רבי נחמן מברסלב טבע את האימרה: כל העולם כולו גשר צר מאד – והעיקר לא לפחד כלל.

הפחד הוא תוצר הדמיון :כשעולים על גשר גבוה הפחד מהנפילה גדול . האם נפלתי מגשר? תצטרכו להסכית.

בימים אלו שלאחר הבחירות בארץ, יותר מתמיד אנו זקוקים לגשר שיגשר בין המפלגות, בין אדם לחברו, בין התרבויות , בין דתיים לחילוניים, בין ישראלים לערבים, בין עניים לעשירים.

כדאי לצפות בגשרים היפים והמשוגעים, לקרוא אולי יעזור לכם להגיע ליעד הבא.

בעבר גשר גישר בין ישובים סמוכים כאשר מכשול טבעי חסם בפניהם את הדרך כמו נחל או נהר ובימינו אפילו ים. לעיתים כשצבאות היו צריכים לעבור כדי לכבוש יעד מסויים הגשר שימש אותם למטרה זו להעברת הצבא וכלי המלחמה. לא רק בעבר אלא גם בימינו במלחמת יום כיפור הורכב גשר לחצות את תעלת סואץ עם החיילים, כלי המלחמה, רכבים ,הציוד הצבאי והאספקה.

ככל שהתקדמנו במהלך ההסטוריה, הגשרים נבנו בצורה שאקרא לה מסובכת יותר מבחינה הנדסית. נבנו גשרים מעל אוקיינוסים שהיו צריכים לעמוד בפני גלים גבוהים , בפני רעידות אדמה, בפני רוחות , שישאו את משקלם של כלי הרכב (לעיתים בשתי קומות ) ואפילו רכבות.

אספר לכם על מספר גשרים שאהבתי סביב העולם שאולי יתנו לכם רעיון היכן יהיה יעד הביקור הבא שלכם וגם על כאלה שהבטן התהפכה מהם.

כך בערך נראו הגשרים הראשונים של פעם מעץ שחצו נחלים ויובלים . (למעשה רק בול עץ אבל לא באתי אז לעולם)

זהו גשר בארמניה בישוב ירגיס 

גשרים יפים מעץ

גשרים יפים וצבעוניים מצאתי ביפן. שם בגלל רעידות האדמה ברובם היו מעץ. להלן גשר שנמצא בכניסה ל-NIKKO ושמו Shinkyo Bridge מעל נהר DALYA.

האגדה מספרת: הכהן הגדול Shodo , מייסד רינוג'י ואנשיו המאמינים הגיעו לכאן .מכיוון שבנהר דליה היה זרם חזק הם לא יכלו לחצותו. הכומר שהקדים התפלל ואז אלוהים הופיע זרק שני נחשים גדולים , הם הסתבכו זה בזה והפכו לגשר. כך הצליחו לחצות את הנהר וללכת למקדשים.

גשר מקורה בכפר בסין המשמש לחיבור שני צידי הרחוב

גשר מקורה בסגנון שונה לגמרי פגשנו בשוייץ HOLZBRUCKE -ב-BADEN שמוצב על הנהר LIMMAT שתחילתו במאה ה-13 והנוכחי מ-1809.

גשר מקורה מפורסם נמצא בלוצרן שנשרף ב-2008 ושוחזר מחדש לרבות הציורים שהיו בתקרתו ואדניות הפרחים עם הגרניום. כל אלו הינם גשרים פונקציונליים בצורות גיאומטריות שונות לחלוטין.

להלן הגשר המקורה משוויץ

באלסקה נחשפנו סמוך לאנקוראז' בגשר ב- SHIP CREEK העשוי מעץ משולב באבן . במקור הוא שימש מקום לינה לפועלים שסללו את מסילת הרכבת באלסקה מהים הצפוני דרומה. היום הגשר משמש לתיירים כי הוקמה בתוכו מסעדה שאומרים כי האוכל טעים והנוף לנהר ולדייגים.

גשרים תלויים מתנדנדים

גשר קאפילנו בוונקובר הוא אחד המפורסמים שפגשתי בימי חיי וגם הראשון לגשר מתנדנד בנוי מעץ ומחוזק בכבלי מתכת כדי לשאת את מסת האנשים העולה עליו בו זמנית. בטיולי הראשון לונקובר ב-1981 הגענו אליו ולתדהמתי לא חששתי ללכת עליו ולחצות את הקניון כשהנהר מתחתינו. הגשר מתנשא מעל 60 מ' מהקרקע. היום המקום שונה לאין הכר. ב-2008 כבר נבנה גשר מוקשת בנוסף לישן, מוזיאון, מסעדות, הרבה טוטמים בכניסה.

זו התוספת החדשה שכבר אינה מתנדנדת כמו הראשונה לעיל

הגשרים התלויים והמתנדנדים בנשר

מדובר בשני גשרים שאורך כל אחד מהם 70 מ'. הם ניצבים מעל נחל קטיע שכאשר אני ביקרתי שם היה רק ואדי עם צמחיה יפה. ניתן לטייל על הגשרים וגם בשמורה עצמה ואפשר גם לערוך פיקניק במקום. דרכי הגעה ושבילים ניתן לקרוא כאן. מאד שמחתי שגם בארצנו קיים גשר תלוי.

גשרים מאבן שהפחידו

הדרך האטלנטית בנורבגיה

הדרך שאורכה 8.3 ק”מ , תוכננה מ-1970 ונחנכה ב-7.7.1989. מטרתה היתה לגשר בין איים שלא היו מקושרים. מעט מאד תושבים גרו באיים אלו והאופציה היחידה לקשר עם העולם היתה בשייט אולם בסתיו ובחורף בגלל הרוחות החזקות והים הסוער היה מאד מסוכן. השקיעו בבניית הגשר 122 מליון קרונות נורבגיות. ברור שהמתכנן היה שיכור לאור התוצאה שכאשר עולים עם הרכב במעלה הכביש התחושה הינה כי עוד רגע צונחים לים האטלנטי. הדרך עוברת דרך הארכיפלג Eide ו-Averøy שבמחוז מור ורומסדאל Møre og Romsdal מרוב שפחדתי למחרת נסעתי בדרך הזו הלוך ושוב. קיוויתי לשמים כחולים אך לא קרה. לבסוף צילמתי פרסומת שבגשר סמיטבו. חה..חה...

אחרי העלייה באה הירידה עם פיתולים

ביציאה מהעיר MOLDE בנורבגיה דרומה פגשנו גשר מעוקל שאינו עוזר לעיכול

גשר זכוכית ומתכת

זהו גשר השלום בטביליסי בירת גיאורגיה אשר יפה מאד לראותו גם בלילה כשהוא מואר באור יקרות פגשנו בו כבר בלילה הראשון שנחתנו בגיאורגיה. הוא נמצא קרוב לעיר העתיקה על נהר מטקווארי. גשר השלום תוכנן ע"י ארכיטקט איטלקי מיקלה דה לוקי לפי הזמנת עיריית טביליסי ונפתח ב 6/05/2010.
הגשר משתלב יפה עם הנופים העתיקים של העיר. התאורה המושלמת היפיפיה תוכננה ע"י מתכנן צרפתי בשם פיליף מרטינו.

הגשר בלילה תוך כדי נסיעה

גשרים עתיקים מאבן

איזור זגוריה ביוון שופע בגשרי אבן יפיפיים שנבנו בעיקר במאה ה-18 ע”י הטורקים בתקופה העותומנית. בעת שהשתלטו על איזורים בבלקן והיו צריכים לשנע חיילים , ואספקה להם.

ישנם גשרים בעלי קשת אחת גבוהה , לעיתים שתי קשתות וישנם ממספר גשרים בעלי 3 קשתות. הגשרים בדרך כלל מאד גבוהים, והיות ואין מעקה בטיחות בצדדים יש מאד להזהר במיוחד אם נלווים ילדים קטנים. אני חששתי אבל על כמה עליתי להרגיש איך זה להביט מהגובה.

הגשר הכי יפה ליד ישוב בשם קיפי או קיפוי בעל 3 קשתות.

Klidonia Bridge

הגשר בעיר ARTA ביוון ועל האגדה אודות הקמתו תוכלו לקרוא בכתבה המצויינת מטה.

על כל הגשרים בחבל זגוריה לרבות במזרחה ניתן לקרוא בפוסטים שכתבתי מטה

יוון ב-18 יום חבל אפירוס עם זגוריה, יואנינה וגשרי האבן המדהימים

יוון ב-18 יום זגוריה המזרחית עם מטסובו VERBANA וחיפוש פטריות

טונגלי או בשמו המלא Tonglizhen בסין זה המקום הכי ציורי לשוט בסירות ולחלוף מתחת גשרי אבן עתיקים. הגשרים שונים זה מזה. זו ונציה של סין.

גשר אבן מקסים בפארק בריכת הדרקון השחור בליג'יאנג' בחבל יונאן שבסין. הגשר בשולי האגם רכס הרי הדרקון השחור שהם 13 פסגות מושלגות הנישאות לגובה 5500 מ' לעיתים משתקפות באגם ויוצרות מראה מדהים . מקור שמו של הפארק באגדה עממית, אודות 10 דרקונים אשר הסבו נזק לבני האדם. בן האלמוות, לוּ' דוֹנְג-בִּין, הכניע 9 מהדרקונים, וחס על חייו של אחד מהם, אשר הבטיח לפעול לטובת התושבים.

גם הפגודה לעיתים משתקפת אך אצלנו זה לא קרה.

גשר משולב בצוקים BASTEI בגרמניה

זהו גשר שבמקור נבנה מעץ בשנת 1824 . העץ הוחלף לאבן בשנת 1851. הוא מחבר צוקים בתוך שמורת צוקים נהדרת שנקראת גם סקסוניה השוייצרית. הצוקים מתנשאים

לגובה 194 מ' מעל נהר האלבה. המראה שובה לב במיוחד בשלכת. בשנת 2000 סלע במשקל 800 טון השתחרר ונפל לעמק של נהר האלבה שנמצא למרגלות הצוקים. במזל איש לא נפגע. זאת שמורת טבע הנמצאת לא הרחק מדרזדן שבגרמניה.את הגשר ניתן לצפייה ממקומות רבים בשמורת הצוקים הנפלאה.

גשרי סבכה

זהו גשר עשוי מוטות פלדה ומכסה את הגשר כמו סבך מלמעלה כדי לחזקו.

כאן במעבר מהונגריה לסלובקיה על נהר הדנובה.

גשר ביילי שאצלי הוכתר כגשר הרומנטי

גשר ביילי נולד בזמן מלחמת העולם השניה לצרכי צבא שהיה צריך שיהיה גשר שיורכב במהירות בדרך כלל על פני נחל או נהר. עובד משרד המלחמה הבריטי בשם דונלד ביילי תכנן את הגשר הזה ולכן על שמו. הגשר נראה דומה במעט לגשר סבכה רק שבמקור התחתית היתה קורות עץ . גשרים כאלה שהם מפורסמים הינם גשר אלנבי וגשר אשדות יעקב ויש אפילו שיר המושר ע”י יהורם גאון שכתב אותו ירון לונדון והלחינה נורית הירש- גשר אלנבי.

חברי הטוב ארנסט פרידמן יידע אותי כי גשר אוסישקין על הירקון במהדורתו הקודמת היה כזה. כיום סלול. הגשר נולד עקב מצעד צה”ל שהתקיים בשנת 1965 שהיה צריך לבנות גשר בדחיפות.

1999 פורק הגשר ובמקומו נבנה גשר חדש שנראה כמו שרוול עשוי פלדה המדמה מסבכים שקיימים בגשר ביילי. הגשר עוטר בדוגמאות של לבבות ומגיני דוד ונוספו בראשו דגלים.

חסר לכם שתאמרו שזה אינו רומנטי.

גשרי פלדה

בעיר פורטו בפורטוגל על נהר הדואורו ישנם גשרים בקונסטרוקציית ברזל שיפה לצפות בהם בעת שקיעה. הגשר הנ”ל מיועד הן להולכי רגל והן למכוניות. הוא מחבר בין המזח של הספינות היוצאות לשייט מהעיר העתיקה של פורטו לבין הגדה השניה שנקראת וילה נובו דה גאיה. עוד על גשרי הפלדה בפורטו ניתן לקרוא כאן.

גשר תלוי בעל 2 קומות עשוי פלדה שעליו לשאת את הרכבת בקומה התחתונה וגם את המכוניות והולכי הרגל. נמצא בליסבון בדרך לפסל קריסטוס .

גשר הזהב של ליסבון או בשמו האמיתי 25 באפריל – הגשר נחנך בשנת 1966, כדי לחבר את העיר ליסבון שעל גדותיו הצפוניים של נהר הטז'ו, לעיר אלמדה שעל גדותיו הדרומים של הנהר. אורכו של הגשר 2278 מטרים. השם גשר הזהב של ליסבון נקשר בגלל הדמיון שלו לגשר הזהב בסן פרנסיסקו וגם הוא גשר תלוי בצבע אדמדם .

גשר מתכת מפחיד לבאנג'י

האם יש מישהו שקפיצות באנג'י אינן מפחידות אותו/ה? אני שרק צפיתי בדרום אפריקה במחזה הזה, נעתקה נשמתי, במיוחד שהיו אלו ישראלים ששוחחנו איתם לפני הקפיצה.

זהו גשר הבאנג'י מעל בלוקרנס ריבר (Bloukrans River), כ-40 ק"מ ממזרח למפרץ פלטנברג המאפשר קפיצה מגובה 216 מ' לכיוון הנהר.

גשר אבן או ויאדוקט

ויאדוקט פירושו ויה – דרך ודוצ'רה – ללכת. השם נובע מהמאה ה-19 מהאקוודוקט.

ויאדוקט בדרך כלל מתאפיין בכמות מפתחים (מפתח הוא הקטע בין שני ניצבים, או הקטע מעל קשת) גדולה יותר מאשר גשר אשר לעיתים אינו מכיל כלל עמודים נוספים לתמיכה או שיש לו מספר קטן של עמודים. ויאדוקט הוא בדרך כלל מבנה גדול יותר המכיל הרבה קשתות או עמודים והוא מגשר מעל מכשולים ארוכים וגבוהים יותר.

התלבטתי רבות לגבי הגשר שביקרתי בספרד באיזור אקסטרמדורה ולהערכתי ניתן לשייכו לויאדוקט. נמצא קרוב לעיר Alcántara מעל נהר ה-TAGUS אורכו 194 מ'.

על הגשר הזה גשר רומאי מתנהלת התנועה של המכוניות עד היום.

מבט על הגשר בחזיתו.

אם בגשר הנ”ל לא הייתי בטוחה אם ניתן להגדירו כויאדוקט, בא לעזרי חברי הטוב רונן רגב ושלח לי סרטון לדוגמא מופלאה של ויאדוקט בסרי לנקה – שמו:

Nine Arch Bridge, Demodara משמו ניתן להבין שמדובר ב-9 קשתות שנמצא בישוב בשם ELLA. גובהו 91 מ'. הגשר נקרא גם The Bridge in the Sky.

יפה לצפות ברכבת עוברת על הגשר וזה קורה בסביבות השעה 15.00 לעיתים קיים איחור

עד 3 שעות כך שיש צורך בסבלנות המבנה של הויאדוקט מופלא ומחזיק מעמד מהמאה ה-17.

גשרי מיתרים

יצא לי לראות הרבה גשרי מיתרים בטיולי ואני כל פעם מתפעלת מהיופי הטמון בהם מחדש.

גשר מיתרים (Suspension bridge) הוא גשר שמעוגן בכבלים האוחזים את הגשר אל עמודי התמך החזקים ויוצרים אילוזיה של גשר המרחף וקליל במשקל.

גשרי מיתרים רבים נבנו בעולם, המפורסם במתכנני גשרי מיתרים בעולם הינו האדריכל הספרדי ד"ר סנטיאגו קלטרווה שנולד בוולנסיה ,שתכנן את גשרי המיתרים של ברצלונה, ולנסיה, בילבאו ירושלים, פתח תקווה ועוד.

הגשר שתכנן בירושלים נדמה בצורתו כאילו מדובר בנבל ושופר תנ"כיים מורכב מ-4 חומרים שונים. בטון ופלדה משמשים בו לנשיאת הגשר וזכוכית ואבן לריצוף ולחיפוי של מסלול ההליכה.

הראשון בירושלים

גשר המיתרים בולנסיה שבספרד שמעניין השילוב עם מבנה הצמחיה.

גשר המיתרים האחרון שראיתי היה באפריל השנה ביוון כשחצינו מחצי האי פלופונס לכיוון היבשת בדרך לעיר ארטה. שמו של הגשר:

Rio–Antirrio Bridge .

אורכו של הגשר 2380 מ' – הוא הארוך ביותר באירופה ומחבר את חצי האי של הפלופונס עם היבשת. לפני שנבנה- החיבור היה באמצעות מעבורות. הגשר הקל על התחבורה והנגיש את פלופונס למדינה.

הגשר נחנך ב-7.8.2004 שבוע לפני שנפתחו משחקי הקיץ האולימפיים באתונה..

גשר חלומי והכי רומנטי

בגשר האדום נמצא בוייטנאם בעיר האנוי ומתאים לזוגות אוהבים לשבת על ספסל ולבהות בו ובאורות המשתקפים באגם. האגם HOAN KIEM - זה האגם עם אגדת הצב - עליה תוכלו לקרוא בבלוג שלי בפוסטוייטנאם - גוד מורנינג בחג הטאט - ראש השנה - הצבעוני!!!

לסיכום:

הרבה גשרים ראיתי בעולם וכל אחד יחיד ומיוחד לצערי לא יכולתי לכלול את כולם כי חלקם מתקופת השקופיות וחלקם מימי הפילמים כמו הגשר פונט דה גארד בצרפת או גשר הזהב בסן פרנסיסקו ועוד. סעו וטיילו רק אל תשכחו להביט בגשרים וביופיים .אל תזלזלו בגשרים הישנים חלק מהם עדיין פעילים ונוהגים עליהם ישנם כאלה גם בארץ.

תושיטו יד לאחר, לחלש, לעני ולשונה. כך אולי תגשרו בין הפערים ואז יהיה עולמנו טוב יותר.

אי אפשר לסיים כתבה על גשרים בלי השיר היפיפה המושר בפי דודו פישר – להנאתכם.

אם אהבתם אשמח אם תלחצו על תודה או שתפו ב-F.

הערה או הארה תתקבל בברכה.