רייקיוויק מהאויר

עיר הבירה של איסלנד.


 שדה התורמוסים

שדה התעופה ברייקיוויק

העיר בחלקוה שטוחה בחלקה גבוהה. כל המדרכות כמעט מחוממות בחורף ע"י צינורות שמעבירים מים חמים מהגיזרים כך שהשלג לא נערם בעיק ומקל על החיים בחורף. רוב הבתים בנויים כך שיש להם בידוד להגנה מהקור המקפיא בחורף.

נוף מהחדר במלון גרנד הוטל


 חנויות ברייקייויק

האי בתוך המוזיאון הלאומי

במעבר בין הרחובות, חנויות רבות סגורות עקב המשבר הכלכלי הקשה, מכוניות עומדות למכירה ואין קונים.

בעיר מבנים מודרנים לצד בניינים עתיקים, מעניין שהבתים אינם הבתים האופיניים לאירופה, אלא שטוחים ללא פיתוחים ואחרים. גם הבתים העתיקים אינם במתכונת האירופית. ייתכן שכמות השלג גרמה לכך שהמבנים יהיו ישרם למנוע הצתברות קרח.

מסביב, משטחים ענקיים של ירוק. אגמים עם ברווזים ועוד.
 ליד הפרלמנט הפגנות של צעירים על קשיים בקיום יומיומי.

ברחובות טיפוסים שונים כולל בעירום מלא. המקומיים, רוכבים על אופנים,או אופנועים.
 תיירים ממלאים את העיר בעונת התיירות מחודש יוני עד אוגוסט. בעונה זו, השלג נשאר על הפסגות והצמחים פורחים, בעלי החיים מאוהבים ובכל פינה ניתן לראות צאצאים של בעלי החיים שחיים במקום.

העיר נקיה מאוד. ישנם המון ברים וכנראה עוד מקומות בילוי שלא ראינו כי לא הסתובבנו בערבים בעיר. היינו עיפים אחרי טיול של 10 שעות ביום בערך.

בכניסה לריקייוויק מעונות מיוחדים לגיל הזהב ולבעלי מגבלה. מרכזי קניות גדולים כמו בכל עיר מודרנית עם מסעדות מקומיות וזרות. ניתן לבחור מה לאכול.

מגוון המזון במרכולים ,גדול. יש במקום חממות בהם מגדלים ירקות ופירות עם טעם של פעם. המחירים בסופר בשמים(-: .
 יש גם פירות ולמעשה, כל שתרצו. שפע גבינות ,בשרים נקניקים וממתקים.

אזהרה, האוכל יקר מאוד והמנות קטנות לכן חשוב לבדוק בכל מקום ולראות מה עדיף שלא תרעבו(-: .

האיסלנדים מאמינים שההתיישבות הקבועה הראשונה באיסלנד הייתה על ידי נורדים והוקמה ברייקיאוויק על ידי אינגולפור ארנרסון בסביבות 870 לספירה. הדבר מתואר בלנדנאמבוק, ספר ההתיישבות.

רייקיאוויק לא מוזכרת במקורות מימי הביניים אלא כחווה רגילה אך במאה ה-18 החלה התרכזות עירונית במקום.
ב-1752 מלך דנמרק תרם את האחוזה של רייקיאוויק לחברת אינרטינגר. בשנים אלו הוקמו מספר בתים על מנת לשכן את תעשיית הצמר שהייתה למעסיקה העיקרית ברייקיאוויק למספר עשורים והסיבה המקורית לקיומה של העיר.
 מלאכות נוספות נעשו על ידי אינרטינגר כמו דיג, כריית גפרית, חקלאות ובניית ספינות.

הכתר הדני ביטל את שליטתו הבלעדית במסחר וב-18 באוגוסט 1786 והעניק לרייקיאוויק צ`רטר כ "עיר שוק".

שנת 1786 מיוחסת כתאריך היסוד של העיר. ב-1986 העיר חגגה 200 שנה להיווסדה. זכויות הסחר עדיין היו מוגבלות לאזרחי הכתר הדני, והסוחרים הדנים המשיכו לשלוט מסחרית באיסלנד. במהלך העשורים הבאים התרחבו העסקים שלהם. אחרי 1880 התרחב הסחר החופשי לכל האזרחויות והחלה לגדול השפעת הסוחרים האיסלנדים.

תנועה לאומנית השיגה הרבה השפעה במאה ה-19 והרעיונות לעצמאות איסלנדית נפוצו. רייקייוויק כעיר היחידה של איסלנד הייתה כור ההיתוך לרעיונות אלו במדינה. תומכי עצמאות איסלנד הבינו שרייקיאוויק חזקה היא יסוד חשוב להשגת מטרה זו. כל השנים הגדולות בהיסטוריה של מאבק העצמאות ניכרים ברייקיאוויק גם כן.

בשנת 1845 האלת`ינג, האספה הכללית שהאיסלנדים הקימו ב-930, הוקם מחדש ברייקייוויק לאחר שלא היה פעיל מספר עשורים קודם לכן כאשר היה ממוקם בתינגווליר.

בתקופה זו פעל האלת`ינג רק כאספה מייעצת שמטרתה לייעץ למלך על ענייני איסלנד. מיקום האלת`ינג ברייקיאוויק הקים ביעילות את העיר כבירת איסלנד. ב-1874 קיבלה איסלנד חוקה ויחד איתה האלת`ינג קיבל סמכויות חקיקה מוגבלות והפך למוסד שבמהותו קיים עד היום. הצעד הבא היה להעביר את רוב הסמכות הביצועית לאיסלנד והדבר נעשה על ידי אוטונומיה ב-1904 כאשר משרד השר לאיסלנד הוקם ברייקיאוויק. הצעד הגדול ביותר לקראת איסלנד עצמאית נעשה ב-1 בדצבמבר 1918 כאשר איסלנד הפכה למדינה ריבונית תחת הכתר הדני, ממלכת איסלנד.
בשנות ה-20 וה-30 של המאה-20 עיקר הצי האיסלנדי הגדול של מכמורות דיג הפליג מרייקייוויק.
ייצור דגי קוד מלוחים היה המפעל הראשי.
 השפל הגדול פגע ברייקיאוויק קשה וגרם לאבטלה ומאבק איגודי פועלים, שלעתים היה אלים.

בבוקר 10 במאי 1940 התקרבו ארבע ספינות מלחמה לרייקייוויק ועגנו בנמל, האזרחים נרגעו כשגילו שמדובר בבריטים ולא בגרמנים. תוך כמה שעות הושלמה ההשתלטות של בעלות הברית על רייקייוויק ללא אלימות.

הממשלה האיסלנדית קיבלה בקשות רבות מהממשלה הבריטית בנוגע להרשאת ההשתלטות אך היא תמיד דחתה אותן על בסיס מדיניות ניטראליות. בשנים שנשארו עד לסוף מלחמת העולם השנייה, חיילים בריטיים ולאחר מכן אמריקניים בנו בסיסים ברייקייוויק, מספר החיילים הזרים בעיר הפך לכמעט זהה לאוכלוסייה המקומית של העיר.

מבחינה כלכלית, הכיבוש השפיע בצורה די חיובית על רייקייוויק, שנות האבטלה והשפל הסתיימו ונעשתה עבודת בנייה רבה. הבריטים בנו את נמל התעופה רייקייוויק, שמתפקד עד היום, ומשרת בעיקר טיסות פנים-ארציות. האמריקאים בנו את נמל התעופה קפלביק 50 ק"מ מרייקייוויק והוא הפך מאוחר יותר לנמל התעופה הבינלאומי העיקרי של איסלנד.

ב-1944 רפובליקת איסלנד הוקמה ונשיא נבחר בבחירות עממיות והחליף את המלך, משרד הנשיא מוקם ברייקייוויק.

הצמיחה ברייקייוויק החלה באמת בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה. מעבר המוני מאזורי הכפר החל בעיקר בגלל טכנולוגיה טובה יותר בחקלאות שהורידה את הצורך בכוח עבודה במגזר ובגלל פיצוץ האוכלוסין בעקבות שיפור בתנאי החיים באיסלנד. צעירים בשחר חייהם עברו לבירה כדי לחיות ב"חלום הרייקייוויקי". הכפר הפרימיטיבי הקודם הפך במהירות לעיר מודרנית. מכוניות פרטיות הפכו לנפוצות וקמו קומפלקסים של דירות מודרניות בפרברים המתפשטים וחלק גדול מרייקייוויק איבד את תחושת הכפר. ב-1972 רייקייוויק אירחה את אליפות העולם בשחמט בין בובי פישר ובוריס ספסקי.

בשני העשורים האחרונים הפכה רייקייוויק לשחקנית חשובה בקהילה הבינלאומית, ב-1986 פסגה בין רונלד רייגן ומיכאל גורבצ`וב ביססה קו חדש למעמד הבינלאומי של רייקייוויק.

הסרת פיקוח ממשלתי במגזר הפיננסי ומהפכת המחשוב בשנות התשעים שינו את רייקייוויק שוב. המגזר הפיננסי וטכנולוגית המידע הן מעסיקות חשובות בעיר. העיר טיפחה כמה כישרונות שהתפרסמו בעולם בשנים האחרונות כמו, ביורק וסיגור רוס. בשנת 2000 נבחרה העיר להיות בירת התרבות האירופית בצוותא עם מספר ערים אירופיות נוספות.

http://www.listasafnreykjavikur.is/desktopdefault.aspx

מוזיאון האומנות של ריקייאוויק

http://www.ljosmyndasafnreykjavikur.is/

מוזיאון הצילום

חלק ראשון,חלק שני,חלק שלישי,חלק 4,חלק 5,חלק 6,חלק 7,חלק 8,חלק 9,חלק 10,חלק 11,חלק 12,חלק 13, חלק 14,חלק 15,

סיוע בביטוח לאומי וזכויות בעלי מגבלה (נכים)-חינם