טיילתי פעמים רבות באיטליה, ועדיין נותרו לי מקומות לטייל בארץ המגף . הפעם ביקרתי בחבל קאמפניה בנאפולי , ברומא , סורנטו, אמלפי ,קאפרי ואנה קאפרי, בחבל אברוצי בשלכת בשמורת קאמושיארה, בקאסינו ומונטה קאסינו , מחוז קסטלי רומנו ועוד.

העיר הכי אותנטית שהתאהבתי בה מיידית במבט ראשון ושני היא:

נאפולי

המשפט הכי נפוץ על נאפולי הוא :

VEDI NAPOLI E POI MOURI

שמשמעותו כי לאחר שראית את נאפולי היפה תוכל למות בשקט.

כשנוסעים רואים קודם את נאפולי ולאחריה את הישוב מורטו שמשמעות שמו מוות. וכדי שלא תמותו חלילה כדאי שתעקפו את מורטו.😝

נאפולי היא הפנינה של הטיול הזה. העיר השלישית בגודלה באיטליה. בירת מחוז קאמפניה, ולה הנמל השני בחשיבותו באיטליה.

היא הוקמה במאה ה-7 לספירה ובראשיתה נקראה "ניאפוליס" (שפירושו העיר החדשה) ע"י היוונים שהקימו אותה.

לא בשביל זה אני מטריחה אתכם להגיע אליה. יש לה יופי טבעי עם המפרץ הציורי שכאשר תביטו בזריחות והשקיעות משם תתפעלו. בנוסף היא אותנטית בחלקה וגם ארמונות פאר, ומוזיאונים, אוכל רחוב וגורמה וחנויות מותגים.

הרובע הספרדי

ברובע הספרדי סיירנו בסיור פרטי עם המדריכה הנהדרת בטי סגיר סיור שריגש אותי מאד.

בין הסמטאות מצאנו פלאקטים, מלבושים, ציורי קיר, דגלים שם סוגדים לדייגו מארדונה שהציג באיטליה את הכדורגל הכי טוב בימי חייו.

באיטליה הפך האיש לאגדה, לקדוש ולשחקן האהוב ונערץ בכל הזמנים. עקב בעיות קשות הוא פנה לסמים, ונחשד בשיתוף פעולה עם המאפיה המקומית שנקראה הקאמורה. כולם מגיעים לסמטאות האלה כדי לראות את גלי ההערצה שרוחשים לו עד היום, להצטלם בקודש הקודשים, וברור לכם שגם אני הפכתי לאוהדת שמצטלמת איתו. דייגו ארמאנדו מארדונה כונה נער הזהב וסומן ככוכב כבר בהיותו בן 12. חלומו אז היה לשחק במונדיאל דבר שהגשים.

מה לה לנאפולי וספרד תשאלו?

במאה ה-16 שלט דון פדרו אלווארז דה טולדו שהיה משנה למלך הספרדי על ממלכת נאפולי בין היתר. הוא זה שנתן הוראה להרחיב את רחוב טולדו - ויה טולדו שהנו רחוב רחב ביותר, ובטוח לא שיער אז כי רחוב זה יהפך לעורק תנועה חשוב , שוקק וסואן כפי שהוא כיום.

להתמצאות טובה תתחילו ללכת מהטירה CASTEL NUOVO ימינה לכיוון מזרקת הארטישוק - הנקראת FONTANA DEL CARCIOFO לויה טולדו .

מזרקת הארטישוק

לאחר שתחלפו על פני כמה סמטאות משמאלכם, תתחילו להבחין בסמטאות עם בגדי כחול והמספר 10 של חולצתו של הכוכב הנערץ דייגו מראדונה.

💥💥💥

כדי שתדעו שהגעתם לסמטה הנכונה שימו לב שבצד הימני העליון של הסמטה יש את הסמל שצילמתי כסימן עבורכם למטה.

💥💥💥

שם בסמטאות דייגו מראדונה עדיין חי וקיים. המון דגלים וחולצות שלו תלויות על חבלי כביסה למעלה. על הקירות של הרחוב ציורי קיר עם דמותו ולקראת סוף הרחוב משמאל תמצאו את המקדש עם המון תיירים פעורי פה מביטים לפלא הזה. בעבר הלא רחוק איזור זה היה של עוני, הימורים. גם היווה איזור של פשע, של זנות וצפיפות אורבנית. תיירים חששו להכנס אליו.

בשנים האחרונות המשטרה מפגינה נוכחות והתיירים יכולים להסתובב שם בבטחה.

המוכר בדוכן הבשר שמח להצטלם איתנו עוד תמונה ועוד תמונה. רוכבי האופנועים נוסעים לידינו וצריך להזהר מהם.

גם אני שיחקתי עם דייגו מארדונה.

הסמטה ססגונית מאד מבלי שיהיה יום חג

דוכן בשר לתפארת ללא קירור

כביסה תולים מבניין אחד לרעהו אבל לא בכולם

גם כאן מתנוססת חולצתו של דייגו מארדונה עם הספרה 10

לעתים תבחינו בסל או בדלי משתלשל מדירה כלפי מטה , הוא מתמלא בסחורה

והדייר/ת מעלה אותו למעלה.

קודש הקודשים לכבודו של דייגו מארדונה נמצא כמעט בסוף הסמטה בצדה השמאלי

ברובע הספרדי.

במונדיאל 2022 מאזכרים שנתיים

למותובהנצחתו ובגדולתו בעת

שיחק בארגנטינה.

Dios כך מכונה בכל מקום בנאפולי

ציור קיר של סופיה לורן שמופיע בסמטה נמצא שם כי סופיה לורן נולדה בפרבר של נאפולי - בפאזולי - ב-1934 לאם חד הורית. היא שיחקה בסרטים על נאפולי, הפכה לדמות נערצת במולדתה והפכה לשחקנית בינלאומית המפורסמת גם בארה"ב בהוליווד ובכל העולם. לצערי מישהו חיבל ביד זדונית בפיה.

בסמטה מקבילה לזאת אכלנו בפיצריה פיצה מארגריטה נאפוליטנית עם בצק דק מפצפץ. אם תכנסו לשרותים תמצאו שרותים עתיקים עם ניאגרה קרוב לתקרה וחוט מתכת משתלתל להדחה מימים עברו!!! אתם בוודאי יודעים שנאפולי היא מולדת הפיצה והספגטי. הפיצה שלה נחשבת לטובה בעולם. קצת הפריזו לא?

בנאפולי קיימת גם פיצה מטוגנת שעבורי היא NO, NO אבל מי שרוצה לאכול - רק שתדעו על קיומה בנאפולי בויה טולדו.

גלריה אומברטו

מצידו השני של רחוב ויה טולדו שוכנת גלריה אומברטו שנבנתה ברוב פאר בשנת 1891.

זהו מבנה מפואר עם ארבעה כיווני יציאה בצורת צלב כשמשני צידיו מסעדות, בתי קפה, חנויות ודוכן לעוגות. באמצעו מעגל עם 12 המזלות עשוי מפסיפסים וגם שבשבת מצפן. לא לחינם הגלריה דומה לזו הקיימת במילאנו. הגלריה ויטוריה עמנואל השני מהמאה ה-19 . ויטוריו עמנואל הוא אביו של אומברטו. הגלריה במילאנו נבנתה ראשונה ורעיונות התקבלו מן הסתם משם.

טירת CASTEL NUOVO

בעלת 5 צריחים שנבנתה במאה ה-13 ע"י המלך שארל הראשון שהיה מלך נאפולי. הוא זה שגם יזם בנייתו של ארמון קאזרטה היפיפה , השוכן צפונית לנאפולי. הטירה שוכנת מול הנמל. ניתן לבקר בה.

בית הקפה Gran Cafe Gambrinus

ממש קרוב למזרקת הארטישוק בתחילת ויה טולדו תמצאו את בית הקפה הזה שהוא מוסד משנת 1860. בצד שמאל של ויה טולדו קרוב למזרקת הארטישוק .

את בית הקפה הזה פקדו בעבר סופרים, אינטלקטואלים ושועי עולם. ישנם סוגים שונים של קפה, עוגיות ועוד.

מקום מפואר מלא עד אפס מקום כשהגענו אליו. הייתי יושבת שם בכיף לקפה ומאפה אבל מיהרתי לרובע הספרדי ולאגדת הכדורגל.

אם אתם אוהבים מתוקים לא חייבים בבית הקפה הזה שקצת יקר למרות זאת חוויה. תמצאו מתוקים בדוכנים לאורך ויה טולדו. בכניסה לגלריה אומברטו בצד שמאל דוכן מגוון של מתוקים.

את העוגיה המפורסמת SFOGLIATELLE - שהוא בצק הממולא בגבינה או עם ממרח מתוק כלשהו וטעים אש, אכלתי בבית המלון שלנו בו. יש גבול למספר החטאים ביום.

בויה טולדו מצאתי דוכני מתוקים רבים שלו רק יכולתי לאכלם - אני סכרתית- לכן רק צילמתי אותם ואתם תספרו לי איך היה טעמם.

Casteldell'ovo - טירת הביצה

אם אתם אוהבים אגדות הסכיתו לסיפור של טירה זאת. הטירה שוכנת על אי שהפך לחצי אי ע"י גשר שחובר ממנו ליבשה. המבצר שהיה קיים תוארך למאה ה-6 לפנה"ס אך הוא נהרס. במקומו נבנתה הטירה במאה ה-12. לפי האגדה פובליוס ורגילוס מאריס - שהיה משורר דגול כשבנו את את הטירה בן לילה טמן באחד היסודות ביצה מכושפת. אם הביצה תשבר הטירה תקרוס והדבר יביא לאסונות על נאפולי.

וירגיליוס הושווה בגדולתו להומרוס. לפי האגדה כתב 3 שורות ביום ביצירה אינאיס. הוא לא היה מרוצה והורה לשרפה דבר שלא נעשה.

זהו מבנה מבוצר שהיה בעברו מקום התיישבות של היוונים מתוכו קמה PARTENOPE שברבות השנים הפכה לנאפולי.

מהטירה רואים יפה את נאפולי ואת הר הגעש ווזוב ואת מפרץ נאפולי שאותו צילמתי במקום גבוה יותר ומרשים - מהמלון בו לנו.

הכניסה לטירה - חינם.

אם רוצים שירותי מדריך זה כרוך בתשלום.

להלן המראות על נאפולי העיר מהטירה

את המראות היפיפיים של מפרץ נאפולי מהמלון שלנו אשבץ בסוף הכתבה להנאתכם.

שרידי פומפיי

את פומפיי יצא לי לראות בהרבה סרטים בטלויזיה וחשבתי שאני יודעת ומכירה. אך כשמגיעים לעיר הגדולה שרק חלקה נחשף, עומדים משתאים. שרידי פומפיי נמצאים דרומית לנאפולי רק 23 ק"מ. בפברואר 62 לספירה פקדה את האיזור רעידת אדמה חזקה בעוצמה של 7.5 בסולם ריכטר. 17 שנים לאחר מכן הר הגעש ווזוב התפרץ בעוצמה רבה. לא ברור אם יש קשר בין המקרים אבל שווה בדיקה. יחד עם פומפיי גם הרקולאנס הסמוכה נחרבה ועוד כמה פחות מפורסמות. שכבה עבה של אפר ולבה כיסו את הערים הללו. דבר שגרם להקפאת המצב שהיה. יש לדעת שפומפיי הייתה עיר שמנתה כ-25000 תושבים. הרבה הצליחו להמלט בעת ההתפרצות אך כ-2000 איש, אישה וטף לא הצליחו ומצאו שם את מותם.

הרחוב הראשי עם החנויות

האבנים הבולטות מעל הדרך הנמוכה יותר נועדו כדי שבמקרה של גשמים, או שטפון המים יזרמו בין האבנים הגבוהות והתושבים יוכלו לדלג מעל כדי להגיע לחנויות.

תוכלו להבחין באבנים פסי הכרכרות שעברו בדרך זו.

חורבות פומפיי - הפורום כשברקע הר הגעש ווזוב. הפורום היה מרכז חברתי, פוליטי תרבותי ומסחרי של פומפיי אליו היו מתכנסים תושבים וומנהיגים. שם היה גם המרכז השלטוני והמשפט. בחלק מהחנויות היה קיים קירוי וגגות דבר שאיפשר לתושבים והקונים לנוע בימי גשם.

זהו כנראה רחוב אבונדאנצה - רחוב השפע, שהיה אחד הרחובות החשובים והארוכים בפומפיי העתיקה , שהיו בה חנויות ובתי מלאכה, בתים עתיקים ועוד.

נמצאו גם 2 אמפיתיאטרונים. אחד קטן יותר והשני גדול יותר. הגדול יותר נבנה בקצה העיר כדי שיוכלו להגיע הרבה אנשים. שם התקיימו ארועי ספורט בעיקר משחקי גלדיאטורים כפי שהתקיימו בקולוסיאום ברומא. האמפיתיאטרון הזה הוא מהעתיקים בעולם.

בשנת 59 לספירה במהלך אחד המשחקים, אירעה קטטה כה גדולה , אלימה וקטלנית,

שבגללה נסגר האמפיתיאטרון ל-10 שנים!!!

אלה שרידי הבזיליקה המאד מפוארת לפי העמודים המעוטרים. זה היה גם המבנה הציבורי החשוב של העיר. בצידה המערבי ישבו השופטים בעת המשפטים. בבזיליקה התקיימו כינוס מועצת העיר, כינוס בית המשפט, מפגשים בין סוחרים ובין תושבים לסוחרים.

עושה לי הרושם כי גם מבנה זה היה מקורה.

היו בעיר גם בתי בושת, רחמנא ליצלן, ונמצאו בהם ציורים ארוטיים. הגדול שבהם הלופנר - שנמצאו בו גם כתובות וגם ציורי קיר שמהם החוקרים יכלו ללמוד על חיי התקופה ההיא.

התפעלתי מאד מהשרידים שנותרו לעיתים שלמים. התגלו מרחצאות טרמיים שהיו ציבוריים ושימשו את כל התושבים בני כל המעמדות. נמצאה גם וילת מסתורין בה מצאו פולחן סודי לדיוניסוס שמסעיר עד היום את אוהבי המיתולוגיה היוונית.

נמצאו גם בתי עשירים שצמודה להן בריכה פרטית עם גינה מטופחת שבה גם מזרקות. אחת הכתובות שנמצאה חרוטה הייתה : "רופוס אוהב את קורנליה הלנה" . זה לא כמו בימינו שכל אחד חורט על כל בית ועץ רענן. מדובר על איש מאוהב שהתגורר בפומפיי לפני מעל 2000 שנים.

רק במאה ה-18 החלו לגלות באופן מקרי את העיר. הגופות של האנשים שנספו זמן רב אחרי שהגופות כבר נרקבו. ג'וזפה פיורלי שהיה ארכיאולוג, פיתח שיטה מיוחדת להחדיר גבס לחללים , וכך יצר תבניות מושלמות של האנשים שנפטרו לרבות בגדיהם, ולעתים גם הבעת פניהם.

ממש לפני שיצאנו מעתיקות פומפיי, קרוב למבנה השירותים נמצא

מוזיאון האנטיקוויריום

בו נמצאות גופות האנשים שכוסו באפר מהתפרצות הווזוב או נפטרו מהגזים שנפלטו באוויר. הגופות נוצרו כאמור בשיטה המיוחדת. שם גם תמצאו כלים שנותרו במקום והתגלו בחפירות.

לפני הכניסה לפומפיי נמצא משמאל מבנה שירותים. בנוסף מדריכים שיציעו את עצמם להדריך אתכם. לא תמיד הם ידענים וייתכן שמה שיספרו לכם לא יהיה מדוייק.

כשתרכשו כרטיסי כניסה תקבלו גם את מפת פומפיי. אתם צריכים לדעת כמה זמן אתם רוצים להקדיש למקום . אנו ביקרנו כמה שעות עם הדרכתה של המדריכה המצויינת בטי סגיר. המהדרין יבקרו גם יומיים עם לינה בפומפיי.

מתי לבקר?

בקיץ קחו בחשבון שהמקום פתוח ללא קירוי והשמש קופחת בחורף אם יורד גשם צריך מאד להזהר לא להחליק על האבנים העתיקות. סתיו ואביב מומלצים.

המוזיאון הארכיאולוגי

אחד המוזיאונים החשובים, המפורסמים והמעניינים בעולם הוא המוזיאון הזה המציג פריטים מהתקופה היוונית, הרומית, ומתקופת הרנסאנס. המוצגים המעניינים מאד משלימים את החוויה של הסיור בפומפיי. בין אולמות המוזיאון שהוא בפני עצמו מרשים מאד, נמצאים פסיפסים ושרידים שהובאו לכאן מפומפיי והרקולנס.

המבנה עצמו בן 3 קומות נבנה במאה ה-17 כמשכנו של חיל הפרשים המלכותי. לאחר מכן שימש כאוניברסיטה ורק במאה ה-19 הפך למוזיאון . היה זה ב-22.2.1816 שנפתחו שעריו.

מבט לכיוון הפאטיו היפה

בקומה התחתונה פיסול עם דמויות גדולות מימדים בעיקר באולם מרשים.

פעם היו חדרים סודיים במוזיאון בהם נמצא אוסף גדול של ציורים ופסיפסים ארוטיים, פאלוסים ענקייים כדוגמת אלו שלהלן. גם קמעות וסמלי פריון. בממצאים נגלה עולם ארוטי משוחרר מעכבות כלשהם מהחברה הרומאית. משגלים בין בני אדם , אפילו בין נשים לנשים ובין גברים, ואפילו בין בני אדם לחיות.

כל אלו התגלו בחפירות שהתקיימו במאה ה-18 הן בפומפיי והן בהרקולנה. העולם הנוצרי לא יכול היה להיות כה מתירני. הוותיקן שוכן באיטליה, וכדי לא להרגיז את אנשי הכמורה החדרים נותרו סגורים ולעתים נדירות נפתחו. רק בשנת 2015 נפתחו החדרים הללו לקהל הרחב.

בשוק שנמצא לאחר שיוצאים מפומפיי תבחינו במזכרות של פאלוסים בגדלים שונים.

בחדר הפסיפסים שוכן פסיפס אלכסנדר מוקדון שלפי חוקרי אומנות מדובר כאן בקרב ששמו "איסוס", שהתרחש בין אלכסנדר מוקדון למלך הפרסי דרוויש ה-3. אם תתקרבו לעבודה הנפלאה תבחינו במאות אבני פסיפס צבעוניות . כמו כן , בפניהם של אלכסנדר מוקדון ודרוויש ה-3. אלכסנדר ללא קסדה על ראשו ומביט לכיוון המלך הפרסי. אלכסנדר מוקדון עוטה שריון שעליו מוטבע ראשה של המדוזה כנראה רוכב על סוסו, ואילו דרוייש ה-3 עם מבט של מורא וחלחלה על פניו ומפנה ראשו לאחור.

הפסיפס הזה התגלה בבית של "הפן" שבפומפיי וממנו למדים על מצבה המבוסס של המשפחה אשר יכלה להרשות לעצמה להציג פסיפס שכזה על קיר ביתה.

במרכז הפאטיו מזרקה מעוצבת יפה שלא עבדה. פסלים צבעוניים מודרניים יפים אבל אינם שייכים לעבר. היתרון שבפאטיו הוא שמצאתי ספסלים לשבת קמעה ולתת מנוחה לרגלי הדואבות. בכל זאת, עברתי מזמן את גיל 20😀.

הכיכר הגדולה בנאפולי - פיאצה דל פלבישיטו - Piaza del Plebiscito

זו כיכר ענקית ומאד מרשימה השוכנת קרוב לכיכר הארטישוק ולטירה. בכיכר תמצאו את ארמון המלכים שנבנו בתקופה של השושלת הבורבונית ובית סבויה ויחד עם הפאלאצו ריאל . כמו בכל ארמון מכובד תמצאו שם רהיטים, כלי חרסינה, פסלים, ציורי קיר ושטיחים וגם פסלי המלכים השונים ששלטו בנאפולי.

בית התיאטרון של נאפולי ע"ש סן קארלו

כשתבקרו בגלריה אומברטו בכיכר העגולה שבמרכזו תפנו ימינה ואז תגיעו בדיוק לתיאטרון. מבנה המשמש גם כמבנה לתצוגת אופרות.

אפילו אם אין לכם זמן רב שווה להציץ עליו.

אם יש לכם זמן שווה גם סיור בפנים.

לחובבי האופרה אומר שאם מתקיים מופע אופרה שווה גם לצפות בו .

התמונה העליונה היא של גלריה אומברטו שממנה הצצתי הישר למבנה התיאטרון.

ומתחתיו מבנה האופרה מבחוץ.

הצצה מהפתח של גלריה אומברטו

מבנה התיאטרון נבנה בשנת 1737 ונחשב בזמנו לבית האופרה הגדול בעולם, שלו כמעט 3000 מושבים בעל אקוסטיקה נהדרת. בשנת 1816 נשרף עד היסוד ונבנה מחדש. במלחמת העולם השניה נפגע בהפגזות ושוב שוקם.

לא רק תיאטרון, בלט ואופרות הושמעו במבנה זה אלא גם מוסוליני נאם כאן.

מבנה זה נקרא ע"ש מלך ספרד קרלוס ה-3. ברם, כיון שהמבנה הוקם בזכות המלך שארל חולקים לו כבוד רב עד היום.

לינהמלון GRAND HOTEL SERAPIDE

זהו מלון 4 כוכבים מדורג 8.5 בבוקינג. בעברו היה מנזר, ולאחרונה ששופץ מיסודו , המיקום שלו קצת בעייתי. הוא לא נמצא בלב נאפולי, אלא במרחק, אפשר להתנייד ממנו ואליו בעיקר עם רכב פרטי או מוניות למרכז נאפולי. אבל הנוף מהמרפסת הצמודה לחדר האוכל על מפרץ נאפולי - מהממת!!! פתחתי את הבוקר עם מבט מהמרפסת על הזריחה, סיימתי היום עם צבעי השקיעה. צפיתי משם על נאפולי, על הווזוב ועל האי איסכיה. זה היה באמת קיום המשפט הידוע "לראות את נאפולי ולמות" בעת זריחה

הווזוב הרדום עד ההתפרצות הבאה

במבט פנורמי לעת שקיעה

לסיכום:

נאפולי הפתיעה אותי בענק כי לפני הנסיעה שמעתי דעות לכאן ולכאן מבחינת העיר. שמעתי שהיא עיר פשע וצריך להזהר, אבל כך שמעתי גם על ערים אחרות בעולם וזה לא מנע ממני לנסוע. כך גם הפעם נסעתי ושמחתי שלא היה כצעקתה. זו עיר מגוונת ששווה ביקור!!!

אם אהבתם את הכתבה אשמח לתגובה

וגם שתלחצו על מילת התודה בסופה.

להמשך הכתבה לדרך האמלפית תלחצו על הכותרת כאן ➡️