נכנסנו לטביליסי, שהגענו אליה מהדרום לאחר ביקור בארמניה, ועצרנו לבקר כנסייה שהיה צריך לעלות אליה ברגל אז ויתרתי כמובן.
 לנו במלון קרוז כמו בערב הראשון שמראהו אכן כמו אוניית תענוגות. הנוף מאחור צופה לנהר מטקוארי מאד יפה. כדאי לבקש את האגף האחורי מה גם שאין לו את הרעש של הכביש הראשי.
https://www.lametayel.co.il/מלון+cruise+בצורת+אניה
מלון קרוז בטביליסי
הנוף מאחורי המלון צופה לנהר מטקוארי

ארוחת הערב היתה במצחטה השכנה שאליה נסעה הקבוצה ושמעו שם שלושה שירי פולקלור. אנו נותרנו במלון והסתפקנו בשני קרקרים ותפוח עץ.
בערב זה היתה סערת ברקים ולשעה קלה ירד גשם.

קמתי למחרת מאוששת ויום בהיר. בתחילה עוד התלבטנו אם להשאר במלון ולא לטייל כי הייתי עדיין חלשה,אבל לאחר ארוחת הבוקר הקלה, החלטתי שנארוז ונעשה מאמץ לראות כמה שנוכל מהעיר המדהימה . העיר משתרעת על שטחים עצומים ומונה 1,093,000 תושבים.

ראשית עלינו לבית שבנה סקאשוילי כשמנהרה עוברת מתחת לביתו שלידו תצפית יפה על העיר. הקבוצה ירדה ברגל ואנו ירדנו עם האוטובוס עד למרחצאות- החמאם. שתינו כוס קפה באחת המסעדות ושמוליק הודיע לנו טלפונית שנשאר שם ונחבור לקבוצה כשימשיכו הלאה.
הבית של סקאשוילי
ראינו פסל מרשים של פרש על סוס מייסד העיר ורכטאנג גורגסאלי
Saakadze monument
ליד המרחצאות הגיאורגיים יש גם מרחצאות טורקיים ולפני המרחצאות הגיאורגיים גינה ישבנו בגינה יפה ומטופחת.
 היה תענוג לשבת שם
המרחצאות הטורקיים
המרחצאות הטורקיים מבט מקרוב
הגינה לפני המרחצאות
כאמור הנשיא הנוכחי הוא סקאשוילי, אבל הרחוב קצת גועש אפילו היינו עדים להפגנות וסגירת כבישים כשהיינו בקוטאיסי. ישנו מיליארדר בשם איבנשווילי שמנסה באמצעות כספו להחליף את שלטונו של סקאשוילי. מה שנקרא גלגל חוזר. סקאשוילי החליף את שוארנצה שקדם לו בהפיכת הורדים וכעת איבנשוילי מנסה להחליף אותו.
 בינתיים נכון ל-04/2013 איבנשוילי אכן הצליח והחליף את קודמו בבחירות האחרונות.

פגשנו את הקבוצה ליד המרחצאות הגיאורגיים ונכנסנו בפנים לבקרם.

המרחצאות הגיאורגיים בטביליסי
בתוך המרחצאות הגיאורגיים
על הגבעה מעל העיר אמא גיאורגיה

משם ראינו על הגבעה את אמא גיאורגיה וחצינו את הכביש לעבר המדרחוב בו ראינו פסל חמוד . פנינו שמאלה ויצאנו מעט ימינה ומעבר לכביש מבנה בית הכנסת בצבע אדמדם. בית הכנסת נבנה ב-1904 בקומת המסד נערכים כעת שיפוצים ויש לגשת מצד ימין של המבנה ולעלות בגרם המדרגות שם כעת הכניסה לבית הכנסת. כשעולים במדרגות בצד ימין יש חנות שמוכרת בשר כשר ועוד מוצרים קפואים כשרים. המבנה מבפנים מאד יפה. יהודי בן המקום הסביר לנו באנגלית על בית הכנסת. 

בית הכנסת בטביליסי

לשים לב שמצד ימין של התמונה מצולם הכותל, בחזית הבניין חנוכיה. כל הסמלים היהודים בפרהסיה ללא הסתרה בניגוד למדינות אחרות בעולם.

פנים בית הכנסת
RUSTAVELI Mtatsminda, ave. Rustaveli, 37

+995 32 299 03 65,
המשכנו לשד' רוסטאבלי 37 למסעדה המפורסמת שנקראת

кругласуточно mn-sn

KHINKALI RESTAURANT SAKHLIRESTAURANTALI בה אכלנו סלטים כשפרוסות החצילים היו מאד טעימות ואח"כ את המאכל הלאומי חינקלי.
הקבוצה בחרה את הממולא בגבינה, תפוח אדמה ופטריות. קיים גם ממולא בשר אבל ויתרנו על זה. הפטריות היה פיקנטי והכי טעים. אוחזים בצ'ופצ'יק שהוא כמו פיטמה ונוגסים בבצק תוך כדי מציצת הרוטב מבפנים..
המסעדה היא תת קרקעית ומפוארת. פתוחה 24 שעות ביממה
.
https://www.lametayel.co.il/מסעדת+khinklis+sakhli+עם+חינקלי
וכך נראים חינקלים
עוד במדרחוב ראינו את הפסל של התמאדה. התמאדה הוא זה שמברך את יושבי השולחן יחד עם שתיית היין. את היין ממלאים במקומות המסורתיים בכלי דמוי שופר כך שחייבים למלא את זה ולרוקן אותי כי אי אפשר להניח את הכלי על השולחן. נוהגים לאמר ברכה ועוד ברכה בליווי עוד שתייה ואח"כ מכבדים גם את האחרים לאמר ברכות.
פסל התמאדה במדרחוב

המשכנו ברחוב וראינו את הקרונית אשר שימשה לפני שנים לנסיעה בעיר על מסילה. כמה צעדים אחרי הקרונית יורדים בגרם מדרגות מטה ויש בית מאפה. מוכרים שם מאפים בחלקם ממולאים בלוביה. היה מאד טעים. טעמתי מעט כי פחדתי מהבטן והיינו לפני ארוחת הצהרים, אבל אם אתם מזדמנים אחה"צ למקום או בבוקר מומלץ.
הקרונית העתיקה בטביליסי במדרחובהמאפיה משמאל לקרונית במדרגות למטה
פונים ליד המרפסת הוורודה ימינה ומגיעים לגשר הזכוכית הנפלא. כדאי ללכת עד הגדה השניה אבל אני אזרתי כוח להמשך אז הלכתי בו רק עד מחצית הדרך.
המרפסות במדרחוב של טביליסיימינה ממרפסת זו נמצא הגשר

גשר הזכוכית
זווית נוספת על הגשר
לאחר ארוחת הצהרים הביאו אותנו לשוק הזהב. זהו אולם גדול שמוכרות יושבות לפני שולחן עם מוצרי הזהב והמון אנשים קונים שם תכשיטים מזהב וכסף. תסלחו לי אבל כשאני רואה כזו המולה זה פשוט עושה ל חשק להסתובב ולצאת וזה מה שעשיתי. ממש ביציאה מהשוק הזה מגיעה לעברי מוכרת משקפי ראייה. יומיים קודם הלכו לי לאיבוד משקפי הראייה בטיול.
כיון שהמשקפיים שלי סטנדרטיות ביקשתי את המספר שלי והיא נתנה לי למדוד רוצה כמה לארים שווה ערך ל-25 ש"ח. במחיר הזה קניתי שני זוגות ואח"כ הצטערתי שלא קניתי מספר נוסף. נתנה שרשרת וגם גזיר עיתון בגיאורגית לראות שאני יכולה לקרוא.
הסתובבנו בשוק לחפש דיסקים עם מוסיקת פולקלור ומצאתי דיסק אחד אבל את הלהקה שרציתי לא מצאתי.
מקור השם טביליסי - מקור המעיינות החמים ולכן יש את המרחצאות בטביליסי.
כנסיית סמבה

נסענו לכנסיית שאמבה הידועה ככנסיית הקידוש הקדוש שבנייתה הסתיימה ב-2004. היא הוקמה על קברים ארמנים ועל כך קמה צעקה. היא השלישית בגובהה במזרח מסוג הכנסיות האורתודוכסיות.
משם נסענו למסעדת סולולאקיס שבה אכלנו את ארוחת הערב וצפינו גם במופע פולקלור
SOLסוOLAKIS KA ס מאד מרשים. מוסיקה וריקודים. היא נמצאת ע"י כיכר הערייה עם הפסל בתמונה למטה בככר השחרור פינת רוסטאבלי .' TABLIDZE 1.
לסיום הערב עשינו הקבוצה הליכה ברגל ברח' המואר כל כך יפה - רוסטאוולי ואילו רפי ואני שהיינו גמורים מהיום הארוך הזה סיור רכוב שאף הוא היה מאד מרשים. טיול מהממממם.
כנסיית סמבה בלילהבניין הפרלמנט בלילה
כדי שתבחינו קצת במסתוריות של העיר בלילה והיופי הרב כשהיא מוארת מצרפת לכם
סרטון שמצאתי ביוטיוב.


אתר שיכול לעזור במציאת האתרים של העיר עם מפות ומיקומים:
www.tbilisi.gov.ge/index.php

מקום מרשים שלא ביקרנו בו והוא נראה שווה ביקור נמצא ליד "הים" של טביליסי (האגם)
 נקרא CHRONICLE OF GEORGIA. תודה מיוחדת לנילי על חשיפתו.

הערה: הכתבה נכתבה לפני שמערכת למטייל שיפצה את האתר שלה. בפורמט החדש השתבשו השורות . ניסיתי לתקנה אך לא הכל עלה יפה מבחינה אסטטית. איתכם הסליחה.