פורסם ב- מאי 31, 2012מאת ethy ab

הזכויות למפה לויקיפדיה
 דרי
(באנגלית: Derry, באירית: Doire), או לונדונדרי (Londonderry), היא עיר בצפון אירלנד, במחוז לונדונדרי. החלק העתיק מוקף החומות שוכן על הגדה המערבית של נהר הפויל, אך כיום העיר מתפרסת על שתי הגדות, המקושרות ביניהן בצמד גשרים. דרי סמוכה לגבול עם הרפובליקה של אירלנד ומהווה מרכז עירוני לצפון דונגאל ומחוז לונדונדרי. היא העיר השנייה בגודלה בצפון אירלנד ויש בה נמל תעופה.
לונדונדרי.
רק למלכה מותר לשנות את שם העיר ל-דרי כפי שהתושבים קוראים לה.
 האנגלים בנו בה חומה שמפרידה בין הקתולים שקוראים לעיר דרי והפרוטסטנטים שקוראים לעיר לונדונדרי. לונדונדרי הנה עיר גדולה ויפה עם רובע עתיק מוקף חומה ענקית מהמאה השבע-עשר. במרכז העיר עובר הנהר פויל, מכאן יצאו לדרכם מעבר לים, רוב המהגרים האירים, בדרכם לאמריקה, העיר ידועה במאבקים הקשים שניהלו תושביה נגד הממלכה הבריטית.לונדונדרי, עיר ידידותית על נהר פויל, מוקפת חומה מהמאה ה- 17 עם בתים בצבע הפסטל, צריחי קתדרלת סט, קולומבה ו- 1450 שנות היסטוריה.

עיקר פרסומה של לונדנדרי בא בשל המהומות הקשות שהיו כאן לפני שני עשורים, בין הקתולים לבין המשטרה והצבא הבריטי שהונצחו בסרטים לא מעטיםבשנת 1984 הצליחו הקתולים בפעם ראשונה להשיג רוב ושינו את שם העיר לדרי. שם העיר הפך ממש לבדיחה, ובית המשפט החליט לקרוא לה דרי. ההחלטה לא ארכה. השופט בסופו של דבר החליט שאך ורק המלכה תשנה את השם.

לעיר היו שמות רבים בעבר. המלך ויליאם אמר שישנה בכוח את שם העיר. המלך גימס לקח את הנושא לידיים אלא שהיו לו מתנגדים רבים, כאן החל המצור הגדול. המלך גימס לא הסכים ל-105 ימי מצור והובס ב-12 ליולי. זה היום בו שורפים צמיגים ומבעירים את "העיר" מידי שנה, עדיף לא להיות במקום בימים הקרובים לתאריך.


החוף המשגע מהרכב.

דרי/לונדונדרי היא אחד האתרים בהם קיים היישוב הרצוף הוותיק ביותר באירלנד. העדויות הראשונות הן למנזר מהמאה השישית לספירה, אך אלפי שנים לפני כן כבר חיו בני אדם במקום, וממצאים פרהיסטוריים עדיין מתגלים בדרי.
 החניה במרכז העיר מותרת לשעה אחת בלבד, לידיעתכם.

המצב הכלכלי בלונדונדרי ובכלל באירלנד קשה מאוד. הייתה תקופה טובה מאוד, אנשים רכשו בתים מעבר ליכולתם במשכנתא כמעט אפס בעידוד הממשלה . והכלכלה פשטה רגל. רבים נקלעו למצב של אין דרך והתאבדו. כמו באיסלנד בה אלפי מכוניות חדשות עומדות במגרשים ואין קונה. בהחלט מצב לא פשוט.

אנחנו ממשיכים לנסוע לכיוון העיר קולורין הנמצאת על נהר באן BANN

קולריין מונה כ- 25,042 תושבים. ונמצאת בחוף הצפוני . קולריין ו Limavady כוללת את הנכסים היקרים ביותר בצפון אירלנד, יותר מאלה של העשירים בבלפסט. במקום,מתקני נופש ואטרקציות. יש במרכז העיר מרינה יוקרתי, תאטרון ריברסייד ועוד. קולריין,במהלך היום, היא עיר פעילה מאוד. יש במקום חיי לילה בעיקר על חוף הים ובערים הסמוכות Portrush ו Portstewart.

לקולריין יש היסטוריה ארוכה של היישוב. באתר מתקופת האבן התיכונה על הר סנדל ,לפני הספירה באתר חלק מן הראיות המוקדם של ההתיישבות האנושית באירלנד.


עצרנו לארוחת צהרים במסעדה מקומית חביבה. התפריט היה פשוט וטעים.

קולריין ממוקמת בנקודה הנמוכה ביותר של גשר על נהר Bann.
כיכר העיר נקראת "היהלום", והוא מיקומה של העירייה. כנסיית פטריק הקדוש של אירלנד נמצאת בקרבת מקום.
קמפוס אוניברסיטת אולסטר נבנה בשנת 1960 והוא הביא למקום איכות גבוהה ותיאטרלית.
בולט בעיר תיאטרון ריברסייד, ששמו יצא למרחוק. איכות ההצגות מסווה את גודלה הקטן של העיר.
קולריין מוגדרת כאזור הגידול האסטרטגי העיקרי של צפון אירלנד.
למרות האוכלוסייה הקטנה של העיר,לקולריין יש אגן הניקוז הגדול. לעיר יתרון של להיות קרובה לכמה אזורי נוף מדהימים ביותר באירופה . בשנת 2002 זכתה העיר קולריין בפרסים. בשנת 2003, היא נבחרה לייצג את צפון אירלנד בתחרות היוקרתית של בריטניה בשם בלום .
 בשנת 2010 קבלה העיר את הפרס היוקרתי SuperValu, זהו פרס אשר משבח ערים ברחבי צפון אירלנד על עבודתם כדי לשפר את איכות הסביבה המקומית. יש במקום תחנת רדיו מקומית משלה: Q97.2FM

מהארוחה פנינו את החוף והנמל היפהפה עם המגדלור. היה מדהים לראות ילדים מתרחצים במים הקפואים.
המגדלור היפה


הסירות והיכתות בנמל היפה. מרחוק העיר שיופיה לא פחות.

המבצר בכניסה לנמל.

המצודה הציורית נראית מרחוק, שימו לב לצבע ירוק המיוחד שיש במקום.

המצודה

 עלומות חציר בדרך


 הירוק המיוחד של אירלנד
.

המשך יבוא

חלק 1
חלק 2
חלק 3
חלק 4
חלק 5
חלק 6