"י דקר

בתוך צוללת כשאדם אחד נכנס כבר אין יותר מקום. המון מכשירים בפנים מצרים את המעבר .

כתובת: רח' ההגנה 65, חיפה.

חנייה : בכביש ליד המוזיאון הימי.

שירותים: בחצר לאחר שעוברים את המוזיאון בצד שמאל , תבחינו בשילוט למקום הנכון.

מומלץ להגיע עם ילדים בוגרים מגיל 10 ומעלה שייהנו . נכדי הבכור מאד נהנה בן 10 פלוס.

קישור למוזיאון עם מידע נוסף לחץ כאן.

תערוכת חוצות על גדרות גן האם

על גדרות גן האם מוצגת תערוכה של אומניות רבות שנקראת חיפאיות - אומנות נשים בין הר לים. התערוכה כבר הסתיימה נכון ל-01/2023.

כתובת: שד' הנשיא 124, חיפה. התחנה העליונה של הכרמלית. אנו הלכנו רגלית מהמלון.

חנייה: חניון דן פנורמה .

שירותים: בגן האם בכניסה משד' הנשיא בצד ימין מהכניסה.

התערוכה היא של נשים חיפאיות (לחץ) יוצרות לאורך 90 שנים. רואים בציורים וצילומים את השונות בין האומנים המגיעים מרקע שונה. התערוכה החלה ב-14.4.2022. תערוכה מעניינת ויש גם ספסלים לשבת. אם הגעתם לכאן עם ילדים משחקים מקסימים בתוך גן האם בחינם. לחלופין בתוך גן החיות הלימודי יופי של ציפורים וחיות ואפילו נוף שנפתח בין העצים עד הים. אם אין כוח לשוב רגלית יש קלנועית שתקח אתכם למעלה.

נכון ל-01/2023 אין תערוכה חדשה וחבל!!!

שוק פשפשים ברחוב שיבת ציון.

בביקורי האחרון בחיפה 01/2023, הגעתי בדרכי למלון מיראבל שכבר התארחתי 3 פעמים, לשוק הפשפשים. איני פריקית של שווקי פשפשים, אבל היה מגניב.

חנות יד שניה "הבובה זהבה" אוצרת בתוכה בגדי יד שנייה שמתאימה בול לתחפושות לפורים. גם למבוגרים וגם לקטנים. ורק מהשלט לפני הכניסה לחנות אפשר להשתגע.

היו ברחוב חנויות עם אהילים, באחרת מקררים, באחת נוספת כרכרה של המלכה, דוכן עם צלחות מיוחדות מהעולם וציורי קיר מיוחדים.

חנות יד שניה יחד עם בר ומוסיקה מתקליטים של פעם נותנים אווירה קסומה.

שיר של אלביס פרסלי בקע משם ונהננו מאד.

מסעדות שאהבנו בחיפה

מסעדת מינה טומיי בקסטרא חיפה - אסייתית שיש גם מנה לילדים קטנים עם שניצל וצ'יפס. 5 סוגי מטבחים אסייתיים. אינה זולה אבל הייתה לטעמי.

מסעדת טאיפיי אסייתית - ברח' יפה נוף 108 מנות טובות מגוונות וטעימות במחיר סביר. מעל 200 ש"ח היה מבצע של קינוח חינם. תשאלו כי הקינוח יפה,שווה ומפנק. המבצע הסתיים נכון ל-01.2023.

מסעדת שאווטינא סטלה מאריס סטלה מאריס 100, חיפה. אכלנו דגים , שרימפסים ועוד עם נוף משגע שחובה לשבת שם לצהרים או ערב. קינוח כנאפה ע"ח הבית. טובה מאד. טל. 04-8333037

בית קפה סטלה מאריס Santa Maria, סטלה מאריס 105, חיפה . צמוד למנזר הכרמליתי. אכלנו מנת שטרודל גדולה עם גלידת וניל טעימה. מוסיקה אוסטרית מדי פעם . טל. 04-8597518

MR. BUN BURGER ברח' נתיב האור 1 - קרוב לקסטרא מסעדה שמתאימה בול כשרעבים ואין זמן, ובמיוחד עם ילדים . היה בסדר אבל מחירים יקרים יחסית .

לסיכום:

נהניתי מחיפה כל כך והיא השאירה לי טעם לעוד. רבות תרם להנאה גם המלון מיראבל פלאזה מרשת דן ועובדיו מסבירי הפנים.

היו עוד מצפורים שאהבנו וגם מבנים מיוחדים, אבל לעתים צריך לעצור ולהשאיר אתכם שתגלו גם אתרים לבד. הותרתי לכם גם שתי כתבות מעולות של הדר ז"ל ושל אורה גזית שתבדל לחיים ארוכים. חיפה זה לא רק המושבה הגרמנית שכולם מכירים.

מה יש בסביבה וכתבתי פוסט ?

המזגגה המוזיאון המעניין בנחשולים -טנטורה ודור!!! (לחץ)

בין כרם מהר"ל לעין הוד ומה שביניהם אתם תופתעו!!! (לחץ)

עין כרמל, הגשרים בנשר ועוד.(לחץ)

עכו עיר עם הרבה אטרקציות!!!(לחץ)

עתלית הכי להיט שיש לא תבואו? (לחץ)

כשהכחול והלבן נפגשים בראש הנקרה, בלוחמי הגטאות ובנהריה טעימה נהדרת!!!!(לחץ)

אם אהבתם את הכתבה לחצו על מילת התודה למטה

ואם התלהבתם תגובה תשמח אותי מאד.

בדרך סטלה מאריס משמאל