פורסם ב- מאי 29, 2012מאת ethy ab

דבלין היא בירת אירלנד והעיר הגדולה ביותר במדינה. ישנם שאומרים שהיא אחת הערים היפות בעולם.
העיר שוכנת במרכז החוף המזרחי של אירלנד בשפך נהר הליפי, במחוז דבלין.
 מקור השם דבלין במילים הגאליות "דב-לין" שפירושן "בריכה שחורה".

כיום מכונה העיר באירית "באלי אהה קלי", או "העיר ביובלו של נהר המשוכה" . השם מתייחס כנראה להתיישבות הקדומה על גדות הבריכה השחורה. דבלין הקדומה מופיעה בכתביו של תלמי כ- 140 לספירה.


תופעה יוצאת דופן בדבלין ובאירלנד בפרט היא המאמץ אותו משקיעים המקומיים בשימור מורשתם ההיסטורית, הלשונית והספרותית. הם משמרים את שפתם הגאלית. הגאלים היו שבט ממשפחת הקלטים. הם פלשו לאירלנד במאה הרביעית לפני הספירה. עד היום שתי השפות הרשמיות באירלנד הן אנגלית וגאלית, ושלטי הרחוב כתובים בשתי השפות.
היסטוריה , עיקר אוכלוסיית אירלנד הגיעה לפני הספירה אל האי. התושבים באו בעיקר ממזרח אירופה וכונו קלטים.
לקלטים חשיבות רבה בהיסטוריה האירית, כיון שהטביעו חותמם בשפה, בתרבות ובמטבח של אירלנד.
הנצרות מגיע לאירלנד במאה הרביעית. בתחילת הדרך הייתה אירלנד תחת שלטון בריטי. בהמשך,היא מתפצלת ממנה וב-1800 יש איחוד מחודש. -IRA מתנגדת לחלוקה ומטילה טרור במשך שנים .
בהמשך, מלחמות דת בין קתולים לפרוטסטנטים וחיילים בריטיים באים לעשות סדר. האיבה והטרור נמשכים עד 1973 .
 בהמשך, ישנה רגיעה יחסית. להסכם שלום מגיעים ב-1989 והוא מכונה יום שישי הטוב.


ההיסטוריה של אירלנד, שתחילתה רצופה הייתה דם ודמעות. האי אר אי שינתה את פניה בתקווה לעתיד טוב יותר.
כמה שנים מאוחר יותר מתפרק מנשקו. לאירלנד פולקלור עשיר וצבעוני. באירלנד מספר חגים ופסטיבלים, חג פטריק הקדוש. מקורו באירלנד, אך חוגגים אותו בכל הגלובוס. נקרא על שם הפטרון של אירלנד שנפטר ב-17 למרץ 493 לפני הספירה. הפסטיבל נמשך ארבעה ימים והחגיגות הגדולות ביותר נערכות בדאונפטריק בו הוא נקבר. בחגיגות מוזיקה, ריקודים, ולבוש ירוק מסורתי ועליו תלתן.
על היהודים באירלנד
חיי היהודים באירלנד יודעים שקט ושלווה והם יקבלו בברכה מטיילים מישראל. יהודי אירלנד תמיד היוו מיעוט בכלל האוכלוסייה של אירלנד. מדובר במספרים שמסתכמים בכמה אלפים בודדים.
הגירת יהודים לאירלנד החלה רק בסוף המאה ה-19, תקופה מאוחרת לכל הדעות. הם התיישבו בעיקר דבלין ובערים נוספות.
יהודי אירלנד חווים חיים די שקטים במדינה וחוץ מאירוע אנטישמי בולט אירע סמוך להגירה השנייה, הם לא סבלו משכניהם.
עם זאת, אף פעם לא היה מדובר בחמימות יתירה או בקליטה המונית מצד השלטונות. לכן, כיום מדובר בפחות משלושת אלפים יהודים במדינה.
 תחילת החיים היהודיים באירלנד קדומה ומתחילה בדבלין במאה ה-17, שם נוסד בית כנסת ראשון.

קובץ:Ireland Jewish Museum.jpg

הזכויות לצילום לויקיפדיה
אחרי שבוטל הצו של אדוארד הראשון מלך אנגליה לאסור על יהודים התיישבות באיים הבריטיים שלוש מאות שנה מוקדם יותר.
 אז היה מדובר במספר משפחות בלבד.

רוב יהודי אירלנד היגרו אליה מליטא בעקבות הפוגרומים במדינתם.
הערים המרכזיות בהם הם מתגוררים הם קורק ודבלין. העיר קורק הייתה אמורה להיות תחנת מעבר של היהודים לארצות הברית,אך תושבי המקום חיבבו את היהודים ובקשו מהם להישאר במקום וכך נוצרת קהילה.
בשנות ה-40 הקהילה היהודית מגיעה לשיאה ומונה כחמשת אלפים איש, אך בהמשך מתדלדלת האוכלוסייה ונותרים פחות מ-3,000 איש. רבים מתגוררים בבלפסט ובצפון אירלנד.
כיום מחולקים היהודים באירלנד לקהילות ולכאלה המעורבים בקהילה בצורה לא מסודרת. עברה של הקהילה היהודית של אירלנד נמצא במוזיאון היהודי הקיים בעיר דבלין. מספר היהודים מצומצם ולא מזכירים את הקהילה הגדולה שהייתה שם בעבר.
במקומות מסוימים בדבלין תוכלו למצוא חנויות כשרות ובית כנסת .
היהודי האירי המפורסם ביותר אינו אדם שחי במציאות כי אם דמות ספרותית בדיונית, לאופולד בלום.
בלום, גיבורה של יצירת המופת של ג'יימס ג'ויס "יוליסס", לא "היה" יהודי בדתו, כיוון שאימו הייתה נוצרייה, והוא אף הוטבל לנצרות שלוש פעמים. מרבית עלילתו של הספר מתארת יום אחד בחייו של בלום, המשוטט בדבלין ב-16 ביוני 1904. עיריית דבלין הציבה שלט ליד ביתו הבדיוני של בלום בדבלין, ברחוב אקלס 7.
היהודי האירי המפורסם ביותר אשר חי במציאות, הוא כפי הנראה נשיא מדינת ישראל חיים הרצוג בנו של הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, אשר כיהן קודם כרב הראשי של אירלנד, החל משנת 1925.
 היהדות אינה מהווה מכשול לקריירה פוליטית באירלנד, ומספר מחברי הדאיל (הפרלמנט האירי) הינם יהודים. מרווין טיילור, יהודי, שימש כשר העבודה וכשר לשוויון ורפורמה משפטית במספר ממשלות באירלנד בסוף המאה העשרים. בשנות התשעים של המאה העשרים כיהן שופט יהודי בבית המשפט העליון באירלנד. רוברט בריסקו, ובנו בן בריסקו, יהודים, שימשו כראש העיר דבלין בשנות החמישים ובשנות השמונים של המאה העשרים. בן בריסקו אף שימש כחבר הדאיל. לעיר קורק והיה בעבר ראש עיר יהודי.


 המשך יבוא
חלק 1
חלק 2
חלק 3
חלק 4