רק סיימתי את הכתבה על קופנהגן החובקת בגאון את גני טיבולי, ונזכרתי בגני טיבולי הקדומים יותר, על שמם נקראו מספר גני טיבולי בעולם.

טיבולי העתיקה היא בעצם במקור טיבור - Tibur שלה הסטוריה עתיקה אף יותר מרומא. כבר משנת 1215 לפנה"ס היא נודעה ונחשבה כנקודת התכנסות חשובה לעמים רבים. טיבולי טבולה בירק וירוק שנעים להסתובב בה. מזג אויר קריר יותר מרומא החמה והלחה מאד בקיץ. מונה אק כ-60,000 תושבים שלא יפריעו לכם. רק תיירים בשפע עלולים להציק לכם.

טיבולי היא עיירה קטנה הנמצאת באיזור לאצ'י, 30 ק"מ צפון מזרחית מרומא. היא הייתה חביבה מאד על קיסרי רומא ,שועי רומא העתיקה כמקום נופש באיזור כפרי. 30 ק"מ תאמרו חצי שעה ואנו הופ שם. אבל כאשר בטיול קודם שלנו בשנת 1996 כשנסענו מוילה ד'אסטה לרומא, הנסיעה ארכה מעל שעה עד מלוננו דאז שהיה ליד המדרגות הספרדיות. כדאי שתבדקו בוייז או בגוגל מאפס את הזמן המיטבי.

עיקר הביקור בטיבולי הוא ביקור בוילה אדריאנה שנמצאת בפאתי העיר ווילה ד'אסטה במרכזה.

טיפים🔥🔥🔥

ממליצה להתחיל בוילה ד'אסטה מפאת כמות המבקרים הרבה המגיעה לשם.

⭐להגיע כמה שיותר מוקדם לכניסה כדי להנות מהארמון ללא צפיפות.

לרכוש כרטיסים מראש באינטרנט באתר וילה ד'אסטה.

⭐במידה ויאזלו הכוחות ברגליכם אולי לשלב עם לינה בטיבולי ולבקר בוילה אדריאנה ביום השני. ביום השלישי וילה גרגוריאנה או השני תלוי בכושרכם הגופני.

טיבולי נבנתה על מסלולו של נהר Aniene סמוך לנביעות געשיות שבהם נבנו בתי מרחץ. כל המזרקות בגן פועלות מכוח הכבידה (הגרביטציה)!!!

אגדת עם:

אגדת עם מספרת כי אלוהים שלח מלאך עם שק מלא אוצרות לחלק בין המדינות. כאשר הגיע לאיטליה ואולי לטיבולי , השק נקרע, וכך זכתה איטליה/טיבולי בהרבה אוצרות כמו נופים, וילות יפות ומיוחדות, מזרקות מהממות ועוד. אגלה לכם בסוד כי האגדה הזאת מסופרת גם על גיאורגיה ועוד כמה מדינות בעולם.

כיכר ג'וזפה גריבלדי - GIUSEPPE GARIBALDI SQUARE ARCH FOUNTAIN

ברובע העתיק בטיבולי מצפה לכם קשת גדולה בכיכר נרחבת ע"ש המצביא הדגול ג'וזפה גריבלדי שאיחד את איטליה. בצידה השמאלי תבחינו בבריכונת וכך גם בצידה הימני. הקשת עשוייה מברונזה ומתכת.

פסיפסים רבים מעטרים את במזרקה אבל הם במצב לא הכי טוב.

טירת פיה - ROCCA PIA

הטירה למטה נבנתה במאה ה- 15 בסגנון רנסנסי עם 4 מגדלים גבוהים וחומה. רוב השנים שימשה לייעוד צבאי ורק באמצע המאה ה-16 עם מינויו של הקרדינל אפוליטו ד'אסטה כמושל העיר טיבולי נפתחה לציבור הרחב. התרשמתי מאד מהצורה החיצונית ושימורה של הטירה אבל לא בטוח שהיא מרשימה גם מבפנים לפי חוות דעת שקראתי לגביה בטריפאדוויזר. שם הדעות חלוקות.

תלמידות בי"ס קיבלו אותי בסבר פנים יפות.

וילה ד'אסטה - Villa D'Este

וילה ד'אסטה הוא אחד הארמונות המפורסמים ביותר בטיבולי, ולא מפליא שזכה כאתר מורשת עולמית ותרבותית של אונסק"ו בשנת 2001.

האתר של טיבולי עם דרכי הגעה וכל הפרטים על הוילות השונות, כרטיסים ושעות פתיחה תמצאו כאן. (לחץ).

הארמון מזכיר פחות ארמונות מפוארים אחרים באיטליה, אבל עדיין מאד מעניין, ובתקופת הקורונה שיפצו אותו רבות, וגם שיחזרו את הפרסקאות לעילא. ממש לא הכרתי אותו כפי שזכרתיו מביקורי הראשון לפני שנים רבות.

האדריכלות היא בסגנון רנסנסי עם גרמי מדרגות המתפצלים לשני צידי המבנה. צמחיה רבה ועצים , מזרקות רבות שאומדים אותם בכ-500 מזרקות המפארים את הגן. כך שלמרות שביקרתי בעבר, היה מאד נעים לטייל בו בשנית ולגלות עוד מזרקות ופינות חמד שלא זכרתי מביקורי הקודם.

הארמון בעברו שימש כמנזר בנדיקטני. רק בימיו של איפוליטו השני שהתמנה למושל העיר טיבולי בשנת 1550, המנזר שינה פניו והפך לארמון מושקע.

מראה חיצוני ופנים הארמון בוילה ד'אסטה

הארמון הוא בן שתי קומות, בהן ניתן לבקר ולהנות.

בקומה התחתונה שכנה קומת האצילים ובקומה השנייה מגורי הקרדינל. תוכלו להבחין בשיחזור אורח החיים מהתקופה של המאה ה-16.

בשתי הקומות תבחינו בפרסקאות נפלאים שרק ניתן להשתאות למראם. הם לקוחים מהמיתולוגיה, נושאים מהתנ"ך ומהברית החדשה כמו לדוגמא חדרו של משה עם השיט על הנילוס כשנמשה, חדרו של נוח עם הלוויתן, חדרה של ונוס שנולדה מקצף הגלים, מחזור 12 המטלות של הרקולס ועוד.

הכניסה היפה

ציורי הקיר - הפרסקאות בתוך הארמון הם סופר מהממות. יצירות שלא יסולאו בפז. מי שצייר היה הצייר Livio Agresti.

הציורים צויירו לא רק על הקירות אלא גם על התקרות. נותרתי משתוממת מהמראות. התקרות בחלקן מקומרות והיה קשה להרים הראש אל על כדי להבין מה צוייר. אני רק חושבת איך ציירו בגבהים כאלה עם אמצעים שאינם מודרניים. לא נתקע להם הצוואר?

פרסקו על התקרה המקומרת

אם תרצו עוד מידע ותמונות מפנים הארמון תוכלו להכנס לקישור כאן. (לחץ).

גני וילה ד'אסטה

תכנון הוילה, הגנים והמזרקות נעשה ע"י הארכיטקט , האומן והארכיאולוג מנאפולי בשם PIRIO LIGORIO (אודותיו לחץ על שמו). מי שנתן לו את הוראותיו היה ALBERTO GAILANI. הגנים כאן עוצרי נשמה ומדובר בפארק רחב ידיים. הכולל כמה בריכות כ-500 מזרקות, עם גרמי מדרגות יפים ולהם מעקות מסוגננים.

מזרקת הדרקונים או מזרקת רומא

מבט מהארמון אל מזרקת רומא המייצגת את רומא בזעיר אנפין . זה יפה ומרשים מלמעלה ועוד יותר כשמתקרבים אליה מלמטה ורואים כל פרט מהפיסול. המזרקה הזאת כוללת העתקי פסלים מפורסמים הנמצאים ברומא.

מזרקה זו נמצאת מתחתיה של מזרקת מאה המזרקות ותוכננה אף היא ע"י פיירו ליגוריו אדריכל המבנה של הוילה.

מסעו של הרקולס החמוש.

לא נפקד כאן גם הפסל של הזאבה עם רומוס ורומלוס שהוא הסמל של רומא.

המזרקה הסגלגלה

באיטלקית היא נקראת Fontana Dell'Ovato.

זו אחת המזרקות היפות בגן והיא פרי תיכנונו של פיירו ליגוריו הנאפוליטני שגם תיכנן את מבנה הוילה.

המזרקה מוקפת באכסדרה בחצי גורן שעל גגה פסליהם של אומנים שונים. במזרקה קיימת גם מערה המוקדשת לאלה הנודעת ונוס.

מזרקת העוגב/האורגן

Fontana dell'Organo באיטלקית.

בעבר ניגנו שם בעוגב שהופעל בכוח המים. כיום מופעלת גם כן מוסיקה רנסנסית כ-5-6 פעמים ביום בשעות עגולות. איני יודעת אם עדיין בכוח המים כמו בעבר.

טיפ🔥🔥🔥

תבדקו בכניסה לוילה לגבי מועדים למוסיקה והאם עדיין מופעל בכוח הכבידה!!!

המזרקה נמצאת במרפסת העליונה ובמפלס התחתון שוכנת מזרקת נפטון. במבנה בחזית ניתן להבחין בפסלי האלים אפולו (אל השמש, האור הנבואה, הרפואה, המוסיקה והשירה וגם אחד מ-12 האלים האולימפיים). דיאנה ( הייתה אלת הצייד ולכן נושאת אשפת חיצים וקשת, מלווה בכלבי ציד ואולי היה זה צבי.) היא אחת משלוש בתולות ומופת לצניעות. היא אחותו התאומה של אפולו. בין הפסלים תמצאו את אורפאוס אם תוכלו לזהותו. 😜 אורפאוס קיבל את כלי הנגינה לירה במתנה מאפולו. לכן הוא ניגן לפניו פעמים רבות.

נגינתו הייתה כה מופלאה שלפי האגדה :

גם העצים והאבנים הופנטו מנגינתו , נהרות סטו ממסלולם, והחיות ביער קולן נדם. עד כדי כך נגינתו הייתה מופלאה שיאסון במסעו לחיפוש גיזת הזהב צירף אותו אליהם במסעם כדי להשקיט את גלי הים ולחזק את הספנים ברוחם.

מזרקה זו תוכננה בסוף המאה ה-16 ע"י האומן לוק Leclerk הצרפתי , אשר נפטר לפני סיום העבודה ומי שהשלים אותה היה אחיינו קלוד Venard. הוא גם המציא את הרעיון של הטמעת מוסיקה בתוך אלמנט פיסולי.

מזרקת נפטון

מזרקת נפטון הכה מדהימה, נמצאת במפלס התחתון והכל יחדיו מדהים. היא מוקדשת לאל הים נפטון. היא נחשבת למונומנטאלית ביותר כאן מכל המזרקות בגן. המזרקה והבריכה תוכננו בתחילה ע"י האומן המפורסם ג'ובאני לורנצו ברניני, שיצר גם את מזרקת ארבעת הנהרות הכה מרשימה ברומא. את פיאצה נבונה, את מזרקת הספינה שנמצאת למרגלות המדרגות הספרדיות בצד שמאל . לא רק מזרקות גם מבנים ארכיטקטונים מרשימים ופסלים נודעים כמו דוד.

מזג האוויר גם שיתף פעולה בביקורנו בתחילת חודש אוקטובר..

כאן מזרקת נפטון מהמפלס העליון.👇

שדירת מאה המזרקות

שדרת מאה המזרקות נקראת באיטלקית:

Viale delle Cento Fontane.

לאורך שביל שהיה קצת מוצל ונעים נמצאות מזרקות בצורות שונות שמפיהן פורצים סילוני מים , ומתיזים אבל לא עלינו. כל סילון ניתז מפה בפיסול שונה.

אמנם שמה של מזרקה זו הוא 100 המזרקות בפועל יש לה 300.

לא ספרתי אותן . כשתגיעו אולי תספרו עבורי שאדע. 😜

מזרקת אלת הטבע, השפע ו הפריון

אנו יכולים לקרוא למזרקה זאת מזרקת הדדיים (הציצים בלשון עמך). לאלה זאת שהיו הרבה שדיים רק מים יצאו מהן ולא חלב. הדימוי שלה הוא של אלה השופעת חלב. משערים שהאלה היא דיאנה מאפסוס.

באיטלקית:

Fontana Della dea Natura.

צולם ע"י בטי סגיר האלופה שצילמה במיוחד עבורי

מזרקת פרוסרפינה

זו מזרקה על שם אלה רומית המקבילה לפרספונה היוונית - פרספונה נודעה כמלכת העולם התחתון ואשתו של האדס שהיה אל השאול. במיתולוגיה היוונית פרספונה היא בתה של דמטר - אלת התבואה והפריון אצל הרומאים שונה שמה ל"פרוסרפינה".

פאר המזרקה נחבא פנימה. העיבודים באבן בחזית מאד מרשימים.

מזרקת פגסוס

באיטלקית : Fontana del Pegaso.

כפי שניתן להבחין זהו פסל של יצור מיתולוגי בן כלאיים רגליו של סוס או עז בשילוב גברת עם שדיים בולטות וכנפיים. סוס מכונף שהיא דמות מהמיתולוגיה היוונית. סוס מכונף נמצא בכמה מיתולוגיות אך ביוונית הוא הראשון.

להלן מזרקות נוספות שלא זיהיתי את שמן

מתחת לנשר השביל של 100 המזרקות

מתוך הוילה ומהגנים ניתן לצפות על נופי הכפר סביב לטיבולי.

בתוך הגנים של וילה ד'אסטה תבחינו גם בעצים מיוחדים עתיקים, בהשתקפויות יפות.

השתקפות העצים לבריכה
ךטריות שאך צצו לאחר הגשם

והחתול המתפנק של הוילה שזכה לליטופים גם מאיתנו. זה הזכיר לי את אלהמברה שבספרד, שבחצרה חגגו חתולים רבים.

ביציאה מוילה ד'אסטה הגענו

לפיאצה טרנטו.

שם הופתעתי ע"י פסל מודרני שהרשים אותי.

וילה אדריאנה

כבר בטיול הקודם לטיבולי תכננתי להגיע לוילה אדריאנה אבל כוחותי לא עמדו בכך לסייר ביום אחד 2 גנים. וילה ד'אסטה על הארמון וגניו 3-4 שעות לאחריו מבחינתי הגוף זקוק למנוחה . לכן ממליצה על יומיים לפחות בטבולי אם מעוניינים לשלב. גם בפעם הנוכחית זה לא קרה. נמתין לשלישית.

הקיסר אדריאנוס או בשמו Hadrian, היה השלישי מתוך חמשת הקיסרים הרומאים הטובים ביותר וזאת נאמר ע"י מקיאולי שבד"כ לא היה מחמיא לאחרים.

מעניין שהוילה של אדריאנוס הפך לוילה בשם נשי - אדריאנה.

אדריאנוס נודע כי גרם לשגשוג הרב ביותר בתקופת שלטונו.

עבור היהודים נודע כזה שגרם לדיכוי מרד בר-כוכבא שגרם למות יהודים רבים. הוא גם גזר גזירות רבות שנקראו גזירות אדריאנוס וזאת נגד היהודים. הוא רצה לעקור את היהדות מהעולם. אסר על שמירת השבת, על מילת הבנים, הנחת תפילין קבורת היהודים ועוד.

הוילה נמצאת בפאתי טיבולי, במרחק 5-6 ק"מ לפני שמגיעים לטיבולי. היה קיים אוטובוס מס.4 שעשה את המסלול לוילה הלוך ושוב לטיבולי. אם זה לא השתנה זו דרך טובה.

דרך נוספת אם אתם עם רכב לעצור לפני טיבולי.

ואחרונה בטיול מאורגן שכולל את שתי הוילות ביום אחד אם כוחכם ברגליכם משופר משלי.

גם וילה אדריאנה זכתה להמנות כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1999.. היא מכילה 30 מבנים, ארמונות , מקדשים, תיאטראות ומרחצאות. המבנים נבנו בהשראת מסעותיו של אדריאנוס ברחבי האימפריה הרומית.

ניתן לראות בה פסיפסים. רבים מהמבנים הפכו לחורבות. כשמגיעים לכאן עדיף להסתובב עם מדריך שיסביר על המקומות ויראה לכם את הדרך. אחרת תצאו מאוכזבים מהביקור.

המקום שנראה לי ע"פ הצילומים מאד מרשים. בריכת הקאנופוס הגדולה עם עמודים וקשתות מחברות ביניהם . בין הקשתות גם פסלים - עמודי תמך, בדמות נשים, והכל משתקף לבריכה. האם אדריאנוס כה אהב נשים?

צילומים מוילה אדריאנוס מטריפאדוייזר כאן.(לחץ)

וילה גריגוריאנה

וילה ללא וילה, הקים אותה האפיפיור גריגוריוס ה-14 במאה ה-19. היא שוכנת בטיבולי (10 דקות הליכה מוילה ד'אסטה) ואני רק יכולה להצטער שגם אליה לא הגעתי והיא תוותר לביקור השלישי שלנו בטיבולי, כי היא רובה על טהרת הטבע - ממש כלבבי. זהו פארק עוצר נשימה עם מפלים יפים, גנים מדהימים ושרידים של מבנים רומיים .

כאן קיים מסלול הליכה שתחילתו בירידה - איזה כיף, אבל כל מה שיורדים אח"כ עולים כידוע לכם אז גם כאן כך. ההפרש של הגובה 80 מ' והמסלול לוקח בין שעה וחצי לשעתיים וחצי - תלוי כמה עוצרים לצילומים. ברור שיש מה לצלם ועוצרים.

במהלכו של המסלול תגלו מפל שנקרא CASCATA GRANDE ועוד כמה. מי הנהר אניינה שיורדים מלמעלה נשפכים לעמק הנמצא למטה וזהו מפל מרשים מאד.

תגיעו לשתי מערות האחת נפטון והשנייה סירנה. איני יודעת עד כמה הן מרשימות או בכלל אבל אם תגיעו אשמח על דיווח.

שרידי הוילה לא ברור אם השרידים ירשימו אתכם. קיימים מקדשים רומיים ושוב איני יודעת מה מצבם.

אבל העיקר בביקור זה הוא הטבע נטו. המסלול משולט היטב כך שאני כבר מצפה לביקור. הבעיה שהירידה היא עם הרבה מדרגות - קחו לתשומת ליבכם אלו עם בעיות הברכיים!!! אבל ישנם בדרך הרבה ספסלים לנוח, לשתות לרוויה ולחטוף משהו קל. כדאי להצטייד בכריכים , ירקות ופירות

בדרך ובסיומה תפגשו גם 3 מבני שירותים לא לדאוג .

בסוף המסלול ממתין בית קפה☕🍮☕. למבוגרים שביניכם קחו בחשבון שגם תתנשפו אבל גם הצעירים התנשפו אז אל תרגישו נורא.

צילומים מוילה גריגוריאנה המוכר פחות, מידע על הטמפרטורה, מפת האיזור ועוד תמצאו בקישור כאן. (לחץ).

לסיכום

בפעם הראשונה בטיבולי לנתי במלון שהיה על הרחוב בקומה הראשונה, ורעש של צעירים הפריעו למנוחתנו עד השעה 2.00 בלילה . בפעם השניה לנו בנאפולי , קצת רחוקה מדי. ובפעם הבאה אחפש בית פרטי צופה לנוף בלי רחוב צמוד. יש למה לצפות. שווה להגיע לטיבולי ליותר מלילה אחד ולהנות מהגנים בשקט וברוגע. אני נהניתי מאד וכעת תצטרפו אלי...

אם אהבתם את הכתבה אשמח אם תלחצו על מילת התודה בסוף הכתבה

ואם גם תגיבו זה ירונן את ליבי.!!!

♥♥♥שנה טובה❤❤❤

❤❤❤וגמר חתימה טובה לכם♥♥♥

אריבדרצ'י, צ'או לרומא עד הפעם הבאה..

לכתבות הנוספות שכתבתי על הטיול מרומא דרומה להלן:👇👇👇

נאפולי ודרומה בחבל קאמפניה - איטליה מטורף!!!(לחץ).

לאורך הדרך האמלפית בחבל קאמפניה - איטליה - גן עדן רומנטי!!!(לחץ).

מחוז אברוצו בשלכת-סקאנו, קסטלי רומני- המקומות היפים ליד רומא!!! (לחץ).