בתכנון המקורי של הטיול לא היינו אמורים לבקר בולנסיה. יום אחד צדה את עייני תמונה בפייסבוק , של אחד המבנים מהקומפלקס . City of Arts and Sciences כ-3 שבועות לפני הנסיעה ולנסיה היתה כבר על המפה.

זה נקרא מזל מאלהים כי הגענו ביום הקדוש לנוצרים בחג היין והלחם.

חג הלחם והיין הקדושים של המשיח (בלטינית Corpus Domini- "גוף האדון")

זה הוא חג נייד - הנחוג כל שנה במועד אחר, זהו חג נוצרי המקובל בכנסייה הקתולית, המוקדש לעקרון האוכריסטי בנצרות, דהיינו קורבנותו של ישו בדמות לחם המייצג את גופו - ויין המייצג את דמו, כפי שהתפתחה מהסעודה האחרונה. (מתוך ויקיפדיה)

זהו החג הקדוש ביותר כפי שהסבירו לי המקומיים מכל החגים במהלך השנה.

הוא נחוג תמיד ביום ראשון. החגיגות התחילו במוצאי שבת ונמשכו כל יום ראשון לפני הקתדרלה ב-28-29.5.

אנו שלא ידענו על החג הקדוש כל כך מראש, (למרות שחיפשתי מידע על אירועים מיוחדים בעיר) הגענו לרחבה מול הקתדרלה ונדהמנו למצוא ים של אנשים, מיצגים שונים מקושטים בפרחים, מזבח מקושט בפרחים, דגלים מונפים בכל המרפסות ובכל מקום.

278822.jpg

עוד על החג הזה ניתן לקרוא בויקיפדיה כאן.

המלון שלנו לשני הלילות הבאים הינו במלון דירות במרחק שתי דקות הליכה מהקתדרלה שנמצאת במרכז העיר, מאובזר למשעי, נראה חדיש, פקידת קבלה נהדרת שעוזרת לנו להתמצא בעיר עם שלל האתרים שלה. והחשוב ביותר במרכז העיר למלון גם חנייה במתחם תת קרקעי צמוד למלון בתשלום. יש לנ"ל דירות בגדלים שונים.

ארוחת צהרים טעימה היתה באחת המסעדות במתחם ומייד שמנו פעמנו לכיוון

המרקדו סנטרל. כיון שזה היה סוף שבוע השוק סגור אבל גם בחיצוניותו שווה ביקור.

פגשנו קבוצה מאורגנת בדיוק ליד השוק המקורה הזה והלכנו מעט אחריהם להאזין להסברים.

278815.jpg

מבנים מדהימים ביופיים קיימים בכיכר וברדיוס גדול סביבה. על הבמה הופיעו הילדים עם תלבושות זה רק היה הספתח למה שהתרחש שם ביום למחרת.

278826.jpg

אנו שלא ידענו מה גודל האירוע תכננו שנקח למחרת את האוטובוס של התיירים שמחיריו הוזלו ביום המחרת ל-9 יורו לאדם במקום 12 יורו וכלל שני סיורים נפרדים. המסלול הכחול והמסלול האדום, אשר שינו במעט את נתיב נסיעתם עקב החגיגות.

בדיעבד יכולה לאמר שמומלץ לקחת אוטובוס 95 מליד הקתדרלה שמביא לקומפלקס מאשר האוטובוס לתיירים שבזבז לנו המון זמן, ולא הוסיף הרבה מעבר למה שעשינו בסופו של דבר רגלית.

בתמונה של המזרקה עם הפסל בתוך המזרקה מימין לו מרחוק ליד הקתדרלה יש מגן דוד.

הכיכר היפה ורחבת ידיים נקראת כיכר הבתולה” (Plaça de l'Almoina).

278830.jpg

278832.jpg

הקתדרלה העתיקה של ולנסיה Catedral D Valencia שיפוצה הסתיים בתחילת מרץ 2016, והיא פשוט מדהימה:התקרה עשירה בפיתוחי זהב, וציורים צבעוניים עמוסה בפרטים, שניה ביופיה רק לכנסיות המפוארות ברומא. כשהרמתי את עיניי לצוהר העגול שבחזית הקדתרלה (המעוטר בוויטראז'ים צבעוניים) הופתעתי לגלות בתוכו סמל של מגן דוד. הסיבה לקיומו כמעט בכל קתדרלה בעיר ,היא שזה מסמל את התרומה הכלכלית, שהיתה ליהודי ולנסיה בעבר בניגוד לשאר ספרד .ולנסיה לא נודעת בחיבור חזק או בשרידים היסטוריים ליהדות ספרד הענפה, אבל מכל הערים, היא בוחרת להוקיר כבוד ליהדות העתיקה שחיה בתוכה. 

יש האומרים שכיון שהיהודים היו עשירי העיר הם תרמו מכספם להקמת הקתדרלה וביקשו להכניס מוטיב יהודי בבנייתה.

278831.jpg

ולנסיה היא העיר השלישית בגודלה בספרד אך אנו התמקדנו לרוב בחלק העתיק למעט הסיור של אוטובוס התיירים. זו , עיר נמל שהוקמה ע"י היוונים. נשלטה ע"י בני קרתגו, אח"כ בידי הרומאים, ומאוחר יותר בהסטוריה ע"י המורים.

ואלנסיה היא בירתה של חבל לוואנטה. העיר העתיקה מוקפת ע"י הנהר הריו טוריה שהוסב לכיוון זה. גשרים עתיקים חוצים את אמת המים הריקה שהתמלאה בגני נוי.

התחלנו את היום השני בסיור של אוטובוס תיירים שהוביל אותנו ליעד שחשקנו בו יותר מכל שראיתי אותו בפייסבוק והתאהבתי בו מייד ושנמצא בעיר החדשה של ולנסיה.

עיר האומנויות והמדע (City of Arts and Sciences).

278837.jpg

עיר האומנויות והמדע מורכבת מכמה מבנים מדהימים ועצומים בגודלם – מוזיאון המדע של הנסיך פיליפה, האושינוגרפיק (האקווריום הגדול באירופה) ששווה מאד ביקור, היכל התצוגות הענק (בו במהלך חודש מרץ, אפשר לראות את כל בובות הענק שהוכנו לקראת פסטיבל האש) וקולנוע IMAX עם כיפת ענק. קיים גן הקשתות הייחודי בו נשתלו עצים וצמחים מהמגוון המאפיין את הסביבה.אולם לאופרה והצגות תיאטרון ופלנטיריום0

אנו התמקדנו בביקור וקנינו כרטיסים רק לאושיונגרפיק שכן לסרט הטבע שהוקרן באימקס היה עלינו להמתין עד השעה 16.00 שזה הרבה מעבר לזמן שהקצבתי לביקור במקום.

278835.jpg

על הקומפלקס על המבנים שלו השונים ניתן לקרוא כאן. לטעמי כדאי להקדיש למקום יומיים שלמים כדי להנות מכל המבנים.

אחד מהמתכננים של הקומפלקס היה סנטיאגו קלטאוארה שדם יהודי זורם בעורקיו. הוא גם תכנן בין היתר את גשר המיתרים בירושלים וגשר נוסף בפתח תקוה.

278839.jpg

278859.jpg

האושיניוגרפיק הוא מתחם מאד גדול ומוצגים שפע דגים בשלל צורות וצבעים, מדוזות, סוסונים, כרישים, כלבי ים, פינגוינים שהגענו בדיוק לשעת האכלתם והיה מעניין לראות איך הם מוכנים לצאת לאכול ואח"כ לשחות. המקום שהיה הכי מעניין בעייני היו המנהרות השקופות כשהכרישים נעו מעלינו ויכולנו לראותם במרחק נגיעה מבלי לחשוש כלל ועיקר.

278842.jpg

278846.jpg

קשה להדגים כמה המקום ייחודי וכמה הוא יפה וחובה לבקרו. הכריש למטה הוא בתוך מנהרה שהם עוברים מעלינו בקשת במרחק נגיעה פשוט מדהים!!!

278861.jpg

278863.jpg

ליד האושניוגרפיק היה כלוב ענק מוקף ברשת מתכת רשת שבה היו ציפורים, צבים , דגים ועופות שונים. הכניסה היתה בתור שנראה לי די ארוך אך להפתעתי הכניסו גם אותנו אחרונים באותו הסבב.

כידוע לכם בוודאי - אני אוהבת מאד ציפורים כך שממש התמוגגתי ושהיתי שם הרבה זמן. יצאתי אחרונה מהמתחם. לא מכניסים קבוצה חדשה עד שאחרון המבקרים מהקבוצה הקודמת יוצא.

278894.jpg

278892.jpg

לאחר שסיימנו את הביקור באושניוגרפיק המתנו לאוטובוס התיירים שיסיע אותנו להמשך המסלול. כפי שכבר ציינתי לכם הסיור לא מלהיב, עברנו דרך חוף הים, מעגן הספינות, 

בית מלון ארנס המפואר ועוד כמה בתי מלון, 

בדקתי שיש לונה פארק לילדים ואכן יש משהו חמוד, ושמחנו לראות את עמודי הטורס שבישרו כי אנו מסיימים את המסלול הראשון. לגמנו קפה עם עוגה לא רחוק מתחנת האוטובוס ועלינו על אוטובוס התיירים הנוסף שגם עליו כדאי לוותר.

278898.jpg

מגדלי הטורס

278900.jpg

פסענו מהתחנה הסופית של אוטובוס התיירים לכיוון המלון לנוח ובהגיענו לכיכר לפני הקתדרלה מה נגלה לעיינינו?

החגיגות לרגל החג הקדוש לחם ויין שהתחילו אמש, המשיכו גם היום. הבובות הגדולות שלבושות כה יפה ומונעות ע”י אנשים שהחזיקו את מסגרת הפלדה, רקדו בזוגות ואח"כ פסעו בתהלוכה לרחוב צדדי שמסלולו עובר לפני בית העירייה . העייפות כמובן נשכחה.

.278903.jpg

278902.jpg

278901.jpg

לאחר הריקוד עם הבובות הגדולות הגיעו רקדנים כשכל אחד נושא ראש אחר אותו חבשו ואיתו רקדו. בחוץ היה חם מאד ובשעה 17.00 השמש יקדה מאד חזק עד שהיו רגעים שחשבתי לוותר על האירוע.

ריחמתי על כל המשתתפים בחום הזה לחבוש כאלה ראשים ותלבושות.

כאות הזדהות איתם נשארתי למלא את המשימה עבורכם והמשכתי לצלם.emoji

278909.jpg

278908.jpg

לאחריהם הופיעו הגברות הצעירות עם התלבושות העממיות הססגוניות עם קסטניות בידן והפליאו בריקוד, אח"כ הצטרפו לצועדים ברחוב הצדדי לכיוון בית העיריה.

הילדים הקטנים רק הצטרפו להליכה ולא רקדו.

278935.jpg

בהמשך היו שני ריקודים נוספים. אחד של הגברים עם הסרטים - ריקוד שלא נגמר, והשמש הקופחת מעל זה היה כבר יותר מדי אבל אחריו הגיע ריקוד עם המומיה שתראו בתמונות למטה.

278937.jpg

278941.jpg

כדי שתחושו את האוירה והמוסיקה מצאתי סרטון שהועלה ביוטיוב מהחגיגות.

278947.jpg

כל הרחובות הסמוכים לבניין הקתדרלה ולאורך מקום התהלוכה היו מקושטים בדגלים ופרחים ועל הצועדים בתהלוכה זרקו מהחלונות והמרפסות עלי ורדים. כל הרחוב היה כמו שטיח מוורדים. 

החברס האלה הזמינו אותנו לצלמם ולהצטלם איתם והסבירו לנו כמה החג קדוש.

278951.jpg

בניין העירייה גם היו מקושט יפה עם דגלים ופרחים

278953.jpg

278954.jpg

278952.jpg

רשימת מקומות הביקור בולנסיה ובסביבתה היתה ארוכה וכללה בין היתר את :

בית המשפט למים – שהוקם ע"י המורים כדי להקצות מים וכאמצעי ענישה לאלו שעשו שימוש יתר במים. מדי יום חמישי בבוקר נהגו חברי ביה"מ להתכנס בפתח המסגד הגדול, למרות שהמסגד הפך לכנסייה קתולית והמורם הוחלפו ע"י הנוצרים, והחברים ממשיכים להתכנס שם עד עצם היום הזה

חזית של מוזיאון הקרמיקה.

Monforte Gardens- שהם בסגנון של פעם עם מזרקות ופסלים ונחשב לאחד הגנים הכי יפים בולנסיה.

המוזיאון לאומנויות יפות שכיפתו בצבע כחול עמוק התנוססה כל אימת שעברנו בסיור הממונע בעיר.

עוד היה בתכנון לצאת דרומית לעיר בעת שקיעה לשמורת הטבע : La Albufera

אבל מי יכול היה או רצה לעזוב את החגיגות המעניינות של ולנסיה.

המבנים מאחורי הקתדרלה מאד יפים ושווים ביקור

המבנים שמול הקתדרלה שדוכני מכירה לתיירים מוצבים בו גם הם מרהיבים ובמיוחד לעת שקיעה

שם גם פגשנו ילדות שהיו חלק מהטקס לבושות בבגדי כלה

כל בית עיצוב ארכיטקטוני מרשים ביותר רק צריך להרים את הראש

המסעדה – בית-קפה שהתאהבנו בה היתה SANTA CATALINA העיצוב שלה עתיק וייחודי עם כל האריחים המצויירים מכל עבר אפילו בגרם המדרגות בין כל מדרגה למדרגה.

כל אלה ועוד תמצאו בולנסיה ואני משוכנעת שתתאהבו בה כמוני.

מצרפת לכם סרטון של גיא לואל מאתר גודיז על ולנסיה שג'מוס הפנה את תשומת ליבי ברוב טובו.

אי אפשר לסיים כתבה בלי השיר VALENCIA מושר בפיו של פלאסידו דומינגו המופלא.

להמשך הטיול בספרד ויוה אספניה ופראנס לחץ כאן