מבנה בית החרושת להפקת זכוכית, בנוי מאבן, שהרעיון הגרנדיוזי להקמתו היה של הברון אדמונד דה רוטשילד.

סיפור של חזון שהתגשם ומה קרה לו.

המבנה נבנה בשנת 1891 כשהמושבות הראשונות בארץ ישראל כבר החלו לייצר יין מהיקבים שנטעו במושבות . זהו "הסטארט אפ" הקדום בארץ ישראל לפני היותה מדינת ישראל.

בראשון לציון מבנה היקב הראשון נבנה בשנים 1889 - 1890 והענבים הראשונים הגיעו ליקב כבר ב-8.1890.

בזכרון יעקב היקב נבנה בין השנים 1891-2.

לצורך שיווק היינות שהפיקו ביקבים הללו היו זקוקים לייצור בקבוקים כי רוטשילד רצה לשווקם בבקבוקים לאירופה. מהצורך הזה נולד הרעיון ל"בית חרושת למעשה זכוכית"

שלימים שונה שמו ל-"המזגגה".

איך מייצרים זכוכית אתם יודעים?

פשוט מאד - אחרת איך תסבירו שכבר לפני 5500 שנים ידעו זאת במצרים ובמסופוטמיה?

כנראה ראו ברק פוגע בחול וזה התגבש לגוש זכוכית.

אחריהם הבינו הפיניקים ובנו מפעל זכוכית באפולוניה כאן בארצנו.

איך נוצרת זכוכית? חול ים מעורב בסיד וסודה שמערבבים ומכניסים לכבשן היתוך בטמפרטורה של 1000 מעלות. בימינו מתיכים צורן דו חמצני יחד עם הנ"ל בטמפרטורה של 1700 מעלות. מקררים את העיסה מייד עם פחמת נתרן ואז נפחי הזכוכית יוצרים בקבוקים, אגרטלים, אהילים, נברשות וכלי נוי למיניהם.

איך יוצרים את הצבעים שאנו חפצים בזכוכית?

גם הלטאה רצתה לבקר במוזיאון .במיוחד שזה היה בתקופת הקורונה ואנו היינו המבקרים היחידים שכנראה שיעממנו אותה 😝

מה השתבש עם ייצור הבקבוקים?

למרבה הצער, מהחול בטנטורה הצליחו לייצר רק בקבוקים שחורים.

בנוסף המומחים הצרפתים שהביאו לארץ גם שילמו להם משכורת גבוהה של כ- 400 פרנק למומחה וגם הם לימדו את העובדים היהודים והערבים לשבות מעבודה בימי שבת וראשון, להעדר כשהם חולים או מתחלים.

כך הפכה הפקת הבקבוקים ליקרה יותר מהפקת היין כשמגלמים ביחד את כל העלויות.

בנוסף לכך פגעה בעובדים מחלת המלריה שהגיעה מיתושות המלריה בביצות טנטורה.

השלטונות העותומנים ששלטו אז בארץ לא העניקו זכיון למפעל להפעלתו.

לאור כל הגורמים הנ"ל, לאחר פחות מ-3 שנים המפעל החשוב התנפץ לרסיסי זכוכית ונסגר. החזון של הברון רוטשילד לא צלח.

כך התפוגג החלום:

דיזנגוף ואשתו צינה עזבו את הארץ כנראה במפח נפש גדול לאחר מות בתם היחידה - התינוקת בת החודשיים - ממלריה.

סגן המנהל חיותמן נותר בארץ לחסל את המפעל ולהסדיר פיצויים לעובדים.

את היין שילחו בחביות עץ לחו"ל ולא בבקבוקים כפי שאדמונד דה רוטשילד חפץ וחלם.

עוגנים שמצאו בים בקרבת תל דור

לעיל אבן מייל שנמצאה קרוב לחיפה. היו מציבים אבנים כאלו שנקראו אבני מייל לאורך הדרך הרומית. הן הוצבו אחת ל-1480 מ' כמו המייל. לפי דברי ההלל החרוטים עליו אבן מייל זו כנראה נכתבה לכבוד הקיסר או הנציב הרומי.

החדרים קסומים ולכל אחד נושא אחר הכותרת שלי לזה עץ השדה.

מהפך!!! ממבנה נטוש למוזיאון

המקום עמד נטוש במשך 85 שנים!!!! בשנת 1980 באה העדנה למבנה. הוא שופץ בחלקו ע"י אנשי קיבוץ נחשולים ובחלקו לאחר מכן ע"י המועצה לשימור אתרים. את הגג ציפו מחדש ברעפים. רוח חדשה הופחה במבנה כאשר צוללנים מצאו הרבה ממצאים עתיקים.

במקום בית חרושת הוא הפך למוזיאון סופר מעניין. המבנה מבפנים לא שופץ מספרת לנו המדריכה. נותר כפי שהיה למעט שקורה ברעפים. אגב, כשנטשו את ביהח"ר לקחו הפועלים גם את הרעפים ואת זה קשה להבין.

תערוכות חדשות -"טבע דומם"- נעה למדן

אחד האולמות שהרשימו אותי מאד זה החדר עם התערוכה של נעה למדן, שהיא סטודנטית בבצלאל. במהלך הקורונה עבדה על עבודת הגמר שלה בניפוח זכוכית ויצרה ירקות חושניים ורודים בגדלים גדולים וזה כחלק מהתעסקותה בטבע, בבישול ומאכלים. כשתביטו בעבודותיה אולי תמצאו את הרבדים הפנימיים מחייה את החיים בוורוד שבעולמה לא תמיד הכל וורוד וגם לא בעולמנו.

האוצרת של המוזיאון היא ברכה זילברשטיין.

עוד על תערוכות חדשות במוזיאון תוכלו לקרוא כאן (לחץ).

מימין לנברשת המאד מרשימה הנ"ל, העשוייה פולימרים, נמצא החדר המעניין למטה.

המספר על חזונו של הברון רוטשילד בתמונות ובסרטון. לצערי כשהגענו לחדר זה היה עמוס בקבוצה מודרכת. כששבנו לחדר זה לא הייתה בו נפש חיה וגם לא סרטון מופעל.

החדר של "אוצרות" נפוליאון

מדוע נפוליאון הגיע לארץ ישראל בשנת 1799?

בראש וראשונה היה לדעתי כמו כל מנהיג שהיה נמוך קומה, לשמור על ההגמוניה שלו כמצביא נערץ ללא עוררין.

בנוסף לכבוש שווקים שתפתח לו הדרך להודו ולמזרח כדי לרכוש סחורות זולות .

בנוסף לערער את הצי האנגלי בראשותו של האדמירל נלסון. רק שלעיתים התוכניות אינן מתגשמות. נפוליאון נחל תבוסה בקרב במפרץ אבוקיר שבמצרים (ממליצה לקרוא-לחץ). נפוליאון חשש מהשולטן הטורקי שיעשה ברית עם האנגלים ולכן בחר להקדימם ולתקוף אותם בארץ ישראל. אבל גם כאן נחל צבאו תבוסה באל-עריש, ביפו ובעכו. רבים מחייליו חלו בדבר. התותחים הכבדים שנשלחו באוניות נתפסו ע"י האנגלים. ולאחר המפלה בעכו החליט לסגת דרך החוף לכיוון מצרים. וכך חבול וחולה הגיע נפוליאון אל חוף טנטורה יחד עם צבאו באותו לילה מפורסם של 21.5.1799.

הפריט המאד מעניין בחדר זה הוא תותח הברונזה למה? תקראו את הכיתוב שמופיע על הרצפה.

נפוליאון המצביא הדגול ואבי המהפיכה הצרפתית, שבשנת 2021 מלאו 200 שנים למותו, לאחר שהפסיד במלחמתו מול המוסלמים, הוא שט לאורך חופי הארץ. כדי שנשק לא ייפול בידי המוסלמים הוא השליך את הנשק לים. איזה נשק השליך? רובים, תותחים,קסדות, פגזים ועוד. זה קרה במיוחד בלילו של 21.5.1799. כשצבאו של נפוליאון נסוג לאחר המפלה בעכו ונע לכיוון יפו, עשרים ושניים תותחים צללו למצולות ים במפרץ הדרומי של דור מן הסתם כדי להקל התנועה .

הנשים בדור העתיקה

כבר ממבט ראשון אפשר לראות כמה נשות דור אהבו להתקשט ולהתהדר במחרוזות יפות. הן ענדו תכשיטים שגם אני הייתי מתהדרת בהם לתפארה מה שאומר שאין חדש תחת השמש. הן לא רק דאגו למלאכות המסורתיות של נשים כמו בישול ואפייה. הן קיבלו השראה מהלבוש היווני והרומי.

דור במצור הכל בגלל הנמל

עוד מימי קדם מה שהיה חשוב - לשלוט על נמל כדי שיהיה פתח לעולם הרחב . לדור היה נמל ולכן במהלך ההסטוריה רבו המלחמות על השליטה עליו. לכן הוקדש לכך חדר עם בליסטראות שנורו לעברה . זו עדות למלחמה שהייתה בין הצבא החשמונאי לבין טריפון המורד הסלווקי.

זה אמנם רק דגם מעץ למכונה המשוכללת שהייתה יורה את הבליסטראות , אבל מעניין לצפות בו.

במצולות הים עם צוללן

כאן יצרו חדר המדמה את קרקעית הים עם גבעות ומורדות. אינו מונגש ובזמן שהגענו עבדו עליו. מוסיקה של קולות מבעבעים, אור תכול עמוק, יוצרים אווירת מסתורין ומדמים את העולם מתחת למי הים.

דור - המושלת בימים - בסחר בינלאומי

עוד בתקופה הרומית דור ניהלה סחר חופשי בינלאומי וכל זאת תודות לנמל שהיה לה. לא לחינם נקראה גם "המושלת בימים". בחפירות מצאו כלי חרס וחפצי מותרות וחלקם היו קשורים לפולחן, לטקסי גירוש שדים ורוחות רעות ואמונות עממיות מרחבי המדינות במזרח התיכון. 10 שנים הוקדשו לחפירות בדור עיר הנמל השמורה ביותר לאורך החוף הצפוני של ארצנו. נתגלו בה פריטים מהתקופה הכנענית, מתקופת הסיכלים ששלטו בה 100 שנים, מהתקופה הפיניקית שגם הם שלטו בדור והטביעו בה את חותמם התרבותי, מהתקופה האשורית- בבלית וכן מהתקופה הפרסית ואפילו מהתקופה ההליניסטית. על כל אלו ועוד תוכלו לקרוא בספרו של אפרים שטרן - דור המושלת בימים(לחץ).

אהבתי את השילוט בתוך המוזיאון במעברים בין חדרים הנראים כמו הבקבוקים השחורים שייצרו עבור היין.

את הויטראז' הזה ראיתי בביקור הקודם בתקופת הקורונה כאשר המוזיאון היה סגור. התלהבתי מהויטראז' מצידו החיצוני וכעת מבפנים.

כך זה נראה מבחוץ!!!!

לפני גרם המדרגות המוביל לדלת יציאת החירום מצאתי פסיפס שהוכן ע"י לילי הירשנברג והוא משתלב נהדר עם הויטראז'. אהבתי אותו מאד.

מחוץ למוזיאון תבחינו בעתיקות שנמצאו כמו זאת אבן עגינה לספינות שמשקלה כ-800 ק"ג והיא מהמאה ה-9 לפנה"ס מחוף דור הדרומי.

להלן בסיס לפסל עשוי מאבן, שנועד להציב עליו פסל של אל או שליט . הוא התגלה לצד הרחוב הראשי של העיר דור, שהוביל מהשער המזרחי למרכז העיר בתקופה הרומית.

עוד מאחורי המבנה נמצא סרקופג ומערה שיורדים אליה במספר מדרגות. בתקופת הקורונה הצילומים משם לא יצאו טוב, וכעת היות ועובדים על שיפוץ הקומה השנייה המקום סגור לביקור שם. נאלץ להמתין עד לסיום העבודות.

קצת מידע חיוני...

בוייז: רישמו מוזיאון המזגגה.

חנייה: תגיעו עם הרכב עד השער בצד ימין ואם יהיה שומר תאמרו שהגעתם למוזיאון המזגגה ויפתחו לכם. אם השומר איננו בצד שמאל יש כפתור ללחוץ.

שירותים: כדאי במסעדת רוזמרין. מתוך המוזיאון בחדר נפוליאון לפתוח בסוף האולם את הדלת ומגיעים למבנה שירותים. (זה ראיתי שקבוצה הלכה לשם.)

מסעדה במקום : נחשולים - רוזמרין . מנות מגוונות במזנון בצהרים עלות 150 ש"ח לסועד. (לא ניסיתי כי הייתה בתפוסה מלאה)

ימי פתיחה ושעות, טלפון, מחירון, נגישות ועוד בקישור המצ"ב של אתר המוזיאון. (לחץ)

לסיכום: הבאתי לכם רק טעימה מהמזגגה והיא מכילה הרבה יותר ממה שצילמתי וסיפרתי לכם. אני מאד מאד נהניתי מהסיור ורק חבל שלא היה מודרך במלואו. אשמח להגיע לביקורים נוספים.

מה בסביבה הקרובה?

אם אתם כבר נמצאים כאן כדאי לרדת לחוף הנפלא של נחשולים. בתקופת נדידת הציפורים בשמורת הטבע של נחשולים תוכלו למצוא ציפורי פלמנגו ותמירונים, אנפות גדולות , שחפים ועוד. לקפוץ למעגן מיכאל. לשים בוייז בית הקברות או גבעת הפרחים ולהחנות. ללכת לאורך בריכות הדגים ולהנות מהאנפות הגדולות . להגיע לכאן לקראת שקיעה ותזכרו שזה מה שיעצתי לכם. אתם תהנו ומקווה שתודו לי . הפסל של הלב הנקודה הכי רומנטית שיש. 

להלן רעיונות לביקורים נוספים באיזור, שכתבתי בפוסטים נוספים.

חיפה עיר עם פנורמה נפלאה והרבה אטרקציות!!! (לחץ)

בין כרם מהר"ל ועין הוד ומה שביניהם תופתעו!!! (לחץ)

גבעת אולגה משנה פניה ומתייפה כמו השרקרקים שם (לחץ)

עתלית הכי להיט שיש - לא תבואו? (לחץ)

עין כרמל, הגשרים בנשר ועוד (לחץ)

אשמח שתלחצו על מילת התודה למטה אם אהבתם ובנוסף תגובה תחמם את ליבי.