הדלתה של אוקוונגו

כל הזכויות למפה שמורות ליוצרה


דלתת האוקוונגו איננה מסתיימת באוקיאנוס כמו דלתא רגילה אלא באגמים זמניים באמצע המדבר בבוטסואנה. הדלתא היא ביתם של בעלי חיים רבים. כמה צילומים של הדלתא כאןסרט של נשיונאל גיאוגרפי כאן

דלתת האוקוונגו בבוטסואנה שבאפריקה הוכרזה אתר מורשת עולמי. עוד על אוקוונגו כתבה מעניינת מאתר הידען כאן

נהר האוקוונגו מתפתל לאיטו לאורך 1,300 ק"מ. זהו הנהר השלישי בגודלו בין נהרות אפריקה הדרומית, ושמו הנוסף הוא "הנהר שלא מצא את הדרך לים". האוקוונגו לא נשפך אל האוקיינוס, אלא מזרים את מימיו הרבים ואובד בחולות מדבר קלהארי. למעלה עשרה מיליון מ"ק של מים הזורמים בנהר מדי שנה יוצרים מניפת ערוצים עצומה בלב אזור חולות. זוהי דלתת המים המתוקים הגדולה בעולם, הכוללת רבבות פלגי מים צלולים, נחלים זכים ואלפי איים.

אונסקו הכריזה על דלתת האוקוונגו (Okavango) ועל עוד כמה אתרים

אתר מורשת עולמי. הכבוד והחגיגה כפולים שכן הדלתא מוצבת במקום המכובד.

הדלתא הענקית חוצה את צפון-מערב בוצוואנה לאורך 1,000 ק"מ, משתרעת בצורת מניפה על פני 15,000 קמ"ר, ואיננה מגיעה אל האוקיינוס, כמויות המים האדירות מהגשמים פשוט נעלמות להן בתוך מדבר קלהארי.

חצינו בדרך ערוצי מים עמוקים על גבי גשרי עץ רעועים או נסענו ממש בתוך הערוץ עצמו.

נוף הדלתא מורכב בעיקרו מערוצי מים רדודים, ביצות, משטחי מלח וצמחייה המרוכזת סביב ערוצי המים. האזור כמעט שאינו מיושב. ריכוז כזה של מקורות מים באזור כל כך יבש ומדברי מושך אליו בעונה היבשה המוני בעלי חיים התלויים לגמרי בפלא האקולוגי הזה מבעלי החיים הזעירים עד לגירפות ולפילים הגדולים. במקומות מסוימים דואגים להביא מים כדי שבעלי החיים לא ייעלמו.

דלתת האוקוונגו היא הדלתה היבשתית הגדולה ביותר בעולם.

בצפון המדינה מצוי "פארק המקחאדיחאדי", בו מצויים אגני מלח צחיחים. מישור המלח הגדול מקאגאדיקגאדי הממוקם בצפון היה פעם ימה, אך משהתייבש נותרו משקעי מלח גדולים באזור.

הנקודה הנמוכה ביותר בבוטסואנה היא הצטלבותם של נהר הלימפופו עם נהר השאשה בגובה של 513 מ' מעל פני הים. הנקודה הגבוהה ביותר נמצאת בגבעות טסודילו, ברום של 1489 מ' מעל פני הים. זכויות לויקיפדיהוידאו של הדלתא

הפיל ממש ליד הרכב ואנחנו ממתינים שיגמור לאכול ויעזוב את המקום. כך היה :)

עדר אימפלות בדרך

כמויות גדולות של בעלי חיים,מדהים

היפופוטם נהנים מהמים

קרב יעלים

היפופוטמים נהנים במים

הדלתא של אוקוונגו