איזור אקסטרמדורה -EXTREMADURA– זהו אחד מחבלי ספרד החבויים מהתייר הישראלי.החבל שמכיל שמורת טבע עם נשרים ועוד כמה מהפנינים היפים שספרד התברכה בהם . נמצא מערבית למדריד.

אין כאן צפיפות אוכלוסין רק 30 תושבים על קמ”ר. פרדוקס שלא הצלחתי לפצח אותו לאור כל מה שיש לבקר בו. איך קורה שזהו גם החבל הכי עני במדינה..

בתחום אקסטרמדורה עברה דרך שנקראה Ruta de la Plata (דרך הכסף) אשר שימשה כמסחר בין הצפון לדרום. בדרך זו הובילו פח ונחושת מוצרי מזון ועוד.הדרך הצטלבה עם הדרך שחצתה אותה ממדריד לליסבון.

היום הדרך הזו היא דרך להולכי רגל מיטיבי לכת שזה כבר ממש אינו בשבילי.crying

רוב התושבים עוסקים בחקלאות וחלקם בתיירות.

בתחומה של אקסטרמדורה נמצאת אחת משמורות הטבע היפות בספרד MONFRAGUE

ונגישות ולמרות זאת לא ראיתי הרבה תיירים. את השמורה מקיפים שני נהרות:

Tagus(-tajo בספרדית) ו- Tiétar .

אקסטרמדורה התברכה לא רק בשמורת טבע אלא גם במספר ערים עתיקות מאד שחלקן גם הוכרו כאתרי מורשת של אונסקו לדוגמא:

CACERES , MERIDA ו-  Guadalupe , BADAJOS.

המפה מראה את מקום המצאו של חבל זה.

תוצאת תמונה עבור ‪extremadura‬‏

ממדריד יצאנו מערבה לכיוון חבל אקסטרמדורה שבו חבוייה שמורת טבע נפלאה

בשם MONFRAGUE המשתרעת על שטח די גדול, ומגיעים עד נהר Tagus כדי לצפות בנשרים. כשמגיעים לנהר רואים גשר רומי שחוצה את הנהר, כדאי לקרוא את הכתוב בשילוט בתצפיות, ואז להרים את הראש אל על ולקוות שתראו נשרים. ישנם שם זנים שונים של נשרים וציפורים. התקופה הטובה ביותר לצפות היא מרץ עד מאי או בתקופת הסתיו. אנו הגענו במאי וזכינו לאין ספור נשרים שחגו מעלינו לעיתים בזוגות ולעיתים בשלישיות. ממש מטסים.

הכניסה לשמורה שאנו נכנסנו היתה מהישוב: Villarreal de San Carlos .

בדרך ראינו שילוט עם הפניות נוספות לשמורה. השמורה הוכרזה כשמורת טבע רק ב- 1979 ובשנת 2003 הוכרה כשמורה ביוספרית ע”י אונסקו.בשנת 2007 הוכרה כשמורה לאומית בספרד.

בדרך ראינו אגם שהצטלם יפה ונעצרנו לצלמו

ואת נהר – TAJO עם הגשר הרומי העתיק

כמו כן ראינו סכר שהוצב על הנהר

המקום מומלץ בעיקר לאוהבי ציפורים וניתן למצוא כאן 250 סוגים של בעלי חיים וציפורים כגון : הנשר השחור, עיט מלכותי, קורמורנים, חסידות ועוד. המצוק שמצד ימין בכיוון הנסיעה מהצפון, מקננים הרבה זוגות נשרים וזו הסיבה לגיחות הרבות של נשרים מעל ראשינו.

לא צריך לשים את הדג על הגריל blush

לאוהבי טבע כדאי לדעת שאפשר לשוט בנהר ולראות יותר ממה שאנו ראינו. 

עוד על הציפורים שניתן לצפות לראותן באקסטרמדורה כדאי לקרוא כאן.

עוד על הערים שכדאי לבקר בהן באיזור זה כדאי לקרוא כאן.

אנו הספקנו לטעום מעט משמורת מונפראג הנ”ל ומפאת החום ששרר לא יכולנו אפילו לחשוב על הליכה ברגל. הסתפקנו בעצירות בכל מקום שהיתה הפנייה ל-MIRADOR.

ישנם כ-3 שבילי הליכה ע”פ השילוט שראיתי בשמורה.

כתבה עם פרטים מתי פתוח מרכז המבקרים שנמצא בכפרון VILLARREAL DE SAN CARLOS – מה יש למרכז המבקרים להציע ועל שביל יפה ומאד מומלץ תוכלו למצוא כאן.

בחודש מאי פריחת עצי הדובדבנים בעיצומה והאיזור ידוע בהכנת השרי מהדובדבנים.

כשנכנסנו לשמורה קיבלו אותנו כמה פרות שמנות שלא הבינו מי הגיע להפריע להן והיו סקרניות .

הצמחיה בשמורה ברובה צמחיה ים תיכונית מהבחינה הזו הרגשנו כמו בבית. בחוץ אמנם היה חם אבל יבש. והנהר עם המראה הכחול העז קירר אותי במקצת . טוב בעיקר מה שקירר היה המזגן ברכב.crying

למי שלא מכיר את ספרד – כל מקום שרשום MIRADOR = תצפית ומאד כדאי לעצור , לרדת מהרכב ולצפות. לא התאכזבתי מהתצפיות שלהם באף טיול בספרד.

כשתתקלו בשילוט הזה הביטו לשמיים כי ליד נקודה זו ראיתי הכי הרבה נשרים שחגו במעוף יפיפה מעלינו.

כך נראה הכפר VILLAREAL שבו כאמור נמצא מרכז המבקרים. כשאנו הגענו לכאן קרסול ימני שלי כאב כאילו סובבתי אותו, כנראה לאות הזדהות עם קשיי הקליטה של ה-GPS שדיבר עד כה פורטוגזית במקום אנגלית.blush

בשטח השמורה קיימים שרידים של טירה מהתקופה המורית מהמאה ה-9 לספירה.

ע”פ האגדה הטירה היתה ביתה של הנסיכה NOEIMA אבל היא גורשה וקיבלה את מקום המשכן שלה בהרים כעונש על כך שהתאהבה בנוצרי, ונתנה לו מידע כיצד להכנס לטירה. מה שכן, מהטירה נשקף נוף מאד יפה ע”פ תמונות שראיתי ולכן אם הגעתם ביום נעים כדאי

להתאמץ 1.6 ק”מ בעלייה.

PLASENCIA

כשיצאנו מהשמורה מונפראג והצפנו, מייד הבחנתי בקן של חסידה על עמוד חשמל הראשון מיני רבים בהמשך .

רק חצינו את הכביש הראשי וכעבור כ-5 ק”מ הגענו לעיר PLASENCIA שהדהימה אותי ביופיה.

היא שוכנת על גדות נהר JERTE.

חומות אדירות מקיפות אותה, שהזכירו לי במקצת את החומות של העיר AVILA ,

שערים קבועים בתוך החומה המאפשרים כניסה לעיר העתיקה.

ואקוודוקט ארוך ומאד מרשים חצה את העיר לרבות הכביש הראשי. העיר הזו יושבה ע”י רומאים וערבים עד המאה ה-12 לספירה, שאז המלך אלפונסו ה-8 כבש אותה ושיחרר אותה. היא שכנה במקום אסטרגי על VIA DE LA PLATA שכבר ציינתי לעיל.

עוד על ההסטוריה של העיר כדאי לקרוא כאן.

Cáceres

נסיעה קצרה של כ-50 ק”מ מובילה אותנו לקאסרס שהיא עיירה השוכנת אף היא בחבל אקסטרמדורה וזו למעשה הבירה של מחוז זה. נוסדה בשנת 25 לספירה , נבחרה אתר מורשת של אונסקו בשנת 1986 ואיני מתפלאת על כך. העיר קסומה ובלילה כשמוארת היא ממש מכשפת. ניתן להבחין בסגנונות בנייה שונים :רומאים, מוסלמים, גותיים ואפילו איטלקיים.

העיר ידועה כמקום שמקננות בו הרבה חסידות ואכן מלמטה ראיתי בראש מבנה בקן שחסידה היתה שם והמתינה שאצלם אותה.blush

כשהגענו לעיר ראינו מקום חנייה ליד חניון מוסדר. הוייז הודיע שהגעת ליעד. היה ברור לי שזה אינו מדוייק כי המלון שוכן בפלאצה מאיור שלה רחבה ענקית מרוצפת שאין כניסה למכוניות. שאלתי מישהו היכן הרחוב של המלון, והראה לי גרם מדרגות לרדת וללכת בעקבות ההמון. כך עשיתי ואחרי כ-7 דקות הגעתי למלון, לקחתי מפה של העיר העתיקה+ היכן להחנות+החדר+המלצה למסעדה. מצויידת בכל אלה חזרתי לרפי מתנשפת מעליית המדרגות עם הבשורה שרק צריך להחנות את הרכב, לקחת שקית עם בגדים וכלי רחצה , וכל מה שנזדקק עד למחרת.

מייד שבנו למטה וכאן התחלתי להרגיש את כל השרירים בירכיים. אבל אין זמן לנוח, כי כעת זו השעה היפה לצילום כשהשמש שולחת חיוכים אחרונים למבנים בכיכר וצובעת אותם באור מרהיב.

כיכר MAYOR

הבטתי במפה היכן ממוקמת המסעדה שהומלצה במלון.

כדי להגיע למסעדה יש לפנות ימינה מהמלון ולעלות במעלה סמטה יפה, שבהמשכה הרבה מאד מסעדות, שולחנות על הכביש , עוד בית מלון והקתדרלה. בצד ימין של הרחבה המסעדה “שלנו” .

קיבלנו ע”ח הבית לחמניות חמות עם סלט כנראה תפו”א טעים, דגי סרדינים, כמנת פתיחה, דג בס לרפי וזנב שור ברוטב נימוח עבורי. זו היתה חגיגה ראשונה לרגל יום הנישאין והרמנו לכבוד זה כוס emoji– מים מרוב שהיינו צמאים מכל היום הזה.

EL FIGON המסעדה שהמליצה לי פקידת הקבלה, ואח”כ ראיתי שזו היתה ההמלצה בקובץ שהכינותי מראש. הגענו שאלו אותנו אם הזמנו מקום מראש, וליבי החסיר פעימה שמא לא יהיה להם מקום עבורנו. אנו מתים מרעב אחרי יום שלם שרק חטפנו איזו ארוחת צהרים שאינה ראויה לציון מיוחד. למזלנו יש שולחן.yes

ומה קיבלנו שם?  ע”ח הבית לחמניות חמות עם סלט כנראה תפו”א טעים, דגי סרדינים, כמנת פתיחה, לינגויסטינים לרפי וזנב שור ברוטב נימוח עבורי. זו היתה חגיגה ראשונה לרגל יום הנישאין והרמנו לכבוד זה כוס emoji– מים מרוב שהיינו צמאים מהיום החם.

כשיצאנו מהמסעדה כבר החשיך בחוץ וכל שנותר לנו זה לתור את העיר היפיפייה כשהיא מוארת.

קאסרס בלילה היא עיירה מכושפת וקסומה. ברחבה מול המסעדה שוכן מלון מרשת NH מפואר שברור כי היה מבנה עתיק עם סמלי מלוכה.

מימיננו בהמשך הרחוב הקתדרלה המוארת באור יקרות שאני מחפשת מקום צילום שיכיל את כל גודלה.

בחזית הקתדרלה מדרחוב עם מסעדות ופסל האוחז את התפריט של המסעדה כביכול.

המונים צובאים את הסמטאות, המסעדות מלאות וישנם שולחנות גם על הכביש. שלט מודיע על פסטיבל הציפורים . ובכן הפסטיבל התקיים השנה בין 19-21.5 בדיוק כשאנו היינו שם אבל לצערי לא ידעתי עליו ופקידת הקבלה במלון לא טרחה ליידע אותי מיוזמתה. כשתהיו שם בשנה הבאה תעקבו אחר האתר של הפסטיבל כאן. כיון שמתקיימות פעילויות בקשר לכך. בעיקרון הפסטיבל נועד ליחצן את איזור אקסטרמדורה ואת שמורת הטבע הקרובה לעיר. בעיר מתעופפות ומקננות ציפורים רבות.

כך נראית קאסרס מכושפת בלילה עם שלל האורות הצבעוניים.

ככר מאיור

בית העירייה

מבט עליון על כיכר מאיור

המלון שבחרתי הוא מלון עם הסטוריה ונקרא:

SOHO BOUTIQUE CASA DON FERNANDO

המלון הינו מלון 3 כוכבים שממוקם ממש ברחבה של ככר מאיור. הוא שופץ ב-2008 . יש לו מעלית ומדורג 8.8 בבוקינג. הצוות מאד עזר לי עם כל השאלות. העלות של החנייה במחיר מופחת בגלל הסכם מיוחד עם המלון. הדבר היחיד שאין איזה סבל שיקח את החבילות מ ו- אל החניון. אחרת הוא מדורג 100.

אדון דון פרננדו היה אציל עשיר שקנה את הבית הזה. יותר מזה פקידות הקבלה לא ידעו לאמר. בכל אופן הוא מעוצב בסגנון עתיק.

בלובי של המלון

ALCANTARA 

הצפנו מקאסרס לעבר אלקאנטארה רק כי אני אוהבת גשרים מיוחדים וכאן מחוץ לעיר שוכן גשר רומאי מיוחד שנבנה בשנים 103-104 לספירה, נהרס ע”י המורים ב-1214 ושוקם מחדש בשנת 1543. הוא סבל עוד נזק ושוב שוקם בשנת 1859.הגשר נבנה כל כך טוב שמכוניות נוסעות עליו עד עצם היום הזה. אורכו של הגשר 194 מ'.

באמצע הגשר קיימת קשת שנבנתה במיוחד כדי להודות למלך הרומאי ששלט. הגשר הוכרז כמונומנט לאומי בשנת 1924.

כדי לצפות בו יפה לפני שמגיעים אליו יש להבחין בצד ימין של הדרך לבאים מהדרום, בשביל באורך 300 מ' שבחודש מאי נהננו גם מפריחה יפה, שמוביל עד הגשר למטה.

החנייה ליד שביל זה מתאימה למכונית אחת בלבד, אבל אם ממשיכים על הכביש עד הגשר, שם יש מגרש חנייה. אפשר לחזור אחרונית על הכביש לשביל זה, או לרדת מעברו השני של הגשר עד מרגלות הגשר. זה מראה יפה להתרשם מעוצמתו.

יש לשים לב שמצד אחד של הגשר מבנה של מקדש ובצידו השני מבנה נוסף

זהו המקדש.

על כל הערים המעניינות בחבל אקסטרמדורה ניתן לקרוא כאן.

הדרך אל הגבול הפורטוגלי רצופה בולדרים ענקיים והרבה קיני חסידות שאיש אינו מפריע להן בהעדר אנשים.

הסיפור מאחורי האבנים כאן ובנוסף על חבל אקסטרמדורה וגם על פורטוגל כאן.

הגשר שמפריד בין ספרד לפורטוגל נמצא חציו בספרד וחציו בפורטוגל.

מראה הגשר מהצד

הנוף הנשקף ממנו

מפת המסלול ממדריד בכל איזור אקסטרמדורה באדיבותו של חברי צביקה גוארון לפניכם

אם אהבתם את הכתבה אשמח ללייק (המלץ) ו/או תגובה מכם!!!

להמשך הטיול בפורטוגל לעיירות האנוסים 

לחץ על הכותרת לעיל.

אם תרצו לראות תמונות נוספות ולקרוא הרחבות אפשר להכנס

לכתבה בפורום משפחות( לחץ על הכיתוב בכחול )

אם תהיו סקרנים על מקומות נוספים מיוחדים שביקרנו בטיול זה בספרד תקראו את הכתבה שלי כאן!!!