לחיצה על F11 להגדלת הצילומים יום ראשון 29.5 לאחר ארוחת בוקר אנחנו נוסעים לגלריה טרטיאקוב. בדרך עוברים דרך שכונת העשירים. בה רחובות בהם התגוררו סופרים רבים ביניהם צכוב ועוד. בדרך

בניין בולשוי בלט

מלון פטרופול העתיק רחוב ברברה במוזיאון טרטיאקוב.

מוזיאון טרטיאקוב. במוזיאון טרטיקוב

המעלית הגדולה

המעלית הענקית במוזיאון טרטיאקוב. במוזיאון מספר קומות. חלקן אינן נגישות. מסודרות לפי שנים ואומנים. מהמאה ה-16 ומעלה. חלק ניכר הם מוצגים וציורים של אמנים רוסיים. יש אוסף נכבד של ציירים נוספים. הגשר ראשיתה של הגלריה בשנת 1856 באוספו של הסוחר המוסקבאי העשיר פאבל מיכאילוביץ' טרטיאקוב.

טרטיאקוב

השלישיה טרטיאקוב רכש יצירות רבות מהאומנים הרוסיים המובילים של תקופתו במטרה ליצור אוסף שהפך לימים למוזיאון הלאומי הרוסי לאמנות. בשנת 1892 ציווה טרטיאקוב את אוספו לעיר מוסקבה. חזית המבנה תוכננה על ידי הצייר ויקטור וסנצוב בסגנון המזכיר אגדות עם רוסיות. המבנה נבנה בין השנים 1902 – 1904 על הגדה הדרומית של נהר מוסקבה למול הקרמלין.במהלך המאה ה-20 גדל האוסף, והגלריה התרחבה למבנים סמוכים ובהם כנסיית ניקולס הקדוש מהמאה ה-17. בשנת 1985 אוחדה הגלריה עם הגלריה לאמנות בת זמננו אשר פעלה במבנה מודרני בסמוך לטבעת הגנים, דרומית לגשר קרים.
 אוסף זה כלל מוצגים של פיסול ריאליסטי סוציאליסטי . החתונה בסמוך אל הגלריה החדשה נמצא פארק הפסלים "בית הקברות לאנדרטאות נופלות" שבו מוצגים פסלים שייצגו בעבר את ברית המועצות והוצאו ממקומם לאחר נפילת ברית המועצות.


טרטיאקוב, בן למשפחת סוחרים עשירה, התחנך בנעוריו על ידי מורים פרטיים אשר לימדו אותו בביתו.
 בשנת 1850 ירש את עסקיו של אביו, וסחר בתחום הטקסטיל. טרטיאקוב הצליח בעסקיו, ויחד עם סוחרים אחרים הקים את הבנק למסחר של מוסקבה (ואף עמד בראש הבנק), וחברות מסחריות רבות. רכושו הוערך ב-4.4 מיליון רובלים וכלל חמשה בתי אחוזה בעיר מוסקבה.

מאוצרות המוזיאון טרטיאקוב החל לאסוף אמנות בשנת 1854 בהיותו בן 22.
רכישתו הראשונה הייתה 10 יצירות של אמנים הולנדים, אולם במהרה החליט טרטיאקוב להתמקד ברכישת יצירות אמנות של אמנים רוסיים בני זמנו,


 במטרה להקים גלריה לאומית עבור רוסיה. מאוצרות המוזיאון אוספיו כוללים את יצירות האמנות הידועות והטובות ביותר של האמנים בני תקופתו אותן רכש בתערוכות שנערכו באותה עת. ביניהן יצירות שהוצגו בתערוכות קבוצת "הנודדים". לעתים רכש טרטיאקוב סדרות שלמות של יצירות של אמן מסוים. בשנת 1874 רכש את כל 13 התמונות ולמעלה מ-133 רישומים ו-81 טיוטות של "סדרת טורקסטן" מעשה ידי ואסילי ורשצ'אגין. ילדים מגיעים ללמוד. בשנת 1880 רכש את "סדרת הודו" של ורשצ'אגין ובה 78 רישומים. אוספיו כללו 80 רישומים מעשה ידי אלכסנדר איוואנוב, ובשנת 1885 רכש 102 ציורים מעשה ידי ואסילי פולנוב שציירו על ידי האמן במסעותיו בטורקיה, מצרים, סוריה וארץ ישראל. כמו כן טרטיאקוב רכש את כל הרישומים שיצר ויקטור וסנצוב עבור קתדרלת סנט וולודימיר שבקייב. תהנו מהיופי אוספו של טרטיאקוב כלל את האוספים המקיפים ביותר של יצירות האמנים ואסילי פרוב, איוואן קראמסקוי, איליה רפין, ואסילי סוריקוב, יצחק לויתן וולנטין סרוב.תקריב

 על מנת להגדיל את היקף אוספיו החל טרטיאקוב לרכוש ציורי נוף של אמנים רוסיים מהמחצית הראשונה של המאה ה-19 ובהמשך יצירות מהמאה ה-18.המטרה, שאוספו יכלול גם גלריית דיוקנאות של רוסים מפורסמים. במקביל לרכישת דיוקנאות מהמאה ה-18, יזם טרטיאקוב יצירת דיוקנאות חדשים, ושכר את שירותי האמנים המובילים בתחום – ניקולאי גה, קראמסקוי, ניקולאי נוורב, פרוב ורפין על מנת שיציירו את סופריה, אמניה ומנהיגיה של רוסיה בתקופתו.


 בין השנים 1870 -1880 החל טרטיאקוב לאסוף רישומים. בשנת 1893 אוסף הרישומים שלו כלל 471 רישומים שונים. בשנת 1890 החל טרטיאקוב לאסוף איקונות דתיות. האיקונות והרישומים לא הוצגו לציבור בימי חייו, והיו חלק מאוספו הפרטי. טרטיאקוב אסף מספר פסלים אולם מספרם (9 פסלים בשנת 1893) היה מועט, ואף הם היו חלק מהאוסף הפרטי. פסל ברונזה האוסף הוצג לראשונה לציבור בביתו של טרטיאקוב, בלאוורשנסקי פראולוק, אולם בשל גודלו של האוסף, הוחלט להציגו במבנה ייעודי, שהוקם בין השנים 1870 – 1880 בתכנונו של האדריכל קאמינסקי. ילדים במוזיאון,הלוואי אצלנו. זמן קצר לאחר פתיחת הגלריה, בשנת 1881 היא זכתה לפופולריות רבה, ובשנת 1885 ביקרו בה למעלה מ-30,000 איש. בזמן פתיחתה הייתה הגלריה, מבחינת מספר יצירותיה וחשיבותן, אחד המוזיאונים הגדולים והחשובים ברוסיה ולמעשה הייתה המוזיאון הגדול במוסקבה, והמוזיאון השני בגודלו ברוסיה. המבט לקחת או לא בשנת 1892 ירש טרטיאקוב את אוסף האמנות המערב אירופאית מאחיו, וצירף אוסף זה לגלריה.
 הבגד החצאית מקרוב באוגוסט 1892 הוריש טרטיאקוב את האוסף והמבנה לעיר מוסקבה, וב-15 באוגוסט 1893 נפתח המוזיאון רשמית בשם "גלריית פאבל וסרגיי טרטיאקוב" – אשר לימים תיקרא – "גלריית טרטיאקוב".
 גלריית טרטיאקוב תקריב של היופי.

פסל מאבן


 הדוביםגלריית טרטיאקוב

 .

 כנסיית וסילי ברקע


 מנורת שבעת הקנים.

רוכבת על הסוס פיסלו של טרטיאקוב בחזית גלריית טרטיאקוב. בשנת 1890 ביקרו בגלריה למעלה מ-150,000 מבקרים. טרטיאקוב המשיך להגדיל את הגלריה, ובשנת 1894 תרם לגלריה 30 תמונות נוספות מאוספו הפרטי.

נוסף על פעילות איסוף תמונות, פעל טרטיאקוב במיזמי צדקה רבים, וכן היה חבר של כבוד באגודה המוזיקלית של רוסיה. כמו כן טרטיאקוב תרם כסף להקמת בית ספר לחרשים- אילמים, ותמך במשפחות נופלי מלחמת רוסיה-טורקיה. טרטיאקוב נפטר בשנת 1898 ונקבר בבית הקברות דנילוב. בשנת 1948 הועברו עצמותיו לבית הקברות נובודוויצ'י.
 המשך יבוא

חלק 1,חלק 2, חלק 3,חלק 4, חלק5 , חלק 6 , חלק 7 ,חלק 8,חלק 9,חלק 10,חלק 11,חלק 12,
חלק 13,חלק 14, חלק 15,חלק 16,חלק 17,חלק 18,חלק 19,חלק 20,חלק 21,