בדרך אל המלון אנחנו עוברים ליד החוף המהמם עם המון איגואנות עליהן ברשומה נפרדת.
---

אחרי מנוחה ומקלחת לריענון אנחנו יוצאים לסיבוב בטיילת היפה של סן כריסטובל.
הייתי כאן ב-2012. המקום הפך לתיירותי וחבל מאוד. נסללו מעט כבישים בעיקר ברחוב הראשי.
מרבית האי עדין נשאר כפי שהיה. נפתחו מסעדות רבות וחנויות לתיירים בסביבה.
ההכנסה העיקרית היא מתיירות. מס התיירים המורשים להיכנס כל שנה מתואם עם הרשויות.
 יש מספר רכבים וקורקינטים שלא היו בעבר.
---
הטיילת ואריות הים
בדרך אנחנו עוברים ליד קקטוסים אנדמיים.
הקקטוס הוא הצמח הנפוץ ביותר בחלקים היבשים של איי גלפגוס. זה הוא צמח בשרני שמסוגל לאגור מים בגבעולים ובעלים שלו. הקקטוס משגשג באקלים עוין ובתקופות בצורת. לרוב בני משפחת הקקטוס יש קוצים שהתפתחו מעלים. הקוצים הם חלק בסיסי של הקקטוס.הקוצים משמשים להגנה מפני חיות רעות והופכים את
הצמח קשה ללעיסה.
 הקקטוס יוצר צל שמנמיך את הטמפרטורה הפנימית של הצמח. בנוסף, הוא בנוי כך שכל ערוצי מי גשמים יופנו לכיוון בסיס הצמח. הציפוי המבריק שמכסה את הקקטוס המכונה גלוסוס,מטרתו לחסוך בלחות ופועל כמו איבר לפוטוסינתזה הפריחה מפחיתה את אידוי של הקקטוס.
קק××ס ש××× ××פ××ס 1
 קקטוס הלבה (Brachycereus Nesioticus) גדל בקבוצות בשדות הלבה של איי גלפגוס ויכול להגיע לגובה של 23 ס”מ. צבע של הקקטוס הזה הוא צהוב בתחילה ולאחר מכן הופך לכתום והוא נעלם לאפור או שחור ככל שהוא מתבגר עם זמן. יש לו פרחים לבנים הנראים בשעתי הבוקר המוקדמות בלבד. יש קקטוס נוסף אנדמי שיש לו פרחי פירות ירוקים או אדומים שנפתחים לפני עלות השחר. סוג זה של קקטוס גלפגוס ניתן למצוא במצוקי פורטו Ayora על אי סנטה קרוז.
קק××ס ××פ××ס 5
Lava cactus‏, Brachycereus nesioticus או קקטוס המנורה מגיע לגובה 7 מטרים ופרותיו אכילים.
 קיימים 3 סוגים "קקטוס הנברשת" תת מין של קקטוס הלבה שהם מעניינים בפי עצמם כי התפתחו ל-14 סוגים שונים שחלקם טיפסו לגובה. והתכסו בקוצים. למרות זאת מהווה הקקטוס מרכיב חשוב בתזונה של הצבים האיגואנת והפרושים. Opuntia echios var. gigantea Lava cactus‏, Brachycereus nesioticus או קקטוס המנורה מגיע לגובה 7 מטרים ופרותיו אכילים. קיימים 3 סוגים "קקטוס הנברשת" תת מין של קקטוס הלבה שהם מעניינים בפי עצמם כי התפתחו ל-14 סוגים שונים וחלקם טיפסו לגובה. והתכסו בקוצים. למרות זאת מהווה הקקטוס מרכיב חשוב בתזונה של הצבים האיגואנת והפרושים. Opuntia echios var. gigantea

קקטוס מנורה על פי צורתו.הוא קבל את שמו מהצורה של "זרועותיו" אשר נותנים לו את המראה של נר. קקטוס המנורה נמצא באזורים הצחיחים של האיים, שם הוא יכולה לשרוד עם מעט מאוד מים.
 לכל אחד מהם יש טווח שונה במקצת ומראה מעט שונה. הפירות משתנים בצבע בין תת-מינים, החל מאדום לירוק ועד סגול,הם מספקים מזון לבעלי חיים רבים, כולל פינקים איגואנות קרקעיות לאחר שהבשילו וירדו לקרקע. לטאות לבה גם אוכלות את הפרחים שמופיעים רק בשעות הבוקר המוקדמות.

קק××ס ×נר×ת ××פ××ס 2----

קקטוס הנרות CANDELABRA CACTUS אחד מינים קקטוס אנדמיים של גלפגוס, או בשמו הנכון

Jasminocereus "דמויי יסמין cereus", המתייחסים לפרחים. זה הוא סוג של קקטוסים ממין אחד,
Jasminocereus thouarsii, אנדמי לאיי גלאפגוס, טריטוריאלי חלקי באקוודור.
 הוא נקרא לעתים קרובות קקטוס פמוט (שם המשמש קקטוסים אחרים עם מראה דומה). בבשלות יש לו הרגל מסובך, טרייקלי, ועשוי להגיע לגובה 7 מ'. הגבעולים מורכבים מקטעים בודדים עם צירים ביניהם. הפרחים הלבנים והירקרקים פתוחים בלילה, ואחריהם פירות ירקרקים אדמדמים.

אנחנו הולכים לאורך הטיילת בחיפוש אחרי מזכרות ואחרים. המחיר לא זול, מציאות אין. והיופי של השקיעה מהמם.
---


אריות הים נהנים משמש אחרונה
 בסוף הטיילת חיכתה לנו מסעדה בשם קליפסו. מסעדה בינונית עם נוף מהמם
---


-----

בניין העירייה ממול.
סביבות 10 לאחר שלא מצאנו מה לקנות חזרנו למלון. ליד המלון היה ארוע של המאיור של האי והרעש היה חזק מאוד. למרות זאת הצלחנו להירדם.

המשך יבוא
חלק 1,חלק 2,חלק 3,חלק 4, חלק 5,חלק 6,חלק 7,חלק 8,חלק 9,חלק 10,חלק 11,חלק 12,חלק 13,חלק 14,