כנסית הגואל על הדם

25.05.2011 לאחר שינה טובה וארוחת בוקר יצאנו מהמלון בשעה 10 בבוקר לשדרות מוסקבה. בעיר ישנם שישה פרברים.
 מספר התושבים כ-51/2 מליון .
צארסקויה סלו –כפר הצאר , הוא אתר המגורים של משפחת הצאר הרוסי בתקופת שלטון בית רומנוב.
האתר ממוקם בעיירה פושקין, כ-26 ק"מ דרומית לסנט פטרבורג שהייתה בירת האימפריה הרוסית באותה תקופה.
המקום הוכרז בשנת 1990 כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסקו כחלק מהמרכז ההיסטורי של סנקט פטרבורג ואתרים קשורים.
 המקום היה שייך לשבדים ב-1721 ופטר הגדול כבש אותו. ונתן אותו מתנה לאשתו קטרינוצקה. הוא לא אהב את מוסקבה, לאחר הרג משפחתו שהיה נוכח בה בהיותו בן 9. הוא התחתן בגיל צעיר ולא היה מאושר. לכן שלח את אשתו למנזר . בתחילת חודש מאי המשפחה הקיסרית וסביבתה, עברו לארמון הקיץ.

ארמיטאז'- ארמון החורף זהו האתר המפורסם ביותר בעיר. הארמון מכיל אלפי חדרים. היה מקום מושבם של השליטים הרוסים.
 כיום הארמון משמש כמוזיאון ארמיטג' המפורסם, אך העיצוב המפואר בסגנון בארוק מסגיר את עברו המלכותי. לא כל החדרים פתוחים למבקרים, אלא רק החדרים המהווים חלק מהמוזיאון.


 הארמון נבנה באמצע המאה ה-18 בידי האדריכל האיטלקי המפורסם רסטרלי שהוזמן במיוחד והתאהב בסנט פטרסבורג. בשנת 1837 עיצבה קטרינה הגדולה את הארמון בסגנון ניאו קלאסי, והוא שימש ארמון המלכות עד שנת 1917.

על הגג, לכל אורכו, מוצבים פסלים. כשאור שפוך על פני הכל, הפסלים נראים כמו צלליות מרהיבות.


 כיום מהווה הארמון המפואר חלק ממוזיאון הארמיטאז. מוזיאון הארמיטאז' שמשמעו התבודדות,נוסד על ידי הצארית יקטרינה השניה, שהחליטה לאסוף אוצרות אמנות ולאצור אותם בארמון החורף. במשך השנים המשיכו הצארים לרכוש פריטי אמנות רבים. בזמן המצור על לנינגרד החביאו הרוסים את האוצרות במרתפים, כדי שלא ייפגעו.


 הארמיטאז' הוא כנראה המוזיאון הגדול ביותר בעולם. 27 ק"מ אורכו.

 אם רוצים לראות את כל האולמות שבכל הקומות גם 7 שנים לא מספיקות. המוזיאון מורכב, מלבד מארמון החורף, מעוד ארבעה מבנים המחוברים זה לזה.


 הארמיטאז' הקטן, שנבנה בסגנון הניאו קלאסי עבור יקטרינה הגדולה, ההרמיטאז' הישן והחדש,המכונים ההרמיטאז' הגדול, ומשמשים כמוזיאון. תיאטרון ההרמיטאז', המשמש לארועים מיוחדים. במוזיאון יש יותר משלושה מליון פריטים, אך רובם מאוכסנים במרתפי המוזיאון. האוסף מרשים ומכיל אמנות ונציאנית מהמאה ה-16,

 יצירות של רפאל, אמנות ספרדית, מהמאות 16 – 18, אמנות פלמית מהמאה ה-17, אמנות הולנדית מהמאה ה-17,

 רצפת גלגל המזל ,זודיאק, פסיפס יפהפיה רוב הרצפה עשויה מעץ בגוונים שונים ודוגמאות מרהיבות.


 אימפרסיוניזם ופוסט אימפרסיוניזם, כלים,


 כלוב הזהב וטווס הזהב

אבנים יקרות במימדים גדולים כמו מלכיט, תכשיטים, חפצי זהב, ומגוון רב ומעניין של פריטים. המוזיאון מתגאה בשני ציורים של ליאונרדו דה ונצ'י.וטיציאן. באולם של ציורי רמברנדט, מן המפורסמים שבהם.


מדונה


 מדונה רפאל ARMITAGE GALLATIA RAFAEL


 הסערה גובלנים ענקיים על הקירות, קשה לצלם את הגודל הענק.

התקרה מרהיבה. כל התקרה של הארמונות מצוירת ומקושטת. כל דלת מלאכת מחשבת. החלונות מעוצבים,אין פריט שצורתו ומיקומו לא נלקחו בחשבון. העיניים לא שבעות להביט ביופי. קיר לדוגמא.

העושר


 עוד אולם


 ציורים מסודרם באולמות רבים בשורות שורות לפי גודלם או הנושא.

 אל מול היופי שבציור נגן לאוטה קרוואג'ו מיכלאנג'לו תערוכה ניידת בארמיטאז כדי ענק

סך הכל שולחן, שיש קררה ,מסביב זהב

עוד אולם אין מילים ליופי המצויר,דיוקן של השחקנית אנטוניה Zarate פרנסיסקו דה גויה (1810) – מוזיאון ההרמיטאז' בסנט פטרסבורג


 רמברנדט תאה של רמברנדט (1606-1669)
 THE RETURN OF THE PRODIGAL SON רמברנדט שובו של הבן שעון

פטר הגדול
 קשה להתעלם מהתקרה
 שולחן מזהב
 כלים מפורצלן פסנתר מרשים קטרינההתקרה

קנובה 3 גרציות מ- שיש
 הנבל המוזהב
 הספרייה המרשימהחדר תינוקות בקומה העליונה, מוצגים אוספים אימפרסיוניסטים ,צרפתים הולנדים ועוד כגון ואן גוך, פיסארו, מונה, מאנה. סזאן,אל גרקו,בוטיצלי ועוד. רוב הציורים מוגנים בזכוכית עקב נסיונות לפגוע בהם. כל הציורים הפסלים ושכיות החמדה שנמצאים במקום הם מקוריים. בכל חדר יש תצוגה של אמן אחד. לכל חדר יש שם, וכל קומה מכילה תקופה. שני חדרים מוקדשים לפיקאסו, ושני חדרים למאטיס. לארמון מספר כניסות, הכניסה המרשימה לארמון היא מכיכר הארמון, בה מוצגים פסלים בכיכר. הכניסה המרשימה שבהם היא שער הכניסה לכיכר. והתמונות, מהממות. נשארים פעורי פה מול העושר והיופי.
אנחנו נכנסנו לארמיטאז מכניסה מיוחדת ועלינו לקומות במעלית ענקית 8 מטר גובה ורוחב דומה. המעלית משמשת להובלת התמונות הענקיות כמו הגובלנים על הקירות ממקום למקום. נשארנו בלי מילים.
 הביקור במוזיאון הוא חוויה שחודרת את כל החושים. גם סידור התמונות מרתק. לפי שנת היצירה וההתפתחות. בסוף הסיור המרתק שתינו קפה והחברים לקחו עוגת שוקולד מיוחדת שיש רק בארמיטאז. המשך יבוא.

חלק 1,חלק 2, חלק 3,חלק 4, חלק5 , חלק 6 , חלק 7 ,חלק 8,חלק 9,חלק 10,