יום שישי 09.06.2017
לאחר ארוחת בוקר אנחנו יוצאים מהמלון אלהדרך המתפתלת על רכס הפינדוס ואנו נוסעים בכביש המתפתל בין אלונים ומטעי פרי מעובדים,

 הדרך למטאורה
ביניהם כפרים קטנים עם גגות אדומים. בנקודת המפגש בין סוף ההרים ותחילת המישור מתרוממות לפתע מספר "אצבעות" סלע ענקיות.כל אצבע בגובה עשרות מטרים ויותר, כמעט אנכיים בקו ישר לקרקע.הכביש מתפתל מן הכפר קסטראקי שבמישור אל בין הסלעים הענקיים ואז מתגלים בראשם של חלק מ"אצבעות האבן" מספר מנזרים ביזנטיים עתיקים. המנזרים שוכנים בראש הסלע כמו כתר.
המנזרים נראים כאילו הם תלויים באוויר. "תלוי באוויר" היא "מטאור" ביוונית. מכאן שמם. האזור מדהים בתופעת
 טבע בשילוב עם האדם יוצר נוף יפהפה ששמו מטאורה.

המנזרים נגישים למטפסי הרים, ולמי שמסוגלים לטפס על עשרות מדרגות להגיע אליהם. מנזר אחד בלבד
נגיש חלקית לכיסאות גלגלים.

 המדריך מספר לנו על המנזרים באוטובוס כי חם מאוד בחוץ וללא נגישות אין טעם לרדת למעט במקום אחד הנגיש. צילומים נלקחו בדרך שהאוטובוס עצר במיוחד למטרה זו.

פרוש המילה מטאורה מילולית הוא "אמצע השמיים". זה הוא המקום הוא שני בחשיבותו ביוון.
ישנם 19 מנזרים שאסורים לנשים ומנזר אחד לנשים בלבד.

בהר הקדוש אין אפיפיור או ארכיבישוף. המנזרים שייכים למקומיים.

האגדה מספרת שהייתה לפני 6 מליון שנה סופה גדולה ורעידת אדמה. המים שהיו במקום נעלמו ונוצרו המנזרים.
לאחר המלחמה נגד האמפריה האוטומנית מ-20 המנזרים שהיו במקום נשארו 6 שמאפשרים ביקור בעיקר לצרכי דת.
 מטאורה הם אוסף של מנזרים אורתודוקסיים השוכנים בנומוס טריקלה שבמחוז תסליה במרכז יוון. ראשיתם של מנזרי מטאורה בתקופה הביזנטית המאוחרת.


עוד ממטאורההמנזרים המבודדים נראים כתלויים באמצע השמיים. הם נמנים עם הגדולים והחשובים במנזרי יוון, בזכות תופעות הטבע המרהיבות והנדירות והתרבות הייחודית של מטאורה, האזור הוכרז בשנת 1988 כאתר מורשת עולמית.
מנזרי מטאורה שוכנים בשוליהם המזרחיים של הרי פינדוס וצוקיו פונים דרומה לעמק הנהר פיניוס החוצה את מישורי תסליה. הצוקים נישאים לגובה של עד 400 מטר. הצוקים נוצרו לפני כ-60 מיליון שנה כתוצאה משקיעת סחף
 בדלתות במהלך השלישון. הם עשויים מאבן חול ומקונגלומרט. פעילות ססמית מאוחרת הרימה את האזור והסחופה העניקה לו מראה של עמודים.העיירה לרגלי מטאורה

 סרט על מטאורה אורכו של האתר הוא כ-3 ק"מ מצפון-מערב לדרום-מזרח, ורוחבו המרבי מגיע לכ-1.5 ק"מ.
שטחו הכולל הוא 3.75 קמ"ר בלבד, והוא שוכן כקילומטר עד שני קילומטרים צפונית וצפונית-מזרחית לעיר קלבאקה סמוך לכפר קסטראקי.
סביב מטאורה משתרעות חורשות של עצי דולב, ברוש, אלון ואורן, ועצי אשור אירופי מעל גבהים של 700 מטר. האזור ידוע בשפע העופות המצויים בו, ושטח בן 140 דונם סביב מטאורה מוגדר כאזור מחיה חשוב לציפורים ביניהם עופות דורסים החיים בצוקים כמו רחם,בז הצוקים,הבז הנודד,האיה, הדיה הנץ, וארבעה מיני עיט. יש במקום גם יונקים כמו זאב מצוי ולוטרה מצויה.
נזירים פורשים התיישבו במערות ובנקיקים של מטאורה בתחילת המאה ה-11.
ב-1160 לערך הוקמה למרגלות עמודי הסלע קפלה קטנה שהוקדשה לבתולה מדופיאני אשר הייתה חלק ממקום פרישה נזירי בשם זהה.
 פלישת העות'מאנים ליוון וחוסר היציבות הפוליטית שאפיינה את המאה ה-14, הביאה את הנזירים לבנות מנזרים על הפסגות הבלתי נגישות של עמודי הסלע. 

המנזרים נבנו ישירות על הסלע ללא יסודות. הגישה אליהם הייתה באמצעות סולמות ארוכים או סלים ורשתות שחוברו לחבלים והשתלשלו ממנופים. החבלים הוחלפו רק כאשר "האל איפשר זאת". כאשר נקרעו החבלים או הסלים. דבר שעלה בחיי אדם.
 המנזרים שגשגו עד המאה ה-17 ומאז הצטמקה אוכלוסיית הנזירים במקום עד לשליש מתקופת הזוהר.

במלחמת העולם השנייה הופצצה מטאורה וחלק מיצירות האומנות שנשמרו בה נגנבו. 

הקידמה הביאה לסלילת כביש שמחבר בין המנזרים כמו גם חציבת מדרגות בסלעים שמובילות למנזרים . התפתחות זו הקלה על הנגישות למקום, והפכה אותו למוקד תיירותי פופולרי.
דבר שגרם לחלק מהנזירים לעזוב את המנזרים ולעבור למנזרים אחרים.

 על מטאורה בסרט נוסף כאן ביו טיובכיום ישנה קהילת נזירים קטנה בששת המנזרים שנותרו במטאורה. ארבעה מהם מאוישים על ידי נזירים ושני האחרים על ידי נזירות. בכל אחד מהמנזרים מתגוררים נזירים בודדים, ולמבנים ערך אדריכלי ואומנותי רב בהרבה על חשיבותם הדתית.
 מנזר מגאלו מטאורו היה המנזר הראשון שנבנה במטאורה והגדול שבמנזריה. זכויות לצילום לויקיפדיה כאןצילום מרחוק.

הוא מיוחס לנזיר אתנאסיוס ולתשעה נזירים נוספים מהר אתוס שהגיעו למקום ב-1344 והקימו את המנזר בין השנים 1356–1372. לפי האגדה נישא אתנסיוס אל ראש הצוק על כנפי נשר.
הקמת המנזרים במקום לא נגיש מוסברת בהתערבות אלוהית.
במאה ה-15 כבר שכנו במטאורה 24 מנזרים. תחילה נקרא מנזר מגאלו מטאורו מנזר "ההשתנות".
המנזר שוכן על ראשו השטוח של צוק המכונה "הסלע השטוח". כיום הוא נגיש באמצעות גרם מדרגות.
גובהו של הצוק הוא 534 מטר והוא הצפוני מבין ששת המנזרים.
האפסיס של הקתוליקון המוקדש ואזור המזבח הוקמו בין השנים 1387-1388.
 הכנסייה עוטרה בפרסקאות החל מ-1483 ועד 1582. יתר המבנה הושלם במאה ה-16.צורתה כשל צלב יווני. בכנסייה קבור יואן אורוס הסרבי, יורשו של אתנסיוס בתפקיד אב המנזר. במנזר שמורים אוצרות שונים ובהם כתבי יד, איקונות,וחפצי תפילה ופולחן נוספים.
 מנזר ורלאם הוא המנזר השני בגודלו במטאורה. הוא שוכן כחצי קילומטר מזרחית למנזר מגאלו מטאורו. המנזר הוקם ב-1541 על ידי שני אחים מיואנינה, תאופאניס ונקטאריוס אפסאראדס, במקום בו שכן קודם לכן מקום פרישה שהוקם על ידי נזיר בשם ורלאם במאה ה-14.

 מטאורה


 מטאורה


 עוד מהיופי
הקתוליקון מוקדש לכל הקדושים, והוא הוקם במקום בו שכנה קפלת "שלושת הבישופים" על שמם של שלושת מיסדיו של המנזר - ורלאם והאחים אפסאראדס. ייסודות המנזר בצורת צלב יווני ובסגנון אופייני להר אתוס, הבנייה הושלמה ב-1544. המבנה עוטר ב- 1548 בכיפה נראה ישו, ועל הקירות מתוארים, תנומת הבתולה וצליבת ישו. משני צידי הכניסה למבנה נראות דמויותיהם של יוחנן מדמשק ושל קוסמאס הקדוש. הנרתקס הגדול עוטר רק ב-1566, והפרסקאות שבו מתארים את יום הדין וסצינות מחייו של יוחנן המטביל. חדר האוכל של המנזר משמש כיום כמוזיאון ושמורים בו אוצרות דת ויצירות אומנות בעלי חשיבות.מנזר ניקולאס הקדוש אנפאפסאס,
נוסד בתחילת המאה ה-14, והוא שוכן כמה מאות מטרים דרומית למנזר מגאלו מטאורו. הקתוליקון ובו ספינה בודדת מוקדש לניקולאס הקדוש, והפרסקאות המעטרים אותו צויירו ב-1527. הפרסקאות חודשו ב-1960.
מנזר אגיוס סטפנוס או מנזר סטפנוס הקדוש, שוכן בפינה הדרום-מזרחית של מטאורה, מעל העיירה קלבאקה.
 המנזר נוסד בסוף המאה ה-15 במקום בו שכן מקום פרישה קודם מהמאה ה-12.כנסיית סטפנוס הקדוש נוסדה במאה ה-16 ועוטרה ב-1545.
כנסייה נוספת המוקדשת לחרלמבוס הקדוש נוסדה ב-1798, וכיום היא משמשת כקתוליקון של המנזר. בכנסייה שמור ראשו של הקדוש.
 במלחמת העולם השנייה הסבו הנאצים נזק למנזר מאחר שסברו כי לוחמי חופש מתחבאים בו. המנזר ננטש ואוייש מחדש ב-1961 על ידי נזירות ששיפצו אותו. חדר האוכל של המנזר משמש כיום כמוזיאון, ובניגוד למנזרים האחרים, הגישה אליו קלה יחסית בזכות העובדה שהוא שוכן על שלוחה של הרמה ולא על צוק מבודד. מנזר רוסאנו זכויות לצילום כאן

מנזר רוסאנו מוקדש להשתנות ולברברה הקדושה. כיום מתגוררות בו נזירות.
 המנזר שהיה במקורו מנזר גברים, כמו גם הקתוליקון, נוסד באמצע המאה ה-16 ועוטר ב-1560. קודם לכן שכן במקום מבנה נזירי קודם שהוקם במאות ה-14 וה-15. המקום כאן נגיש, ויש פנורמה יפהפייה על האזור למטה. מזכרות שנמכרות על ידי הנזירות עם תמרון קל ניתן להיכנס לחלק מהמנזר עוד מנזר

הנוף מלמעלה
 ועוד מהנוף המשכר מנזר אגיאס טריאדס, זכויות לצילום לויקיפדיה כאן
או מנזר השילוש הקדוש, בדרום מטאורה, נחשב לאחד המרשימים מבין ששת המנזרים. שני נזירים בלבד מתגוררים בו. הוא גם נחשב לקשה ביותר לגישה מבין כל המנזרים כי
הוא שוכן על פסגתו של צוק תלול במיוחד שאליה מוביל גרם מדרגות ארוך.
 הקתוליקון נבנה בין השנים 1475–1476 ועוטר בפרסקאות ב-1741. הנרתקס המקורה בקמרון חבית הוסף למבנה ב-1689. המנזר הופיע בסרט לעינייך בלבד מסדרת סרטי ג'יימס בונד.


המשך יבוא
חלק 1, חלק 2,חלק 3,חלק 4,חלק 5 ,חלק 6 , חלק 7, חלק 8,