קתדרלת המלאך מיכאל ברוסית ארקאנגלסקי סובור או קתדראלת המלאך הראשי היא הקתדראלה שנמצאת במרכז הקרמלין. הכנסייה הראשונה נבנתה כנראה בשנים 1247 – 1248 בתקופת שמיכאל חורובריט היה נסיך ולדימיר. בשנת 1333 במשך הקיץ איוואן הראשון, נסיך מוסקבה בנה קתדראלה חדשה מאבן.
 בהתאם למסורת זה היה אות ציון לסיום הרעב בנסיכות. ב-20 בספטמבר 1333 הקתדראלה נפתחה לקהל. הקתדראלה המחודשת הוקמה בין השנים 1505 – 1508 על פי תכנונו ופיקוחו של האדריכל האיטלקי אלוויץ פרנצין נובי, על האתר בו הייתה ממוקמת קתדראלה הקדומה יותר שנבנתה בשנת 1333. הקתדראלה בנויה בסגנון הרנסאנס האיטלקי, ומעוטרת בפרסקאות בסגנון רוסי אורתודוקסי שמקורם במאה ה-16 והמאה ה-17.הקתדראלה שנבנתה מונה 5 ראשים וכוללת בתוכה חדר נפרד בחלק המערבי. היא נבנתה מלבנים ומעוטרת באבן לבן.
 בכנסייה איקונוסטאזיס עשוי עץ ומצופה זהב שגובהו 13 מטרים, והוא מעוטר באיקונות מהמאות ה-17 – ה-19.

 

הכנסייה שימשה לטקסים שנערכו לציון הניצחונות הרוסיים.
 החל מ-1340 ועד המאה ה-17 נהגו נסיכי מוסקבה והצארים של רוסיה להיקבר בכנסייה. בין 54 הקברים בכנסייה ניתן למנות את קברי איוואן הראשון, דימיטרי הראשון, איוואן השלישי, ואיוואן הרביעי (האיום), וכן פיוטר השני. היחיד מבין הצארים שמלכו לאחר פטר הגדול, שכן השאר נקברו בקתדראלת פטרוס ופאולוס שבמבצר פטרופבלובסקיה בסנט פטרבורג. סיור וירטואלי של הקרמלין מתחם הגדול בארמון הקרמלין כולל כנסיות מקומיות קטנות שנבנו בין המאה ה- 14 ל- 17. במקור, היו 11 עד 19 כנסיות, נשארו רק 6 והוותיקה בהן
 היא כנסיית המולד.ארמון הקרמלין הגדול, הוא אחד מהארמונות של הקרמלין, המשמש כמשכן החגיגי של נשיא רוסיה.
הארמון נבנה ביוזמת הצאר ניקולאי הראשון בין השנים 1838 – 1850 במקום בו ניצב קודם לכן ארמונם של איוואן השלישי ויליזבטה פטרובנה. הקמת הארמון הייתה להנציח את תהילתם של לוחמי הצבא הרוסי לדורותיהם. המתכנן הראשי של הארמון היה קונסטנטין יחד עם האדריכלים מפורסמים כמו ולדימיר בקריוב ואחרים. בין מעצבי הפנים של הארמון נמנו פיטור קלודט ופיודור סולנצב ואיוואן ויטלי. המבנה נבנה בסגנון המשלב את סגנון הרנסאנס עם הסגנון הרוסי. בתוך מבנה הארמון שולבו מבנים קדומים יותר שניצבו באתר כמו הטרקלין המלוטש שנבנה במאה ה-16 .
בטקרלין הצרינה הצהוב יש 700 חדרים. במקום גרם מדרגות המוביל לחמישה אולמות לקבלת פנים שנבנו במאה ה-15. החדרים נקראים על שם מסדרי הצרינות הרוסיות גאוגייבסקי, ולדימירסקי, אלכסנדרובסקי, אנדרייבסקי ויקטרינסקי , חדרי המגורים הרישמיים, חדרי המשרתים ועוד. שטח הארמון כולל 25,000 מ"ר. מבנה הארמון רבוע ונבנה סביב חצר פנימית. בין השנים 1933 – 1934 שופצו אולמות אלקסנדרובסי ואנדרייבסקי של הארמון במטרה שישמשו את הסובייט העליון, הפרלמנט של ברית המועצות. בתקופת השלטון הקומוניסטי, הוסרו העיצובים הצארים של אולמות הארמון. לאחר נפילת ברית המועצות, הוחלט על שיקום ושיחזור הארמון.
 בין השנים 1994 – 1998 בוצעה עבודת שחזור נרחבת בארמון, המשמש כיום את משרדי נשיא רוסיה. ארמון הסנט הזכויות לתמונה זו לויקיפדיה ארמון הסנאט הוא מבנה במתחם הקרמלין במוסקבה שנבנה על ידי האדריכל הרוסי על פי הוראת הצארינה יקטרינה הגדולה בשנים 1776-1787, בסגנון הניאו קלאסי שהיה נפוץ באותם ימים.
הארמון היה אמור לשמש את הסנאט הרוסי הגוף הממלכתי הגבוה.
 במאה ה-19, שימש הבניין את בתי המשפט המקומיים ופקידים אחרים. בתקופת ברית המועצות היה זה חדר העבודה של לנין ומאוחר יותר היה למשכן ממשלת ברית המועצות. כיום משמש המבנה כמעון העבודה הרשמי של נשיא רוסיה. ארמון תרם

הארמון ניצב באתר בו הוקם ארמון הצאר הראשון, בראשית המאה ה-16. מארמון זה נותרה כיום רק קומת הקרקע, מאחר שהצאר הראשון לבית רומנוב מיכאיל הראשון הורה על בנייה מחדש של הארמון בין השנים 1635 – 1636. למבנה הארמון חמש קומות. הקומה השלישית שימשה כקומת המגורים עבור הצארינה – רעייתו של הצאר וילדיהם, והקומה הרביעית שימשה את מגורי הצאר. בקומה החמישית של המבנה, בעלת צורת הגמלונית, התכנסה מועצת ה"דומה". קירות הארמון החיצוניים עוטרו באריחים צבעוניים בצבעי אדום, צהוב וכתום. הקירות הפנימיים של הארמון עוטרו בציורי קיר. אלו נהרסו בשריפה שפקדה את העיר לאחר כיבושה על ידי נפוליאון בשנת 1812. בשנת 1837 שוקמו קירות הארמון בסגנון התחייה הרוסית.
בתוך מבנה הארמון שולבו מספר כנסיות שעמדו באתר,בהן כנסיית הלידה שנבנתה בשנות ה-60 של המאה ה-14. כנסיית המולד
היא דוגמה מושלמת של האדריכלות הדתית הרוסית.
התכונה הבולטת ביותר של הכנסייה היא כיפות המלכותיים שלה בצורת בצלים כחולים המסומנים כוכבי זהב. גם הכיפה, הכל מוכתר גם עם צלב אורתודוקסי הזהב.
הכנסייה כוללת גג בסגנון אוהל. אלו סמלי הכנסייה. כמו כן ראוי לציין שהם גמלוניים . בצורת חתך של הבצל, אשר בניגוד רגיל בסיבוב גמלוניים שנמצאים על ידי כמה כנסיות רוסיות. המטפלים הראשונים בכנסייה היו הנזירות של מנזר המולד.
הכנסייה נוסדה בשנת 1300 לאחר המהפכה הרוסית.
הכנסייה הוזנחה. באמצע 1970 שוקמה.
ע"י המכון לאדריכלות במוסקבה. לפני שיפוץ הפכה הכנסייה למוזיאון לאמנות. לאחר נפילת הקומוניזם, הבניין נמסר בחזרה לכנסייה האורתודוקסית הרוסית שהביאה אותו בחזרה אל הפאר המקורי. הכך התאפשר למטפלים המקורים, הנזירות במנזר המולד, לנוע פנימה לאחר עשרות שנים של דיכוי רשמי.
הרוסים שוב חופשים לסגוד כרצונם. הם החזירו את הכנסיות העתיקות בקצב קדחתני ושימרו את המורשת שנעלמה במהירות.
 המשך יבוא


חלק 1,חלק 2, חלק 3,חלק 4, חלק5 , חלק 6 , חלק 7 ,חלק 8,חלק 9,חלק 10,חלק 11,חלק 12,
חלק 13,חלק 14, חלק 15,חלק 16,חלק 17,