לפי המיתולוגיה היוונית אל השמש הליוס הבחין באי בהיותו בים גולש על גב דולפין כפי שאהב לעשות. הוא כל כך התאהב באי (איך לא? גם אני) שמייד ביקש אותו מזאוס (שהיה מלך האלים) לעצמו.

העיר העתיקה של רודוס שוכנת בצ'ופצ'יק הצפוני של האי רודוס. היא מתחלקת לעיר חדשה ועיר עתיקה. אנו התמקדנו רק בעתיקה, וגם בה לא הספקנו לבקר בכולה . ככה זה כשמרתון ריצה חוסם את העיר כמעט ליום שלם .

העיר העתיקה נוסדה בשנת 408 לפנה"ס . העיר עברה במהלך ההסטוריה מספר שליטים שהשאירו חותמם בסגנון הבנייה. בעיקר מהתקופה הצלבנית, מהתקופה העותומנית וגם מהאיטלקית. על תולדות העיר באופן מפורט יותר תוכלו לקרוא בויקיפדיה.

העיר העתיקה מוקפת חומה באורך של 4 ק”מ שבהם קבועים 11 שערים המובילים לתוכה. אפשר להציץ גם לים ולנמל. נשבעת שחיפשתי 11 שערים, שמתי בוייז את שמותיהם אבל לא הצלחתי למצוא את כולם. אם לא תמצאו את כולם אל תטרחו. העיקר שתראו בסמוך לנמל את השער הזה. מצרפת לנוחותכם את רשימת השערים (לחץ) אולי לכם המזל יאיר פנים.

שער הים

שער הים יש לו עוד 2 שמות: Porta Marina או שער הנמל Gate of the Port , השער ניצב מול הנמל המרכזי Mandraki port , והוא כאן מאז ימי הביניים.

הוא נבנה בשנת 1478 ע”י Magistros Ntobisson ,בתקופת שלטונו של הגרנד מאסטר Pierre d'Aubusson , על השער מתנוססים דיוקנאות של סנט יואניס Saint Ioannis , אפוסטולוס פטרוס Apostolos Petros ומדונה Madonna (לא הזמרת) ,השער שימש יותר כשער ייצוגי ולא כשער לימי לחימה . כיום תיירים רבים נכנסים דרכו לעיר העתיקה וגם אנחנו.

החזית של השער הפונה אל הים

מראה השער מתוך העיר

זהו הישוב הגדול ביותר באירופה ששרד מאז ימי הביניים. לעיר העתיקה יש גם ייחוס שכן היא נכללת באתרי המורשת של אונסקו.

חומות העיר שמקיפים את העיר רודוס מעידים על עיר בצורה היטב. ניתן להבחין בהם ליד שער הכניסה - שער הים, ליד השער בהמשך ליד הנמל ועוד. גם חפיר מקיף את החומות וגשרים תלויים מובילים ל-11 שערים המקיפים את העיר, כדי להעלותם במקרה של אויבים שרוצים להכנס לעיר.

מבט על החומות מהנמל

בנמל MANDARKI

תוכלו להתוודע לסמל של העיר - שני פסלי הצבאים מברונזה. הם אמורים להגן מפני הכניסה לעיר.

שם האייל אלפוס ושמה של האיילה אלפינה. אתם בוודאי יכולים להבדיל ביניהם לפי הקרניים.

אגדה: לפי אגדה אחת האבירים הביאו את הצבאים כדי להרחיק את הנחשים, למרות שאין עדות מדעית כי נחשים בורחים מצבאים, האגדה מוסיפה כי הצבאים הפרישו חומר כימי דרך הקרניים שהבריחו את הנחשים. צבאים אמיתיים תוכלו לפגוש בפארק רודיני עליו כתבתי בכתבה על אטרקציות באי רודוס.

אגדה שחרבה : הפסל העצום בגובה 34 מ' של אל השמש הליוס (המכונה הקלוסוס) - שנבנה בראשית המאה ה-3 לפנה"ס ובעטיו נחשב לאחד מפלאי העולם העתיק, עמד בכניסה לנמל שרק ממראהו היה מפחיד להכנס לנמל, אך נהרס ברעידת האדמה שפקדה את העיר 56 שנים לאחר בנייתו.

סמוך לעמודי הצבאים שהוצבו כנראה במקום שעמד הפסל קולוסוס, ניתן לצפות במגדלור כשמגיעים לשפת המזח. שם גם נמצא מגרש חנייה גדול וצפוף שלצערנו לא מצאנו בו חנייה ואפילו לא רבע חנייה למרות שהמכונית ששכרנו מיני מיינור קופר אוטומטית היתה קטנת מידות ורווחת בין חברות ההשכרה. שכרנו מאויס לשבוע ,במחיר טוב והוגן רכב מרווח בפנים והיה נוח.

מבצר הקדוש ניקולאס

כל שנותר לנו היה לצפות בעיר באופן ממונע. רפי עצר במקומות אחדים ואני יצאתי לצלמם. הבנתי שאם רוצים לראות את רודוס צריך להגיע מאד מוקדם לפני שכל עם ישראל מגיע לשם ותופס את מקומות החנייה. בפעם השנייה מצאתי מקום חנייה אחר מרוחק יותר - בנמל. חנייה חינם אבל מרוחקת יותר מהאטרקציות.

מבט על נמל מנדרקי מתוך העיר העתיקה דרך שער

עוד ניתן לראות 3 טחנות קמח שבעברן שימשו גם לטחינת אבקת חומר נפץ (שוחזרו)

והיום הן טחנות רוח עדות ל-14 טחנות שהיו בעיר רודוס

זהו מגדל הפעמונים של כנסיית הבשורה - Evaggelismos church

שנמצאת אף היא על הרציף כשמימינה ניתן להבחין בכנסייה. הכנסייה בראשיתה הייתה קתולית אך הפכה לכנסייה אורתודוכסית בזרם של הקדוש ג'ון. היא הוקמה בשנת 1925 בסגנון בנייה גותי ע"י האיטלקים בעת ששלטו ברודוס.

היא נמצאת ב-Eleftheria Square

לתשומת ליבכם במגדל הפעמונים קבוע שעון רק מהחזית הזאת ומתחתיו תוכלו למצוא תבליט של אריה מכונף שהינו סמל של ונציה שהיתה מעצמה ימית שכבשה הרבה מקומות בים התיכון וכבשה גם את רודוס. במאמר מוסגר תוכלו למצוא אריה מכונף גם בירושלים. על האריה המכונף תוכלו לקרוא כאן.

עוד תוכלו לראות במתחם זה את פסל אלת הניצחון היוונית נייקי או ניקה עליה היונים אוהבים לנוח, שהיתה בת לוויתו של זאוס מלך האלים במיתולוגיה היוונית ושל אתנה אלת החכמה ותכסיסי המלחמה. חברת נייקי המשווקת בגדי ונעלי ספורט שאלה את שמה מפסל אלת הניצחון ולא לחינם.

פסל האלה נייקי על רקע מבנה המושל

מבנה שוק הנמל

ארמון בית המושל - The Governorws Palace

בית המושל נבנה ב-1927 בתקופה הוונציאנית בסגנון בנייה מיוחד, בתקופה שמוסוליני שלט על האי. על גג חלק מהמבנה תוכלו להבחין בקמרונות יפים. יש בבנייה עירוב של מספר סגנונות בנייה ואפילו מזכיר את בניין ארמון הדוכס בוונציה.

חזית אחרת מרשימה לא פחות של מבנה המושל שמזכיר לי יותר בנייה ספרדית

כדי לצפות יפה על כל הקומפלקס של המבנים והפסלים

כדאי להגיע לעבר השני של הנמל ליד פסל הדולפינים

בצילום זה תוכלו להתרשם מחלק מאורכה של החומה המקיפה את העיר

וגם תוכלו להתמצא מהכניסה שנכנסנו לתוך העיר העתיקה. מייד אחרי פסל הדולפינים

ממש מאחורי.

אמנם מייד עם הכניסה תוכלו להבחין בנקל בחנות לבגדי נשים שיבוא לכם להציץ על בגדיה ומעברה השני מסעדה, אבל אם תפנו ראשכם לאחור תוכלו להבחין במראה יפה של החומה וחרכי הירי בראשה ובמבנים העתיקים של הנמל. זהו שער הבתולה מריה שנמצא 200 מ' משער הים.

שתי קשתות קידמו את פנינו ובנוסף לחנות בגדי הנשים גם חנות לבגדי גברים. בגדי כותנה בצבע לבן. לא אין לי אחוזים אם תקנו כאן דבר.

בהמשך ההליכה בצד שמאל כנסיית הבתולה של בורג - OUR LADY OF THE BURG

נמצאת ברח' PINDAROU

לא תוכלו להחמיץ את השרידים היפים הללו מהמאה ה-14

עם שלוש הקשתות שלמראה גובהם לעומת האדם - זו פאר היצירה

והיה הבית של האבירים ממסדר סנט ג'ון אחד השרידים העתיקים של האבירים כאן

בנקודה הזאת היתה לי פגישה מרגשת עם חתול יפיפה שאהב את ליטופי ולא יכולתי לעזבו

לא היתה לי ברירה ולבסוף נפרדנו כידידים ותיקים ופנינו ימינה לרחוב הראשי כשלפתע הבחנתי בסמטה יפה עם הרבה קשתות

המשכנו ללכת ישר ברחוב הראשי ובדרך הבחנתי בבאר יפיפיה עם פסלים של סוסוני ים

ובתחתיתה צדפות , סרטנים, דגים ועוד

הגענו לכיכר יפה עם חנויות מזכרות, בתי קפה ומסעדות, עצים עתיקים שמצילים על היושבים ואדם המחזיק את הציפור שפגשנו בדרום אמריקה שהתעופפה לה על גבו של התייר הנדהם. אני כמובן ניצלתי את ההזדמנות לצלמו. ומימיננו אני קולטת את המדרגות המפורסמות שהן חלק ממבנה ארמון קסטילן - CASTELLAN שהוא נותן כמובן מזור לרגליים אבל גם צופה אל מזרקה

בכיכר היפוקרטס - IPPOKRATUS . לכיכר זו מתנקזים שני רחובות חשובים אחד רחוב אריסטו והשני רחוב סוקרטס

שימו לב שאתם נמצאים בעצם בחלק האחורי של שער הים או בשמו הנוסף שער סנטה קטרינה מציץ בפינה השמאלית העליונה של הצילום.

לאן צופים היושבים על המדרגות בפוסט השני...על רודוס ההמשך ( לחץ על הכותרת)