לתחילת המסע

ליום השנים עשר

אז בואו נתחיל בשאלה שכולכם רוצים לשאול עכשיו ולא נעים לכם: "היה מסוכן"? אז ממש, ממש לא. באף רגע במהלך השבועיים שלנו במצריים לא הרגשנו סכנה, או פחדנו או משהו כזה. נכון, ברוב המקומות הסתרנו את ישראליותנו, אבל זה היה יותר בקשה של משטרת התיירות מאשר יוזמה שלנו. במקומות בהם זיהו אותנו, או שהשוטר שלנו החליט לספר לכולם בגאווה שאנחנו מישראל, התגובות היו חמות וחיוביות.

עכשיו לקצת מידע שימושי:

ויזה – כמו שציינתי באחד הפוסטים הראשונים של המסע – ישראלים בארץ (200 ₪), דרכונים זרים כדאי לבדוק, כי הרוב עכולים להוציא ויזה בכניסה למצרים (25$).

כסף – גם על זה כבר דיברנו, לבוא עם דולרים ולהחליף בבנקים.

איך מטיילים – אז כפי שבטח שמתם לב, אנחנו ארגנו לנו טיול פרטי עם מדריך מקומי שארגן עבורנו הכל – רכב, לינות, כרטיסי רכבת, כניסה לאתרים ואפילו חלק לא קטן מהארוחות. להערכתנו זו הדרך הכי נוחה לטייל במצרים, אלא אם כן אתם דוברים ערבית שוטפת, רצוי בניב המצרי, או אם אתם מגבילים את עצמכם לקהיר-לוקסור-אסואן. בתוך הערים הגדולות יש שירותי מוניות טובים, וכל מלון ישמח לארגן עבורכם סיורים מודרכים באתרי התיירות המקומיים. אם אתם רוצים לצאת למדבר, קחו מארגן מקומי, אנחנו ממליצים בחום על הייסאם (לינק).

עלויות – מצרים זולה מאוד. אמנם אנחנו טסנו באייר סיני (485$), אבל אפשר לטוס בזול דרך יוון או קפריסין, ואפשר אפילו לקבוע עם מדריך מקומי שיחכה לכם עם רכב במעבר טאבה. זה יוזיל מאוד את הטיול. מלונות 5 כוכבים יעלו לכם 70-100$ ללילה, אבל גם ב-30-40$ ללילה יש מלונות לא רעים במצרים הקלאסית, במדבר זה כבר סיפור אחר. יום טיול מאורגן עלה לנו בממוצע 100$ לאדם, כולל נסיעות, לינות, כניסות לאתרים ואפילו חלק מהארוחות. אוכל פשוט במסעדות מקומיות זה צ'יפס – 2-3$ לארוחה עם בשר, ופחות מזה אם אתם צמחונים. המסעדה הכי יקרה (במלון באסואן) עלתה לנו 26$ לאדם, ואכלנו ממש טוב.

קניות – אין כל כך מה לקנות במצרים, מלבד מזכרות כמובן. בשווקים הגדולים – חאן-אל-חלילי, שוק אסואן, שוק לוקסור – תשתדלו להוריד לפחות 50%, כי המוכרים מכפילים את המחיר לכבודכם. בשווקי המזכרות, שתמצאו ביציאה מכל אתר תיירות, המחיר הוא לפחות פי 10 מהמחיר של אותו פריט בחנות מזכרות בקהיר. אז אל תוותרו, אנחנו שילמנו לא יותר ממאה לירות על כל דבר שבקשו עליו 800 או אלף בתור מחיר פתיחה. ומה שהכי מצחיק, בחנות המזכרות בשדה התעופה, לפני הטיסה הביתה, קנינו את המזכרות הכי זולות.

בריאות – אולי זה רק אנחנו, ואולי זה מזל, אבל 6 אנשים, שבועיים במצרים, אוכל רחוב, מסעדות פועלים זולות, ויצאנו ללא אף בעיית בטן. מה שכן, שתינו מים רק מבקבוקים.

זהו. עכשיו זה באמת סוף המסע. היה מסע מופלא. מצרים היא ארץ מרתקת והאנשים בה חמים ומסבירי פנים. סעו. מומלץ. אבל קחו איתכם מדריך שידע לנווט אתכם בנבכי שושלות הפרעונים, אלי מצרים והירוגליפים. בלי להיכנס לראש של התקופה, ההנאה לא תהיה שלמה.

אילליקה מצרים - אנחנו עוד נשוב.