04.11.2015
 קמים בשש בבוקר,לא מספיקים ליהנות ממיטה נוחה לאחר כ-30 שעות מעזיבתנו את הארץ. השקמה ,הצצה על הנוף מקומה 10 במלון. הגן סביב ארמון המלך.


 התארגנות בוקר ואנחנו עולים באחת משמונה מעליות לקומה ה-17 בה נמצאת מסעדת הבוקר . מסעדה נוספת בקומה 23 .


 לאחר ארוחה מפנקת והנוף שנשקף מהמסעדה,

ארוחה כיד המלך

אנחנו נפגשים בלובי המלון שם ממתינה לנו קיקו איטו המדריכה שתלווה אותנו לאורך כל הטיול.
מדריכה שהפנינים והידע שתעביר לנו יתגלו לכם בהמשך.
 קיקו מציגה בפנינו את הנהג מר' קומייאמה שילווה אותנו חלק מהטיול כמנהג המקום. לאחר עליה במעלון הידראולי לאוטובוס המצוחצח!


 בדרך לארמון המלך THE IMPERIAL PALACE שנמצא בצד המערבי של טוקיו.

 בכניסה לרחבה


לצפיה טובה בתמונות הקליקו על הצילומים או F11 .

בזמן הנסיעה ,קיקו המדריכה מספרת על ההיסטוריה של יפן ובכלל.
כדי להבין את התרבות היפנית, מעט מההיסטוריה של יפן.
יפן או "מקור השמש",ביפנית מודרנית היא "ניהוֹן",בעבר "ניפּוֹן" .
יפן היא אסופה של איים בצפון האוקיינוס השקט השייכים ליבשת אסיה.
מבחינת שטחה, יפן היא המדינה השישית בעולם מבחינה תעשייתית,והמדינה השלישית מבחינת עוצמתה הכלכלית.
יפן מכונה גם בשם: "ארץ השמש העולה" או "ארץ שמונת האיים הגדולים".
שפה רישמית יפנית, עיר הבירה הראשית היום היא טוקיו.
משטר –מונרכיה חוקתית.
ראש המדינה הוא קיסר. היום הקיסר אַקיהיטוֹ-טֶנוֹ הֵייקָה, הקיסר ה-125 בשושלת הקיסרית. היום בן 76.
המיתולוגיה היפנית מייחסת את ראשית השושלת באלת השמש, אמאטֶרסוּ אוּמיקָאמי, ושושלת זו לא התחלפה מאז הקיסר הראשון של יפן, ג'ימוֹ טֶנוֹ, ועד עתה.
יפן הוקמה במאה השביעית לפני הספירה.
 שטחה 377,835 קמ"ר ומורכבת מ-4 איים גדולים מאוד ועוד רבים קטנים.


 זכויות יוצרים למפה כאן 
חיים ביפן כ-130 מליון נפשות.
מטבע המקומי הוא ייו יפני.

מהמחקר הארכאולוגי עולה כי המתיישבים הראשונים של יפן הגיעו מקוריאה וסיביר לפני כ- 30,000 שנה, כאשר עדיין לא היה ים שהפריד בין יפן ליבשת אסיה. אחרים הגיעו בדרך הים מאוחר יותר מהפיליפינים ומפולינזיה.
 היפנים החלו לכתוב את ההיסטוריה שלהם רק במאה ה-5 וה-6 לספירה, כשמערכות הכתיבה הסינית, בודהיזם, קדרות מתקדמת, קבורה טקסית, והיבטים תרבותיים אחרים הובאו ליפן על ידי אריסטוקרטים, אומנים, ונזירים מבאקג'ה, ממלכה בקוריאה.

 החומות שסובבות את הארמון

מקורותיה ההיסטוריים של התרבות היפנית מעורפלים. אגדות רבות צמחו במרוצת השנים ב"ממלכת האלים".
לפי המסורת, ה-11 בפברואר 660 לפנה"ס, הוא התאריך הרשמי לספירת הנוצרים בו נוסדה יפן על ידי הקיסר גִ'ימוּ טֶנוֹ. "עובדה" זו מופיעה בגרסאות תיעוד היסטורי יפני .
 Edo
היא טוקיו,והיא אחת מארבע הבירות של יפן. למעשה היא בירתה של יפן מאז המאה ה-17, כשהשוגון טוקוגאווה אייאסו,קבע בה את משכנו וייסד בה שושלת שוגונים שהתקיימה למעלה מ-260 שנה והצטיינה בעצמה וביציבות.

השוגון טוקוגאווה אייאסו

 פירוש השם טוקיו הוא "הבירה המזרחית" .
טוקיו ממוקמת בחופו המזרחי של האי הונשו שהוא האי הראשי של יפן, על גדות המערב של מפרץ טוקיו,לחוף האוקיינוס השקט. גודל העיר כ-90 ק"מ ממזרח למערב וכ-25 ק"מ מצפון לדרום.

אזור המטרופולין של טוקיו הינו המטרופולין הגדול בעולם.
 העיר מורכבת מ-23 רבעים מיוחדים, 26 ערים, 5 עיירות ו-8 כפרים.

מרכז טוקיו מורכב מ-23 עיריות, חלקן מוגדרות כרובע ("קוּ") וחלקן כעיר ("שִׁי"). כולן ישויות עירונית עצמאית, עם ראש עיר נבחר ומועצה נבחרת, אולם חלק מהפונקציות המשותפות לרבעים מנוהלות על ידי ממשלת מטרופולין טוקיו .

העיר טוקיו בנויה המעל גבי הריסות. תוצאה של רעידת אדמה קשה שפקדה את האי הונשו בשנת 1923. רעידת האדמה החריבה חלקים נרחבים מטוקיו. טוקיו נפגעה קשות מההפגזות האמריקאים בשנת 1945בסוף מלחמת-העולם-השנייה. בתיה של טוקיו היו בנויים מעץ ונייר לכן רוב העיר עלתה באש .
למרות האסון,נותרו בטוקיו מקומות שלא נפגעו והם עומדים על תילם מאות בשנים.
טוקיו שנבנתה מחדש הפעם בטון וברזל, עשירה בגורדי שחקים רבים ומתקדמים. אלפי שלטי נאון זוהרים, נמצאים בכל פינה. מערכת כבישים הומה ומרשימה בניקיונה ותחבורה ענפה. רכבות תחתיות ועיליות מפותחות. בישראל יכולים ללמוד ממנה רבות.

 ביפן חיים למעלה מ-130 מיליון תושבים, ובטוקיו רבתי קרוב ל-34 מיליון תושבים, מה שהופך את המטרופולין טוקיו רבתי למטרופולין המאוכלס בעולם. למעלה משני מיליון איש המתגוררים מחוץ לעיר נוסעים בקביעות לעבוד בתוך העיר טוקיו.

שדה התעופה המרכזי "נריטה" בו נחתנו, נמצא מזרחית לטוקיו, מרחק של שעה וחצי מהעיר באוטובוס ללא פקקים.
 נאזורים השונים של יפן

כל הזכויות שמורות ליוצר המפה כאן

מרכז טוקיו מורכב מ-23 עיריות, חלקן מוגדרות כרובע ("קוּ") וחלקן כעיר ("שִׁי"). כולן ישויות עירונית עצמאית, עם ראש עיר נבחר ומועצה נבחרת, אולם חלק מהפונקציות המשותפות לרבעים מנוהלות על ידי ממשלת מטרופולין טוקיו אדאצ'י, אראקווה, בונקיו,צ'יודה,צ'ו, אודגאווה, איטאבאשי,קאטסושיקה, קיטה, קוטו מגורו ,מינאטו ,נאקונו ,מרימה ,אוטה סטאגאיה , שִיבּוּיָה ,שינאגאווה ,שינג'וקו ,שוגינאמי סומידה ,טושימה ,טאייטו מערבית ל-23 הרבעים של טוקיו מצויים "ערים" ("שִׁי") אשר מעמדן המשפטי זהה למעמד ערים אחרות ביפן. ערים אלה מהוות את הפרברים של טוקיו, ומקום מגורים לעובדים הרבים היוממים בעיר. קבוצת ערים אלה מכונה – "מערב טוקיו".
 אקירונו ,אקישימה ,צ'ופו ,פוצ'ו ,פוסא,האצ'יוג'י ,האמורה היגאשיקורומה,היגאשימוראיאמה ,היגאשי יאמאטו ,הינו ,אינאגי ,קיוסה , קודיירא ,קוגאניי ,קוקובונג'י,קומאיי ,קוניטאצ'י ,מאצ'ידה,מיטאקא ,מוסאשימוראיאמה ,מוסאשינו ,נישי טוקיו ,אומה,טאצ'יקאווה ,טאמה איים השייכים לטוקיו.
איי איזואיים השייכים לעיר טוקיו פרוסים עד למרחק של 1,300 ק"מ ממרכז העיר האיים מנוהלים על ידי סניפים של הממשל המטרופוליני, ורובם נחשבים למעשה לכפרים ,איי איזו, אושימה – איי קוזושימה, נייג'ימה, אושימה וטושימה, מייאקה – איי מיקוראג'ימה ומייאקג'ימה (העיר העיקרית באיים: מייאקה האצ'יג'ו – איי אאוגאשימה והאצ'יג'וג'ימה (העיר העיקרית באיים: האצ'יג'ו איי אוגאסאוורה,אוגאסאווארה – וכן איי (מצפון לדרום) צ'יצ'יג'ימה, נישינושימה, האהאג'ימה, קיטא איו ג'ימה, איו ג'ימה, ומינאמי איו ג'ימה. כמו כן שני האיים המהווים את האיים המזרחיים ביותר ביפן: מינאמי וטורישימה, והאי המהווה את האי הדרומי ביותר ביפן: אוקי נו טורישימה מהווים חלק משרשרת האיים השייכת לטוקיו. חשוב להזכיר שעקב העדר מקום,יפן בנתה בים איים מלאכותיים שעל אחד מהם נמצא שדה התעופה הגדול של אוסאקה. האיים מחוברים ביניהם בגשרים שהארוך שביניהם בן 4.3. ק"מ.

מעל כל מגדלי טוקיו מתנוסס מגדל טוקיו שמתנוסס לגובה של 313 מ' ונצפה כמעט מכל מקום. זהו מבנה הברזל הגבוה בעולם שאינו נתמך מבחוץ ועולה על מגדל אייפל ב- 13מ'. בנייתו הושלמה בשנת 1958במטרה לשמש כמגדל שידור.
ממרפסת התצפית רואים בתנאי ראות טובים נוף משכר של מפרץ טוקיו,רובע גינזה,יוקוהמה, הר פוג'י ועוד.
כיום משמש המגדל כתחנת ממסר ל 5 תחנות רדיו ו 9 תחנות טלוויזיה
בלילות מואר המגדל בתאורה מרשימה וכך הופך לנקודת ציון בולטת בטוקיו ביום ובלילה.
הכתיבה ההיסטורית היפנית הגיעה לשיא בראשית המאה ה-8 עם הכרוניקות המאסיביות, קוג'יקי (תיעוד העניינים העתיקים, 712 לספירה) וניהון שוקי (כרוניקות יפן, 720 לספירה).
 יפן לא הופיעה כלל בהיסטוריה הכתובה עד ל-57 לספירה, אז היא מוזכרת בתעודות סיניות כאומה של "ווה", או "עבדים גמדים". הכרוניקות האלה מספרות סיפור אגדי ומייחס את מוצאם של אנשי יפן לאלים עצמם.

הסימנים הראשונים לתרבות יפן מופיעים בערך ב-10,000 לפנה"ס בתקופת ג'ומון.
ביפן הקדומה,עד 710 , במהלך תקופת ג 'ומון (13,000 לפנה"ס עד 300 לפנה"ס),תקופה שמאופיינת באורח חיים של צייד,דייג ונוודות למחצה. אנשים עסקו בחקלאות פשוטה. האריגה לא הייתה ידועה, והממצאים הארכאולוגים מעידים על כך שהבגדים היו עשויים מקליפות עצים. (ג 'ומון הוא שמו של עידן חרס).
 עד שנת 3000 לפנה"ס, אנשי הג'ומון פיסלו דמויות מחמר וייצרו כלים המעוטרים בדוגמאות שונות בעזרת חבלים ומקלות שלחצו את החמר הלח. מכאן, ייצור הקרמיקה ביפן אולי העתיק ביותר בעולם.

התקופה בה נכתבו התעודות,הייתה תקופה של מלחמות בין מספר גורמים מקומיים ששלטו בחלקיה השונים של המדינה ותבעו לעצמם את תפקיד קיסר הארץ כולה, שהוחזק על ידי משפחה אחת. המשפחה הקיסרית ששלטה על חלק נכבד מן הארץ ושולטת גם היום.

במטרה ליצור לגיטימציה לאחזקתה של המשפחה הקיסרית השלטת, יצרו וליקטו תומכי הקיסר אסופת שירים וסיפורי אגדה, אשר מתארים את התגלגלות האלוהות מאלת השמש אמאטראסו אשר נחשבת עד לימינו לבכירה באלי הפנתאון של דת השינטו, הדת המקורית של יפן.
דרך נכדהּ ניניג'י ועד לקיסר המייסד, ג'ימו טנו, שהיה לטענת המיתוסים הללו מייסדה של השושלת קיסרית השלטת. שושלת אשר כתבה את ההיסטוריה הקדומה של יפן. נמנים קיסרי יפן של ימינו.
המשך יבוא
 פרק ראשון כאן