זכויות למפה לויקיפדיה בלחיצה על ויקיפדיה תוכלו לראות את המפה בגדול. במחצית הדרך בין האי סן כריסטובל לבין האי סנטה קרוז, שוכן אי קטן מעוצב בצורת אפונה ששמו סנט פה. כנראה שנוצר ע"י התרוממות גאולוגית ולא התפרצות געשית.
סנטה  (Santa Fe) הוא אי ששטחו 24 קילומטרים רבועים וגובהו המרבי 259 מטרים. הוא נקרא על שם עיר בספרד. באי יער של קקטוסים מהסוג צבר (Opuntia), שחפים, יסעורים ומספר מיני איגואנות.

באי,לגונה יפהפיה שמספקת מקום לצלילה עם או בלי שנורקל עם אריות ים,דגים צבעוניים, כרישים קטנים,טונות גדולות שמוגנות כאן מהאוקינוס.

בוביס כחול רגל נהנה מהשלווה שמאחוריו עץ הקקטוס. אל האי אנחנו מגיעים ביכטה עם 3 מנועי טורבו שממש מעיפים את היכטה מעל למים ולא מרגישים בכלל את המהירות. אל היכטה אנחנו יורדים ממזח נגיש. בשמים חג לו הוק מקומי. וממול קטוסי העצים המיוחדים שעל האי.

יער קקטוסים מרשימים שגדלים במקום.

אריה הים מעיף מבט :)היכטה אליה אנחנו עוברים כדי שתיקח אותנו לשיט מדהים.
היכטה מוחזקת משני צדדיה ע"י חלק מהצוות כדי שתישאר ליד המזח ולא תזוז אלא מינימום. את ידיות הגלגלונים מניחים על דופן היכטה,מרימים לנו את הרגלים ומסייעים לנו לעבור פנימה בקלילות מפתיעה. מסתבר שהצוות מיומן מאוד ולא רק. הצוות מכיר גם את שעות הגאות והשפל ומתכוונן בהתאם להם כדי שיהיה הכי נוח לתפעול. יאמר לזכות קפטן היכטה והצוות
 שלאורך כל הטיולים ביכטה , היה לנו ממש עונג להתארח על סיפונה.הגלגלון בו עברנו אחד אחד ליכטה. היכטה לא קטנה כפי שהיא נראית. יש בה מקום ישיבה ל -25 איש ועוד מקום לעומדים. מקום לכל כיסאות הגלגלים והגלגלונים.
 הצוות הכין לנו שתייה חמה וקרה. ארוחת בוקר טעימה,הובאה בצידניות. אכלנו את ארוחת הבוקר כאשר הגענו למקום נוח ושקט מבחינת הים לאכילה.

הנוף הצבעוני המשכר של הים, מזכיר לי את השיר היפה של חנה סנש ,זכויות יוצרים ליוצרים.

אלי, אלי
שלא יגמר לעולם
החול והים,
רשרוש של המים,
ברק השמיים,
תפילת האדם. החול והים,
רשרוש של המים,
ברק השמיים,
 תפילת האדם.

כנראה שסנט פה הוא אחד מהאיים העתיקים ביותר בגלפגוס. הוא מהווה בית לשילוב של המגוון הרב של החי והצומח במקום.
 צורת המפרץ וטבעו השטוח יחסית של האי, הפכו את האי לתחנה הזנה בדרך לאורחים בדרכי הנדידה בחיפוש אחר מזון ומים. כתוצאה מכך,סנט פה היה האחד האיים הראשונים שנכחדה בו אוכלוסיית הצבים לפני כ- 200 שנה.

סנט פה הוא בית גידול למושבות של אריות ים. כמו גם קקטוס מיוחד שנראה כמו עץ גדול.

יש באי איגואנה אנדמית לאי סנט פה. צבעה חום כמו צבע האדמה ומשמש לה להסוואה. המצוקים על האי שאיננו מיושב למעט בעלי חיים.

עוד מבט מהים על האי. ההוק של הגלפגוס הוא אנדמי. באי לטאות שונות עופות ימיים ושני מינים של חולדות אנדמיות. סנט פה הוא פארק לאומי, יש בו כ-20 שומרים שתפקידם לספור את מיני הזוחלים האיגואנות,ניצים,כמה מיני פרושים ועוד שנמצאים במקום בסכנת הכחדה.
 כאן לא מתערבים בטבע. סיור אווירי מעל איי גלפגוס זכויות לויקיפדיה עוד סרט על גלפגוס – זכויות לויקיפדיה
 המשך יבוא:

חלק 1, חלק 2, חלק 3, חלק 4,חלק 5, חלק 6, חלק 7, חלק 8,
חלק 9,חלק 10, חלק 11, חלק 12,חלק 12 1, חלק 13, חלק 14, חלק 15 ,חלק 16, חלק 17, חלק 18, חלק 19, חלק 20 ,חלק 21,חלק 22 ,חלק 23 ,חלק 24 , חלק 25 ,חלק 26 ,חלק 27 חלק 28 חלק 29 ,