כדי להירגע מהאי טנריף המטריף כדאי להגיע לאי זה לפחות ליום יומיים ויותר. האי ירוק יותר כפרי יותר, וחקלאי יותר👇

La Gomera

האי שכריסטופר קולומבוס, אשר יצא למסעו המפורסם מקאדיז שבספרד הגיע אליו. לאחר ששהה כאן חודש המשיך בשנת 1492 עם שלוש ספינותיו להודו אך בטעות הגיע לאמריקה. איני מתפלאת ששהה באי זמן כה רב לפני המשך הפלגתו, כי יש מה לחוות באי. אבל אולי קיימת סיבה נוספת בדמות מאהבת?

לפני שהגיע לאי לה גומרה לא פסח גם על האי לה פאלמה. אין ספק שהיה לו טעם טוב ואולי נהנתן?

האי נוצר כמו יתר האיים בארכיפלג של האיים הקנריים מפעילות וולקנית תת ימית. האוקינוס האטלנטי מקיף אותו מכל צדדיו. צורתו כמעט עגולה. צוקים גבוהים נשפכים לים לחופים שחורים. שיטחו של האי רק 370 קמ"ר!!!

באי נמצאים רק 21,000 תושבים!!!

הפיסגה הכי גבוהה באי מתנשאת לגובה של כ-1500 מ'!!!

באי לה גומרה קיימת שמורת טבע ענקית - גרחונאי שמה,שנבחרה כשמורה ביוספרית והוכרזה ככזאת ע"י אונסק"ו. שם תמצאו הרים שגאיות חורצים בהם עמקים עמוקים ותלולים. ביערות גשם עם עצי ער אציל ועלי דפנה ועצים נוספים מדהימים. טרסות , כפרים עם בוסתנים סביב בתיהם.

תצפיות מרהיבות ממקומות רבים באי כשהצוקים הגבוהים כמו שולחים אצבעות לאוקיינוס.

כמו כן קיימת כאן שפה מיוחדת שלא תמצאו אותה במקום אחר בעולם, אבל בל נקדים את המאוחר.

שייט לחיפוש לוויתנים שאני רק יכולה להצטער שלא נכלל בטיולנו זה. כדי לכלול זקוקים ליומיים טיול.

מידע חיוני:

לא תמצאו טיסות בינ"ל לכאן אלא רק טיסות בין האיים אליו וממנו או שייט קצר של פחות משעה מטנריף במעבורת. 50 דקות ליתר דיוק ומקסימום שעה אם הקברניט השתכר. 😀

התניידות באי כדאי לשכור רכב או טיול מאורגן מקומי. עדיף טיול מאורגן כי הכבישים מאד מפותלים וכדי להנות ולהתרשם מהנופים לרבות הנוהג, עדיף שמישהו אחר ינהג במקומכם. לא מצאתי אף כביש ישר ללא עיקולים ופיתולים בכל האי. קיימים גם אוטובוסים רק עם מיעוט תחנות עצירה באי. יתאים אולי לצעירים.

שווה מאד לשוט לאי כי בנמל תוכלו למצוא קירות ארוכים עם המון ציורי קיר מעולם הים. הנמל בסן סבסטיאן הוא מפרץ קסום מוקף הרים. הגנה טבעית לכן קולומבוס בחר להגיע לכאן והמשיך לשוב כאן גם בשנת 1493, 1498. או שמא הגיע לכאן בזכות המאהבת?

סיפורו של קולומבוס והמאהבת

קולומבוס בכלל היה ידוע בספרד בשמו קריסטובל קולון. שמו המקורי היה ידוע ככריסטופרו קולומבו שנולד כנראה בג'נובה באיטליה. במחקרים שנעשו ע"פ כתבי קולומבוס ביומניו האישיים כנראה שהיה יהודי שנמנה על משפחת אנוסים למשפחת קולון. משפחה שאחד מבניה הועלה על המוקד בטקס אוטו דה פה.

בראשית המאה ה-15 הספרדים החלו לכבוש את האיים הקנריים. הם טווחו בגואנצ'ים שהיו תושביה המקוריים של האיים במשך 100 שנים. הכיבוש של האיים תרמו למסעותיו הימיים של קולומבוס. מטרתו הייתה בעצם להגיע להודו שהייתה מקור טוב להביא תבלינים וסחורות לאירופה.

במסעו הראשון בשנת 1492 עצר קולומבוס לחודש בלה גומרה במטרה לתקן תיקונים שהיו דרושים באחת משלוש ספינותיו שיצא למסע. התיקון נמשך שבוע ואת יתרת הזמן כנראה בילה בהרפתקה רומנטית עם ביאטריס דה לה בובאדילה שהייתה מושלת האי לה גומרה. אישה יפה שקיבלה את משרת המושל לאחר מות בעלה המושל, שהיה עסוק ברצח הגואנצ'ים - תושבי האי, והשאיר אותה בודדה. זה סלל את הדרך לפרשיית האהבה כשהגיע לאי הנווט הצעיר קולומבוס בגיל 41.

לימים ביאטריס נישאה בשנית, אך קולומבוס חזר לאי עוד פעמיים - זו האהבה שקראה לו? יתכן. קולומבוס ידוע כראשון שגילה את אמריקה אולם היו לפניו (לחץ) : הראשון היה בארני הריולפסון שהיה סוחר ויקינגי, שבעקבות המידע שלו התיישב לייף אייריקסון בניו פאונלנד ביבשת אמריקה. אבל קולומבוס קיבל את הכתרים והתהילה. (לפי כתבתו לעיל של גילי חסקין שכדאי לקרוא).

מה הביא הדוד קולומבוס מתנה מאמריקה לביאטריס? לא חלילה טבעת זהב אלא שורש משונה שהילידים באמריקה נהגו לאכול לאחר הרתחתו במים. לשורש קראו "פאפא" . קולומבוס התפעל בפני המלכים הספרדיים ען הפאפא רק שהללו נרתעו, כי פאפא זה הכינוי לאפיפיור. הם בכל זאת ניסו לאכול ממנו. ואהבו. המלכים שינו שמו ל"בטטה" וכך בא לאיים הקנריים ולאירופה גואל. החל מהמאה ה-16 צמחה האוכלוסיה באירופה ובאיים הקנריים הם הפכו לגאוות החקלאות.

נתחיל מצויידים במפת האי.

סן סבסטיאן - SAN SEBASTIAN DE LA GOMERA

סן סבסטיאן היא עיר הבירה של האי , אשר שייכת למחוז סנטה קרוז דה טנריף. כאן נמצא גם הממשל של האי. הרובע ההסטורי שווה לבקר בו. שם מקומות, מבנים ופסלים לזכרו של קולומבוס שכאמור שהה בפעם הראשונה חודש והגיע אליה עוד פעמיים במסעותיו הנוספים. תוכלו למצוא את הבית הפשוט של קולומבוס ובו תערוכה קבועה עם פיסול פרה קולומביאני.

הנמל של סן סבסטיאן

ציון בגן שעשועים על הרצפה שמכאן קולומבוס שנקרא גם קולון יצא למסעו הימי. לתשומת ליבכם שהטירה/מבצר נמצאת כאחד מסמלי העיר.

TORRE DEL CONDE O DE LOS PERAZA

זהו מבנה מאד מרשים שאי אפשר לפספס אותו. נבנה בשנת 1450 עבור השליט של גומרה, כדי להגן מפני "האינדיאנים" במקרה של מרד שלהם. זהו מבצר/טירה בסגנון גותי מרובע בשילוב הסגנון הקנרי של מבנה צבוע לבן בשילוב האבנים השחורות מהלבה. בשנת 1488 התבצרה כאן ביאטריס דה בובדילה , אשתו לשעבר של המושל האכזר הרנאן פרזה שטבח בגואנצ'ים, עד שהגיעה עזרה. זהו המבנה הראשון שהוקם בלה גומרה. הוא גם היחיד שהשתמר כפי שהיה עם שחזור מודרני.

בעברו המגדל שימש גם לנשקייה. בחצר הייתה גם באר משלהם עם מים טובים לשתייה.

ייתכן וזו הבאר ליד המצודה לא בהכרח

מבנה העירייה היפה

ציורי קיר ססגוניים עם דגשים של שלום ונגד מלחמה , שהפתיעו אותי

מסר לאהבה

אנדרטה לכבודו של קולומבוס

כנסיית העלייה לשמיים - The Church of the Assumption

fכנסייה זאת נבנתה בשנת 1450 ממש כמו הטירה. אך נשרפה ונהרסה כמעט כליל למעט קשת אחת שבין המזבח לאולם התווך. במקומה נבנתה כנסייה חדשה המשלבת מספר סגנונות בנייה כמו גותי ובארוק.

בלובי הכניסה פרחים מגולפים בעץ.

הכנסיה מאד יפה בפנימיותה.

לפני היציאה של קולומבוס למסע לגילוי העולם החדש, הוא וצוותו התפללו בכנסייה זאת.

נראה שהכנסייה הזאת מביאה ברכה למתפללים בה, כי תפילתו נשאה פרי מעל המצופה.

הכנסייה מבחוץ

כשהצצתי למבנים באקראי זה מה שראיתי.

אחד מציורי הקיר שפגשתי בעיר לא הרחק מהשוק העירוני,

הפתיע אותי כי לך תבין האם בלה גומרה אין שוויון בין נשים לגברים?

מבט כללי מסוף הרחוב הראשי כשברקע הנוף הנפלא של העיר

הטיול שלנו התמקד בצפון האי ויצאנו מסן סבסטיאן לכיוון Agulo הנמצאת צפונית מערבית לסן סבסטיאן.

Roque Agando

תצפית מ- Mirador Los Roques

אחד המקומות היפים לעצירה כאשר משני צידי הכביש הצוקים היפים. מה שעוד היה יפה זו הפריחה היפה בחודש פברואר ממש הגיע לשם האביב.

הצוק השמאלי הוא Ojilla הקרוב לפארק Garajonay.

כמה קר היה לי בתצפית על Roque Agando וכמה חם היה לרפי. חה..חה..

הפריחה היפה משמאל לצוק

בצילומים לעיל ולהלן.

גם אם לא תדעו את שמות כל הצוקים ורק תביטו על כל הצוקים והגאיות היפים לא תפסיקו להתפעל.

ליד נקודת התצפית קראתי את הכתוב המעניין להלן.

האמצעי משלושת הצוקים נקרא

Roque La Zarzita

כאן הצוק ZARZITA מקרוב.

מדי פעם תבחינו בצמחיה אנדמית

מדי פעם יצוצו כמה בתים

הנטועים

באמצע שום מקום.

וגם בטרסות יפות המקיפות את הבתים הבודדים

מדי פעם נחבאו גם מאגרי מים

שמורת הטבע הגדולה Garajunaii

זאת שמורת הטבע היפה ביותר באי גומרה. היא מכסה כשליש מהאי. נמצאים בו בעיקר עצי ער אציל ועצי הלוריסילבה שניתן למצאם בעיקר באיים הקנריים. זהו יער עתיק יומין. המאפיין שם ערפילים מעל העצים וביניהם וגשם קנרי המרווה את העצים. הפסגה של השמורה נמצאת בגובה 1500 מ' והיא באלטו דה גארחוניי.

מייד כשעלינו לגובה ורצינו לצאת בשביל הליכה ביער החל לרדת גשם קנרי ששום מטרייה לא תעזור.

כך נראה הגשם הקנרי

קיימים עצים עם טחב עליהם וגם מטפסים המשתלטים על העצים

בשמורה קיימת מסעדה

ולמטה פינת המנגל

קיים גם מרכז מבקרים

ב- JUENOS DE BOLOOS

שם תוכלו לקבל מידע על מסלולי הטיול וכל מידע שתזדקקו.

האגדה הרומנטית:

לפני הכיבוש של הספרדים באי לה גומרה התגוררה באי נסיכה יפה בשם Gara. יום אחד היא התאהבה בבן איכר עני מטנריף שדמו היה Jonaii. הוא גם החזיר לה אהבה. הוא היה מפליג ברפסודה מטנריף ללה גומרה מדי יום ביומו. כשכבר דיברו להתחתן הכומר חזה שיהיה להם חוסר מזל. כשחשבו סופית להתחתן נבואת הכומר התגשמה.

יום אחד פקדה את טנריף רעידת אדמה חזקה וההר התחיל לפלוט לבה.

הים סביב לה גומרה נצבע אדום כדם.

משפחתה של גארה רצתה לעצור את הנישואים, אך האהבה ביניהם בערה.

כעבור מספר שבועות כשההר קצת נרגע, ג'ונאיי שב ללה גומרה ונמלט יחד עם גארה ליערות הגבוהים. נם יצרו רומח מעץ הער האציל והשחיזו את קצבותיהם ולבסוף דקרו את עצמם למוות.

הם מתו חבוקים זה בזרועותיו של זו.

מאז ניתן השם ליער ולשמורה על שמם.

שפת השריקות

שפת השריקות היא שפה ייחודית שנוצרה באי גומרה בימים שלא היה טלפון, ולא טלפון נייד כדי לתקשר בין התושבים שכל אחד התגורר במרחק רב מרעהו. השפה נוצרה בתקופת תושבי הגואנצ'ים. קיים תיעוד אודות שפה זאת כבר מתקופת הרומאים. בשנות ה-70 של המאה הקודמת כשנוכחו לדעת כי מספרם של היודעים להשתמש בשפת השריקות התמעטה, החליטו ללמד את השפה בבתי הספר היסודיים כדי שהשפה לא תעלם מהעולם.3 זו שפה שלא כותבים אותה וגם לא מדברים אותה. רק שורקים.

שם השפה - SILBO שמגיע מהפועל לשרוק מספרדית - SILBAR.

כדי להשמיע את השריקה יש להכניס את אחת האצבעות לפה בצורה האות האנגלית U בצד הפה ולהסיטה. ביד השנייה משתמשים כאילו כמגאפון .

בשפה זו משוחחים אפילו משפטים. עוד על שפת השריקות ניתן לקרוא במסע אחר.

ולא רק מילים בודדות. כדי להאזין לשפת השריקות הגענו למסעדת בר LA ZULA בישוב AGULO. סעדנו שם צהרים אוכל סביר אבל לא משהו להמלצה, ובסופה זכינו למופע של שריקות כשהמלצר הוא זה שגם יודע לשרוק וגם לדבר ספרדית .

שפת השריקות שהוקלטה ע"י חברנו חיים שוהם שברוב טובו העביר לי - להנאתכם

עוד על שפת השריקות במסע אחר.(לחץ)

במסע אחר התארחו במסעדת "רוקה אל בלנקו " שגם שם היה להם מופע שריקות רק שלא מצאתי את המסעדה.

המסעדה בה סעדנו וחווינו את שפת השריקות.

תצפית שהחמצנו אבל מצאתי שהיא יפיפייה נמצאת צפונית ל- AGULO ונקראת

MIRADOR DE ABRANTE (לחץ)

התצפית הכי יפה שראינו באי הייתה לייד AGULO

מסלול טיול לשלושה ימים עם צילומים מרהיבים ממליצה לצפות כאן. (לחץ)

עוד מספר צילומים מנופי האי הירוק ירוק. רק הכבשים עדיין לא. 😀

כשירדנו מהמעבורת ציפתה לנו

שקיעה נהדרת

לסיכום:

אהבתי מאד את הרוגע והירוק בעיניים באי לה גומרה. מקום שלו ונעים ובלי גורדי שחקים. אורח חיים נעים ואיטי. מקווה שגם אתם אהבתם.

נותר לי לעדכן אתכם בכתבה נוספת על אי הפנינה לנזרוטה. האזרו בסבלנות.

💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥

אשמח אם תלחצו על מילת התודה למטה ובנוסף גם תגובה שתחמם את ליבי.

💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥

לכתבה הבאה על האי לנזרוטה הפנינה של האיים הקנריים (לחץ)