מה הוביל אותנו לטיול שלישי בסקנדינביה?בטיולנו הראשון לחו"ל ביקרנו בארבע מדינות סקנדינביה ב-36 ימים כדלפונים עם אוהלים ב-1979. בטיול השני לנורבגיה ושבדיה כעבור 32 שנים ל-17 יום. בטיול השלישי באוגוסט 2022 בחוץ חום ולחות נוראה. כשהרגשנו שאנו מתבשלים בסיר מרק מהביל, החלטנו לקחת את הפקלאות ולטייל שוב בשבדיה, נורבגיה ומעט דנמרק. מזג האוויר היטיב עמנו וזה היה שיחוק אמיתי של 12 יום.

שטוקהולם - ונציה של הצפון

בירת שבדיה והעיר עם כמעט מליון תושבים שוכנת לחוף הים הבלטי בקצה ארכיפלג המונה 24 אלפי איים. העיר עצמה נמצאת על 14 מהאיים הנ"ל. איים שמחוברים ביניהם ע"י גשרים . זו עיר יפה מאד, נקייה ומטופחת בעלת הרבה ריאות ירוקות ומבנים מסוגננים ויפים ולא רק בעיר העתיקה.

מאז המאה ה-13 היא משמשת מרכז פוליטי וכלכלי. בה נמצא המשכן הרשמי של המלך. הוקמה ע"י המלך BIRGER JARI, במקום מאד אסטרטגי: ליד אגם מאלארן שלאורכו טיילנו ונסענו הרבה פעמים וגם ליד הים הבלטי. המבנים משומרים היטב ואינם זקוקים לפינוי בינוי למרות עתיקותם.

הופתענו לגלות שלמרות שהיה זה יום שישי שהוא בדרך כלל אינו סואן, היו פקקים עצומים. הבחנו שחברת נת"ע הגיעה גם אליהם בשם אחר, אבל הפקק הנורא נגרם מפסטיבל, שעל הבמות היו להקות שונות שהלהיבו את הבאים. המוסיקה לא ערבה לאוזני אבל זו לא הייתה הפינה כבקשתך.

אגם מאלארן הוא האגם השני בגודלו בשבדיה. העיר נבנתה על 3 איים סמוכים שחוברו יחדיו ע"י גשרים. לכן נקראת גם "העיר בין הגשרים". וגם ונציה של הצפון.

כדאי לקרוא את הכתבה מאתר GO TRAVEL (לחץ)

צפייה על אגם מאלארן והאכלת שחפים

ההמולה היחידה הייתה של השחפים שרצו לאכול וחטפו משהו אכיל. מומלץ לתפוס שלווה אחרי הטיסות כאן .

אגם מלאראן

מבט מאגם מלאראן

מבנה העירייה בשטוקהולם

בית העירייה הנוכחי נבנה בשנת 1911-1923 ע"י האדריכל השוודי ראדנר אוסטברג, שקיבל השראה מארמונות באיטליה מתקופת הרנסנס. ההשפעה מורגשת במבנה העירייה עם שתי פיאצות: בורגרגארדן והאולם הכחול- שבכלל אינו כחול. הכוונה הייתה שיהיה כחול אך הלבנים האדומות היו כה מרשימות שוויתרו על הצבע. את השם הותירו ללא שינוי. המבנה בנוי מ-8 מליון לבנים אדומות. ב"אולם הכחול" נערך מדי שנה ב-10.12 אירוע לכבוד האנשים הזוכים בפרסי נובל. זוכי פרס נובל לבושים בקוד לבוש מוקפד, נואמים נאום שבוודאי מקווים כי יהיה קצר. הטקס מתקיים בהשתתפות 1300 מוזמנים. לאחר מכן מתקיימת ארוחה שלאחריה פוצחים בריקודים בחדר המוזהב . מעניין לקרוא על פרסי הנובל כאן מויקיפדיה.

בפעם הראשונה שביקרנו בבית העירייה עלינו למגדל העירייה בגובה 106 מ', ראינו בבירור את האיים עליה שוכנת העיר העתיקה במרחק קצר. אנו עלינו אז לפסל של סוס מזהב כשנטשנו את הסיור המאורגן ע"י בית העירייה. ממליצה בחום לעלות למצפה.

צילום שלי משנת 1979 מהתצפית ליד הסוס המוזהב בבית העירייה

איני יודעת לאיזה מגדל עולים היום כיון שהיה סגור ביום ביקורנו. בכל מקרה צריך להזמין כרטיסים מראש כי הסיור בתוך בית העירייה הוא מודרך. לנוחותכם מצרפת לכם את אתר העירייה כאן.(לחץ).

אנו קיבלנו מדריך שבדי חתיך אבל בנות אל תבנו עליו - הוא נשוי.😓

לכיוון האגם קיימת אכסדרה יפה. שם התקיימה באותו הבוקר תחרות שחייה למרות הקור . הם סקנדינבים חסונים וחסינים.

בסופי שבוע מתקיימות כאן חתונות רבות בשיטת הסרט הנע. כמובן שצילמתי כמה מהם ואיחלתי להם מזל טוב. איני יודעת מה איתכם, אבל אני אוהבת לצלם כלות כשאני בחו"ל, לראות את השמלות המיוחדות שהן לובשות והמנהגים בכל מדינה.

ברחבה מול העירייה נערכים למשחה באגם הקר. הדגלים בראש התורן והקהל מחכה בדריכות.

האולם הכחול שנותר אדמדם ללא צביעה והוא מאד מרשים.

האולם המוזהב שכולו זהב מעוטר בפסיפסים מדהימים המתארים את ההסטוריה של שבדיה החל מהמאה ה-9 ועד המאה ה-20. הפסיפסים מורכבים מיותר מ- 18 מליון חלקים שעשויים מזהב וזכוכית . באולם זה מתקיים בתום הטקס לזוכים בפרסי הנובל נשף. יתכן ונשף הריקודים.

במרכז הפסיפס הגדול לעיל יושבת על הכס מלכת אגם מלארן ולצידה דמויות ומבנים מהעולם.

חדר מועצת העיר מאד מעניין. בחדר זה מתכנסים 101 חברי המועצה. הכנסים פתוחים לקהל. התקרה מאד מיוחדת. היא עשוייה מקורות עץ מרושתים שמדמה ספינה ויקינגית הפוכה.

התקרה בצורה ספינה ויקינגית הפוכה

האנדרטה לזכרו של ראול ולנברג

ראול ולנברג (לחץ) היה דיפלומט שוודי אשר הצליח להציל כ-20,000 יהודים מהונגריה משילוחם למחנות ההשמדה במלחמת העולם השניה. המלך השוודי קרל גוסטב ה-16 חנך את האנדרטה לזכרו בשנת 2001 בשטוקהולם. האנדרטה היא עיצוב של פסל דני בשם קירסטן אורטווד שיצר 12 דמויות נמוכות של אנשים מסלע גרניט. בסמוך להם גם חתימתו של ראול ולנברג כפי שהופיע בדרכונים המזוייפים שהנפיק לפליטים היהודים שהציל. לא הרחק מהאנדרטה קיים גם גלובוס עם שמות וכיתוב ארוך אף הוא קשור לראול וולנברג.

בשנת 1945 הרוסים תפסו אותו ואת נהגו בחשד לריגול , ולדברי הרוסים הוא מת בכלא הרוסי בעת הטיהורים של סטאלין.

בטקס השתתפו מנכ"ל האו"ם דאז קופי אנאן ורעייתו ודיפלומטים מישראל, הונגריה, ארה"ב, קנדה ורוסיה.

חתימתו של ראול וולנברג כפי שחתם בדרכונים עבור הפליטים היהודים נמצאת על המדרכה ליד הפסלים.

בית הכנסת Judiska Församlingen

לא הרחק מהאנדרטה לוולנברג בצמוד לגן, נמצא בית הכנסת הגדול הנ"ל שנראה עם רוזטה בחזית. בנייה מפוארת מבחוץ ואני מבינה שגם מבפנים. בית הכנסת תוכנן ע"י אדריכל שוודי ששמו פדריק ויליאם שולנדר. הוא תכנן את המבנה כמו מקדש אשורי. המיוחד בבית כנסת זה שאין הפרדה לעזרת נשים כולם מתפללים באולם המרכזי. כמו כן, ביה"כ כולל עיטורי פרחים על הקירות ועל הגדרות בחוץ.

בעת שהגענו למקום השומר בשער לא איפשר להיכנס כי היה שם אירוע בר מצווה. לא עזר שאמרתי שאנו יהודים מישראל ורק רוצים להציץ לראות איך נראה בית הכנסת - סירבו לבקשתנו.

בכניסה לבית הכנסת ניצב פסל ברונזה גבוה זה, המתנשא לגובה 53 מ'. זהו פסל של פסל שוודי בשם וילי גורדון. ונקרא - הבורח עם ספר התורה. הפסל נבנה בשנת 1945 בסיום מלחמת העולם השניה וזה חלק מהשואה .

הפרחים המעטרים את הגדרות סביב בית הכנסת. נראה לי כמו פרח הלוטוס.

השערים סביב בית הכנסת מעוצבים

מוזיאון הואסה - VASA

הואסה הייתה ספינת הדגל של הצי השוודי המלכותי. בהפלגת הבכורה שנערכה בשנת 1628, טרם התרחקה מהנמל התהפכה -טבעה ושקעה. היא הייתה במצולות במשך 333 שנים עד שנמשתה בשנת 1961 כמעט לחלוטין יחד עם תכולתה.

הספינה נבנתה לבקשת המלך השוודי אדולף. היא הייתה חזקה עם 3 תרנים , אורכה היה 69 מ' , גובהה היה 52 מ', שקלה 1200 טון. עליה היו 64 תותחים. כשהספינה הושקה היו עליה כבר 10 תרנים, המון פסלים. סגן רב החובל חש לפני הפלגתה כי היא מתנועעת מצד לצד, אבל רב החובל מילא אחר רצון המלך להשיקה תוך התעלמות מאזהרתו של סגנו. כשהיא נמשתה מהמים היא הוצלה עם 14,000 חלקי עץ רופפים, שהיה צורך לנקותם ולטפל בשימורם ואז הוחזרו כמו פאזל לגוף הספינה. עבודת נמלים זו הייתה. מה שגרם לטביעתה היה תכנון הנדסי לקוי שלה כך האשימו. ברם, האשם הרציני היה המלך שציווה שיעמיסו עוד תותחים על הסיפון. תותחים שכנראה לא חושב משקלם בעת שהספינה נבנתה.

לאתר המוזיאון עם מידע על שעות פתיחה וכרטיסים (לחץ)

בשנת 1978 כשרפי ביקר אותה לראשונה הייתה תחת כיפת השמיים רק מאוחר יותר בנו לכבודה מבנה מוזיאון ענק ומאד מעניין. אפשר לעלות רגלית לכל גובהה מן הירכתיים ועד למעלה, אפשר גם להשתמש במעלית. מאד מעניין לצפות בסרטון באולם הקרוב לכניסה על בנייתה ועל אופן הוצאתה במבצע הנדסי מורכב ולאחר מכן באופן הטיפול בחלקיה לצורך שימורם לדורות הבאים. באחת הקומות מראים אפילו את שלדי האנשים שהיו על הספינה. קצת מזעזע במיוחד לילדים קטנים. המוזיאון נמצא באי Djurgarden.

מבנה המוזיאון כפי שנראה מבחוץ.

כשנכנסים למוזיאון רק אז ניתן לקלוט את גודלה. אף תמונה לא תשקף איזו הפתעה הוא המוזיאון הזה. נכנסים לאולם ענק וחשוך ומייד מבחינים בספינה ענקית שממלאת את כל האולם וגבוהה הרבה יותר מגובה אדם.

העיטורים המיוחדים שעיטרו את הספינה כדי שתמצא חן בעייני המלך הם גם היו כבדים

Millesgården - הגן של קרל ואולגה מילס

קרל מילס היה מגדול פסלי שבדיה. רעייתו אולגה הייתה ציירת אך לא ברמתו. הם הקימו את ביתם על האי Lidingö מעל אגם VARTAN. ב-1906 קנו את הקרקע וב-1908 כבר עמד שם ביתם. הוא יצר פסלים והיא ציירה. הוא החל להרחיב את השטח ככל שמכר יותר פסלים. לימים אחיו למחצה עזר לו בניהול המקום, והוא נסע לכמה שנים למישיגן כמרצה. לאחר מותם של הזוג קרן המשיכה לתחזק את המקום היפיפה הזה. בביקורנו הראשון במקום בשנת 1979 ראינו מספר פסלים. הפעם הגענו גם לביתם ונדהמתי מהמטבח הקטן שהיה להם. גיליתי פסלים נוספים מברונזה שנסתרו מעיניינו בעבר.

לצערי מזג האוויר היה קצת אפרורי שקלקל את צילומי הפסלים המפורסמים שלו.

לאתר הגן עם שעות הביקור ופרטים נוספים (לחץ).

הפסלים הכי מפורסמים של קרל מילס שמצאתי דגמים שלהם בגן הפסלים בהאקונה שביפן:

Man and Pegasus ו- The God Hand

The hand of God

כשפסלים רבים נמצאים על עמודים מקבלים תחושה שהם מתקרבים לאלהים.

מבט על מספר פסלים העומדים על עמודים
ברקע אחד מציורי הקיר של אולגה מילס

הפסל הנחבא אל הכלים ונסתר מהעין המתין בתוך גומחה בינות לצמחיה רבה שמחתי לגלותו.

הגינון הקיים בין הפסלים מאד יפה ותענוג לטייל ולפתע לגלות קיפודן כמו בארצנו.

במטבח המינימלסטי שהיה לבני הזוג עם שולחן קטן לזוג ושני כסאות מעץ מעוצבים וחלונות קטנים מבעדם נשקף הגן עם פסלים והמבנה המתחבר שם נמצא ציור של אולגה רעייתו.

מבט אל הגן

Gamla Stan - העיר העתיקה

לעיר העתיקה התוודעתי לראשונה בטיול הראשון שלנו בשנת 1979, בעת שצפינו מבית העירייה ליד הסוס המוזהב. מראה משגע שאני ממליצה לצפות ממבנה העירייה במגדל. לאחר מכן להגיע לעיר העתיקה. העיר העתיקה משתרעת על ארבעה איים כשהעיקרי מביניהם סטאדהולמן.

שטוקהולם הוקמה החל משנת 1252 בסגנון ימי הביניים. התושבים הראשונים היו גרמנים, לכן באדריכלות ניכרת השפעה גרמנית.

מזרקת STORTORGET - נבנתה בשנת 1778 כמזרקת העל לאספקת מים לתושבי הבתים ולצורך כבוי שריפות. השבדים טענו שמי המעיין שמגיע לפיות האריה שעוצב במבנה , הם המים הטובים ביותר באירופה.

כיכר סטוטורגט זו נודעת כמקום בו התרחש בשנת 1520 מרחץ דמים. חייליו של המלך כריסטיאן ה-2 טבחו באצילי שטוקהולם.

כך לבוש המשמר המלכותי ששומר על ארמון המלוכה. בשנת 1979 חזינו גם בהחלפת המשמר. ארמון המלך נמצא סמוך למקום השמירה ומעניין לבקרו.

מוזיאון פרסי הנובל

לצערי לא היה לנו זמן לבקר ורק צילמתי לי אותו לטובתכם כדי שלא תחמיצו כי בפנים מופיעה בכבוד גם נציגת מדינתנו עדה יונת שמוזכרת כמי שתרמה רבות למדע.

מקומות נוספים לביקור בשטוקהולם וטיפים נוספים כאן. (לחץ)

המוזיאון שפיספסתי אבל חברתי הבלוגרית שירלי טוקר מאד אהבה וביקרה שם כ-3 שעות עם משפחתה. לצערי ולצערה התמונות מכתבתה נמחקו בחדירת האקרים אירנים לאתר למטייל בדצמבר 2021. בכל אופן המוזיאון על להקת ABBA (לחץ- מעניין וחווייתי לכל אוהבי האירוויזיונים ולהקת אבבא בפרט. הקישור לעיל לקבלת פרטים על המוזיאון ורכישת כרטיסים באתר המוזיאון.

במוזיאון הפתוח סקאנסן -SKANSEN

ביקרנו בטיול בשנת 1979.

הוא נחשב לראשון בעולם שנפתח בסוף המאה ה-19 ע"י מורה שבדי שרצה להראות לתלמידיו כיצד היו החיים בשבדיה של פעם. עם בתים קטנים, עם רפתות וצפייה בחליבת פרות, חביצת גבינה ועוד עבודות כפריות כמו פרזול לרגלי סוסים, נגרות, נפוח זכוכית, אריגה בנול ואפילו אפיית מצות. הנשים לפני כל ביתן היו לבושות בבגדים עממיים. את הבתים הביאו לכאן מרחבי שבדיה.

המקום מומלץ כחוויה נהדרת עם ילדים.

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

לינה: מלון CLARION****

זהו מלון ארבעה כוכבים על כביש ראשי שלידו תחנת מטרו. ארוחת בוקר מאד מגוונת ומתאים גם לנמנעים מגלוטן. על אחת מדפנות המלון ציור קיר ענק מרהיב ביופיו.

בנסיעה בעיר התלהבתי מגן עירוני עם ברווזים, ציפורים, עצים עתיקים במיוחד ערבה בוכייה . אפילו פיסול של אישה מברונזה ראיתי. מקום נחמד לתפוס שלווה.

בהמשך הגן גם רחבה עם מזרקה יפה חנויות בשוליים וביתנים לאוכל רחוב.

Sigtuna- סיגטונה

זה הישוב הראשון שהוקם בשבדיה במאה ה-10. אמנם המקורי שכן במרחק 4 ק"מ מהנוכחי, אבל ישוב קסום עם בתים עתיקים וצבעוניים מעץ בסגנון ימי ביניים. הישוב נמצא בדרך משטוקהולם לאופסלה. שווה מאד עצירה של כמה שעות ואפילו לכמה ימים ולהתענג על השלווה.

השרידים של כנסיית St. Olofs.

זו אחת מהכנסיות העתיקות בשבדיה. היא מתוארכת למאה ה-12. נחמד לטייל בין השרידים , שלידם נמצא גם בית קברות עתיק .

כנסיית St. Mary's Church

כנסייה שנבנתה במאה ה-12 ושייכת למסדר הדומיניקני. בנייתה הסתיימה ב-1255 כאשר נאלצו לקבור שם את הארכיבישוף של אופסלה. זו הכנסיה הראשונה בעת ההיא שנבנתה ממלבני בריק. היא נראית מהממת ביופיה.

בית העירייה של סיגטונה

כל כך אהבתי את בית העירייה הצנוע שהוא בית העירייה הקטן ביותר בשבדיה ואני חושבת שאפילו באירופה. הוא נחנך בשנת 1744. היום בית העירייה הזה משמש לזוגות להתחתן וגם מוזיאון עם צילומים מפעם. לצערנו המקום היה סגור כשהגענו.

הרחוב הצר עם הבתים הציוריים הצבועים כל אחד בצבע אחר. שם תמצאו חנויות חמודות, בתי קפה ומסעדות.

בשולי סיגטונה אגם עם פרחי נופרים צומחים אך טרם הגיעה עת פריחתם.

בין הבתים מצאתי את הסבתא שבחצרה מסעדה עם סועדים סביב שולחנות

ואת הפסל של הילד המתוק האוחז בידיו סירת מפרשים ומאחוריו סירה עתיקה מעץ.

כמעט ליד כל בית גינה מטופחת עם פרחים

הדבר החמוד הנוסף בעיירה זו היה למצוא הרבה לבבות אוהבים.

אופסלה - Uppsala

באופסלה ביקרתי ב-1979 ורציתי לשוב אליה כדי לבחון האם ממקום שלא התרשמתי בעבר תשתנה דעתי ממרחק הזמן. אופסלה נחשבת כעיר אוניברסיטאית. ואכן האוניברסיטה שלה הוקמה בשנת 1477 והייתה הראשונה מכל המדינות הסקנדינביות.

אופסלה היא גם העיר הרביעית בשבדיה. ומרוחקת רק 70 ק"מ משטוקהולם.

למרות זאת, לא חשתי בה כעיר גדולה אלא יותר כמו עיירה חמודה עם נחל Fyrisan שמבתר את העיר לשניים ופרחים מעטרים אותה מדי פעם. באופסלה החלו להתיישב החל מהמאה ה-11. הישוב היה ידוע כמאמיני הדת הפגאנית. לשנים כמובן הנצרות שולטת.

הכנסיה - הקתדרלה

היא האתר המרשים מאד בעיר ונראית ממקומות רבים למרחוק עם צריחיה. החלה להבנות בשנת 1287 ובנייתה נמשכה עד שנת 1893. בנויה מלבנים. גובה הצריחים 118.7 מ'. הקתדרלה ניזוקה קשה בשריפה שפרצה בשנת 1702 ובעת השיפוצים לאחר השריפה גם גרמה לשינוי הבנייה המקורית הן בסגנון הבנייה והן בנראות שלה .

בכנסיה זו המליכו הרבה ממלכי שבדיה וגם נקברו כמה מהם.

Gunilla Bell

מגדל הפעמונים הזה מעץ שנקרא פעמון גונילה נמצא על גבעה שממנה ניתן לצפות בכנסיה לעיל. הפעמון נוצק בשנת 1588. מזווית אחרת הוא נמצא לפני הטירה המפורסמת בשנת 1702 פרצה שריפה שבה חלק מהטירה ניזוק ואז נבנה מגדל הפעמונים הנוכחי שתפקידו היה להורות את השעה.

הטירה המלכותית של אופסלה-"המצודה האדומה"

הטירה כה ארוכה שלא נכנסה לי לפריים. בגלל זה גם לא ביקרנו בה😀 היא נבנתה במאה ה-16.

הגן הבוטני

מול הטירה תבחינו במדרגות יורדות לשטח נרחב עם צמחיה גזומה . בירכתי הגן מבנה בסגנון יווני או רומי ולפניו מזרקה אליו לא הגעתי. יתכן ומשמש לחממה לפרחים טרופיים. המראה מלמעלה יפה אבל ראיתי יפים ממנו בעולם. בטריפאדוייזר הגן הבוטני הזה זכה לציון גבוה ותשבוחות אולי כדאי לנסות.

מוזיאון אומנות מודרנית בטירה

אין ספק שזו אומנות מודרנית שצריך נקודה למחשבה אבל פחות מלהיבה אותי.

יופיה של אופסלה

הנחל שמבתר את העיר . כמה יפה יהיה לטייל כאן בתקופת השלכת.

אפילו פטריות גדולות פגשנו באופסלה רק שאינן ראויות למאכל.

האם נהניתי מאופסלה תשאלו?

הייתי מוותרת עליה גם היום למרות שהיו בה דברים חמודים אבל לא הרקיעו שחקים בסולם הוואוו.

הנוף בדרך מאופסלה שבשבדיה ללילהאמר בנורבגיה.

הנופים נפלאים והייתי נעצרת ליד כל אגם לכמה שעות רק לנשום אוויר ולהנות מהפסטורליות .

אבל כשנעבור לנורבגיה הנופים נשגבים עשרת מונים.

KOLMARDEN WILD LIFE

פארק חיות הבר הזה נמצא דרומית מערבית משטוקהולם במרחק כ-150 ק"מ. שם ביקרנו בטיולנו הראשון בשנת 1979. שם ראינו לראשונה בחיינו הופעות של כלבי ים, דולפינים ולוייתנים - קילר. יש שם בעלי חיים רבים ומגוונים ועם השנים הוסיפו אטרקציות רבות נוספות כמו גונדולת הספארי,רכבת הרים מעץ,מופע ציפורי טרף. אם אנו נהננו מהמקום כמבוגרים אני בטוחה שעם ילדים תוכלו להנות שם יום שלם.

להלן קישור לאתר קולמרדן עם מידע רב. (לחץ)

הפארק הלאומי אביסקו

הפארק הזה נמצא בלפלנד בצפון המדינה. אליו הגענו בטיולנו השני למדינות נורבגיה ושבדיה בשנת 2014. זו שמורה המשתרעת על 77 קמ"ר. שם ביקרנו בקניון מיוחד, באיזור חווינו פעמיים מפגשים עם איילי הצפון היפים. בנוסף בהרים מושלגים ולעיתים שלוגיות . בימי החורף יש סיכוי גבוה לצפות משם בזוהר הצפוני.

על אביסקו תוכלו לקרוא בכתבה על הטיול שלי לאיזור.(לחץ).

קולינריה:

אכלנו במסעדה סינית, ובמסעדה מונגולית בשטוקהולם שגם היו בה מאכלים יפניים, ומבחר רב של מאכלים. אבל המסעדה שהכי התענגתי הייתה דווקא זו שבגן הפסלים של מילס. כריך שרימפסים שעלו על גדותיו של הכריך עם ירקות וביצה קשה. מי צריך יותר מזה? בתיאבון!!!

לסיכום:

שבדיה יפיפייה ושטוקהולם נחשבת לאחת מבין הערים הכי יפות באירופה ולא לחינם. וגם הישוב סיגטונה בונבוניירה. צפון שבדיה באיזור לפלנד - פראי ומדהים. יכולה להמליץ על טיול בה עם ובלי ילדים. מתאימה מאד לאוהבי נופים אפילו בטיול עירוני . מבחינת עלויות זולה יותר מנורבגיה ופינלנד. מזג האוויר באוגוסט היה מעולה . נעים מאד.

בנוסף אפשר למצוא בה גם טרולים שיגרמו לכם לחייך.

לכתבה הבאה על נורבגיה הפנינה בכתר סקנדינביה. (לחץ)

אם אהבתם את הכתבה אתם מוזמנים ללחוץ על מילת התודה 👇👇👇להלן. בנוסף תגובה תשמח אותי מאד!