לאחר ארוחת לאחר ארוחת בוקר טובה נסענו לראות את האלברטרוסים הגדולים בעולם.
Royal Albatross Centre המפה כאן . הכתובת - 1260 Harington Point Rd, Harington Point 9077, ניו-זילנד
 albatross.org.nz האתר טלפון 6434780499 +

מזרחית לעיר דנידין נמצא חצי האי אוטאגו או אוטאגו פנינסולה. הכביש היוצא מדנידין,מקיף את הפנינסולה עובר על קו המים והחופים היפים ביותר.
 יש בדרך כפרי דייגים ועופות ים ייחודיים. בקצה הפנינסולה נמצא מוזיאון החי של האיזור המציג את זני החיות והעופות השוכנים באזור כאשר ההתמקדות היא בלהקות האלבטרוס (עוף המים הגדול בעולם) והפינגווינים השוכנות כדרך קבע על חופי הפנינסולה.

בקצה חצי האי נמצאת מושבת האלבטרוס המלכותי. היא היחידה בעולם הממוקמת בקרבת מקום יישוב. ב"מרכז לעופות האלבטרוס המלכותי" שבטאיארואה יש תצוגות העוסקות בעופות יפים ומיוחדים אלו.במקום מקרינים סרטי מידע ומתקיימים סיורים. יש עמדת צפייה בה ניתן לראות באמצעות טלויזיה את הנעשה בקן של אלברטרוס
שעות שהמקום פתוח. מרתק. מוטת כנפיים של האלברטרוס המלכותי היא 3 מטר ויותר. משקלו 9 ק"ג והוא "טס" במהירות של
מעל 100 קמ"ש. ) זו הציפור הגדולה ביותר בעולם שמסוגלת לעוף.
האלבטרוס המלכותי נפוץ באוקיינוסים שבחצי הכדור הדרומי, מעולם לא תועד צפונית לקו המשווה.
במרבית חייו האלבטרוס חשוף לאוקיינוסים הפתוחים הקרים והבוגדניים של חצי הכדור הדרומי.
האלבטרוס מעדיף לקנן באיים מבודדים,על מדרונות מכוסים דשא המספק להם הגנה כלשהי. לעתים יבנו קן באתרים חשופים.
שמקלים עליהם להתחיל לעוף ולנחות על האדמה. תזונתם מורכבת ברובה המוחלט מדיונונים ומדגים.
האלבטרוסים נוהגים לעוף בגפם. הם מתאספים במספרים גדולים באזורים בהם נמצאת כמות גדולה של מזון זמין.
פרטים ורבים ובמיוחד צעירים או בוגרים שלא מצאו בן או בת זוג, עשויים להתאסף על האדמה באזורים ייחודיים.
פעילותם בכל אחת משעות היום והלילה.
האלבטרוסים עפים מרחקים ארוכים במשך השנה, הם עוברים למעלה מ-150,000 ק”מ בשנה במהירויות שעשויות לעלות על 110 ק”מ בשעה. בשל גודלם,קשה להם לנפנף הרבה בכנפיהם, ולכן תעופתם מתבססת על דאייה שנעזרת באוויר העולה מפני הים.
מסיבה זו, הם מתקשים לעוף כאשר מזג האוויר בו הרוחות אינן חזקות מספיק.
בחלק מהמקרים הם נאלצים לנטוש את התעופה ולשוט במימי האוקיינוס.
מראה האלבטרוסים המלכותיים מלא הוד (ומכאן שמם),מראה האלבטרוס הממריא או הנוחת הוא חסר כל חינניות.
האלבטרוס נוהג לרוץ מרחק רב כשכנפיו פרושות על מנת לצבור תאוצה להמראה, וכשהוא נוחת, הוא חייב להמשיך לנפנף בכנפיו עד לעצירה מוחלטת או שיתרסק. האלבטרוסים נפצעים בנחיתה פעמים רבות.
בן או בת הזוג של האלבטרוס הם למשך כל חייהם עד למותם או מות בן הזוג.
נוהגי החיזור מגוונים מאוד, והם כוללים השמעת קולות, הפניית הראש מעלה, פרישת הכנפיים וריטואלים שונים הנוגעים למקור.
יצירת הקשרים נעשית לפני עונת הרבייה. הזוג בוחר יחד אתר קינון, וחוזר אליו כל שנה. הזוג מזדווג אחת לשנתיים לרוב בשל תקופות הדגירה והגידול הארוכות. הנקבה מטילה ביצה אחת. אם הביצה אובדת, הזוג לא יוכל להטיל ביצה מחדש באותה עונת רבייה,
יהיה על הזוג לחכות לעונת הרבייה הבאה. עד הבקיעה כ-80 ימים, ולאחר 240 ימים מהבקיעה הגוזלים הם יחלו לעוף. בגרות
מינית בגיל 9 עד 11 שנים.
התיאום בין הזכר והנקבה בזמן עונת הרבייה כמעט מושלם. הזכר מגיע לאתר הקינון כמה ימים לפני הנקבה. עד הגעתה הוא עוסק בהגנה על הטריטוריה מפני זכרים אחרים ובשיפוץ הקן הקיים או בניית קן חדש. כשהנקבה מגיעה, השניים מקבלים בקצרה זה את פניו של זה, ואז מזדווגים. מיד לאחר מכן השניים יעופו לים ויחלו בבניית מאגר מזון. בסמוך להטלת הביצה שני ההורים יחזרו לקן.
לאחר ההטלה הנקבה תשוב לים לחפש מזון, והזכר ידגור על הביצה באופן רצוף עד חזרת בת-זוגו, לעתים שבועיים או שלושה. בשובה, יעוף הזכר לים ויתאושש מתקופת הצום. כך עד לבקיעת הביצה. לאחר שישה שבועות יעזבו שניהם את הקן יחד על מנת להביא מזון לגוזלים.
לאלבטרוס המלכותי אין טורפים טבעיים, כנראה בשל גודלו הרב ואורח חייו הסוליטרי. היום הטלת קנסות כבדים על הריגת אלבטרוס הביאה לכך שהאוכלוסיות שלו נותרו יציבות. האיום המרכזי על המין בעבר הגיע מצד דייגים, שלא הקפידו על שיטות דיג בטוחות לאלבטרוסים. עם זאת, כיום שיטות הדיג השתכללו, ובניו זילנד למשל קיים איסור על שימוש בציוד ישן שעלול לסכן את האלבטרוסים.
כיום יש אוכלוסייה יציבה של אלבטרוסים מלכותיים שגודלה בין 10,000 ל-20,000 זוגות. מצב השימור, כפי שנקבע על ידי איגוד השימור העולמי (IUCN), שונה עבור שני תת-המינים.
מצב השימור של תת-המין הצפוני מוגדר כ"בסכנת הכחדה" (Endangered), וזה של הדרומי - "פגיע" (Vulnerable). תוחלת חייו גבוהה מאוד - ועשויה לעלות בנקל על 50 שנים.
אין הסכמה על המיון הנכון של המין. חוקרים אחדים גורסים כי מדובר במין ובו שני תת-מינים.
 זוהי הגרסה המסורתית, אחרים, לעומת זאת, טוענים כי ההפרדה בין תת-המינים עקרונית יותר, ומפרידים את המין לשני מינים נפרדים. לפי גישה זו, המין הצפוני נקרא "Diomedea sanfordi", והדרומי - "Diomedea epomophora". מפה אקטיבית של האזור כאן, זכויות למפה לגוגל.בחצי האי ניתן לצפות מקרוב בפינגווין צהוב העין, שהוא אחד מזני הפינגווינים הנדירים בעולם. אזור התפוצה של הפינגווין צהוב-העין כולל את האי הדרומי של ניו זילנד, האי סטיוארט, איי קמפבל ואיי אוקלנד. מושבותיו של הפינגווין צהוב העין בחצי האי אוטגו הן אתר תיירות פופולרי, בהן יכולים התיירים לצפות מקרוב בפינגווינים צהובי-העין. ניתן להגיע גם ברכב פרטי וליהנות מהם.
 חובה להישמע להוראות במקום.

חוויית צפייה בהרבה חיות בר שעושות לביתן ב-Taiaroa המרהיבה בפיננסולה של אוטגו .
 במקום גם מושבה של דובי ים ניו זילנדים ושמונה מיני ציפורים מקננות רק כאן ועוד. ניתן לצפות באריות הים הניו-זילנדיים רק בסיור מודרך אל החוף ה"סודי" שבו נולד הגור הראשון על אדמת ניו זילנד.


 ניתן גם לראות בודדים באלנז ביץ' ובוויקטורי ביץ'. באזור ישנם גם פינגווינים. הגישה אליהם תלולה ביותר.

נסענו לאורך הפיננסולה לעיר טה אנאו TE ANAU המרוחקת מדנידין כ-4 שעות נסיעה.


 למפה אקטיבית כאן, זכויות למפה לגוגל.

טה אנאו נמצאת באי הדרומי ושוכנת לחופו הדרום מזרחי של אגם טה אנאו. שם העיירה נגזר משם האגם הסמוך הקרוי על שמן של מערות טה אנא-או הנמצאות לחופו המערבי של האגם ומשמעות שמן בשפה המאורית היא - "מערת המים המתערבלים".
אגם טה אנאו הוא האגם הגדול ביותר באי הדרומי . האדם השני הגדול הוא אגם טאופו .
אוכלוסיית העיר כ-1,911 תושבים.
הכלכלה מתבססת על תיירות וחקלאות השלטת באזור. הפארק הלאומי פיורדלנד שנמצא כאן. הוא השער לאזור מדברי עם נוף מרהיב. תיירים רבים מגיעים אל טה אנאו בדרך לבקור בפיורדים הסמוכים. המפורסם בהם הוא מילפורד סאונד (פרק נפרד למקום בהמשך).
העיר משמשת כבסיס יציאה למסלול מילפורד ומסלול קפלר שהאחרון הוא לולאה 4 בת ימים מ- טה אנאו. זו גם נקודת מוצא לאזור משופע באגמים קרחונים פיורדים והרים נשאים.
בצד המערבי של אגם טה אנאו נמצאים רכסי ההרים קפלר מורצ'יסון.
קיימות פעילויות רבות באזור כמו שימוש בקיאקים, רכיבה על אופניים, רכיבה על סירת סילון, דיג וציד, סיורים בחווה,טיסה במטוס ימי או סיור במסוק ועוד. טה אנאו נחשב למקום הטוב ביותר בניו זילנד להליכה רגלית. הכל בהתאם לעונות השנה.
הטיול מתאים למשפחות עם ילדים.
 המשך יבוא
חלק 1 חלק 2, חלק 3,חלק 4,חלק 5,חלק 6,חלק 7,חלק 8,חלק 9,חלק 10,חלק 11,