פורסם ב- יולי 8, 2012 מאת ethy ab
 יום ראשון,יצאנו מהמלון לאחר ארוחת בוקר לסיור בסביבה.

 לעבודה ולמלאכה,פסל הידים ליד המלון

תמונה מתוך אתר למטייל

עוד פסל מעניין שצלמתי מהאוטובוס ווילס היא אחת מארבע האומות המרכיבות את הממלכה המאוחדת. מבחינה אתנית,תרבותית ופוליטית ווילס היא אומה קלטית. היא ממוקמת באזור הדרום מערבי של האי הבריטי וגובלת באנגליה. ממזרח,בתעלת בריסטול מדרום ,ובים האירי ממערב ומצפון. ויילס היא הנסיכות הגדולה בעולם תושביה המקוריים של ויילס הם הקלטים,הוולשים המודרניים,הם צאצאיהם הישירים. שפתם הוולשית, זכתה למעמד של שפה רשמית בבריטניה, וזוהי השפה הקלטית המדוברת ביותר אחרי ברטונית. הוולשית היא גם אחת השפות האירופאיות העתיקות ביותר שעדיין נחשבת לשפה חיה. מוזר לראות שלטי דרכים ורחובות בוויילס כתובים באנגלית ובוולשית.


 הדרך חוף שלושת הצוקים עם הבנתי נכון.

הפרחים בדרך


 טירה על הטירה קראו כאן החל מהמאה ה-18 חלקים מסוימים של ויילס הפכו למתועשים מאוד והאזור כולו הפך לחשוב ביותר במהפכה התעשייתית, בעיקר בשל ייצוא כמויות גדולות של פחם ופלדה. ויילס המשיכה בהתפתחות צופה פני עתיד וכיום התעשייה בה ממוקדת בעיקר בענפי האלקטרוניקה והטכנולוגיה. למרות התפתחויות אלו, למסורות ולמנהגים הולשים העתיקים יש עדיין מקום חשוב בתרבות המקומית. שני שליש מאוכלוסיית ויילס חיים במישורים שליד החוף ובעמקים בדרום המדינה, כשרוב השליש הנוסף יושב בקצה הצפון מזרחי של המדינה. שאר האזורים במרכז, צפון מערב ודרום מערב המדינה הם בעיקר כפריים ומאופיינים בעיקר על ידי שטח הררי.

 פריחה שנקראת ערברבה,התודה לעננת המומחית לבוטניקה ובכלל.

בדרך במאה ה-19 החלה התעוררות בתודעה הלאומית הולשית. העיר הגדולה במדינה, קרדיף, הוכרה רשמית כבירת ווילס בשנת 1955. האסיפה הלאומית של ווילס, המעניקה כוח אוטונומי מוגבל למדינה, נוסדה בשנת 1999. אסיפה זו יכולה לתקן חוקים הנחקקים בפרלמנט הבריטי ואף, החל משנת 2006, לחוקק חוקים מקומיים. השם האנגלי "ווילס" בא מהמילה הגרמאנית "וַ‏אלך", שמשמעותה "זר" בשפה הולשית העתיקה. משמעותה היא ככל הנראה "בני אותה הארץ". שני השמות שימשו במקור לתיאור לא רק תושבי האזור שנקרא כיום ווילס, אלא לתיאור כל העמים דוברי השפות הבריטוניות. ראיות ארכיאולוגיות מראות כי בני אדם ישבו באזור ווילס כבר לפני 250,000 שנה, בתקופה שנקראת התקופה הפליאוליתית הקדומה. לאחר עידן הקרח ווילס הייתה מיושבת על ידי חבורות ציידים-לקטים. כאשר החבורות החקלאיות הראשונות היו קיימות באזור רק בסביבות 4000 לפני הספירה, בתחילת תקופת האבן החדשה. השימוש במתכת בווילס החל בסביבות אמצע האלף השלישי לפני הספירה. במהלך עידן הברזל נבנו באזור מבצרים רבים, מהם נשארו שרידים רבים.

 הדרך, ים שמים ירוק ופריחה, השמש מאירה לנו פנים.

 ללא מילים


 ממצפור חוף הים

נוף משכר. אחד הפארקים הלאומיים היפים של אזור ווילס הוא הפארק הלאומי סנודוניה הממוקם בצפון מערב ווילס. הפרק משתרע על שטח של 2000 קמ"ר ובליבו הר סנודון על שמו קרוי הפארק כולו פסגת הסנודון מתנשאת לגובה של כ-1100 מטרים מעל פני הים. זו הפסגה הגבוהה ביותר בכל ווילס ואנגליה. בפארק מגוון מסלולי טיפוס והליכה לכיוון הפסגה ממנה נשקף נוף קסום.
 למי שטיולי הליכה מפרכים לא עושים טוב ומעדיף את החיים הטובים ניתן להעפיל לפסגה גם באמצעות רכבת קיטור מהסרטים. בנוסף לרכבת והתצפית מהפסגה של הר הסונדון יש במקום גם יערות,אגמים,נהרות בהם שטים בקאנו,עושים רפטינג סוער ועוד. אנחנו נשארנו במקום(-:.

סלעים מתוחזקים בדרך כדי למנוע התדרדרות.

 סוונסי Swansea, בוולשית היא עיר ומחוז בווילס שבממלכה המאוחדת. העיר ממוקמת על חופה הדרום-מערבי של ווילס, ואוכלוסייתה מונה כ-228,100 תושבים – היא העיר השנייה בגודלה מבחינת אוכלוסייתה בווילס לאחר קרדיף, והמחוז השלישי בגודלו. במהלך שיאה של המהפכה התעשייתית במאה ה-19, הייתה סוונסי לאחד ממרכזי תעשיית מחצבים בעיקר נחושת מהחשובים בעולם. רשת אמזון נמצאת כאן. מסוונסי יצאו מעבורות לקורק האי ממול לקח 10 שעות במעבורת. החברה אחת פשטה את הרגל ואני לא יודעת אם עדין יש שרות כזה.

הברבור

 חגיגות, מטוסי חיל האויר המלכותי בתרגילים מרשימים.

על הטנק ממתינים למטס של המסוקים – לקראת חגיגות שיערכו במקום.
 הלונה פארק המקומי. עוד מעט על ההיסטוריה מעניינת של ווילס. רוב היסטוריונים מאמינים כיום כי גלים רצופים של מהגרים הביאו לאזור תרבויות שונות שהחליפו את הקודמות,כי גל ההגירה האחרון היה זה של הקלטים,במהלך תקופת הברונזה. ההיסטוריה המתועדת הראשונה של ווילס נרשמה במהלך התקופה הרומאית. באותה התקופה האזור של ווילס "המודרנית" היה מחולק לשבטים רבים,כשהסילורים בדרום-מזרח והאורדוביקים במרכז ובצפון מערב היו הגדולים והחזקים מביניהם. הרומאים הקימו שורת מבצרים לאורך דרום ווילס וכרו זהב שם. הם בנו מבצר לגיונרי גדול בעיר קרליאון שכלל גם אמפיתיאטרון מרהיב, הנחשב כיום לשמור ביותר בכל בריטניה. במאה ה-4 לספירה,תחת הכיבוש הרומי,הובאה הנצרות לראשונה לויילס. לאחר הנסיגה הרומאית מבריטניה בשנת 410, כשהאי הבריטי היה נתון לפלישותיהם של שבטים הגרמאנים, הפכה ווילס ההררית והנוחה להגנה למעוזם הראשי של הקלטים בחלקו הדרומי של האי הבריטי. כך שימרה ווילס את זהותה הקלטית הייחודית בעוד שהתושבים הקלטים של שאר האי הבריטי דוכאו ונטמעו בהדרגה בקרב הסקסונים. השבטים הקלטים המקוריים בויילס נותרו חזקים, והם אלו המהווים את הבסיס לויילס של היום. במאה ה-9 הולשים כרתו ברית עם הויקינגים, שפלשו לאי הבריטי, כנגד האנגלו-סקסים במזרח האי, כפי שעשו לפניהם ממלכות קורנוול וברטאן. בשנת 878 הולשים, יחד עם הויקינגים הדנים, הביסו צבא שלם של חיילי מרסיה, ניצחון שהעניק לווילס שנים רבות של שקט. בשנת 1063 הולשים שוב הביסו את הסקסונים ממרסיה, הפעם בעזרת ויקינגים מנורבגיה. כמו בקורנוול וברטאן, הויקינגים למעשה עזרו למנוע את כיבוש האזורים הקלטים על ידי האנגלו-סקסים רק בשנת 1282 הצליח מלך אנגלי לכבוש את ווילס. היה זה אדוארד הראשון שכבש את ווילס לאחר שניצח בקרב את הנסיך לואלין. אדוארד הקים בווילס שורה של מצודות ופעל לדיכוי חירותו של העם הוולשי. אך הסיפוח החוקי הסופי של ווילס שיצר את הממלכה המאוחדת נשלם רק בשנת 1536 על ידי המלך הנרי השמיני. ווילס היא האומה הראשונה שאוחדה עם אנגליה ליצירת הממלכה המאוחדת. הקשר בין ווילס ואנגליה הדוק הרבה יותר מהקשר בין שתי האומות האחרות, סקוטלנד וצפון אירלנד. ווילס מחולקת ל-22 מחוזות החל מה-1 באפריל 1996.
 הזכויות למפה זו לאתר זה

המשך יבוא

החלק 1
חלק 2
חלק 3
חלק 4
חלק 5
חלק 6
חלק 7
חלק 8
חלק 9
חלק 10
חלק 11
חלק 12
חלק 13
חלק 14

חלק 15
חלק 16
חלק 17
חלק 18